За кого работи Мицкоски?


Насер Селмани Пред локалните избори имав интересно интервју со лидерот на реформистите на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајловски, кој во разговорот многу отворено и дури и храбро зборуваше за потребата за реформирање на неговата партија како европска демохристијанска партија. Михајловски тогаш беше многу критичен кон поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кого го обвини за уништување на …

За кого работи Мицкоски? Read More »

Ајде да пишуваме Македонија без наводници


Тимиос Цалас Пред два месеца нарачав кафе во кафетеријата на Долниот дом. Девојката што го правеше кафето ме праша од каде сум, бидејќи мојот акцент ѝ звучел познато. Кога одговорив дека сум од Грција, таа се насмевна велејќи дека така и мислела, бидејќи и самата таа е од Македонија. Ѝ реков дека поминав низ нејзината …

Ајде да пишуваме Македонија без наводници Read More »

И во Атина марш на срамот


Ерол Ризаов Со митинзите во Атина и во Солун сѐ што беше разумно во последниот обид да се најде решение меѓу Грција и Македонија е донесено под знак прашалник. Грчките десничарски партии и грчката црква, кои се идејните водачи на протестите против основните цивилизациски и општочовечки права на самоопределување на народите, во центарот на Атина, …

И во Атина марш на срамот Read More »

Мојата генерација „хм“


Анета Димовска Некако периодов неколку работи ме наведоа да размислувам за мојата генерација. Една се стиховите на Вртев: „Изеди до трошка што небото дало, пополни ги сите резерви на сало, пат во Европа провинциска слава, со см’кнати гаќи и опинок во глава…“ Uber Makedonische, Архангел, 1998 година. Неодамна еден колега ме потсети на крајот на …

Мојата генерација „хм“ Read More »

Поранешна Република Македонија


Ерол Ризаов Македонските тенки „патриоти“ за одбрана на идентитетот и уставното име на државата, ако се суди според посетеноста, иконографијата на протестите и гласноста на хистеријата, ја губат битката со грчките националисти . Солун и Атина станаа срамот на Европа прикажувајќи го повторно грдото лице на грчката демократија. Скопските поворки пред парламентот и пламените говори …

Поранешна Република Македонија Read More »

Промената на името со лошите навики од минатото


Роберт Несими Минатата недела Македонија повторно докажа дека не е нормална земја која знае да ги реши работите по институционален пат. Со многу помпа во сабота конечно се одржа координативна средба со цел градење консензус за прашањето за името. На заедничка маса седнаа Иванов, Заев, Мицковски и Ахмети, секој придружуван од својата свита. Вообичаено за …

Промената на името со лошите навики од минатото Read More »

Килим


Лејла Сабит   За некого традиција, а за некого гламур. За некого декор или спомен, а за некого моќ. Зависи дали е ткаен, персиски или црвен. Како наследство, за заслуги, или со покани. Го тресете. Го перете. Го чистите. Го газите. Го пазите. Позирате. Вие или домаќинката. Сами или со партнерот. Во штикли или боси. …

Килим Read More »

„Фејс-лифтинг“ судска реформа


Костадин Богданов Општоприфатено размислување во високоразвиените демократски земји е дека независноста на судството и правораздавањето се основниот општетствен фундамент на кој се потпира нивниот развој. Услов без кој не се може. Или, подобро кажано, во светот не постои сиромашна земја која истовремено се одликува со целосно развиена независна, непристрасна и стручна судска власт. Но има …

„Фејс-лифтинг“ судска реформа Read More »

Има разлика меѓу Спасов и Спасов


Александра М. Митевска По принципот „подобро некогаш отколку никогаш“, Владата ѝ приреди изненадување на јавноста објавувајќи дека го разрешила Александар Донев, директорот на Агенцијата за туризам. Скандалот со летот до Аргентина во бизнис-класа, за да присуствува на Светскиот самит за авантуристички патувања, му „пресуди“ на Донев, кој претходно си го проби патот до директорската функција …

Има разлика меѓу Спасов и Спасов Read More »

Будалите немаат рогови


Ерол Ризаов Ако се обидувате да ја докажувате глупоста со аргументи, ризикувате да испаднете поголема будала од тој што ја направил и ќе поарчите бадијала скапоцено време од животот . Будалите немаат рогови за веднаш да се распознаат. Затоа најдобро е понекогаш, кога е веќе направена голема будалаштина, да оставите самата да се разоткрие. Се …

Будалите немаат рогови Read More »

Брзо и трапаво или споро и темелно?


Здравко Савески Во последните години пред падот на Груевски она што посебно радуваше е што националните прашања конечно не беа на дневниот ред. Првпат од независноста. Сите, без разлика на нивната етничка припадност, беа концентрирани на злоупотребата на власта и протесната енергија обединуваше Македонци, Албанци, Турци против корумпираната власт составена од Македонци, Албанци, Турци. Се …

Брзо и трапаво или споро и темелно? Read More »

Магиски реализам или преклузивна инклузивност


Звонко Давидовиќ Вистини и легенди, магиски реализам, фантастично и надреално во нормално окружување, при што вистинското станува фантастично и надреално, а фантастичното станува реалистично. До неодамна, освен во книжевните трудови, ваквиот опис беше резервиран само за една држава во светот – Колумбија. Моќта на белиот прав, парите во фантастично големи износи, корумпираноста на системот и …

Магиски реализам или преклузивна инклузивност Read More »

Политики за во контејнер


Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ очигледно има бујна фантазија. Тоа не можеше да остане незабележано деновиве кога опозициската партија прво успеа да измисли дури 35 илјади амандмани за само 19 члена од законот за употреба на јазиците, за потоа да одекне во јавноста и пикантната приказна дека дел од тие амандмани биле, наводно, фрлени во контејнери …

Политики за во контејнер Read More »

Заев ќе ја голтне жабата


Ерол Ризаов Колегата Зоран Дограмаџиев, лесна му земја, меѓународно докажан професионалец, долгогодишен дописник на „Танјуг“ од повеќе земји и известувач на јапонска новинска агенција уште пред десетина години во своја колумна во „Утрински“, насловена како „Жаба“, напиша дека на патот за Европа секоја нова членка на Унијата ќе голтне по една жаба. Непријатно, ама тоа …

Заев ќе ја голтне жабата Read More »

Што се крчка со Грчка


Петар Арсовски По самитот во Давос, се поизвесно станува дека процесот за решавање на проблемот со името има реална можност да финишира оваа година, или, уште побрзо, до самитот на НАТО во јули. Овој рок е, се разбира, измислен, зашто ние веќе имаме условена покана за членство, во која е предвиден механизам кој се активира …

Што се крчка со Грчка Read More »

ВМРО-ДПМНЕ не е среќна партија


Љупчо Поповски Иронијата на судбината често знае да биде груба, некогаш дури и отровна. Оваа среда беше еден од оние денови кога некои политичари веројатно самите себеси си поставуваа непријатни прашања, што им се случува и што допрва ќе им се случува. Јавноста под притисокот на настаните помалку се занимаваше со нивните судбини, а повеќе …

ВМРО-ДПМНЕ не е среќна партија Read More »

Ципрас и Заев во Давос – почеток што ветува


Ерол Ризаов Првпат гледаме двајца насмеани премиери, на Грција и на Македонија како по три часа дијалог, откако поминаа три децении тешки и мачни разговори на нивните претходници кои не постигнаа ништо значајно освен попречување на евроатланските интеграции на младата соседна држава, праќаат порака до јавноста со ведрина дека е можно да се најде прифатливо …

Ципрас и Заев во Давос – почеток што ветува Read More »

Попуст


Лејла Сабит Ниски цени. Многу желби. Голем ќеф. Невидена турканица. Џагор на разни јазици. Расфрлена облека на подот. Распар чевли. Лимитирани броеви. Љубезни и нервозни продавачи. Редица пред гардеробер и пред каса. Сезона е на попусти во Скопје. Никој не вели: ај на кафе, сите велат: ај на шопинг. Дење, ноќе, преку недела и за …

Попуст Read More »

Момци, главата горе


Сашко Ѓ. Димовски Македонија имаше две дијаметрално спротивни недели на Европското ракометно првенство во Хрватска. Од играчки и од резултатски аспект, се разбира. Првата блескава и еуфорична, втората со драстичен пад и осцилации до непрепознавање. Константа нема. Ако Шпанија ги откажа „црвено-жолтите“ по воведните десетина минути, Чешка ги тресна од земја во последните десет, а …

Момци, главата горе Read More »

Селективно извршување на законите


Никола Поповски Една од вечните теми во политиката е како властите да ги спроведуваат законите што не им се допаѓаат? За жал, во случајот со Македонија се чини дека најчестиот одговор е – селективно. Ќе го илустрираме ова со два случаи во кои сегашната власт постапува различно, односно селективно. Првиот случај е Законот за данокот …

Селективно извршување на законите Read More »