Рациновото признание за 2023 за Блаже Миневски


Комисијата за доделување на наградата „Рациново признание“ за најдобро прозно остварување меѓу две Рацинови средби, во состав Јасминка Делова-Силјанова, Снежана Петрова-Џамбазова и Маја Апостолоска ги разгледа доставените 14 книги и водејќи се исклучиво од естетски критериуми,одлучи наградата „Рациново признание“ за најдобро прозно остварување да му ја додели на романот „Ако се родат некакви чувства“ на …

Рациновото признание за 2023 за Блаже Миневски Read More »

Венко Андоновски меѓу осум писатели во потесен избор за Толстоевата награда


Романите „Палата на соништата“ на Исмаил Кадаре (Албанија), „Внука“ на Бернхард Шлинк (Германија, познат по романот и филмот „Читачот“), „Зимски војник“ на Даниел Мејсон (САД, познат по „Пијано штимер“), „Пиштарки“ на Фернандо Арамбуру (Шпанија), „Кожурец“ на Џанг Јуеран (Кина), „Звукот на нештата што паѓаат“ на Хуан Габриел Васкез (Колумбија), „Ветување“ на Дејмонд Галгут (Јужна Африка) …

Венко Андоновски меѓу осум писатели во потесен избор за Толстоевата награда Read More »

Објавени добитниците на наградата „Празник на липите“


Друштвото на писателите на Македонија ги објави добитниците на наградата „Празник на липите“. На конкурсот за најдобра творба на тема „Липа” учествуваа 15 автори – членови на ДПМ со 18 свои творби. Жири комисијата во состав Гоце Ристовски, Марина Мијаковска и Мирјана Стојановска наградата „Празник на липите” за поезија ја додели за песната „Липа” од …

Објавени добитниците на наградата „Празник на липите“ Read More »

Трета вечер на ОФФест, настапуваат тандемот Џастин Адамс и Мауро Дуранте и нашиот Крсте Роџевски


По првите две извонредно успешни фестивалски вечери, OFFest продолжува да го чекори своето 22. издание. Во рамките на третата вечер, оригиналната синтеза на пустинскиот гитарски блуз и транс ритмите на италијанската Таранта на маестралниот тандем Џастин Адамс и Мауро Дуранте, ќе ја пресретне софистицираната интроспективна лиричност и неодоливиот шарм, талент и визија на нашиот њујорчанец …

Трета вечер на ОФФест, настапуваат тандемот Џастин Адамс и Мауро Дуранте и нашиот Крсте Роџевски Read More »

Почнува 57. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“


 Со свеченост на платото пред Домот на културата „Марко Цепенков“, со врачување на наградите за животно дело и со првата претстава во официјалната конкуренција, вечер во Прилеп ќе биде отворен 57. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Под мотото „Враќање дома“ најреномираниот и најстар национален фестивал на театарската уметност до 16 јуни ќе понуди богата програма. …

Почнува 57. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ Read More »

Започнува „Скопски брас фестивал“


Третото издание на „Скопски брас фестивал“ започнува денеска и ќе трае до недела. Оваа година во рамките на фестивалот ќе се одржат три концертни настани, еден семинар, детска работилница и изложба на инструменти од брендовите на „Буфет Крампон“. Како главен гостин на ова издание е светски познатото дуо „Штајнер/Хохвартнер“ составено од Питер Штајнер на тромбон …

Започнува „Скопски брас фестивал“ Read More »

Заеднички концерт на „Танец“ и „Коло“ во Битола


Во рамки на прославата на 75-годишнината од своето основање, српскиот ансамбл „Коло“ вечерва во Центарот за култура во Битола ќе одржи концерт со ансамблот „Танец“, како дел од регионалната турнеја наречена „Колодром“. Ансамблот „Коло“ е основан во 1948-та, една година пред основањето на Танец. Двата ансамбли имаат долгогодишна успешна соработка, а последен пат настапија заедно …

Заеднички концерт на „Танец“ и „Коло“ во Битола Read More »

Отворање на изложбата „Професори и студенти“ во МКЦ


 Изложбата насловена „Професори и студенти“ ќе биде отворена вечерва во галерискиот простор на Младински културен центар (МКЦ) во Скопје. Изложбата ќе опфати дела изработени од студентите и професорите од факултетите и школите за уметност и дизајн, меѓу кои и од Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Меѓународниот балкански универзитет (МБУ), Факултетот …

Отворање на изложбата „Професори и студенти“ во МКЦ Read More »

И Битолското културно лето влезе во менгемето на политиката


  БИТОЛА – Политичката криза во Битола „засвири“ и во културата, па бројни врвни музички уметници останаа извисени да настапат на Битолското културно лето. Реакциите на врвни македонски уметници кои останаа без настапи на годинешното Битолско културно лето се разочарани, па дури и гневни. Меѓу нив се пијанистите Марија Вршкова, Петар Макариевски, Иван Трајковски и …

И Битолското културно лето влезе во менгемето на политиката Read More »

Премиера на филмот „Совршен број“ на Кшиштоф Зануси во Кинотеката


Пред самиот крај на 13. издание на Филозофскиот филмски фестивал, вечер во 18:30 часот во Кинотеката, премиерно ќе биде прикажан филмот „Совршен број“ на Кшиштоф Зануси. Легендарниот режисер, добитник на „Златен лав“ во Венеција во 1984 година, наградуван на Кан, Локарно, Берлин, Монтреал, Токио – Зануси, пристигнува во Скопје како гостин на Фестивалот, а публиката …

Премиера на филмот „Совршен број“ на Кшиштоф Зануси во Кинотеката Read More »

Втората вечер на Оффест резервирана за модерната естонска фолк самовила Мари Калкун


По синоќешното волшебно отворање на 22. издание на OFFest со импресивниот настап на славната португалска фадо пејачка ѕвезда Мизија, нашиот најголем и најзначаен фестивал на музика на светот продолжува натаму. Втората вечер на годинешниот OFFest е резервирана за модерната естонска фолк самовила Мари калкун, како и за новиот домашен раскошен талент кога е во прашање …

Втората вечер на Оффест резервирана за модерната естонска фолк самовила Мари Калкун Read More »

Македонски павилјон на Прашкото квадрианале 2023


Единаесет уметници од земјава, под кураторство на претходните добитници на „Златната трига“, годинава ќе бидат македонски претставници на најголемиот светски настан за перформанс, дизајн и простор – Прашкото квадрианале 2023. Добитниците на главната награда „Златна трига“ на претходното издание на Прашкото квадриенале за перформанс, дизајн и простор, Филип Јовановски и Ивана Васева, годинава се кураторски …

Македонски павилјон на Прашкото квадрианале 2023 Read More »

Три македонски кинотечни филмови на 25. Фестивал „Нитрат“ во Белград


Кинотеката на Република Северна Македонија вечер во Белград, на 25. издание на Фестивалот на нитратен филм, ќе се претстави со посебна програма. Прикажани ќе бидат првите три македонски, крусометражни играни филмови снимени во 1957 година.  Станува збор за 18-минутните филмови „Бунт на куклите“ според сценариото и снимателката работа на Љубе Петковски во режија на Димитрие …

Три македонски кинотечни филмови на 25. Фестивал „Нитрат“ во Белград Read More »

„Звукот на новата генерација“ во Филхармонија


 Оркестарот на Македонската филхармонија вечер од 20 часот ќе го одржи концертот насловен „Звукот на новата генерација“ со студенти од Факултетот за музичка уметност во Скопје. На програмата се дела од Моцарт, Дитерсдорф, Лобос, Шостакович и Сен-Санс и Џејкоб. Диригент е маестро Сашо Татарчевски. Како солисти ќе настапат Кристина Љушкоска – флејта, Ивона Давидовска – …

„Звукот на новата генерација“ во Филхармонија Read More »

Балканот низ анегдоти: Скопје ќе ја памети книжевната вечер со Мухарем Баздуљ


Синоќа, градината на кафе-книжарницата Буква во срцето на Скопје беше сведок на прекрасна вечер посветена на креативноста на исклучителниот гостин на српскиот Културно-информативен центар СПОНА, Мухарем Баздуљ, кој го претстави актуелниот роман „Невидлив придружник“ на читателите во Македонија, неодамна објавен во издание на белградска „Лагуна“. Романот се промовира во Скопје, 15-тина дена пред официјалната промоција …

Балканот низ анегдоти: Скопје ќе ја памети книжевната вечер со Мухарем Баздуљ Read More »

Нова изложба со дела од колекцијата на МСУ – „Дефрагментација„ подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка


На 13 јуни, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на МСУ-Скопје, подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка. Ќе бидат изложени вкупно 96 дела од 86 уметници. Изложбата е резултат на заедничката соработка на амбасадите на земјите од Вишеградската група …

Нова изложба со дела од колекцијата на МСУ – „Дефрагментација„ подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка Read More »

Почнува 22. издание на ОФФ-Фест, вечерва настапува португалската фадо ѕвезда Мизија


Дваесет и второто издание на традиционалниот ОФФ-Фест ќе се одржи од денеска до 10 јуни во Националната опера и балет и МКЦ. Отворањето на дваесет и второто издание на ОФФест (7-10 јуни) ќе биде целосно во знакот на португалското фадо со една од неговите клучни протагонистки, Мизија. Вечерва, заедно со својот исклучително квалитетен состав, таа …

Почнува 22. издание на ОФФ-Фест, вечерва настапува португалската фадо ѕвезда Мизија Read More »

Промоција на романот „Полиглот“ од Игор Станојоски


Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје вечер ќе биде промовиран „Полиглот“ – најновиот роман на Игор Станојоски. Книгата, низ разговор со авторот, ќе ја претстави книжевната критичарка Александра Јуруковска, а фрагменти од делото ќе чита актерот Андреј Серафимовски. „Полиглот“ (издание на „Муза“) е возбудливо четиво со многу заплети и непредвидливи ситуации. Дејствието започнува во …

Промоција на романот „Полиглот“ од Игор Станојоски Read More »

Прогласени најдобрите библиотекари за 2023 година


Во Струмица денеска се одржува еднодевно советување на тема „Библиотеката темел на писменоста“, а беа доделени и признанијата на најдобрите библиотекари за 2023 година во јавните и училишните библиотеки. Признанието библиотекар на годината „Павлина Цунева Маказлиева“ го добија Тања Гошева од струмичката библиотека „Благој Јанков Мучето“ за врвни достигнувања во оваа област и Магдалена Кочовска …

Прогласени најдобрите библиотекари за 2023 година Read More »

Светски познатиот сопран Ангела Георгиу ќе го отвори 63. издание на фестивалот „Охридско лето“


Со грандиозен концерт на светската оперска дива, сопранот Ангела Георгиу од Романија и оркестарот на Националната опера и балет, под диригентската палка на Теодорашку Артаманов од Романија на 12 јули на сцената на Античкиот театар во Охрид ќе биде отворено 63. издание на фестивалот „Охридско лето“. На денешната прес-конференција на која беше презентирана фестивалската програма, …

Светски познатиот сопран Ангела Георгиу ќе го отвори 63. издание на фестивалот „Охридско лето“ Read More »