Мојсова-Чепишевска за романот на Андоновски „Папокот на светлината“: Во душата да ни гори кандилце


  Неодамна беше објавена првата рецензија за најновиот роман на Венко Андоновски, „Папокот на светлината“, за којшто беше соопштено дека на истакнатиот македонски писател му е доделена наградата на Друштвото на писателите на Македонија „Стале Попов“, за најдобро прозно остварување во 2022 година. Првиот одглас на македонската книжевна критика за романот на Андоновски беше од …

Мојсова-Чепишевска за романот на Андоновски „Папокот на светлината“: Во душата да ни гори кандилце Read More »

„Еднаш во животот“: Изложба на генијалниот Вермер се отвора во Амстердам


  Еднаш, велат неговите куратори, „шансата на живот“ можеби е вистинска: никогаш досега не биле собрани толку многу дела на Јоханес Вермер, прозрачниот холандски мајстор од 17 век, на истото место – и многу е малку веројатно дека ќе бидат повторно. Од помалку од 40 слики кои повеќето експерти му ги припишуваат на уметникот, Рајкс …

„Еднаш во животот“: Изложба на генијалниот Вермер се отвора во Амстердам Read More »

Гена Теодосиевска ќе претседава со жирито на ФИПРЕСЦИ на Берлинале


Новинарката и филмска критичарка Гена Теодосиевска е избрана за претседател на четирите жирија на меѓународната филмска критика Фипресци (Fipresci) на 73.Берлински филмски фестивал, што годинава ќе се одржува од 16-26 месецов. Теодосиевска е позната како ТВ новинар, критичар, фестивалски селектор и познавач на филмските и визуелните уметности. Таа беше селектор, уметнички директор и директор на …

Гена Теодосиевска ќе претседава со жирито на ФИПРЕСЦИ на Берлинале Read More »

Венко Андоновски ја доби наградата „Стале Попов“ на ДПМ за 2022


Романот „Папокот на светлината“ на Венко Андоновски е добитник на наградата „Стале Попов“ за најдобро прозно остварување за 2022 година. Признанието традиционално го доделува Друштвото на писателите на Македонија уште од далечната 1975 година. На конкурсот за наградата „Стале Попов“ во ДПМ пристигнаа осумнаесет дела од исто толку автори. Нивниот квалитет го оценуваше комисијата во …

Венко Андоновски ја доби наградата „Стале Попов“ на ДПМ за 2022 Read More »

Мојсова – Чепишевска за „Столб што пее“ на Томислав Османли: Премолченото е она што најмногу боли


Објавена е рецензија за новиот роман на истакнатиот писател Томислав Османли, „Столб што пее“. Овој четврти роман на Османли беше најавен како антивоено, хуманистички ангажирано книжевно дело, а преку рецензијата од универзитетската професорка и книжевна критичарка, Весна Мојсова-Чепишевска добива и уште едно критичко вреднување. „Столб што пее“, како што е напоменато и во рецензијата на …

Мојсова – Чепишевска за „Столб што пее“ на Томислав Османли: Премолченото е она што најмногу боли Read More »

Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза


Јапонија-  Харуки Мураками ќе објави нов роман, негов прв по околу шест години, на 13 април, објави во средата неговиот издавач, без да го открие насловот или заплетот. Романот на 74-годишниот јапонски автор, кој долго време се сметаше за кандидат за Нобеловата награда за литература, ќе чини 2.970 јени (22 долари) по примерок, соопшти издавачката …

Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза Read More »

Рисимкин со „Леди Магбет“ во програмата на Верона фестивалот во Италија


По минатогодишниот огромен успех и гостувањето во култниот Национален театар за современ танц „Шајо“ во Париз, Франција, Рисима Рисимкин продолжува да ги освојува најзначајните светски сцени и да ја презентира Македонија на највисоко уметничко ниво. Од 24 до 31 август 2023 Рисимкин, со танчерите на Скопје танцовиот театар, ќе гостуваат на сцената на Фестивалот на …

Рисимкин со „Леди Магбет“ во програмата на Верона фестивалот во Италија Read More »

ДПМ ќе го соопшти добитникот на наградата „Стале Попов“


 Во просториите на Друштвото на писателите на Македонија денеска ќе биде соопштен добитникот на наградата „Стале Попов“. Наградата се доделува за проза, а ќе ја добие авторот на најдобрата прозна книга објавена во 2022 година. – На прес-конференцијата ќе се обратат претседателот на жири-комисијата за доделување на наградата „Стале Попов“ и писателот кој ќе го …

ДПМ ќе го соопшти добитникот на наградата „Стале Попов“ Read More »

Костадиновска Стојчевска – Агелер : Во Битола има уникатно богатство на чија заштита посветено работиме


Битола е богат град, и културно и историски. Секое делче од неа раскажува посебна приказна. Имаме уникатно богатство за чија заштита треба посветена работа“, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која првата работна средба со амбасадорката на САД во нашата држава, Анџела Агелер, ја искористи за заедно да посетат неколку значајни локалитети и институции во Битола. Костадиновска-Стојчевска и Агелер ги посетија археолошкиот локалитет …

Костадиновска Стојчевска – Агелер : Во Битола има уникатно богатство на чија заштита посветено работиме Read More »

Српскиот актер Никола Ѓуричко со стендап настап во Скопје


Фестивалот „Таксират“ во соработка со „Скопје Комеди“ го најавува новото шоу на популарниот холивудски актер, овој пат во улога на стенд-ап комичар – Никола Ѓуричко во Скопје! На 7 март во Филхармонија, Никола ќе настапи со својот нов стенд-ап материјал со наслов „SHOWBIZ“ (Шоубиз). По пауза од три години, 2023 тој ја започнува со многубројни успешни настапи и распродадени …

Српскиот актер Никола Ѓуричко со стендап настап во Скопје Read More »

Ели Маказлиева ја доби наградата „Ванчо Николески” на ДПМ за 2022


Книгата поезија „Чудесен дар во годишен календар“ на авторката Ели Маказлиева е добитник на наградата „Ванчо Николески” за 2022 година, која традиционално ја доделува Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ). Наградата се доделува за книжевно творештво за деца и млади. Авторката Ели Маказлиева на денешната прес-конференција се заблагодари за добивање на ова престижно признание и …

Ели Маказлиева ја доби наградата „Ванчо Николески” на ДПМ за 2022 Read More »

Благоја Нацоски слави 20 години кариера со арии од Росини, Верди и Пучини во НОБ


На 4 февруари ( сабота), во 20 часот во Националната опера и балет ќе се одржи концерт на нашиот тенор Благој Нацоски насловен како  „ Вечер со Благој Нацоски: првите 20 години“. Гости на концертот се Наде Талевска, сопран и Васко Здравков, баритон. Пијано придружба Јанинка Невчева, а режисер на концертот е Дејан Прошев. Водител: …

Благоја Нацоски слави 20 години кариера со арии од Росини, Верди и Пучини во НОБ Read More »

„Денови на литературата“ со попусти до 50 отсто, подарок книги и промотивни настани


Со попусти до 50 отсто, подарок книги и промотивни настани, од 2 до 16 февруари во сите книжарници на „Литература.мк“ ќе се одржи третото издание на „Денови на литературата“. Во акциската продажба за секоја сметка со книга од „Арс Ламина“ следува подарок книга. Во акцијата се вклучени изданија од „Арс Ламина“, „Академска книга“, „Антолог“, Артконект“, …

„Денови на литературата“ со попусти до 50 отсто, подарок книги и промотивни настани Read More »

„Културното дејствување на Град Скопје и Општина Центар“- промоција на публикација на Ѕвездан Георгиевски


Асоцијација на независна културна сцена, на 3 февруари (петок), во 10:30 часот, во КСП Центар Јадро, ќе ја промовира публикацијата „Културното дејствување на Град Скопје и Општина Центар“ во авторство на новинарот и уредник Ѕвездан Георгиевски. Разговорот за културната понуда и можностите за културно дејствување овозможени од страна на Град Скопје и Општина ќе го …

„Културното дејствување на Град Скопје и Општина Центар“- промоција на публикација на Ѕвездан Георгиевски Read More »

Соња Стојменска-Елзесер ја доби наградата „Димитар Митрев“ на ДПМ за 2022 година


Книгата „Книжевен бинокулар“ од Соња Стојменска-Елзесер ја доби наградата „Димитар Митрев“ за 2022 година. Тоа е награда што традиционално ја доделува Друштво на писателите на Македонија за книга со критики или есеи. Oдлуката на последниот состанок ја донела комисијата во состав: д-р Марина Мијаковска, проф. д-р Лидија Капушевска Дракулевска и Глигор Стојковски. „Есеистичката книга „Книжевен …

Соња Стојменска-Елзесер ја доби наградата „Димитар Митрев“ на ДПМ за 2022 година Read More »

„Триаголник на тагата“: Добитникот на „Златна палма“ и номиниран за Оскар во Кинотека


Од 1 февруари започнува вистински мини-фестивал на наградувани филмови во Кинотека. Вечерва, од 20 часот на програмата е „Триаголник на тагата“ (Triangle of Sadness) на Рубен Остлунд (Ruben Östlund), со Херис Дикинсон, Чарлби Дин, Вуди Харелсон, Златко Буриќ, Вики Берлин, Доли Де Леон . Филмот навидум е урнебесна комедија, а суштински претставува брутална сатира за …

„Триаголник на тагата“: Добитникот на „Златна палма“ и номиниран за Оскар во Кинотека Read More »

Операта „Рита“ од Гаетано Доницети во НОБ


Комичната опера во еден чин „Рита“ од Гаетано Доницети вечер во 20 часот ќе биде изведена на малата сцена во Националната опера и балет. Операта е приказна за младата и убава Рита, вплеткана во сплетките и интригите на брачните недоразбирања со комичен и среќен завршеток. Диригент е Ѓурѓица Дашиќ, режисер Трајко Јордановски, сценографијата и костимите …

Операта „Рита“ од Гаетано Доницети во НОБ Read More »

Новотни и Лазовски – 30 годишен јубилеј на првовработените актери во Театарот за деца и младинци


Во Театарот за деца и младинци во Скопје вечер ќе се одржи претставата „Зрното грашок и принцезата“. Со оваа претстава, актерите Изабела Новотни и Владимир Лазовски ќе го одбележат тридеценискиот јубилеј од нивната кариера како првовработени актери во ансамблот на Театарот. -Пред три децении кога за се вработив, не бев свесна за авантурата во која …

Новотни и Лазовски – 30 годишен јубилеј на првовработените актери во Театарот за деца и младинци Read More »

Доделување на наградата „Димитар Митрев” во ДПМ


Во просториите на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) денеска ќе биде соопштен добитникот на наградата „Димитар Митрев”. Оваа награда се доделува за критика и есеј, а ќе ја добие авторот на најдоброто критичко-есеистичко остварување објавено во 2022 година. Присутни на настанот, на кој ќе бидат соопштени одлуката и образложението за наградата, ќе бидат претседателот на …

Доделување на наградата „Димитар Митрев” во ДПМ Read More »

Перформанс и предавање на уметницата Дилејн Ле Бас во МСУ      


Вечерва, на 1 февруари, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје предавање и перформанс ќе одржи британската уметница Дилејн Ле Бас. Разговорот со неа ќе го води уметникот Никола Узуновски.  Перформансот се однесува на уметничка практика на Ле Бас, претставена преку проектот„Архивата на Куќата“. Неколку нејзини уметнички дела се составен дел од …

Перформанс и предавање на уметницата Дилејн Ле Бас во МСУ       Read More »