Во Берлин на Светска специјална олимпијада и двајца атлетичари од Тетово


Атлетскиот селектор Ифраим Љута и натпреварувачот Агрон Хајредини ќе го претставуваат Тетово во групата спортисти од Македонија кои ќе учествуваат на Светските олимписки игри за лица со попреченост што ќе се одржат во Берлин, Германија од 15 до 26 јуни.  Селекторот Љута покрај со Агрон Хајредини на игрите ќе се се натпреварува и со атлетичарката …

Во Берлин на Светска специјална олимпијада и двајца атлетичари од Тетово Read More »

Емерсон стана првиот играч во историјата кој освоил пет различни натпреварувања на УЕФА


Фудбалерот на Вест Хем, Емерсон стана првиот играч во историјата кој освоил пет различни европски натпреварувања на сениорско ниво. Синоќа „чеканите“ ја совладаа Фиорентина со 2:1 во финалето на Конференциската лига. Претходно Емерсон го освои Евро 2020 со Италија во 2021 година и ја освои Лигата на шампионите и Суперкупот на УЕФА со Челзи. Во …

Емерсон стана првиот играч во историјата кој освоил пет различни натпреварувања на УЕФА Read More »

Денвер го победи Мајами и го презеде водството во финалето на НБА


Денвер нагетс го победи Мајами хит ноќеска на гостински терен во третиот натпревар од финалето на НБА со 109:94. Резултатот во серијата прв до четири сега е 2:1 за Денвер. Играчите на Нагетс, Џамал ​​Мареј и Никола Јокиќ постигнаа трипл-дабл. Џими Батлер со 28 поени и Адебајо со 22 поена и 17 скока беа најдобрите …

Денвер го победи Мајами и го презеде водството во финалето на НБА Read More »

Ниту во Барселона, ниту во С. Арабија: Меси избра одлична понуда


Лионел Меси во средата објави дека има намера да му се приклучи на тимот од МЛС лигата Интер Мајами како слободен играч откако се раздели со францускиот шампион Пари Сен Жермен и ја отфрли профитабилната понуда за договор во Саудиска Арабија, јави Ројтерс. Меси, кој го одигра својот последен натпревар за ПСЖ за време на …

Ниту во Барселона, ниту во С. Арабија: Меси избра одлична понуда Read More »

Репрезентацијата на Бразил за прв пат ќе игра во црна опрема во знак на протест против расизмот


Фудбалската репрезентацијата на Бразил за прв пат во својата историја ќе игра во црни дресови, објави „Globo“. Фудбалерите ќе излезат на терен во црни дресови со златни броеви на пријателскиот натпревар против Гвинеја. Така, играчите ќе протестираат против манифестациите на расизам, од кои една од жртвите беше нивниот член Винисиус Жуниор. Според „Глобо“, по првото …

Репрезентацијата на Бразил за прв пат ќе игра во црна опрема во знак на протест против расизмот Read More »

Алкараз по вторпат се пласираше во полуфинале на Грен слем и ќе игра со Ѓоковиќ


Првиот светски рекет Карлос Алкараз синоќа го совлада Стефанос Циципас во четвртфиналето на Ролан Гарос – 6:2, 6:1, 7:6 (5). Дваесетгодишниот Шпанец по втор пат се пласираше во полуфиналето на еден Грен слем турнир. Првиот беше на УС Опен-2022, каде што на крајот ја освои титулата. Алкараз во меѓусебните дуели со Циципас сега води 5:0, …

Алкараз по вторпат се пласираше во полуфинале на Грен слем и ќе игра со Ѓоковиќ Read More »

Во Атина денес ќе биде запален олимпискиот оган за Специјалната Олимпијада во Берлин


На свечена манифестација во Атина, денес ќе биде запален олимпискиот оган, односно „Огнот на надежта“ за 16-тa Специјалната Олимпијада што од 17 до 25 јуни ќе се одржи во Берлин, а на која ќе учествуваат и атлети од Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина. На церемонијата во Атина, каде што традиционално ќе биде …

Во Атина денес ќе биде запален олимпискиот оган за Специјалната Олимпијада во Берлин Read More »

Ди Марија го напушта Јувентус


Аргентинскиот фудбалски репрезентативец Анхел ди Марија потврди денеска дека нема да го продолжи договорот со најтрофејниот италијански клуб Јувентус. „Дојдов до крајот на тежок и сложен период. Заминувам сигурен дека дадов сè од себе. Не успеавме да освоиме титули и поради тоа останува горчлив вкус во устата“, напиша Ди Марија на својот Инстаграм профил. Ди …

Ди Марија го напушта Јувентус Read More »

Билети за натпреварот Англија – Македонија можат да се купат до 15 јуни


Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) информираше денеска дека навивачите на македонската репрезентација имаат можност до 15 јуни да купат билет за евроквалификацискиот натпревар против Англија на „Олд Трафорд“ во Манчестер. По воведната победа во квалификациската група Ц над Малта (2-1) на домашен терен, македонските фудбалери овој месец ги очекуваат дуелите против Украина, на 16 јуни …

Билети за натпреварот Англија – Македонија можат да се купат до 15 јуни Read More »

Галтие предвреме ја напушта клупата на ПСЖ


Кристоф Галтие нема да ја одработи втората година од тренерскиот договор со ПСЖ, јавија денеска француските медиуми. Француските новинари му поставија прашање на Галтие поврзано со продолжување на неговиот тренерски ангажман во ПСЖ по саботниот пораз од Клермон (2-3) во последното 38. коло во француското првенство, а тој најави состанок со клупското раководство. „Тогаш ќе …

Галтие предвреме ја напушта клупата на ПСЖ Read More »

ФФМ: Билетите за дуелот со Украина од денеска во продажба


Билетите за претстојниот натпревар на македонската фудбалска репрезентација во квалификациите за ЕУРО2024 против Украина од денеска се пуштени во продажба, објави Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Влезниците за гостувањето на Украина на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, на 16 јуни, се продаваат по цена од 300 и 400 денари. Навивачите ќе можат да купат …

ФФМ: Билетите за дуелот со Украина од денеска во продажба Read More »

Почина Џим Хајнс, првиот човек кој истрча 100 метри под 10 секунди


Меѓународната атлетска федерација објави денеска дека почина легендарниот американски спринтер Џим Хајнс, првиот човек во историјата кој официјално истрча 100 метри под 10 секунди, и воедно олимписки првак од Мексико 1968. Хајнс починал во саботата на 76-годишна возраст. Американскиот спринтер на државното првенство 1968 во Сакраменто ја истрча патеката од 100 метри за 9.9 секунди, …

Почина Џим Хајнс, првиот човек кој истрча 100 метри под 10 секунди Read More »

Циципас против Алкараз за полуфинале на „Ролан Гарос“


Париз- Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во четвртфиналето на грен слем турнирот „Ролан Гарос“. Циципас на Отвореното првенство во Франција го совлада Себастијан Офнер од Австрија со резултат 7:6, 6:3 и 6:0. Во првиот сет Австриецот му пружи силен отпор на моментно петтопласираниот тенисер во светот, но потклекна во тај-брејкот. Следните два сета му припаднаа на Гркот, …

Циципас против Алкараз за полуфинале на „Ролан Гарос“ Read More »

ПСЖ загуби 1,7 милиони луѓе на Инстаграм по заминувањето на Меси


Повеќе од 1,7 милиони луѓе се откажаа од социјалната мрежа Инстаграм на ПСЖ поради заминувањето на Лионел Меси. ПСЖ најави заминување на аргентинскиот напаѓач во саботата, непосредно пред последниот натпревар сезонава со Клермон (2:3). Пред објавувањето на заминувањето на Меси, ПСЖ имаше 70,4 милиони следбеници на Инстаграм. Страницата сега има 68,7 милиони следбеници, што е …

ПСЖ загуби 1,7 милиони луѓе на Инстаграм по заминувањето на Меси Read More »

Златан Ибрахимовиќ низ солзи на „Сан Сиро“ се прости од фудбалот


  По последното  коло од Серија А и средбата Милан – Верона, се случи нешто неочекувано, Златан Ибрахимовиќ (41) се прости од фудбалот.   Легендарниот шведски напаѓач не беше во составот на Милан на овој натпревар поради повреда на потколеницата со која долго време се мачеше, но беше на стадионот. Навивачите на Милан му посветија …

Златан Ибрахимовиќ низ солзи на „Сан Сиро“ се прости од фудбалот Read More »

Мајами го победи Денвер и израмни во финалето на НБА


 Мајами ноќеска на гостински терен го совлада Денвер со 111:108 во вториот натпревар од финалето на НБА-лигата. Центарот на Нагетс Никола Јокиќ беше најефикасен кошаркар на натпреварот со 41 поен и 11 скока, но и тоа не беше доволно неговиот тим да ги избегне поразот. Кај „жешките“ се истакна Гејб Винсент со 23 поени. Резултатот …

Мајами го победи Денвер и израмни во финалето на НБА Read More »

Ѓоковиќ фуриозно до четвртфиналето на „Ролан Гарос“


Париз– Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во четвртфиналето на Ролан Гарос откако денеска лесно се справи со 27-годишниот Хуан Пабло Вариљас од Перу.   Ѓоковиќ покажа сила, разлика во квалитет и со чисти 3-0 закажа битка за полуфиналето со 11. носител на турнирот, Карен Хачанов кој претходно го надигра Лоренцо Сонего. Новак славеше …

Ѓоковиќ фуриозно до четвртфиналето на „Ролан Гарос“ Read More »

Дарио Ивановски во машка и Билшерин Сулејман во женска конкуренција победници на полумаратонот на „Охрид трчаТ“


Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски, кој е и балкански шампион во полумаратон, и годинава победи на 21. километарската патека во Охрид на атлетската манифестација „Охрид трчаТ“. Ивановски патеката ја мина за 1 час 11 минути и 18 секунди. Во женска конкуренција најдобра беше Билшерин Сулејман од Бугарија. Втори на целта пристигнаа Тирон Мамуша од Албанија, во …

Дарио Ивановски во машка и Билшерин Сулејман во женска конкуренција победници на полумаратонот на „Охрид трчаТ“ Read More »

Реал најави заминување на Бензема


Мадрид – Реал Мадрид ја објави одлуката на Карим Бензема да го напушти клубот ова лето. Претходно се дозна дека 35-годишниот напаѓач добил понуда од Ал-Итихад од Саудиска Арабија. Беше објавено дека новиот клуб, Французинот ќе заработи 200 милиони евра за две години. Матичен клуб на Бензема е Лион. Тој се пресели во Реал Мадрид во …

Реал најави заминување на Бензема Read More »

Надал по операцијата ќе закрепнува пет месеци


Мадрид – Дваесет и двократниот Грен слем победник Рафаел Надал потврди дека процесот на рехабилитација по операцијата ќе трае пет месеци. – Како што знаете, имав операција. Се помина во најдобар ред, беше извршена артроскопија мускул на левата нога, повреда поради која не се натпреварувам од јануари. Дополнително, успеавме да се справиме со старата повреда на …

Надал по операцијата ќе закрепнува пет месеци Read More »