Укинувањето на Балансерот е препорака од Европската Унија, вели Мицкоски


 Европската Унија е таа која препорачува да се укине балансерот, алатката која одредува вработување државни службеници по етничка припадност, изјави денеска мандатарот Христијан Мицкоски, во одговор на новинарско прашање дали ќе се прекине со употреба на таа можност. Тој потсети дека препораката на ЕУ е следствено на скрининг процесот којшто е веќе направен. – И …

Укинувањето на Балансерот е препорака од Европската Унија, вели Мицкоски Read More »

Мицкоски сака на „елегантен начин“ да ја реши ситуацијата со градоначалниците кои станаа пратеници


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави дека по гласањето за новата влада ќе се посвети, меѓудругото, и на прашањето за измени на Законот за локална самоуправа бидејќи неколкумина градоначалници ќе станат министри во неговата влада. Мицкоски рече дека подобро е тоа да се реши на елегантен начин отколку да се трошат милиони …

Мицкоски сака на „елегантен начин“ да ја реши ситуацијата со градоначалниците кои станаа пратеници Read More »

СДСМ мора да биде доследен во своите политики: Интервју со Александар Бајдевски


  Александар Бајдевски е еден од четворицата кандидати за претседател на СДСМ и за пошироката јавност е најмалку познат. Иако, како долгогодишен заменик министер за информатичко општество и администрација често учествувал на јавни настани каде што дебатирал за важни теми. Бајдевски во интервјуто за Независен вели дека сепак, членовите на СДСМ многу добро го познаваат, …

СДСМ мора да биде доследен во своите политики: Интервју со Александар Бајдевски Read More »

Сиљановска Давкова на комеморацијата за Стојан Андов: Тој беше либерал – најдобар писател меѓу политичарите


Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на Комеморативната седница по повод смртта на Стојан Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна Република Македонија. Изразувајќи сочувство по повод смртта на првиот демократски избран македонски функционер по осамостојувањето, претседателката Сиљановска Давкова истакна дека Андов беше државник, политичар, економски експерт, дипломат од висок ранг, политиколог, новинар, публицист, …

Сиљановска Давкова на комеморацијата за Стојан Андов: Тој беше либерал – најдобар писател меѓу политичарите Read More »

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП


Актуелниот претседател на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, повторно по четврти пат е избран за лидер на најголемата политичка групација во Европскиот парламент. Огромно мнозинство од членовите на ЕПП гласаа за Вебер, германски политичар од Христијанско-социјалната унија од Баварија, кој ја води ЕПП од 2014 година, се вели во соопштението на таа политичка групација. …

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП Read More »

Деспотовски: Луѓето треба да ги слушаме, да нема диктат кој да биде претседател


Со средби во општинските организации во Ѓорче Петров и Аеродром продолжуваат активностите на терен на Јован Деспотовски, кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.   „Дискусијата со нашите членови во Ѓорче и Аеродром се моќен потсетник за потребата од транспарентност и отчетност во нашата партија. Се заборави на потребите на луѓето. Функционерите зборуваат, а …

Деспотовски: Луѓето треба да ги слушаме, да нема диктат кој да биде претседател Read More »

Петровска: Со интегритет и чесно работење, верувам дека ќе ја вратам довербата во партијата


Кандидатката за претседател на СДСМ, Славјанка Петровска вчера ја претстави својата програма пред членовите на општинските организации во Карпош и Гази Баба. Пред присутните, Петровска ги објасни своите постулати и приоритети во програмата за работа како идна претседателка на СДСМ. „Мојата програма “Манифест на социјалдемократијата” во себе содржи прогресивни политики и враќање кон корените на …

Петровска: Со интегритет и чесно работење, верувам дека ќе ја вратам довербата во партијата Read More »

Гаши ја закажа седницата за избор на новата Влада во сабота во 11 часот


Претседателот на Собранието Африм Гаши ја закажа седницата за избор на новата Влада во сабота во 11 часот.  Мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера во законодавниот дом го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзината работа. Собранискиот Деловник предвидува седница за избор на Влада да трае најмногу два дена. Мандаторот …

Гаши ја закажа седницата за избор на новата Влада во сабота во 11 часот Read More »

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов


Во Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе се одржи Kомеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов, поранешен претседател на Парламентот. Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна Република Македонија, почина вчера на 89-годишна возраст. Роден е 1935 година во Кавадарци, Република Македонија. Дипломирал на Економскиот факултет во Скопје, а магистрирал на Белградскиот универзитет. …

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов Read More »

Ципрас и Заев уште еднаш ја истакнаа потребата да се почитува Договорот од Преспа и ја повикаа ЕУ да ги одржи ветувањата


Двете страни да покажат лидерство во однос на Договорот од Преспа, повика поранешниот премиер на Северна Македонија Зоран Заев, додека пак поранешниот премиер на Грција Алексис Ципрас порача дека Договорот е единствениот пат и за европската перспектива, но и за самата иднина на земјата, за време на нивното учество на Меѓународната конференција за мир и …

Ципрас и Заев уште еднаш ја истакнаа потребата да се почитува Договорот од Преспа и ја повикаа ЕУ да ги одржи ветувањата Read More »

Владата донесе одлука за престанок на мандатот на градоначалникот на општината Сарај


На предлог на Министерството за локална самоуправа, Владата на денешната 27. седница, ја разгледа и усвои Информацијата во врска со Одлуката за престанок на мандатот по сила на Закон за градоначалникот на општината Сарај и донесе Одлука за престанок на мандатот по сила на Закон за градоначалникот на општината Сарај, по верификацијата на неговиот мандат …

Владата донесе одлука за престанок на мандатот на градоначалникот на општината Сарај Read More »

Мицкоски ретерира – заклетвата ќе ја даде со уставното име, ќе го користи и при посетите во странство


Уставното име на државата е јасно и не треба да имаме двојни стандарди да се чувствуваме пред граѓаните неодговорно или да ги доведуваме во заблуда, се знае кое е уставното име – тоа е со придавката, порача вечерва Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на новата влада. Тој во интервју за ТВ …

Мицкоски ретерира – заклетвата ќе ја даде со уставното име, ќе го користи и при посетите во странство Read More »

Спасовски: Предлогот за новата Влада е без план во економијата и стратешките цели


Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Оливер Спасовски смета дека од предлогот за работа и состав на новата Влада јасно е дека не постои јасен план во делот на економијата и нема јасни правци за стратешките интереси. Тој денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека кадровскиот потенцијал што се нуди не одговара на …

Спасовски: Предлогот за новата Влада е без план во економијата и стратешките цели Read More »

Мицкоски за реакциите за Стоиљковиќ: Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции


Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции и секој кој ќе излезе надвор од оваа патека, без разлика на „про“ какви било позиции, повеќе нема да биде дел од оваа Влада, изјави Мицкоски прашан за коментар за реакции во јавноста по неговиот предлог Иван Стоиљковиќ, претседателот на Демократската партија на Србите да …

Мицкоски за реакциите за Стоиљковиќ: Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции Read More »

Деспотовски: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ


Кандидатот за претседател на СДСМ Јован Деспотовски продолжи со непосредни средби со членовите на партијата. На средбата во Велес беше истакнато дека една од клучните заложби на партијата ќе биде враќањето на вредностите и традициите од АСНОМ. „Доаѓам од семејство со долга традиција на слободарски вредности. Мојот дедо Јоле Деспотовски беше дел од партизанското движење …

Деспотовски: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ Read More »

Битка против корупцијата, повисоки пензии… Мицкоски го достави предлогот за новата Влада


Бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата и злоупотребите на функциите на политичарите, но и брзи резултати во економијата, исполнување на ветувањето за линеарно зголемување на пензиите се дел од програмата на новата влада која денес заедно со имињата и биографиите на предлозите за претседател и на членовите на Влада беа доставени во Собранието од страна …

Битка против корупцијата, повисоки пензии… Мицкоски го достави предлогот за новата Влада Read More »

Северна Македонија на 11 место во НАТО според процентот од БДП наменет за одбраната


Северна Македонија во државниот Буџет за 2024 година за потребите на одбраната има предвидено 263 милиони долари, што претставува 2,22 отсто од БДП на земјата, се посочува во најновиот извештај на НАТО за одбранбените трошоци на земјите членки.  Согласно дефинициите на НАТО, како трошоци за одбраната се сметаат исплатите направени од страна на националните влади …

Северна Македонија на 11 место во НАТО според процентот од БДП наменет за одбраната Read More »

Почина Стојан Андов – првиот претседател на Собранието


Првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов почина на 89-годишна возраст. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември 1935 година. Основно образование и гимназија завршил во родниот град, а дипломирал на Економскиот факултет во Скопје и магистрирал на Факултетот за политички науки во Белград во 1972 година. Бил секретар …

Почина Стојан Андов – првиот претседател на Собранието Read More »

Грција да не гласа за влез на Бугарија во Шенген ако не го тргне ветото за Северна Македонија, порача Коѕијас


Придобивките од Договорот од Преспа, како за двете земји, така и за поширокиот регион, периодот на преговорите, спроведувањето и од Скопје и од Атина, ставовите на Нова демократија и ВМРО-ДПМНЕ, но и ЕУ перспективата на земјава, беа дел од темите во фокусот на двете одделни панел дискусиите на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој …

Грција да не гласа за влез на Бугарија во Шенген ако не го тргне ветото за Северна Македонија, порача Коѕијас Read More »

Нимиц од Атина: Почитувајте го Преспанскиот договор, немојте да живеете во илузии, живееме во опасни времиња


Со силен аплауз на гостите и уесниците Зоран Заев и Алексис Ципрас му ја врачија Наградата за мир Преспа на амбасадорот Метју Нимиц, како прв на ова признание кое Институт Алексис Ципрас и Фондацијата Заев најавија дека традиционално ќе се доделува секоја година на денот кога се одбележува Преспанскиот договор. На церемонијата на врачувањето на …

Нимиц од Атина: Почитувајте го Преспанскиот договор, немојте да живеете во илузии, живееме во опасни времиња Read More »