По тепачката во грчкиот парламент: еден пратеник заврши во болница, друг во притвор


  Еден грчки пратеник заврши во полиција, а друг е во болница по тепачката во парламентот во Атина во средата. Независниот пратеник Константинос Флорос – порано дел од екстремно десничарската партија Спартанци – го нападна пратеникот Василис Граменос од националистичката партија Грчко решение за време на жестоката дебата во парламентот за тужба за клевета. Парламентот …

По тепачката во грчкиот парламент: еден пратеник заврши во болница, друг во притвор Read More »

Во Албанија стапи во сила кривичната амнестија што ќе им заштеди 30 милиони евра годишно


Во Албанија денеска почна имплементацијата на законот за кривична амнестија, со која корист имаат 1200 осудени лица, од кои 800 ќе бидат веднаш ослободени, додека 400 ќе имаат намалена казна. Со амнестијата се опфатени и 2700 лица, условно казнети и оние кои се во судска постапка за полесни дела кои не предвидуваат казна затвор повисока …

Во Албанија стапи во сила кривичната амнестија што ќе им заштеди 30 милиони евра годишно Read More »

Блумберг: Кинескиот претседател доаѓа во Србија во мај


Кинескиот претседател Ши Џинпинг би можел да ја посети Србија на 7 мај, на денот на 25-годишнината од нападот на НАТО врз кинеската амбасада во Белград, пренесува Блумберг. Се истакнува дека точниот датум на посетата, која би била дел од турнејата на хрватската претседателка, се уште не е одобрен и може да се промени. „Посетата …

Блумберг: Кинескиот претседател доаѓа во Србија во мај Read More »

Автобус излета од јадранската магистрала кај Макарска


На јадранската магистрала кај градот Крвавица кај Макарска во 15:45 часот локален автобус излетал од патот, пишува ДалмацијаДанас. Автобусот слетал на 60 метри од патот. Во него бил само возачот, а на местото на несреќата веднаш пристигнале итна медицинска помош и полициски службеници од Сплитско-Далматинската полиција. Возачот е пренесен во болница Возачот е пренесен во …

Автобус излета од јадранската магистрала кај Макарска Read More »

Утре во Хрватска пристигнуваат шест авиони „Рафал“. „Сѐ е подготвено за историскиот лет“


Министер за одбрана во поранешната влада на ХДЗ, Иван Анушиќ, на X објави дека сѐ е подготвено за пристигнувањето на авионите „Рафал“. Рафалите ќе пристигнат утре, најави Анушиќ. „Сѐ е подготвено за пристигнувањето на првите шест Рафали во Хрватска! Во четврток, историскиот лет од Бордо до Загреб, кој трае 1:40 часа, ќе донесе моќни ловци …

Утре во Хрватска пристигнуваат шест авиони „Рафал“. „Сѐ е подготвено за историскиот лет“ Read More »

Европратениците го поддржаа создавањето на Механизмот за реформи и раст на Западниот Балкан


Европскиот парламент денеска со 517 гласови „за“, 56 „против“ и 30 „воздржани“ го усвои Извештајот на коизвестувачите, хрватските европратеници Тонино Пуцула и Карло Реслер за Регулативата за создавање на Механизам за реформи и раст на Западниот Балкан, кој претставува финансиски инструмент за имплементација на Планот за раст на регионот.  Како што беше истакнато во текот …

Европратениците го поддржаа создавањето на Механизмот за реформи и раст на Западниот Балкан Read More »

Инцидент во грчкиот Парламент – пратеник физички нападна друг пратеник


Независниот пратеник Константинос Флорос, кој беше избран со малата радикално десничарска партија Спартанци, претпладнево физички го нападнал пратеникот од Грчко решение Василис Граменос во Парламентот, пред салата во која се одржува пленарната седница, јави дописничката на МИА од Атина. На инцидентот му претходела вербална расправија во самата сала, што во ходникот се претворила во физичка …

Инцидент во грчкиот Парламент – пратеник физички нападна друг пратеник Read More »

Во БиХ уапсени шверцери – од мигранти што ги пренесувале во Хрватска, заработиле 3 милиони евра


Припадниците на Граничната полиција на Босна и Херцеговина уапсија 14 лица под сомнение дека организирале мрежа на криумчари на илегални мигранти преку границата со Хрватска. Акцијата под кодното име „Пирамида“ координирана од Обвинителството на БиХ беше спроведена на 16 различни локации низ земјата, односно во Бихаќ, Чазин, Бреза, Високо, Сараево, Какањ и Велика Кладуша. Како …

Во БиХ уапсени шверцери – од мигранти што ги пренесувале во Хрватска, заработиле 3 милиони евра Read More »

Европарламентот ќе отвори канцеларија за односи со Западниот Балкан


Во обид да го подобри својот мониторинг над процесот на проширување на ЕУ, Европскиот парламент планира да отвори нова канцеларија за односи со земјите од Западниот Балкан.  Ваквиот предлог се содржи во документ подготвен од страна на ЕП во пресрет на одбележувањето на 20-годишнината од досега најголемиот бран на проширување на ЕУ во 2004 година, …

Европарламентот ќе отвори канцеларија за односи со Западниот Балкан Read More »

Грчката влада ќе го кандидира осудениот градоначалник од Албанија Белери за Европскиот парламент


  Грчката владејачка партија направи особено спорен избор за учество на европските избори во јуни: Фреди Белери, затворениот новоизбран градоначалник на градот Химара на албанската ривиера. Тој ќе биде кандидат на Нова демократија за изборите во Европскиот парламент. Затворањето на Белери е крупна тема во Грција бидејќи тој е етнички Грк, а тензиите меѓу Атина …

Грчката влада ќе го кандидира осудениот градоначалник од Албанија Белери за Европскиот парламент Read More »

„Велигденска кошничка“ – Грците поевтинија производи за Велигден


Во супермаркетите во Грција од денеска се воведува „Велигденска кошничка“, односно на постоечката „Кошничката за домаќинствата“, со основните продукти се додаваат производи поврзани со Велигден, чии цени треба да останат исти или да има минимални зголемувања, јави дописничката на МИА од Атина. „Велигденска кошничка“ содржи јагнешко и козјо месо, милиброд и велигденски чоколадни јајца, а …

„Велигденска кошничка“ – Грците поевтинија производи за Велигден Read More »

Ова е небото над Атина, сè е портокалово


Небото над јужниот дел на Грција денеска доби портокалова нијанса бидејќи облаците од песочна прашина, кои пристигнуваат од Северна Африка преку Средоземното Море, стигнаа и до Атина. Силните јужни ветрови носеа прашина од пустината Сахара и, откако стигна до атмосферата над Грција, Атина доби бои слични на оние на Марс во вечерните часови. Утре се …

Ова е небото над Атина, сè е портокалово Read More »

Во Славонски Брод убиен работник од Украина


Во центарот на Славонски Брод попладнево пронајдено машко тело. Полициската управа Брод-Посавина соопшти дека е приведено едно лице поврзано со инцидентот. Danas.hr дознава дека се работи за млад градежен работник од Украина. Тие наведуваат и дека конфликтот се случил во стан во центарот на градот каде што биле сместени работниците (родени во 90-тите). За потсетување, …

Во Славонски Брод убиен работник од Украина Read More »

Небото во Грција стана жолто-портокалово, прашината од Сахара го зафати најмногу Пелопонез


Прашина од Сахара денеска ја зафати Грција, а појавата беше најизразена на полуостровот Пелопонез, особено во јужниот дел и градот Каламата, јави дописничката на МИА од Атина. Поради големата концентрација на африканска прашина, небото ја промени бојата во жолто-портокалова, а локалните медиуми од Каламата коментираат дека градот денеска повеќе наликува на Каиро или Дубаи. Сахарската …

Небото во Грција стана жолто-портокалово, прашината од Сахара го зафати најмногу Пелопонез Read More »

Во Србија се враќа задолжителниот воен рок?


До крајот на овој месец до врховниот командант на српската армија ќе биде доставена оценката и предлогот за враќање на обврската за воен рок, со предлог за модел на задолжителен воен рок и динамични планови за создавање услови за активирање на обврската, изјави началникот на Генералштабот на вооружените сили на Србија, генерал Милан Мојсиловиќ. Тој …

Во Србија се враќа задолжителниот воен рок? Read More »

Косовска опозиција: Извештајот на Стејт департментот стави печат на корумпираноста на владата


Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) соопшти дека со загриженост го примила извештајот на американскиот Стејт департмент за Косово и побара од обвинителството да дејствува во однос на изнесените забелешки во него, јави дописникот на МИА од Приштина. Издвојувајќи дел од извештајот каде што се вели дека има сериозна владина корупција, ЛДК во денешното соопштение …

Косовска опозиција: Извештајот на Стејт департментот стави печат на корумпираноста на владата Read More »

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите од Косово


Европскиот парламент денеска изгласа либерализација на визите за имателите на српски пасоши од Косово, кои ги издава Координативната администрација на Србија, на предлог на европратеникот и известувач за укинување на тие визи, Матјаж Немец. За безвижен режим за патување во ЕУ гласаа 406 од 597 европратеници  – до 90 дена за имателите на пасоши издадени …

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите од Косово Read More »

Преговори за идната хрватска влада: Татковинското движење има четири услови


  Кој и како ќе ја формира новата хрватска влада е прашање за кое се зборува уште од објавувањето на првите резултати на 17 април. Засега нема договор, но најблиску е ХДЗ која на изборите освои 61 мандат и потребни се уште 15 за да има парламентарно мнозинство, јавува загрепски Н1. ХДЗ донесе одлука и …

Преговори за идната хрватска влада: Татковинското движење има четири услови Read More »

Стејт департмент: Властите во Софија продолжуваат да не ги регистрираат македонските здруженија


Во текот на годината немаше значителни промени во состојбата со човековите права во Бугарија, оценува Стејт департментот во штотуку објавените извештаи за човековите права.  „Значајните прашања за човековите права вклучуваат веродостојни извештаи за: тортура или сурово, нечовечко или понижувачко постапување или казнување од страна на владата или во име на владата; сериозни проблеми со независноста …

Стејт департмент: Властите во Софија продолжуваат да не ги регистрираат македонските здруженија Read More »

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница


Претседателот на Србија Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид во Сребреница. Тој ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ изјави дека Србија е отворена за дијалог и преговори и дека за шест …

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница Read More »