Царината заплени 26 илјади таблети екстази со вредност од 200 илјади евра


   Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84 грама кокаин и 31 грам марихуана, со проценета вредност од 200 илјади евра, кои требало да бидат дистрибуирани во земјава. Направени се и дополнителни претреси на неколку локации и до Основното јавно обвинителство е …

Царината заплени 26 илјади таблети екстази со вредност од 200 илјади евра Read More »

Двајца скопјани нападнати од седуммина во Ново Лисиче, тие пак, агресивни кон полицајците


Двајца скопјани физички нападнати од седум лица во Ново Лисиче.  На 23.11.2022 околу 23.00 часот во Полициската станица Аеродром, Д.М.(39) и Ж.М.(39), двајцата од Скопје, пријавиле дека пред угостителски објект на бул.„Видое Смилевски Бато“ во Скопје биле физички нападнати од седум лица. Полициски службеници излегле на местото и притоа Д.М. и Ж.М. агресивно се однесувале …

Двајца скопјани нападнати од седуммина во Ново Лисиче, тие пак, агресивни кон полицајците Read More »

Побегна затворник од штипска Ортопедија


Затвореник од Затворот „Штип3 утринава во 1.30 часот побегнал од одделот за ортопедија и трауматологија во Клиничка болница-Штип. Бегството на 48-годишниот осуденик го потврдува директорот на Затвор-Штип, Мики Тодоров и портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска. -Станува збор за 48-годишен пациент на кого требало денеска да му се извади шраф од колкот, во 1.30 часот …

Побегна затворник од штипска Ортопедија Read More »

Пронајден човечки труп на планината Плачковица


Вчера околу 15 часот во Полициската станица Радовиш З.Н. од истоимениот град пријавил дека на планина Плачковица, на местото „Чаркова река“ во атар на село Козбунар, Радовишко, забележал човечки труп, соопштија денеска од СВР Струмица. Според информациите од полицијата, трупот подолго време бил на местото каде е пронајден. Бил лоциран на тешко пристапен планински предел, …

Пронајден човечки труп на планината Плачковица Read More »

Верижен судар кај Делчево, се удриле камион и три возила


Поради верижна сообраќајка во прекин e сообраќајот на патот Делчево – Македонска Каменица. Сообраќајката се случила во близина на патот кој води за село Бигла, а според информации на очевидци кои ги потврдија и од делчевската полиција, во сообраќајката учествувале три возила и еден камион.   Посочуваат дека сообраќајката настанала кога возило со странски регистерски …

Верижен судар кај Делчево, се удриле камион и три возила Read More »

Маж од Велешта со прострелни рани примен во струшката болница


Педесет и петгодишно лице од Велешта денеска е примено во струшката болница со две прострелни рани во градниот кош. Случајот во полиција го пријавил лекар од Општата болница во Струга. – Во ОВР Струга е пријавено дека во Општата болница во Струга, со прострелна рана е примен Д.Б. (55) од струшкото село Велешта. Полицијата врши …

Маж од Велешта со прострелни рани примен во струшката болница Read More »

Ученик нападнал соученик во приватно училиште во Карпош


Скопјанец пријавил дека неговиот малолетен син бил физички нападнат од соученик.  На 22.11.2022 во 21.30 часот во Полициската станица Карпош, К.С.(54) од Скопје пријавил дека околу 11.00 часот во приватно училиште на подрачје на Карпош неговиот малолетен син бил физички нападнат од негов соученик, соопштија од МВР. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен …

Ученик нападнал соученик во приватно училиште во Карпош Read More »

Петнаесет години затвор за неготинецот кој ја претепа партнерката до смрт


Петнаесет години затвор пресуди судот во Кавадарци, за неготинецот што ја претепа партнерката и таа почина од повредите. – Основен суд Кавадарци известува дека на ден 22.11.2022 година по одржаната главна и усна расправа, обвинетиот П.Н. од Неготино за кривично дело Тешка телесна повреда по чл. 131 ст. 4 вв ст. 2 вв ст. 1 …

Петнаесет години затвор за неготинецот кој ја претепа партнерката до смрт Read More »

Судот му го продолжи куќниот притвор на лицето кое нападна новинарска екипа


Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по предлогот на Основното јавно обвинителство – Скопје за продолжување на мерката куќен притвор за М.П., за кој постoи основано сомнение дека сторил кривично дело „насилство“, а поврзано со вербалниот и физички напад на новинарската екипа на ТВ 24, советот го прифати предлогот и ја продолжи мерката …

Судот му го продолжи куќниот притвор на лицето кое нападна новинарска екипа Read More »

Покренато обвинение за сопственикот на куќата каде што е пријавен Онишченко


По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. -Обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо навредување и со грубо насилство ја загрозил сигурноста на телевизиска екипа која снимала прилог во близина …

Покренато обвинение за сопственикот на куќата каде што е пријавен Онишченко Read More »

Кривична пријава против скопјанец за фалсификување пари


СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Д.Л.(32) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари” по член 268 Кривичниот законик. Пријавениот, информираа денеска од МВР, набавил фалсификувана банкнота од 500 евра и на 26.11.2021 ја употребил при купување на продукти во продажен објект …

Кривична пријава против скопјанец за фалсификување пари Read More »

Ограбен објект на фирма за вршење поштенски услуги во Скопје


Министерството за внатрешни работи информира за кражба во објект на фирма за вршење поштенски услуги во Скопје.  Од таму соопштуваат дека биле одземени чанта со пари и документи. -На 21.11.2022 во СВР Скопје било пријавено дека околу 19.56 часот на бул.„Партизански одреди“, пред објект на фирма за вршење поштенски услуги, две лица со закана кон …

Ограбен објект на фирма за вршење поштенски услуги во Скопје Read More »

Обвинетите за убиство на ракометарот Тот жалат за настанот, пресуда на 30 ноември


Барам од судот да ме казни за она што реално сум го направил, а тоа, според мене, мислам дека и според многу други, секако не е убиство со умисла, изјави обвинетиот Анџело Ѓоргиевски, во своите завршни зборови за случајот со убиството на хрватскиот ракометар, Денис Тот. Обвинетиот Ѓоргиевски рече дека во ниеден момент не сакал …

Обвинетите за убиство на ракометарот Тот жалат за настанот, пресуда на 30 ноември Read More »

Бранителот на обвинетиот Ѓоргиевски побара ослободителна пресуда за случајот со убиството на ракометарот Тот


 Доказите на Обвинителството се во прилог на одбраната, изјави адвокатот Иле Танев, бранител на обвинетиот Анџело Ѓоргиевски, во денешните завршни зборови за случајот со убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот. Според него, во овој случај не постои кривично дело „убиство“. – Дилемата која се наметнува во Судот и во јавноста, а е поврзана со кривичното …

Бранителот на обвинетиот Ѓоргиевски побара ослободителна пресуда за случајот со убиството на ракометарот Тот Read More »

Обвинителката Трајчевска побара осудителна пресуда за случајот со убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот


 Имајќи предвид дека откако оштетениот паднал на асфалтот истиот бил удиран од страна на обвинетите, додека беспомошно лежел, зборува дека обвинетите имале умисла за извршување на кривичното дело и дека биле свесни дека може да настане штетна последица, посочи обвинителката Тања Трајчевска во завршните зборови за случајот со убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот, кој …

Обвинителката Трајчевска побара осудителна пресуда за случајот со убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот Read More »

Мерка куќен притвор за жител на Дреново осомничен за обид за силување


 Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донел Наредба за спроведување истражна постапка против 22-годишен жител на Дреново, осомничен дека сторил кривично дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 (обид) од Кривичниот законик. Како што информираат од Јавно обвинителство на Република Северна Македонија, на 18 ноември, со употреба на …

Мерка куќен притвор за жител на Дреново осомничен за обид за силување Read More »

Завршни зборови на судењето за убиството на Тот


Во Основниот кривичен суд – Скопје со завршни зборови денеска продолжува судењето за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот, кој беше претепан до смрт пред дискотека во скопскиот Градски парк. На минатото рочиште сведочеа обвинетите, кои што на почетокот на процесот изјавија дека не се чувствуваат виновни за делото кое што им се става на …

Завршни зборови на судењето за убиството на Тот Read More »

Жена од Тетово скрши нога и повреди рака бегајќи од улични кучиња


Со скршеница на десната нога и повредена рака заврши 40 – годишна жена во обидот да избегне напад од бездомни кучиња вчера во Тетово. Непријатниот настан се случил во неделата околу 23 часот на булеварот „Маршал Тито“ кај зелениот пазар. -Се движев од дома кај зелениот пазар кон автобуската постојка на булеварот за да одам трета смена на работа. Кучињата ме нападнаа …

Жена од Тетово скрши нога и повреди рака бегајќи од улични кучиња Read More »

Сопружници загинаа во тешка сообраќајна несреќа кај Струмица


Сопружници од село Мокриево на возраст од 70 и 69 години загинаа попладнево во тешка сообраќајна несреќа на излезот од село Колешино, кај Струмица. Според информациите од СВР Струмица, автомобилот „фолксаваген пасат“ со струмички регистарски ознаки, кој го управувал Т.Н. и во кој сопатник била неговата сопруга Н.Н., излетал од коловозот и завршил во каналот …

Сопружници загинаа во тешка сообраќајна несреќа кај Струмица Read More »

Возило паднало во провалија во Маврово, три лица се полесно повредени


Возило излетало од патот и паднало во подлабока провалија на влезот во Маврово од правецот на с.Никифорово, информира РЦУК Тетово. Според информациите добиени од полициската станица Маврово, две лица се извлечени од провалијата додека едно лице само успеало да излезе. Трите лица се упатени во болницата во Гостивар и според дежурниот лекар имаат полесни телесни …

Возило паднало во провалија во Маврово, три лица се полесно повредени Read More »