Во подрум во тетовско училиште најдени школски бомби од СФРЈ


Во вторникот,  околу 11 часот во СВР Тетово било пријавено дека при чистење на подрумска просторија на основно училиште во с.Јегуновце, тетовско, биле пронајдени три школски противпешадиски распрскувачки мини, една школска противтенковска мина, две школски рачни бомби, 12 парчиња школски електрични детонаторски каписли и две школски мини ПМА 1А, кои потекнувале од периодот на поранешна …

Во подрум во тетовско училиште најдени школски бомби од СФРЈ Read More »

Заложил рентакар возило на пријател за кредит од 360.000 денари


СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против З.А.(31) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“ по член 378 став 1 и 3 од Кривичниот законик. Во текот на 2021 година, пријавениот со фалсификувана сообраќајна дозвола за патничко возило „фолксваген пасат“, кое го земал …

Заложил рентакар возило на пријател за кредит од 360.000 денари Read More »

Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад


СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против скопјанцеот Ш.Ф. (61) и против правно лице од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад”, казниво по член 230 став 3 од Кривичниот законик. Првопријавениот, како сопственик и управител на правното …

Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад Read More »

Во Битола приведени дилери на дрога од Прилеп


Во неделата, во 22.15 часот од страна на полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при Одделението за криминалистичка полиција од СВР Битола на ул.„Довлеџик“ во Битола биле лишени од слобода С.Д.(48), С.М.(24) и С.А.(44), сите од Прилеп. При преглед извршен кај нив, кај С.Д. биле пронајдени и одземени две пакувања …

Во Битола приведени дилери на дрога од Прилеп Read More »

На „Партизанска“ изгореле три автомобили и бандера на ЕВН


Рано утрово на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје се запалил автомобил „Мицубиши Колт“, а пожарот се проширил и врз два други автомобили, соопшти МВР. – На 07.05.2022 во 03.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Партизански Одреди” настанал пожар во патничко возило „Мицубиши Колт” со скопски регистарски ознаки, сопственост на С.П.(24) од Скопје. …

На „Партизанска“ изгореле три автомобили и бандера на ЕВН Read More »

Возрасен битолчанец починал во пожар во стан во зграда на 12 кат


Возрасен битолчанец го загуби својот живот во пожар што се случил во неговиот стан на 12 кат кој се наоѓал во повеќекатна зграда. Од СВР-Битола соопштија дека истрагата за пожарот кој утрово се случил во стан во зградата викана „пензионерска“ што се наоѓа во непосредна близина на основното училиште „Кирил и Методиј“, е во тек …

Возрасен битолчанец починал во пожар во стан во зграда на 12 кат Read More »

Во СВР Тетово пријавена измама за добивање стан преку хуманитарна организација ако се платат трошоци


Триесет и деветгодишна жителка на скопско село вчера во тетовската полиција пријавила измама.  Таа поверувала на измамник дека ако даде пари за трошоци, тој преку хуманитарна организација ќе и обезбеди стан. -Според пријавеното, лицето и ветило дека ќе и помогне да ѝ доделат стан преку хуманитарна организација, но за подмирување на одредени трошоци побарало од …

Во СВР Тетово пријавена измама за добивање стан преку хуманитарна организација ако се платат трошоци Read More »

Шеесет и тригодишно лице од Охрид е давеникот во Охридското Езеро


Шеесет и тригодишен жител на Охрид е починатото лице, пронајдено вчера во водите на Охридското Езеро. СВР Охрид денеска соопшти дека во 7:25 часот било пријавено дека во водите на Охридското Езеро кај комплексот „Горица“ било забележано едно повредено лице. – Од извршениот увид било констатирано дека се работи за Н.Н.(63) од Охрид, кој паднал …

Шеесет и тригодишно лице од Охрид е давеникот во Охридското Езеро Read More »

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба против директор на ЈКП „Солидарност“ – Виница


Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница, до Основното јавно обвинителство Кочани, поднесе кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување и несовесно работење во службата против едно лице, за кое постои основано сомневање дека како директор на Јавното комунално претпријатие „Солидарност“ – Виница во периодот од 01.01.2014 до 22.11.2017, го оштетил јавното претпријатие за …

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба против директор на ЈКП „Солидарност“ – Виница Read More »

Давеник во Охридско Езеро, рибар се лизнал од карпа


Давеник утрово е пронајден во водите на Охридското Езеро, кај карпите меѓу плажите „Горица 2“ и „Горица 3“. Според првичните информации, се работи за несреќен случај со трагични последици. Рибар од Охрид се лизнал од карпата од која рибарел. Случајот за МИА го потврди портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, посочувајќи дека полициски екипи се …

Давеник во Охридско Езеро, рибар се лизнал од карпа Read More »

Патниците од автобусот во сообраќајката во Прилеп се со лесни повреди


Нема пациенти со тешки повреди ниту е загрозено нивното здравје. Прегледаните се со набиеници и лесни повреди и се пуштени на домашно лекување, велат од прилепската болница каде од изутрината се згрижуваат патниците од автобусот кој при судир со друг автобус удри во столб во прилепската населба Точила. Според Кети Смилеска, директор на Општа болница …

Патниците од автобусот во сообраќајката во Прилеп се со лесни повреди Read More »

Во Прилеп повредени околу 20 работници при судар на два автобуси


Повредени се околу 20 патници во судар на два автобуси што се случил утрово во прилепската населба Точила. Повредените веднаш се упатени на лекарски преглед во болницата во Прилеп. Според првичните информации од прилепското Основно јавно обвинителство кое со полицијата направи увид, до сударот дошло околу 6 часот изутрината. Едниот автобус бил без патници, а …

Во Прилеп повредени околу 20 работници при судар на два автобуси Read More »

Македонец (23), кој во Вараждин се обиде да убие врсници, може да биде во затвор 5 години


  Вараждинското Жупаниско државно обвинителство донесе решение за спроведување истрага против 23-годишен државјанин на Македонија, кој пред неколку вечери се обиде да убие едно лице, а четири тешко рани. Инцидентот се случил на 28 април, во 3 часот по полноќ кога Македонецот на сред улица два пати избодел со нож врсник, при што му задал …

Македонец (23), кој во Вараждин се обиде да убие врсници, може да биде во затвор 5 години Read More »

Велешанец ја тепал мајка му, дедо тепал внук и снаа


  Неколку семејни тепачки регистрира полицискиот билтен изминатото деноноќие, па така синот си ја нападнал мајката, дедо тепал внук и снаа, а син се обиден да ги нападне таткото и дедото. Во, саботата, во 16.40 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Б.М.(33) од Велес, затоа што претходно во домот …

Велешанец ја тепал мајка му, дедо тепал внук и снаа Read More »

Пожар во Битола, пронајдена почината 82-годишна жена


Почината жена вчера била пронајдена во опожарена куќа на улицата „Солунска“ во Битола. Како што соопшти МВР,  на 1 мај во 09:55 часот во СВР Битола било пријавено дека на улица „Солунска“ во Битола настанал пожар во куќа сопственост на П.Н.(82), при што била опожарена една соба. Од екипа на Територијалната противпожарна единица Битола пожарот …

Пожар во Битола, пронајдена почината 82-годишна жена Read More »

Двајца српски државјани тешко повредени во сообраќајка кај Куманово


Двајца српски државјани се тешко повредени во сообраќајна несреќа кај Куманово. Несреќата се случила синоќа во 03.35 часот, кога возилото во кое се наоѓале излетало од автопатот Куманово-Скопје, во атарот на село Романовце, бидејќи возачот изгубил контрола, соопшти македонската полиција.   М.Д. (27) кој управувал возило „фолксваген туарег“ со српски регистарски ознаки, како и неговата …

Двајца српски државјани тешко повредени во сообраќајка кај Куманово Read More »

Тројца битолчани тешко повредени, со возило излетале од пат


Три лица се тешко повредени, а едно здобило телесни повреди откако вчера со патничко возило излетале од патот. Како што соопшти МВР, повредените се од Битола, а несреќата се случила на патот од село Новаци кон селото Брод во Општина Новаци. Случајот е пријавен вчера попладне. Со патничко возило „хјундаи“ со битолски регистарски ознаки управувал …

Тројца битолчани тешко повредени, со возило излетале од пат Read More »

Десет лица приведени при контроли во скопски угостителски објекти, пронајдена дрога


Полициски службеници од СВР Скопје синоќа извршиле контроли во угостителски објекти на подрачјето на Скопје, при што од слобода се лишени 10 лица. Тие се сомничат за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Како што соопшти МВР, кај З.Д.(39) од Битола, В.К.(33) од Струга, И.Т.(21) и М.Б.(19) од Куманово, …

Десет лица приведени при контроли во скопски угостителски објекти, пронајдена дрога Read More »

Ранет човек пред „Тобако“ во Аеродром


На локацијата позната како „Тобако“ во скопската населба Аеродром еден човек е ранет од истрел од огнено оружје испукан од непознато лице и од непознато место. Две лица кои разговарале слушнале пукање, по што едниот се пожалил на болка и бил пренесен во болница. М.Т.(39) од Скопје пријавил дека пред локацијата „Тобако“ на подрачјето на …

Ранет човек пред „Тобако“ во Аеродром Read More »

Од удар на гром во зграда во Велес се запали и изгоре стан, нема жртви


Во силното невреме со дожд кое попладнево го зафати Велес, гром удри во зграда на ул.„Никола Карев“ бр 3 наспроти ООУ „Васил Главинов“. Од громот се запали и изгоре стан во поткровје и покрај брзата интервенција на пожарникарите од ТППЕ од Велес. Станарите од станот што се запалил не биле дома и нема повредени лица. …

Од удар на гром во зграда во Велес се запали и изгоре стан, нема жртви Read More »