Едно лице загина, а едно е повредено во пукање во село Батинци, полицијата трага по сторителите


Едно лице почина, а едно е поврдено и пренесено во Ургентниот центар во Скопје денеска претпладне во село Батинци кога во нив било пукано од автомобил, соопшти МВР.  Полицијата работи на пронаоѓање на сторителите и расчистување на случајот.  -На 01.07.2024 во 09,25 часот во СВР Скопје е пријавено дека во с.Батинци, скопско, две лица со …

Едно лице загина, а едно е повредено во пукање во село Батинци, полицијата трага по сторителите Read More »

Скопјанец донесен избоден во Градска болница: Не го кажува напаѓачот, само причината


На 28.06.2024 во 20.40 часот во СВР Скопје од Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив бил донесен С.Ш.(39) од Скопје со повреди од остар предмет. Од страна на полициски службеници од СВР Скопје излезено било на местото на настанот и со него бил извршен разговор, во кој кажал дека околу 20.00 …

Скопјанец донесен избоден во Градска болница: Не го кажува напаѓачот, само причината Read More »

Десет пожари на отворено од коишто еден е се уште активен


Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имало вкупно десет пожари на отворено и неколку помали интервенции. Еден се уште се води како активен, во Општина Василево, кај с.Добрашинци, каде гори ниска вегетација,ниска шума и грмушки. Целосно изгасените се девет пожари на отворено  во општините: Гази Баба имало два пожара, кај …

Десет пожари на отворено од коишто еден е се уште активен Read More »

Малолетник избегал од дома по претходна семејна расправија


Министерството за внатрешни работи информираше дека денеска (29.06.2024) во Полициското одделение Петровец Б.Ц.М.(34) од с.Петровец-скопско пријавила дека по претходна семејна расправија, од домот се оддалечил нејзиниот малолетен син Г.Ц.(12). Полицијата презема мерки за пронаоѓање на лицето.

Змија отровница каснала двајца велешани, итно се префрлени на Инфективната клиника во Скопје


Змија отровница каснала двајца велешани кои налетале на змиско гнездо додека работеле на лозје кај селото Војница. Змијата прво го каснала едниот за дланката, а кога другиот се обидел да му помогне, и тој бил каснат, исто така на дланката. Се упатиле кон Велес, барајќи брза помош, при што возилото ги пресретнало и им дало …

Змија отровница каснала двајца велешани, итно се префрлени на Инфективната клиника во Скопје Read More »

Неколкумина повредени во три одделни сообраќајки


Во последното деноноќие се случиле неколку сообраќајни незгоди, во кои учествувал мотор, при што повеќемина се здобиле со повреди. Кај Крани пак, прегазена е малолетничка. Во петокот, во 14.20 часот, на улицата „Партизанска“ во Струга, патничко моторно возило „пасат“ со ресенски регистарски таблици, што го управувала Е.Х.(51) од ресенското село Крани, удрило во малолетничка од …

Неколкумина повредени во три одделни сообраќајки Read More »

Двајца татковци, од Прилеп и од Тетово, ги силувале своите малолетни ќерки


Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден евидентирало две пријави за силување на малолетни девојчиња. Станува збор за двајца татковци од Прилеп и Тетово кои ги силувале своите ќерки.  Како што информираат од МВР, едниот случај бил во прилепско село, каде полициски службеници го лишиле од слобода А.Р. (36), постапувајќи по претходна пријава …

Двајца татковци, од Прилеп и од Тетово, ги силувале своите малолетни ќерки Read More »

14-годишно момче почина откако врз него падна бојлер додека се туширал


Вистинска трагедија се случила вчера во Маврови Анови откако Д.Ѓ.(55) во 18:00 часот во полициско одделение Маврово пријавила дека нејзиниот малолетен син починал откако врз него паднал бојлер додека се туширал . Неофицијално се работи за 14 годишно момче. “Според пријавата малолетникот се здобил со повреди и починал откако врз него паднал бојлер во куќата …

14-годишно момче почина откако врз него падна бојлер додека се туширал Read More »

Приведена Бугарка која во Чаир користела фалсификувана лична карта


Во четвртокот, во 13.05 часот, на подрачјето на Чаир во Скопје полициски службеници од Полициската станица Чаир ја лишиле од слобода З.А.И.(52) од Р.Бугарија поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување исправа“ по чл.378 од КЗ и „употреба на исправа со невистинита содржина“ по чл.380 од КЗ. Таа во банка во Скопје …

Приведена Бугарка која во Чаир користела фалсификувана лична карта Read More »

Филков во затворот Идризово по вчерашниот инцидент – пронајдени ножеви, шипки, дрвени рачки, кабли, шрафцигери, шприцеви и игли


Министерот за правда Игор Филков ја посети Казнено-поправната установа Идризово, по вчерашниот инцидент, кој се случи во затвореното одделение Амбуланта, каде беа повредени припадници на затворската полиција и затвореници. Филков, како што информира Министерството за правда, во разговорот со директорот на затворот Зоран Јовановски, беше информиран за настанот, како и за проблемите со кои се …

Филков во затворот Идризово по вчерашниот инцидент – пронајдени ножеви, шипки, дрвени рачки, кабли, шрафцигери, шприцеви и игли Read More »

Англичанец паднал од карпа во Охридското Езеро, пренесен е во болница


Денеска, во 12.35 часот во СВР Охрид е пријавено дека, од карпа, во водите на Охридското Езеро, во близина на хотелски комплекс на охридското крајбрежје, паднало едно лице, кое се здобило со повреди.   На посоченото место веднаш биле упатени полициски службеници од Полициската станица Охрид, како и од Полициската станица за граничен надзор „Охридско …

Англичанец паднал од карпа во Охридското Езеро, пренесен е во болница Read More »

Три лица работници од Непал исчезнале од Скопје


Вчера во 11.25 часот во Полициската станица Карпош, Р.И.(64) од Скопје, во својство на управител на правно лице од Скопје, пријавила дека три машки лица од Непал на возраст од 26, 36 и 43-годишна возраст се оддалечиле од местото каде престојувале, а биле вработени кај правното лице. Се преземаат мерки за пронаоѓање на исчезнатите работници …

Три лица работници од Непал исчезнале од Скопје Read More »

300 евра за да не објави експлицитни фотки – уапсен скопјанец кој уценувал девојка


Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера околу 14.30 часот полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје во координација со ОЈО Скопје на територија на населба Ченто во Скопје го лишија од слобода А.О. (23) поради сторено кривично дело „уцена“ по член 259 од КЗ. „Имено, на 25.06.2024, 20-годишна девојка во СВР …

300 евра за да не објави експлицитни фотки – уапсен скопјанец кој уценувал девојка Read More »

Жител на Пробиштип неовластено подигнал туѓи средства од банкомат


Надворешната канцеларија за криминалистички работи Пробиштип поднесе кривична пријава против З.Т.(59) од Пробиштип кој неовластено подигнал туѓи парични средства од банкомат. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, З.Т. се сомничи дека сторил кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.  – На 04.05.2024 пријавениот, искористувајќи го моментот кога оштетениот од банкомат на …

Жител на Пробиштип неовластено подигнал туѓи средства од банкомат Read More »

Затвореник уби друг затвореник во Идризово


Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за тешка телесна повреда со смртни последици во затворот Идризово. Осомничениот, осуденик на издржување казна затвор во КПУ Затвор Идризово – Скопје, на 31 мај тешко телесно повредил друг осуденик. Физички го нападнал во затворот со тупаници и клоци, а од нанесените …

Затвореник уби друг затвореник во Идризово Read More »

Куп тепачки низ Македонија – се тепале млади и стари


Полицискиот билтен изобилува со пријавени тепачки на територијата на целата држава. Се тепале тинејџери со дедовци, тепан бил тинејџер во Градски парк, еден е избоден, а имало и семејна тепачка… Денеска, во 00.30 часот во с.Мирковци, скопско, полициски службеници од СВР Скопје го привеле К.Ј.(19), по претходна пријава за нарушување на јавниот ред и мир …

Куп тепачки низ Македонија – се тепале млади и стари Read More »

Уапсен Словенец кој крадел во Ѓорче Петров


Во неделата, во 12.30 часот на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода К.М.(39) од Р.Словенија. Тој се сомничи дека сторил кривично дело „тешка кражба“ по чл.236 од КЗ на РСМ.  Бил предаден на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.

Бебе од Прилеп починало при транспорт со Брза помош до скопските клиники


Бебе починало додека било транспортирано со возило на Итната медицинска помош од Прилеп кон Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, соопшти СВР Битола. Случајот во полиција бил пријавен вчера.   Бебето во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба го однела мајката Ф. Ј. (34), по што било транспортирано за Скопје. По насоки на јавен …

Бебе од Прилеп починало при транспорт со Брза помош до скопските клиники Read More »

Тешко повреден работник на „Коридорот 8“


Лице од гостиварски Стар Балин Дол здобило тешки телесни повреден додека извршувало градежни работи на новиот магистрален пат Гостивар – Кичево од „Коридор 8“. Како што информира МВР, се работи за Р.Н.(29), а случајот во полицијата е пријавен вчера, во 13.05 часот, од Медицинскиот центар – Гостивар каде бил донесен повредениот. Во врска со настанот, …

Тешко повреден работник на „Коридорот 8“ Read More »

Четворица се заканувале и нападнале членови на семејството


Во четири одделни инциденти, синови и сопрузи се заканувале или нападнале членови на своите семејства во последното деноноќие, нотира полицискиот билтен. Утрово, во 2.40 часот, полициски службеници од СВР Штип го лишиле од слобода Е.С.(32) од Штип затоа што околу 01.40 часот во дворот од семејната куќа во Штип агресивно се однесувал и со остар …

Четворица се заканувале и нападнале членови на семејството Read More »