Боки 13 хоспитализиран поради влошена здравствена состојба


Бојан Јовановски – Боки 13 кој одлежува казна затвор за случајот „Рекет“ денеска од КПД Идризово бил пренесен во градската болница „св. Наум Охридски“, објави „А1он“. На Боки 13 му била влошена здравствената состојба, односно има хронични здравствени проблеми со желудникот. Засега не е позната неговата дијагноза, но според неговиот адвокат Сашко Дуковски постои можност  да …

Боки 13 хоспитализиран поради влошена здравствена состојба Read More »

Малолетник со електро-шок направа и метален пендрек затекнат во угостителски објект во Струга


При мешаните патроли од полициски службеници, родители и претставници од секторот за образование при локалната самоуправа и од Центарот за социјални работи, што викендот се реализираа во Струга, се затекнати малолетни лица во угостителски објекти по 24 часот, а кај еден од нив се пронајдени и одземени електро-шок направа и метален пендрек. При контролите во …

Малолетник со електро-шок направа и метален пендрек затекнат во угостителски објект во Струга Read More »

Струшката полиција ќе спречува пукање на свадби и неовластено користење огномети


  Преку контроли и превентивни мерки Одделението за внатрешни работи – Струга ќе работи на спречување на пукање од огнено оружје на семејни веселби, неовластена употреба на огномети и користење пиротехнички средства на свадби и други веселби. Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски денеска информира дека сите вакви нелегални активности ќе бидат соодветно санкционирани со …

Струшката полиција ќе спречува пукање на свадби и неовластено користење огномети Read More »

Габриел Бајрам со полициска придружба бил на распит за кражба на струја во ГТЦ


По насоки и во координација со Основното јавно обвинителство скопје преземени се повеќе мерки и активности за расчистување на случајот со кражбата на струја во Градски трговски центар и копањето биткоини, информираат од МВР додавајќи дека за овој случај со потерница бил баран синот на починатиот пратеник Амди Бајрам, Габриел Бајрам. По неколку неодговарања на …

Габриел Бајрам со полициска придружба бил на распит за кражба на струја во ГТЦ Read More »

Мопед и автомобил излетале од коловозот, повредени возачите


  Во две одделни сообраќајни незгоди настрадаа возачите на мопед и на автомобил, откако со возилата излеател од патот. Имано, во неделата, во 12.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на локалниот пат с.Страчинци– с. Стајковци, патничко возило „фолксваген голф“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Ф.А.(19) од Скопје, излетало надвор од патот. Во …

Мопед и автомобил излетале од коловозот, повредени возачите Read More »

Скопјанец осомничен за обид за убиство на сопствениот син


  авен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 43-годишен скопјанец за кого постои сомнение дека сторил кривично дело – Убиство во обид од член 123 став 2 точка 2 во врска со став 1 и во врска со член 19 од Кривичниот законик. Во исто време, надлежниот обвинител …

Скопјанец осомничен за обид за убиство на сопствениот син Read More »

Од заскитани куршуми оштетени две возила, еден завршил на тераса од семејна куќа


Три оддлени случаи на заскитано зрно од огнено оружје се пријавени во полиција во текот на вчерашниот ден при што се оштететни две возила, а едно завршило на тераса од семејна куќа. Како што соопшти МВР, вчера во 13:25 часот во СВР Скопје, М.А.(36) од Скопје пријавил дека на паркинг на ул.„Цветан Димов“ од заскитан …

Од заскитани куршуми оштетени две возила, еден завршил на тераса од семејна куќа Read More »

Уапсен косовец баран меѓународна потерница од Интерпол


Службеници од Полициската станица за Граничен премин „Долно Блаце“ вчера уапсиле Косовец баран со меѓународна потерница од Интерпол, соопшти Министерството за внатрешни работи. – Вчера во 12:30 часот, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин „Долно Блаце“ го лишиле од слобода B.K. (31) од Косово, затоа што при извршена проваерка било констатирано дека бил …

Уапсен косовец баран меѓународна потерница од Интерпол Read More »

Кај Богданци откриени 86 мигранти


  Службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Стар Дојран“, синоќа во 23.30 часот кај место викано „Каменот“ во Богданци, го лишиле од слобода Д.М. (44) од Скопје, кој е осомничен за криумчарење на мигранти. Како што информира МВР, при преглед во товарно возило „Сканија“ со приколка, кое го управувал Д.М., биле …

Кај Богданци откриени 86 мигранти Read More »

Поведена истрага против лицето кое оштети 18 автомобили во ТЦ „Буњаковец“


Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје денеска донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело „тешки дела против општата сигурност“ од член 292 став 1 во врска со член 288 став 1 од Кривичниот законик. – Осомничениот 48-годишник, на 22 јули, во алкохолизирана состојба, во катната гаража наспроти Трговскиот …

Поведена истрага против лицето кое оштети 18 автомобили во ТЦ „Буњаковец“ Read More »

МВР предупредува на зачестена појава на компјутерска измама со криптовалути


Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност во рамки на Министерството за внатрешни работи информира за забележана зачестена појава во изминатиов период, каде непознати лица преку социјалните мрежи или преку нивните приватни електронски адреси таргетираат македонски корисници и испраќаат линкови до веб страни и сервиси преку кои се ветува лесна …

МВР предупредува на зачестена појава на компјутерска измама со криптовалути Read More »

Од струен удар почина девојка од Кумановско – излегла од базен и зела мобилен


Млада девојка почина за време на приватна забава во угостителски објекти. Според информациите од полицијата, станува збор за 22-годишна девојка со иницијали Љ.С. од Кумановско. „Полициски службеници излегле на местото и било констатирано дека Љ.С. за време на приватна забава, откако излегла од базен го зела телефонот кој бил приклучен на полнач, по што паднала …

Од струен удар почина девојка од Кумановско – излегла од базен и зела мобилен Read More »

(ВИДЕО) Приведено лице за искршените автомобили во „Буњаковец“


По немилиот настан кој утринава се случи во монтажната катна гаража зад ТЦ „Буњаковец“, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, разговараше со Игор Стаменковски, командир на ПСОН Центар. „Сликите од утринава со искршени прозорци и шофершајбни во катната гаража кај трговскиот центар ‘Буњаковец’ навистина ги вознемири центарци. Разговарав и со командирот на ПСОН Центар, кој …

(ВИДЕО) Приведено лице за искршените автомобили во „Буњаковец“ Read More »

Мијалков на 8 август треба да се појави во затворот во Струга


  Основниот суд во Охрид му издаде упатен акт на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, на 8 август годинава да се јави во Казнено-поправниот дом (КПД) во Струга за издржување на тригодишната затворска казна во предметот „Империја“. Издавањето на упатниот акт следува откако Мијалков ја промени адресата на живеење од Скопје во Охрид поради …

Мијалков на 8 август треба да се појави во затворот во Струга Read More »

Околу 20 автомобили се искршени во катната гаража позади Буњаковец


Околу 20 автомобили утринава се испокршени и уништени во катна гаража позади трговскиот центар „Буњаковец“, дознава „Фокус“. Според фотографиите со кои располага редакцијата, автомобилите во катната гаража се со скршени стакла, скршени предни и задни шофершајбни, уништени врати… Се уште официјално не е позната причината – што точно се случило, но од Министерството за внатрешни …

Околу 20 автомобили се искршени во катната гаража позади Буњаковец Read More »

Околу 100 мали прасиња изгореа во пожар на фарма во Штипско


Во штипското село Долани изгоре свињарска фарма. Во пожарот изгореле околу 100 прасиња, а биле спасени осум големи свињи и околу 100 мали. Командирот на ТППЕ Штип, Дарко Коцев за МИА изјавил дека пожарот се случил синоќа во 21:30 часот, а го гаснеле десет пожарникари со три противпожарни возила. Засега не се знае која е …

Околу 100 мали прасиња изгореа во пожар на фарма во Штипско Read More »

Приведен криумчар, пронајдени мигранти од Пакистан


 На патот Гевгелија – с.Богородица, на место викано „Поново мовче“, синоќа во 18.00 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ го лишиле од слобода С.А.(47) од Скопје. – На местото било забележано како во неговото возило „фиат линеа“, со скопски регистарски ознаки, влегуваат четири лица. При обид да биде …

Приведен криумчар, пронајдени мигранти од Пакистан Read More »

На автопатот кај Велес излета возило со српски таблички, почина сопатничката


На 21.07.2022 околу 02.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на автопатот А1, во правец Градско-Велес, патничко возило „рено“, со српски национални ознаки, управувано од Г.Ј.(41) од Република Србија, излетало од коловозот. Во несреќата, од здобиените повреди починала сопатничката С.П.(36) од Србија, а Г.Ј и малолетен сопатник се здобиле со телесни повреди констатирани во …

На автопатот кај Велес излета возило со српски таблички, почина сопатничката Read More »

Кражба на турбинско масло во кругот на ТЕЦ „Неготино“


Кражба на турбинско масло во кругот на ТЕЦ „Неготино“ била пријавена во полиција. Оваа информација денеска ја потврдија за МИА од СВР Велес.   -На ден 13.07.2022 година во 12 часот, од страна на лицето Н.A  е пријавено дека во кругот на АД ТЕЦ Неготино, има кражба на турбинско масло, кое било складирано во резервоар …

Кражба на турбинско масло во кругот на ТЕЦ „Неготино“ Read More »

Од ударите паднал во кома, а потоа починал – поднесено обвинение за убиството на ракометарот Денис Тот


Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека денеска поднело обвинение против три лица за убиство на ракометарот Денис Тот. – По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против три лица за кривично дело „убиство“ од член 123 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик, се наведува во соопштението …

Од ударите паднал во кома, а потоа починал – поднесено обвинение за убиството на ракометарот Денис Тот Read More »