Џафери брка ратификација или нова функција?
Додека СДСМ и ДУИ договараат заеднички настап на претстојните претседателски избори, претседателот на македонскиот парламент Талат Џафери „крстари“ низ регионот, од каде што почнаа ратификациите на Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Во период од само десетина дена, Џафери беше во Љубљана, Тирана и вчера во Софија, каде што Протоколот за нашата земја помина со едногласна поддршка од 140 присутни пратеници. На седницата не присуствуваа пратениците на опозициската Бугарска социјалистичка партија, кои веќе н...
Егзодусот на медицинскиот кадар продолжува
Иако здравствените работници дадоа сè од себе да им помогнат повредените во несреќата кај село Ласкарци, сепак, на површина повторно исплива горливиот проблем со кој се соочуваат болниците, а тоа е хроничниот недостиг на медицински кадар и на болничари. За да одговорат на задачите, освен лекарите и хирурзите, медицинските сестри на работа беа непрекинато по две или три смени. „Во моментов во Градската општа болница ‘8 Септември’ работат 340 медицински сестри, но фалат уште 60 за болницата да може оптимално да функц...
Таравари ја обвини власта дека го киднапира Гостивар
Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, го откачи вчера премиерот Зоран Заев со кого заедно спасуваа жива глава на 27 април во Собранието. Тој одби да присуствува на закажаната средба на која требаше да разговараат за консензуален кандидат за претседател, иако еден ден претходно го најави состанокот нагласувајќи дека партиското собрание ќе ја разгледа понудата на премиерот. Прашање е, сепак, каков епилог ќе имаше нивната средба по тоналитетот на последните пораки на Села во кои тој изрази стравување дека ...
Мира Дизел и ДУИ не се откажуваат од државните цуцли
По најавата на премиерот Зоран Заев, дека дел од роднините на функционерите ќе се откажат од државните вработувања, стигнаа првите откази, но меѓу нив не се роднините на пратеничката Мира Стојчевска, со која почна скандалот со вработувањата, и на функционерите на ДУИ, кои ги игнорираат притисоците на јавноста.Откако се обелоденија вработувањата на синот и братот на Стојчевска и унапредувањето на нејзиниот сопруг, во јавноста нема ни трага ни глас од неа, а не се прозва ниту на повикот на Заев дека овие постапки се ...
Притвор за Јанакиески и Ристовски за крвавиот четврток
Судија на претходна постапка им одреди триесет и дневен притвор на поранешните министри во минатата влада, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски осомничени за организација на крвавиот четврток. Тоа значи дека Јанакиески од куќен притвор, мерка којашто му беше одредена за еден од случаите на СЈО, се враќа во притвор во затворот Шутка, а за Ристовски ова е прв случај во кој е осомничен и му е одреден притвор. Во судот повикан беше и поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски кој се повика на пратеничкиот имунитет и...