Амонијак од валкани мелни пелени во еден од становите е причината за лошата миризба во „Скопјанка“
Во зградата „Скопјанка“ од каде вечерва беа евакуирани станарите бидејќи пријавија непријатен мирис кој предизвикувал кашлање, специјална екипа на АРМ  пронашла во еден од становите на вториот кат голем број пелени со измет и урина, соопшти градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. -Во станот 11 е откриена просторија преполна со користини мелни пелени кои не биле фрлени и има зголемена количина на амонијак, што не е штетно по здравјето. Во станот 11 се врши увид, каде што се наоѓа изворот. Потоа ќе се пристапи...
Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме тоа
Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21. - Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за“ дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети двата услова, првиот да има цензус и мнозинството да гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, с...
(Видео) Драма кај ТЦ „Скопјанка“: Непријатен мирис во зграда, полицијата ги евакуира станарите
Непријатна миризба ги извади надвор станарите на зградите во склоп на тц „Скопјанка“ во населбата Аеродром. Драмата почнала околу 15 часот, по што биле повикани припадниците на МВР и на Противпожарната единица. Станарите сведочат дека се спушта чад што предизвикува штипење во очите. Од МВР потврдуваат дека добиле пријава од граѓани, но се уште се работи на утврдување во причините. Очевидци велат дека ќе се провали во еден од празните станови. На место на настанот дојде и градоначалникот на Град Скопје  Петре...
Цивил центар за слободи: Некој ги заплашува граѓаните за референдумот
Нема да вршиме влијание на граѓаните како да се изјаснат, тоа е нивно политичко и со закон загарантирано право, но сакаме сите да ги повикаме да излезат на референдум и да не дозволат никој да манипулира со нивниот  глас и сите да им помогнат на здравите структури да се избориме со јазикот на омраза, со лажните вести, со спиновите и црната пропаганда. Ова го истакнаа од Цивил центарот за слобода при денешната презентација на проектот во центарот на Прилеп, на плоштадот „Методија Андонов Ченто“, насловен „Гласам, з...
Булевар „Србија“ – булевар на смртта
Прошетката на дедото и бабата со својата тригодишна внука заврши кобно, откако комбе ги прегази тројцата на булеварот „Србија“ во скопската населба Ново Лисиче. Два и пол часа по несреќата шеесет и едногодишната баба им подлегна на повредите и почина во Клиничкиот центар, дедото заврши со полесни повреди, а нивната тригодишна внука во тешка здравствена состојба е задржана на Детската хирургија во Клиничкиот центар. Несреќата се случи завчера вечерта, околу 20 часот, кога комбе „пежо партнер“ удрило во пешацит...