2 април во историјата – Аргентина изврши инвазија на Фокландите


  На 2 април 1982 година, Аргентина изврши инвазија на Фокландските Острови, британска колонија од 1892 година и британска сопственост од 1833 година. Аргентинските амфибиски сили брзо го совладаа малиот гарнизон на британските маринци во градот Стенли на Источен Фокланд и следниот ден ги зазедоа зависните територии од Јужна Џорџија и групата Јужен Сендвич. 1.800 …

2 април во историјата – Аргентина изврши инвазија на Фокландите Read More »

1 април во историјата – Хитлер е осуден за неговата улога во Пучот од пивницата


  Адолф Хитлер е осуден за неговата улога во Пивничкиот пуч од 8 ноември 1923 година. Обидот за државен удар во Минхен од страна на десничарските членови на армијата и нацистичката партија беше спречен од владата, а Хитлер беше обвинет за велепредавство. И покрај неговата пресуда, Хитлер излезе од затвор пред крајот на годината, а …

1 април во историјата – Хитлер е осуден за неговата улога во Пучот од пивницата Read More »

Хиперсоничниот авион „Ајгер“ ќе патува од Европа до Австралија за само четири часа


Швајцарската компанија „Дестинус“ развива патнички авион на водород кој ќе го намали времето на летот меѓу Европа и Австралија на само четири часа. „Дестинус“ го тестираше авионот две години, а успешните летови ги потврди на крајот на 2022 година. Сега, шпанското Министерство за наука го избра „Дестинус“ да учествува во стратешка иницијатива и обезбеди средства …

Хиперсоничниот авион „Ајгер“ ќе патува од Европа до Австралија за само четири часа Read More »

„Вирџин орбит“ на Ричард Бренсон ги напушта вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените


Деновите на лансирање на сателити во вселената за Virgin Origin се минато. По шест години работа, подружницата за лансирање на сателити на „Вирџин“ соопшти дека повеќе нема средства за финансирање на операциите и дека ќе се затвори. Речиси 90 отсто од вработените во Virgin Orbit ќе бидат отпуштени, поточно 675 луѓе. Virgin Orbit е основана …

„Вирџин орбит“ на Ричард Бренсон ги напушта вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените Read More »

31 март во историјата – Отворена е Ајфеловата кула


  На 31 март 1889 година, Ајфеловата кула е отворена во Париз на церемонија со која претседава Густав Ајфел, дизајнерот на кулата, а присуствуваа францускиот премиер Пјер Тирар, неколку други достоинственици и 200 градежни работници. Во 1889 година, во чест на стогодишнината од Француската револуција, француската влада планираше меѓународна изложба и објави конкурс за дизајн …

31 март во историјата – Отворена е Ајфеловата кула Read More »

Погледнете ги прекрасните сцени од јужната поларна светлина над Нов Зеланд


Јужната поларна светлина, или Аурора Аустралис, е особено живописна оваа сезона над Нов Зеланд. Ноќното небо кое „еруптира“ со зелена и розова светлина ги маѓепса ловците на поларната светлина, кои често остануваат будни цела ноќ за да добијат совршени фотографии. Ричард Женг, набљудувач кој е релативно нов на местото на настанот, оваа недела кампуваше на …

Погледнете ги прекрасните сцени од јужната поларна светлина над Нов Зеланд Read More »

Откриена незамисливо голема црна дупка, 30 милијарди пати поголема од масата на Сонцето


Британски астрономи открија огромна црна дупка, околу 30 милијарди пати поголема од масата на Сонцето. Научниците од Универзитетот во Дурам рекоа дека црната дупка е една од најголемите откриени досега. Тимот ги опиша нивните наоди, објавени во списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, како „исклучително возбудливи“. „Оваа конкретна црна дупка, која е приближно …

Откриена незамисливо голема црна дупка, 30 милијарди пати поголема од масата на Сонцето Read More »

30 март во историјата – САД ја купија Алјаска од Русија


  Американскиот државен секретар Вилијам Х. Сјуард потпиша договор со Русија за купување на Алјаска за 7 милиони долари. И покрај поволната цена од приближно два центи за половина хектар, купувањето на Алјаска беше исмеано во Конгресот и во печатот како „Глупоста на Сјуард“, „ледената кутија на Сјуард“ и „градината на поларните мечки“ на претседателот …

30 март во историјата – САД ја купија Алјаска од Русија Read More »

Камила носеше тијара на првата државна посета како кралица


Берлин– Камила стави кралски накит како кралица-придружничка за првата официјална посета на владеењето на Чарлс III како крал. Камила и Чарлс слетаа во средата во Германија , присуствувајќи на државен банкет таа вечер во Шлос Белви, претседателската палата во Берлин. За банкетот, Камила ја носеше дијамантската тијара Бушерон и и оддаде почит на покојната кралица …

Камила носеше тијара на првата државна посета како кралица Read More »

Зошто луѓето родени во знакот на Овен се посебно сакани: Внесуваат светлост и живост


Хороскопски знак Овен – кои карактеристики го издвојуваат и зошто се особено сакани! Овните се огнен хороскопски знак и често се поврзуваат со импулсивни луѓе, луѓе со силен темперамент. Астролозите веруваат дека Овните се навистина понекогаш непредвидливи, но и дека поседуваат големи и неверојатни квалитети кои го оневозможуваат да не ги сакате. Нивните светли страни …

Зошто луѓето родени во знакот на Овен се посебно сакани: Внесуваат светлост и живост Read More »

Преселбата на 70-те нилски коњи на Пабло Ескобар ќе ја чини Колумбија 3,5 милиони долари


Колумбија вели дека трошоците за преместување на 70 нилски коњи кои му припаѓале на покојниот нарко-бос Пабло Ескобар во засолништа во странство ќе ја чини земјата 3,5 милиони долари, пишува Гардијан. Нилските коњи, кои се територијални и тежат три тони, потекнуваат од четири нилски коњи кои биле нелегално увезени од Африка од нарко босот Пабло …

Преселбата на 70-те нилски коњи на Пабло Ескобар ќе ја чини Колумбија 3,5 милиони долари Read More »

(Видео) Редок розов дијамант на аукција, проценет на 35 милиони долари


Редок розов дијамант, чија вредност се проценува на 35 милиони долари, ќе биде понуден на наддавање во јуни, во Њујорк, САД, објави денеска аукциската куќа „Сотби’с“. Скапоцениот „чист“ камен од 10,57 карати, ископан 2019 година во рудник во Боцвана, првично имал 23,78 карати. Наддавањето е закажано за 8 јуни во Њујорк. Продажбата на дијамантот наречен …

(Видео) Редок розов дијамант на аукција, проценет на 35 милиони долари Read More »

Можеби има многу чудни планети направени од темна материја во универзумот


Иако не сме нашле многу планетарни системи кои многу наликуваат на нашиот, сите оние што сме ги забележале досега имаат една заедничка карактеристика – тие се состојат од обична барионска материја; односно од нормална материја. Но, што ако има планети во универзумот направени од мистериознате супстанција што ја нарекуваме темна материја? Никој не може со …

Можеби има многу чудни планети направени од темна материја во универзумот Read More »

(ВИДЕО) Србите се потепаа за ќебапи на акција во „Лидл“


Вистински хаос се случи во Србија денеска, граѓаните се испотепаа во Лидл маркетот, а причината е банална „ќебапи на акција“ Не се гледа кој што зема и колку пакети, луѓето викаат, се туркаат, а споменатата жена во еден момент дури со горниот дел од телото „влегла“ во фрижидерот за да ги одбрани пакетите кои имала …

(ВИДЕО) Србите се потепаа за ќебапи на акција во „Лидл“ Read More »

Земјоделските остатоци како текстилна и дизајн суровина претставени на изложба во Кочани


Можностите за искористување на остатоците од земјоделството како готови производи и прототип-дизајни се претставени на изложба што денеска ја организираше граѓанското здружение за културно-уметнички дејности „Одоната” од Кочани. Изложбата е дел од проектот „Земјоделските остатоци како текстилна и дизајн суровина во општина Кочани”, што се реализира во партнерство со Македонското модно здружение од Скопје, а …

Земјоделските остатоци како текстилна и дизајн суровина претставени на изложба во Кочани Read More »

29 март во историјата – Американците се повлекоа од Виетнам


  29 март 1973 година: Два месеци по потпишувањето на Виетнамскиот мировен договор, последните американски борбени трупи го напуштаат Јужен Виетнам, додека Ханој ослободува многу од преостанатите американски воени заробеници држени во Северен Виетнам. Директната осумгодишна интервенција на Америка во Виетнамската војна беше на крајот. Во Сајгон, околу 7.000 цивилни вработени во американското Министерство за …

29 март во историјата – Американците се повлекоа од Виетнам Read More »

Бојата на слузот од носот ни кажува кога ќе се разболиме: Една означува дека е алергија, а друга дека имаме инфекција…


Еве што кажува секоја боја на назален исцедок за вашето здравје! Без разлика дали е темна или јасна, бела или жолтеникава, бојата на назалниот исцедок може да укаже на рани знаци на одредени здравствени проблеми. Лекарите советуваат да обрнете посебно внимание на ова, особено што е сезона на алергии и пролетни настинки. Чистиот и проѕирен …

Бојата на слузот од носот ни кажува кога ќе се разболиме: Една означува дека е алергија, а друга дека имаме инфекција… Read More »

Најлошата храна која може да ја одберете за вечера: Нутриционист ни објаснува дека брзо се дебелееме, а метаболизмот ни страда


Нутриционист открива која храна никогаш не треба да ја јадете навечер. Тестенините се многу разновидни и на нив можеме да додадеме речиси сè, од зеленчук, месо, компири… Меѓутоа, доколку сакате да ослабете, тестенините не треба да ги внесувате во вашата исхрана. Вечерата има огромно влијание врз нашиот организам, а тестенините се храна која го забавува …

Најлошата храна која може да ја одберете за вечера: Нутриционист ни објаснува дека брзо се дебелееме, а метаболизмот ни страда Read More »

Науката потврди: Склоноста кон слатки и масни јадења зависи од мозокот


Склоноста кон слатки и масни закуски е нешто што мозокот самиот го учи и тоа нема многу врска со „недостатокот на волја“ за нивно избегнување, посочува ново истражување на германски научници. Иако човек знае дека не треба, тој / таа сепак ќе посегне по благо или масно јадење. Тука спаѓаат чоколадо, чипс, помфрит и други …

Науката потврди: Склоноста кон слатки и масни јадења зависи од мозокот Read More »

Дали знаете што можете да внесете во куќата од чевлите?


Соблекувањето на чевлите кога влегувате во нечиј дом е прашање на основна култура и лична хигиена. Меѓутоа, се случува некои луѓе да не го практикуваат ова и заедно со чевлите да внесат мал милион бактерии во својата куќа или во туѓа куќа, за кои знаат дека можат да бидат многу штетни за луѓето. Една од …

Дали знаете што можете да внесете во куќата од чевлите? Read More »