Студија: Луѓето наскоро ќе живеат пет години подолго, но со лошо здравје


Очекуваниот човечки животен век ќе се зголеми за речиси пет години до 2050 година, објави весникот „Лансет“. Се предвидува дека вкупниот животен век на човечката раса ќе се зголеми од 73,6 години во 2022 година на околу 78,1 година во 2050 година, што е зголемување за 4,5 години. Кај мажите таа ќе се зголеми од …

Студија: Луѓето наскоро ќе живеат пет години подолго, но со лошо здравје Read More »

Имате шанса да ја промените судбината: Најважните години во животот на секој хороскопски знак


Кога може да се смени судбината на секој хороскопски знак Секој хороскопски знак има судбинска година, според астролозите. Тогаш може да се случат најголемите радости, но и најголемите трагедии. Во кој хороскопски знак и да сте родени, треба да внимавате на деновите пред вашиот роденден. Тогаш, според астролозите, луѓето се многу чувствителни и влегуваат во …

Имате шанса да ја промените судбината: Најважните години во животот на секој хороскопски знак Read More »

Фрагмент од комета го осветли небото над Шпанија и Португалија (видео)


Блескав фрагмент од комета синоќа ненадејно го осветли небото над делови од Шпанија и Португалија, соопшти Европската вселенска агенција (ESA), а човек од Лисабон им кажа на новинарите дека глетката направила да „се чувствувал како филм“. Во неделата наутро, X платформата на ESA сподели видео снимено од сопствената камера од „многу светол метеор“ на небото …

Фрагмент од комета го осветли небото над Шпанија и Португалија (видео) Read More »

Електричниот „рено 5“ е виртуелен феномен, бројот на резервации надмина 75.000 единици


Иако „Рено“ сè уште не го откри официјалниот ценовник, ниту пак автомобилите се изложени во салоните, електричниот R5 веќе руши рекорди, барем оние во виртуелниот свет. Бројот на резервации веќе „надмина“ 75.000 примероци, но со оглед на интересот на клиентите, оваа бројка наскоро треба да ја достигне границата од 100.000 примероци. Не се сомневаме дека …

Електричниот „рено 5“ е виртуелен феномен, бројот на резервации надмина 75.000 единици Read More »

Google се враќа во старите добри времиња на пребарување


За време на неодамна одржаната I/O конференција, Google најави некои новитети кои доаѓаат во пребарувањето на Интернет. Иако во голем дел од своите новости и новитети, Google се фокусираше на функциите за вештачка интелигенција кои пристигнуваат во услугите на компанијата, вклучувајќи го и Search, компанијата не ја запостави основната функција на пребарување. Така Google објави …

Google се враќа во старите добри времиња на пребарување Read More »

Новите откритија укажуваат на вонземска активност


Истражувањето на сончевите системи, со помош на алгоритми на „невронска мрежа“, откри 60 ѕвезди кои се чини дека се опкружени со огромни вонземски електрани. Седум таканаречени М-џуџести ѕвезди, кои се движат меѓу 60 и 8 проценти од големината на нашето Сонце, беа забележани дека испуштаат неочекувано високи инфрацрвени „топлински потписи“, според астрономите, пишува Дејли мејл. …

Новите откритија укажуваат на вонземска активност Read More »

17 мај во историјата – Џеронимо, водачот на Апачите, избега од резерватот во Аризона предизвикувајќи паника


  По втор пат во две години, водачот на Апачите, Џеронимо, на 17 мај 1885 бега од резерват во Аризона, предизвикувајќи паника меѓу доселениците во Аризона. Познатиот лекувач (врач), Џеронимо постигна национална слава со тоа што беше последниот американски Индијанец кој формално се предаде на Соединетите Држави. Речиси 30 години, Џеронимо и неговите следбеници се …

17 мај во историјата – Џеронимо, водачот на Апачите, избега од резерватот во Аризона предизвикувајќи паника Read More »

Месечен хороскоп за јуни 2024: Најважниот месец за кариера и љубов – едниот паѓа, другиот се издигнува на небо


Прочитајте го месечниот хороскоп за јуни 2024 година и дознајте што ви кажуваат ѕвездите кога станува збор за љубовта, работата и здравјето! ОВЕН Работа Месечниот хороскоп за јуни 2024 година носи период на активност! Сега е време да ги покажете своите вештини и да ги оживеете вашите планови. Ова е поволен месец за започнување на …

Месечен хороскоп за јуни 2024: Најважниот месец за кариера и љубов – едниот паѓа, другиот се издигнува на небо Read More »

Еве кои емоции малите деца можат да ги наследат од своите родители


Едниот или двајцата родители можат да „пренесат“ одредени емоции, па дури и психички состојби на своите деца Истражувањата покажуваат дека одредени емоции може да се наследат од родителите Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследување“ или епигенетика, но и преку различни модели на однесување и искуство, детето усвојува и „емоционален код“. Еве 8 емоции кои можат …

Еве кои емоции малите деца можат да ги наследат од своите родители Read More »

Личи на полнети пиперки: Традиционално турско јадење


Соган долма е јадење кое се подготвува во Турција, а кога е во прашање вкусот, наликува на полнети пиперки. Ова јадење лесно се подготвува, а неверојатно сочно, комбинацијата на вкусови е неодолива: Потребно е: 500 гр мелено говедско месо 150 гр ориз 8 главици кромид 5 лажици масло 200 мл сок од домати сол бибер …

Личи на полнети пиперки: Традиционално турско јадење Read More »

Родени да бидат богати: Овие два хороскопски знака секогаш ќе имаат пари


Астролозите го кажаа своето мислење кога станува збор за знаците и богатството. Астролозите овој пат се согласија и открија кои два знака поседуваат најлични квалитети кои можат да им помогнат да се збогатат. Покрај тоа, тие ги анализираа и 50-те најбогати луѓе во светот, односно нивните датуми на раѓање. Врз основа на ова, тие заклучија …

Родени да бидат богати: Овие два хороскопски знака секогаш ќе имаат пари Read More »

Гибаницата ѝ го промени животот: „Од тоа развив цел бизнис во Лондон“


Благодарение на познатиот рецепт за гибаница, Спасија Динковски, родена во Краули, Велика Британија, а нејзините родители со потекло од Македонија, отвори сопствен бизнис во Лондон. Таа во интервју за „The Guardian“ раскажа како „баба ѝ и помогнала да застане на нозе“, односно како почнала да живее од традиционалната балканска храна. „Гибаницата е причината поради која …

Гибаницата ѝ го промени животот: „Од тоа развив цел бизнис во Лондон“ Read More »

Мис Хаваи избрана за мис на САД во драматичен пресврт


Хонолулу – Во услови на драматични двенеделни оставки и обвинувања против организацијата Мис на САД, Мис на Хаваи САД Савана Ганкиевич – која првично се пласираше како прва придружничка на изборот за Мис на САД во 2023 година – стана новата Мис на САД. „Иако оваа одлука не беше донесена лесно, јас цврсто верувам дека …

Мис Хаваи избрана за мис на САД во драматичен пресврт Read More »

Совети за готвење кои се во тренд на социјалните мрежи, a не функционираат


Еве неколку совети за социјалните мрежи кои никогаш не треба да ги пробате дома. Домаќинките кои не се вешти во кујната често ги следат советите кои ги добивале од нивните мајки и баби. Но, денес се популарни социјалните мрежи каде што можете да најдете различни трикови и совети кои можат да ви помогнат да подготвите …

Совети за готвење кои се во тренд на социјалните мрежи, a не функционираат Read More »

(Видео) Сите мислат дека е јаболко, но тоа е најопасното дрво на светот! Кога врне, отровот е често фатален


Поради најотровното дрво на светот, забележани се голем број повреди и смртни случаи. Најотровното дрво лесно може да ве измами, а тоа го докажа и случајот со доктор Никола Стрикленд. Овошјето неверојатно потсетува на јаболко, но всушност е овошје кое може да предизвика фатални последици. Лекарот заминал на одмор на островот Тобаго, кој е познат …

(Видео) Сите мислат дека е јаболко, но тоа е најопасното дрво на светот! Кога врне, отровот е често фатален Read More »

Sports Illustrated Swimsuit со легендарна јубилејна насловница, еве кои убавици позираат


Прославувајќи ја својата 60-годишнина, Sports Illustrated Swimsuit ги објави своите модели на насловни страници за 2024 година, вклучувајќи ги и некои од најпознатите иконски лица во историјата на брендот. Најзабележително е вклучувањето на манекенката Кејт Аптон, која го разбранува нејзиното деби на Swim во 2012 година. „Неочекуваната реакција на нејзиниот тип на тело го натера …

Sports Illustrated Swimsuit со легендарна јубилејна насловница, еве кои убавици позираат Read More »

Кога треба да земам железо, кога Б12 и кога витамин Д? Експерт го открива најдоброто време и кои никако не треба да ги земате заедно


Стручни совети за најдобро време за земање витамини и за најлошата и најдобрата комбинација! Урамнотежена исхрана е добар начин да бидете сигурни дека вашето тело го добива потребниот дневен внес на хранливи материи, но уште подобро е да вклучите витамини. Тие се ефикасен и стручно одобрен начин за дополнување. Времето кога ги земате влијае на …

Кога треба да земам железо, кога Б12 и кога витамин Д? Експерт го открива најдоброто време и кои никако не треба да ги земате заедно Read More »

Две билки кои не треба да се чуваат во домот: Експертите тврдат дека се енергетски вампири кои ја цицаат енергијата на домаќините


Освен што се убава декорација на секој дом, растенијата во затворен простор со себе носат и уникатни својства и енергија, а треба строго да размислиме кои цвеќиња во која просторија ги чуваме, кои можат да ни помогнат да го прочистиме воздухот, да го регулираме нивото на влажност… Меѓу другото, треба да се земе предвид кои …

Две билки кои не треба да се чуваат во домот: Експертите тврдат дека се енергетски вампири кои ја цицаат енергијата на домаќините Read More »

Девојка докторирала на Универзитетот во Аризона на 17-годишна возраст


Американската тинејџерка од Чикаго, Дороти Џин Тилман Сектер, докторирала на Универзитетот во Аризона минатата година на 17-годишна возраст, додека на факултет се запишала на десет години. „Минатиот декември таа успешно ја одбрани својата докторска дисертација и стана најмладата личност со докторат во областа на интегрираното здравје во однесувањето на Универзитетот во Аризона“, изјави професорката Лесли …

Девојка докторирала на Универзитетот во Аризона на 17-годишна возраст Read More »

Ова е список на светски градови со најдобра храна, еден од нив често го посетуваат Македонците


Патниците кои сакаат да истражуваат гастрономски понуди дефинитивно треба да додадат градови како Париз, Рим и Истанбул на нивната листа за патувања. Популарното списание „Food&Wine“ сподели 13 градови кои имаат најдобри понуди за храна и пијалоци. Тие истакнуваат дека ако сакате подобро да го запознаете градот, треба да одите во ресторани и барови, како и …

Ова е список на светски градови со најдобра храна, еден од нив често го посетуваат Македонците Read More »