30 јануари во историјата – Махатма Ганди е убиен во атентат


  Мохандас Карамчанд Ганди, политичкиот и духовниот водач на индиското движење за независност, е убиен во Њу Делхи од хинду екстремист на 30 јануари 1948 година. Роден како син на индиски функционер во 1869 година, мајката на Ганди, Ваишнава, била длабоко религиозна и рано го изложила својот син на џаинизмот, морално ригорозна индиска религија која …

30 јануари во историјата – Махатма Ганди е убиен во атентат Read More »

29 јануари во историјата – Германскиот поручник Ервин Ромел предводи смела мисија во Франција


  На 29 јануари 1915 година, во областа Аргон во Франција, германскиот поручник Ервин Ромел ја предводи својата чета во смело заземање на четири француски блок-куќи, структури кои се користат на фронтот за сместување на артилериските позиции. Ромел прво се протна низ француската жица, а потоа ги повика останатите од неговата група да го следат. …

29 јануари во историјата – Германскиот поручник Ервин Ромел предводи смела мисија во Франција Read More »

28 јануари во историјата – Вселенскиот шатл „Челинџер“ експлодира по полетувањето


  Во 11,38 часот по локално време, на 28 јануари 1986 година, вселенскиот шатл „Челинџер“ полета од Кејп Канаверал, Флорида, а Криста Меколиф е на пат да стане првиот обичен американски цивил кој патува во вселената. Мекалиф, 37-годишна професорка по социјални студии во средно училиште од Њу Хемпшир, победи на натпреварот што ѝ донесе место …

28 јануари во историјата – Вселенскиот шатл „Челинџер“ експлодира по полетувањето Read More »

Како изгледа животот на минус 50: Романец веќе 17 години живее во најстудениот дел од светот


  Иако преселбите од една во друга држава не се ништо невообичаено, Романецот Мариус Гуира пред 17 години се решил на екстремен потег. Од округот алба кој се наоѓа на западот од Романија, Гоира со семејството решил да се пресели во еден од најстудените делови од светот – Бурјатија во Русија. Пред неколку дена, Гуира …

Како изгледа животот на минус 50: Романец веќе 17 години живее во најстудениот дел од светот Read More »

Земјата прими радиосигнал испратен од галаксија која е оддалечена 9 милијарди светлосни години


Ова е првпат научниците да детектираат сигнал кој потекнува од друга галаксија која се наоѓа на 9 милијарди светлосни години од Земјата. Радиосигналот е снимен со џиновскиот метробрановен радио телескоп лоциран во Пуне, Индија. Џиновскиот радио-телескоп вклучува поле од 30 антени за садови, сите насочени кон небото со  чинии со дијаметар од околу 45 метри. …

Земјата прими радиосигнал испратен од галаксија која е оддалечена 9 милијарди светлосни години Read More »

Астероид ноќеска помина поблиску до Земјата од некои сателити


Астероид со големина на минибус помина многу блиску до Земјата. Вселенската карпа позната како 2023 BiU е долга 3,5 метри со должина од 8,5 метри. Прелета само 3.600 километри над Јужна Америка, најблиску до Земјата на 2 часа и 27 минути по бугарско време. Астероидот влезе во орбитата на телекомуникациските сателити кои орбитираат околу нашата планета. Астрономите претходно …

Астероид ноќеска помина поблиску до Земјата од некои сателити Read More »

27 јануари во историјата – Ослободен е Аушвиц


  На 27 јануари 1945 година, советските трупи влегоа во Аушвиц, Полска, ослободувајќи ги преживеаните од мрежата на концентрациони логори – и конечно му ја открија на светот длабочината на ужасите извршени таму. Аушвиц беше навистина група логори, означени I, II и III. Имаше и 40 помали „сателитски“ кампови. Токму во Аушвиц II, во Биркенау, …

27 јануари во историјата – Ослободен е Аушвиц Read More »

Вибер воведува две нови опции кои секојдневно ќе ги користите


Популарната апликација за комуникација – Вибер, одлучи да промени одредени опции за да ја олесни и дополнително да обезбеди комуникација помеѓу одредени брендови и компании и поединци. Во иднина на оваа апликација ќе се појави специјална папка наречена „Business inbox“ во која автоматски ќе се префрли секој разговор што сте го правеле со некоја компанија. …

Вибер воведува две нови опции кои секојдневно ќе ги користите Read More »

Хакер од Холандија ги украл личните податоци на сите Австријци


  Неименуван хакер од Холандија ги украл адресите и личните податоци на сите жители на Австрија. Хакерот ги понудил податоците на продажба на интернет форум, претставувајќи ги како: „полно име, пол, полна адреса и датум на раѓање“, на секој граѓанин во Австрија. Украдената хакерска „збирка“ се состои од речиси девет милиони групи податоци, истакнува полицијата. …

Хакер од Холандија ги украл личните податоци на сите Австријци Read More »

Кралот Чарлс Трети го тужи Твитер поради неплатена кирија во Лондон


Англија- Краун Естејт, компанијата која управува со имотот на кралот Чарлс Трети, ја тужеше американската компанија Tвитер, која е во сопственост на тајкунот Илон Маск. Причината за тужбата е што Твитер не ја плати киријата за седиштето во Лондон, јавува Би-Би-Си. Наводниот долг се однесува на канцелариите на Твитер во близина на централниот циркус Пикадили. …

Кралот Чарлс Трети го тужи Твитер поради неплатена кирија во Лондон Read More »

Истражување: Јадрото на Земјата речиси и не се врти


  Ротацијата на внатрешното јадро на Земјата, се чини, е речиси целосно застаната и/или тоа сега би можело да оди и во обратна насока, посочува ново истражување на Универзитетот на Пекинг, Кина. Земјата е составена од кора, полуцврста обвивка, внатрешно и надворешно јадро. Внатрешното јадро се наоѓа на околу 5.150 километри под Земјината кора и …

Истражување: Јадрото на Земјата речиси и не се врти Read More »

Принцезата Јуџин е бремена со второто дете


Англија- Британската принцеза Јуџин, внука на кралот Чарлс, го очекува своето второ дете со сопругот Џек Бруксбенк подоцна оваа година. Јуџин се омажи за Бруксбанк во замокот Виндзор во 2018 година и нивното прво дете, синот по име Август, се роди во февруари 2021 година. „Толку сме возбудени што можеме да споделиме што летово ќе …

Принцезата Јуџин е бремена со второто дете Read More »

Принцезата Шарлин ја откажа прославата за 45. роденден- принцот Алберт пак се зарази со Ковид


Монако- Таа денеска го слави својот 45-ти роденден, но ниту најважниот ден на најтажната принцеза на светот не можеше да помине без драма. Шарлин од Монако мораше да ја откаже прославата што ја планираше, бидејќи нејзиниот сопруг Алберт од Монако се разболе од коронавирус. И тоа по трет пат во три години. Владетелот на Монако …

Принцезата Шарлин ја откажа прославата за 45. роденден- принцот Алберт пак се зарази со Ковид Read More »

Астероид со големина на камион вечерва поминува многу блиску до Земјата


САД – Астероид со големина на камион треба да помине покрај Земјата вечерва во една од најблиските средби со небесни тела досега, објави „Ју-Ес-Еј тудеј“. НАСА во средата соопшти дека не постои ризик астероидот со име 2023 BU да удри во Земјата. Се очекува да помине околу 3.500 километри над јужниот дел на Јужна Америка, …

Астероид со големина на камион вечерва поминува многу блиску до Земјата Read More »

Најубавите познати мажи според формулата Фи


Англија- Ѕвездата на „Бриџертон“, Реге-Жан Пејџ е прогласен за најубав маж на светот денес, според древнохеленската формула Фи. Според тоа, 34-годишниот глумец има 93,65 отсто од машкото физичко „совршенство“. – Овие сосем нови техники за компјутерско поклопување ни овозможуваат да решиме некои од најголемите мистерии за тоа што ја прави личноста физички убава, а технологијата, …

Најубавите познати мажи според формулата Фи Read More »

Компанијата Мета му ги враќа профилите на Трамп на Фејсбук и Инстаграм


  Компанијата Мета одлучи да ги врати профилите на Доналд Трамп, поранешниот американски претседател кој беше суспендиран од овие платформи по немирите во Капитол во 2021 година. Одлуката за враќање на профилите Мета ја образложи со тоа што, како што соопшти, вовеле нови заштитни мерки за да не се повторат причините поради кои Трамп ги …

Компанијата Мета му ги враќа профилите на Трамп на Фејсбук и Инстаграм Read More »

Студија: Теглите за зачини се места во кујната со најмногу бактерии


  Едно неодамнешно истражување покажа дека теглите во кои чуваме зачини се меѓу местата во кујната кои имаат најмногу патогени. Имено, американскиот Оддел за безбедност и инспекција на храна при Министерството за земјоделство нарача студија за утврдување на распространетоста и степенот на вкрстена контаминација на различни површини во кујната при подготовка на оброците. Се проценува …

Студија: Теглите за зачини се места во кујната со најмногу бактерии Read More »

На овие знаци од хороскопот никој не може да им парира „под чаршавот“


Астрологијата открива кои хороскопски знаци се најдобри во кревет. Некои луѓе едноставно прават големи мајстории под чаршафите. Ненаситни се кога се во прашање интимните активности, секогаш треба да бидат задоволни и хороскопот ги смета за луѓе со најсилно либидо. И да сака некој да ги „оцрни“ нема да го направи тоа. Кај партнерот оставаат толку …

На овие знаци од хороскопот никој не може да им парира „под чаршавот“ Read More »

26 јануари во историјата – Британците почнаа да населуваат осуденици во Австралија


  На 26 јануари 1788 година, капетанот Артур Филип ја предводеше флотата од 11 британски бродови што превезуваа осуденици во колонијата Нов Јужен Велс, всушност основајќи ја Австралија. По надминување на период на тешкотии, новодојдената колонија почна да ја слави годишнината од овој датум со голема помпа и на крајот стана одбележан како Ден на …

26 јануари во историјата – Британците почнаа да населуваат осуденици во Австралија Read More »

Бе-ем-ве премиерно го претстави M3 це-ес супер седанот


BMW го претстави новиот M3 CS кој дебитира со поголема моќност и помала тежина и ќе биде во ограничено производство M4 CSL е еден од оние автомобили кои се најфокусирани кон возачот, а што некогаш дошле од М дивизијата на BMW. Но, за возачите кои исто така треба да ги земат предвид патниците, CSL сега …

Бе-ем-ве премиерно го претстави M3 це-ес супер седанот Read More »