Детокс напиток кој ги топи килограмите и целулитот


Сите знаеме дека умереноста во храната и пијалоците и редовната физичка активност се најважни за добро здравје и витка линија, но често тоа го игнорираме. Не можеме да одолееме на нашите омилени слатки, газирани сокови, грицки… Како резултат на тоа може да се случи да ставиме некој килограм вишок, но и целулит од кој не …

Детокс напиток кој ги топи килограмите и целулитот Read More »

Четири хороскопски знаци наесен ги очекува судбоносна љубов


Хороскопот посочува дека некои знаци од Зодијакот ќе имаат бурен романтичен живот, полн со емоции, страст и убава енергија. Оние кои летото го поминале сами, во текот на есента имаат шанса да се заљубат и да ја запознаат личноста со која сакаат да се впуштат во романтична бајка. Астролозите истакнуваат кои 3 хороскопски знаци можат …

Четири хороскопски знаци наесен ги очекува судбоносна љубов Read More »

Американец освои 1,28 милијарда долари на лото, но веднаш може да добие само третина


 Американец од сојузната држава Илиноис, освои 1,28 милијарда долари на лотаријата „Мега милиони“, погодувајќи шест бројки, но одеднаш може да добие само третина од сумата, објави „Блумберг“. Победникот, кој претпочита да остане анонимен, може да ја добие целата сума на наградата само доколку се согласи на годишна рата – за 29 години. Според правилата на …

Американец освои 1,28 милијарда долари на лото, но веднаш може да добие само третина Read More »

(Фото + видео) Каков имот ќе наследат децата на Ивана Трамп ?


  САД– Ивана Трамп, прва од трите сопруги на Доналд Трамп, почина на почетокот на месецот на 73-годишна возраст. Гламурозниот уред од 1980-тите, кој го надгледуваше дизајнот на ентериер за The Trump Organization, го донесе нејзиниот стил на раскошен сјај на места како Трамп Тауер и хотелот Плаза. „Ако нешто би можело да биде обложено …

(Фото + видео) Каков имот ќе наследат децата на Ивана Трамп ? Read More »

Eкстремните диети на глумците


  САД– Познато е дека глумците понекогаш одат во крајности за да се подготват за некоја улога… А, многумина се впуштаат во опасни диети за слабеење што потоа и самите не ги препорачуваат. Тие преобразби честопати се нездрави и крајно опасни. Следат неколку примери… Мила Кунис глумеше балерина во филмот „Црниот лебед“ (Black Swan) од 2010 година, а …

Eкстремните диети на глумците Read More »

Властите се збунети од дупката длабока 200 метри во Чиле


  Чилеанските власти истражуваат дупка со дијаметар од околу 25 метри што се појави во текот на викендот во рударска област. Чилеанските медиуми прикажаа воздушни снимки од дупката на земјиштето каде рудник има канадска компанија „Лундин мајнинг“, на околу 665 километри северно од главниот град Сантијаго. Националната служба за геологија и рударство, Сернагеомин, во саботата …

Властите се збунети од дупката длабока 200 метри во Чиле Read More »

Највисокото дрво на светот забрането за посета


Највисокото дрво на светот, што се наоѓа во Националниот парк Редвуд во Калифорнија (САД), е забрането за туристи. Имено, посетата на дрвото секвоја високо 116 метри сега е официјално забранета. Управата на паркот објави дека сите посетители кои ќе бидат фатени близу огромното растение, може да добијат до шест месеци затвор и парична казна од …

Највисокото дрво на светот забрането за посета Read More »

Кои се најсреќните денови за секој хороскопски знак?


Хороскопот открива кои се среќните денови во неделата за вашиот Хороскопски знак – еве кога треба да направите промени и да донесувате важни одлуки, а во кои денови да ги одложите работата и одлучувањето! Овен За родените во знакот Овен, вторник, петок и сабота се среќни денови. Другите денови се понеповолни за овој знак. Овенот …

Кои се најсреќните денови за секој хороскопски знак? Read More »

Французин го заврши тригодишниот пат околу светот со четириметарска едрилица


Франција– Французинот Јан Квене зачекори на брегот на полуостровот Бретања на западот од Франција и со тоа го заврши тригодишното патување околу светот со едрилица „Балушон“, долга само четири метри, што тој сам ја изгради за 4.000 евра. Бротчето со симболично име „Кутивче“, вчеравечер вплови во пристаништето „Треберден“ на северот на Бретања, во густа магла, …

Французин го заврши тригодишниот пат околу светот со четириметарска едрилица Read More »

Расте бројот на убиени носорози поради роговите


  Во првата половина на 2022 година, Јужноафриканската Република регистрирала повеќе убиени носорози поради нивните рогови, објави Министерството за заштита на животната средина на земјата. Во целата земја беа убиени десет носорози повеќе во споредба со првата половина од минатата година, со што нивниот вкупен број достигна 259. Ловокрадството во ЈАР веќе е зголемено минатата …

Расте бројот на убиени носорози поради роговите Read More »

Три слободни денови за свадба, 2 за раѓање на дете… еве за што се имате право на платен одмор


Доколку правите свадба ви следуваат три слободни денови, а доколку сте станале татко, тогаш добивате два дена според закон. Како што пишува Правдико, работникот има право на надоместок на платата за целото време на отсуство во случаите и во траење определени со закон, како и во случаите кога не работи од причини на страната на работодавачот.  Работникот …

Три слободни денови за свадба, 2 за раѓање на дете… еве за што се имате право на платен одмор Read More »

Зошто Елон Маск лансира илјадници сателити во орбитата?


Компанијата на Елон Маск, „Спејс икс“, во орбитата лансираше илјадници сателити. Многумина велат дека ги виделе на небото. Сателитите се дел од проектот „Старлинк“, чија цел е пружање интернет услуги од вселената до оддалечените места на Земјата. „Старлинк“ пружа интернет услуги по пат на огромна мрежа сателити и наменет е за луѓето кои живеат во …

Зошто Елон Маск лансира илјадници сателити во орбитата? Read More »

По 350 години, морето го предаде раскошното богатство на потонатата шпанска галија


  Тоа беше шпанска галија натоварена со богатства толку раскошни што нејзиното потонување кај Бахамите во 1656 година предизвика бројни обиди за спасување во следните 350 години. Така, кога неодамна беше лансирана уште една експедиција, малкумина помислија дека може останало нешто – но извонредните приврзоци обложени со накит и златни синџири се меѓу спектакуларните наоди …

По 350 години, морето го предаде раскошното богатство на потонатата шпанска галија Read More »

Принцот Чарлс прифатил 1,2 милиони долари од семејството на Осама бин Ладен


  Англија– Принцот Чарлс, наследникот на британскиот трон, прифатил 1,2 милиони долари од семејството на Осама бин Ладен, објави The Sunday Times. Принцот (73) ја зел исплатата од двајца полубраќа на Бин Ладен, Бакр, патријархот на семејството и Шафик, по состанокот во британската кралска резиденција Кларенс Хаус во октомври 2013 година, пишува весникот. Состанокот се …

Принцот Чарлс прифатил 1,2 милиони долари од семејството на Осама бин Ладен Read More »

Американец од Илиноис на лото доби над 1,3 милијарди долари


Шесте магични бројки на лотото „Мега милиионс“ овојпат, за разлика од претходните извлекувања, беа погодени, со една од најголемите награди во историјата на САД во висина од 1,3 милијарди долари. Синоќа се дозна дека добитното ливче е извлечено во сојузната држава Илионис, идентитетот на среќникот не е утврден. Добитникот може да ќари неколку стотици милиони долари во …

Американец од Илиноис на лото доби над 1,3 милијарди долари Read More »

Австријка нашла 18 скорпии во куферот по враќањето од одмор во Хрватска


Австријка од Натербах, која се вратила од одмор во Хрватска, се шокирала кога во куферот нашла 18 скорпии. Локалните медиуми јавуваат дека ова се случило на 23 јули, а тоа е третпат во помалку од една година, туристи кои се враќаат од Крк, Хрватска во Австрија да пријават дека нашле скорпии. Во куферот на оваа …

Австријка нашла 18 скорпии во куферот по враќањето од одмор во Хрватска Read More »

Кинеска ракета тешка 22,5 тони паднала и неконтролирано се движела кон земјата


Кинеска ракета падна на Земјата во саботата над Индискиот Океан, а НАСА наведува дека Пекинг не ги споделил „специфичните информации за траекторијата“ потребни за да се утврди каде би можеле да паднат остатоците. Американската вселенска команда соопшти дека ракетата „Долг марш 5Б“ повторно влегла во атмосферата на Земјата над Индискиот Океан околу 12:45 часот по …

Кинеска ракета тешка 22,5 тони паднала и неконтролирано се движела кон земјата Read More »

Раскажани, но недоистражени илинденски приказни


 Навидум дремливо, но историски освестено, Крушево е секогаш подготвено за добредојде. И да раскаже приказни. Историски, илинденски, од секојдневието. Погледот на секоја куќа, дуќаните, на Коријата, на споменичните обележја, на музеите (ги има седум) секој момент може да ги распостелат приказните и сведоштвата. Но и, навидум, обичните улици ги чуваат сведоштвата. Раскажани, помалку или повеќе, …

Раскажани, но недоистражени илинденски приказни Read More »

Повеќе од 800 километри сообраќаен метеж во Франција


Зголемениот сообраќај поради годишните одмори денеска во Франција доведе до голем метеж, особено на патиштата кои водат кон Медитеранот и Атлантскиот Океан, каде се формираа редици во должина од околу 800 километри. Околу пладне низ целата држава во редици стоеја автомобили во вкупна должина од 800 километри, соопштија локалните власти. На автопатот 7, кој минува …

Повеќе од 800 километри сообраќаен метеж во Франција Read More »

Милиони Американци во исчекување за добитното ливче на Мега милионс вредно над милијарда долари


 Кој ќе го добие џекпотот од над милијарда долари вечерва на извлекувањето на Мега милионс, најголемото лото во САД. Ова е главното прашање во Америка деновиве, откако во вторникот не беше продадено добитно ливче со сите шест погодоци вредно 830 милиони долари. Со тоа, можниот џекпот вечерва би чинел приближно 1.025 милијарди долари, трета по …

Милиони Американци во исчекување за добитното ливче на Мега милионс вредно над милијарда долари Read More »