Индустриското производство во февруари зголемено за еден отсто


Индустриското производство во февруари годинава во однос на февруари лани е зголемено за еден отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Вкупно, во првите два месеца од 2022, во споредба со 2021 година, пак, е помало за 0.5 отсто.  Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во февруари 2023 година, во однос …

Индустриското производство во февруари зголемено за еден отсто Read More »

Ковачевски, Вучиќ и Рама на „Винска визија на Отворен Балкан“ на Саемот за вино во Верона


 Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ќе присуствува на 55. меѓународен Саем на вино и алкохолни пијалоци „ВинИтали“, што се одржува во Верона.   За време на посетата на Италија, премиерот Ковачевски, ќе се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и …

Ковачевски, Вучиќ и Рама на „Винска визија на Отворен Балкан“ на Саемот за вино во Верона Read More »

Возило на БРАКО стана единствен македонски производ сертифициран за меѓународен квалитет во лабораторијата на TUV во Германија


Возилото за урбана хигиена на „Брако“, моделот 636, доби сертификат за меѓународен квалитет од германскиот институт TUV од Минхен.   Како што информираше денеска сопственикот на „Брако“, Кочо Анѓушев, возилото 636 е единствен производ од земјава сертифициран директно од TUV Германија, чија инспекција и тестирања се извршени во лабораторијата во Германија. – „Брако“ и својата …

Возило на БРАКО стана единствен македонски производ сертифициран за меѓународен квалитет во лабораторијата на TUV во Германија Read More »

Ѓедовиќ: За изградба на гасната интерконекција со Северна Македонија очекуваме подршка од ЕУ


Поддршка од Европската Унија за планираната изградба на гасна интерконекција меѓу Србија и Северна Македонија, очекува српската министерката за рударство и енергетика Дубравка Ѓедовиќ. Таа ова го наведува во соопштението по денешното потпишување на Меморандумот за соработка во областа на рударството и енергетиката со министерот за економија на Северна Македонија, Крешник Бектеши, јави дописникот на …

Ѓедовиќ: За изградба на гасната интерконекција со Северна Македонија очекуваме подршка од ЕУ Read More »

Инфлацијата во еврозоната падна на 6,9 отсто, но цените на храната и натаму растат


  Инфлацијата во 20-те земји на ЕУ кои користат евро валута се забави на најниско ниво во една година, бидејќи цените на енергијата паднаа, но трошоците за храна сè уште се во пораст, што го задржа притисокот врз Европската централна банка дополнително да ги зголеми каматните стапки. Потрошувачките цени во еврозоната скокнаа за 6,9% во …

Инфлацијата во еврозоната падна на 6,9 отсто, но цените на храната и натаму растат Read More »

Гоце Вангеловски нов член на УО на НЛБ Банка Скопје


Надзорниот одбор на НЛБ Банка Скопје со одлука на 116-тата седница одржана денеска, 31.03.2023 година, го именуваше Гоце Вангеловски за нов член на Управниот одбор на Банката. Вангеловски, кој моментално ја извршува функцијата Помошник на Управниот одбор, функцијата ќе ја преземе откако ќе ја добие лиценцата од Народната банка. Вангеловски се приклучи на НЛБ Банка …

Гоце Вангеловски нов член на УО на НЛБ Банка Скопје Read More »

Цената на кромидот на штипскиот пазар достигна и до 100 денари за килограм


Расте цената на кромидот, на Градскиот пазар во Штип денеска се продаваше по цена од 80 до 100 денари за килограм. Земјоделците и трговците велат дека стариот кромид е увозен и затоа сè уште држи висока цена, наспроти краставиците и доматите кои бележат мал пад на цените. Раководителот на Градскиот пазар-Штип, Димче Колев вели дека …

Цената на кромидот на штипскиот пазар достигна и до 100 денари за килограм Read More »

Народна банка: Се одржа 46. сесија на Клубот на истражувачите


  Во Народната банка се одржа 46. сесија на Клубот на истражувачите. На неа беа презентирани два научни труда, „Преговарај за својот удел: Улогата на преговарачката моќ на работниците за трудовиот удел, со осврт на економиите во транзиција“, од авторите Марјан Петрески и Стефан Таневски и „Влијанието на кредитирањето врз економската активност во Република Северна …

Народна банка: Се одржа 46. сесија на Клубот на истражувачите Read More »

Италија го забрани ChatGPT


  Италијанскиот регулатор за приватност во петокот нареди забрана на ChatGPT поради наводно прекршување на приватноста. Националната управа за заштита на податоците соопшти дека веднаш ќе го блокира и испита OpenAI, американската компанија која стои зад популарната алатка за вештачка интелигенција, да не ги обработува податоците на италијанските корисници. Нарачката е привремена додека компанијата не …

Италија го забрани ChatGPT Read More »

Македонскиот „БтоБет“ со раст од 92 отсто во 2022


Македонскиот „БтоБет“ (BtoBet) дел од „НеоГејмс“ (NeoGames) групацијата која котира на њујоршката Nasdaq берза забележа рекорден финансиски раст во 2022 година. ИТ компанијата објави зголемување од 92,2 отсто на нето приходите во 2022 споредено со резултатите од 2021 година, и тоа не сметајќи ги трансакциите остварени меѓу компаниите од групацијата. Само во четвртиот квартал на …

Македонскиот „БтоБет“ со раст од 92 отсто во 2022 Read More »

Холандската компанија „Персонал Программер“ отвори нови канцеларии во Скопје


Софтверската компанија „Персонал Программер“ отвори нови канцелариски простории во Скопје. Компанијата (personalprogrammer), во која се вработени 70 лица, е специјализирана за обезбедување персонализирани услуги за развој на софтвер за клиентите ширум светот, рапидно се шири во последниве години и се очекува новата локација да биде во чекор со растечката побарувачка. Со тековната пандемија на КОВИД-19 …

Холандската компанија „Персонал Программер“ отвори нови канцеларии во Скопје Read More »

Во февруари продолжи растот на каматите на кредитите и на депозитите во банките


Просечните каматни стапки на вкупните кредити и вкупните депозити во февруари бележат раст. Податоците на Народната банка покажуваат дека месечното зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити во февруари изнесува 5 проценти, а на депозитите еден процент.  Просечната каматна стапка на вкупните кредити на корпоративниот сектор изнесува 4,63 проценти и е повисока за 0,03 …

Во февруари продолжи растот на каматите на кредитите и на депозитите во банките Read More »

Нето надворешниот долг лани зголемен за 432 милиона евра, достигнал 4,3 милијарди евра


  Народна банка информира дека на крајот на четвртиот квартал од 2022 година нето надворешниот долг изнесува 4.349 милиони евра (или 33,7 отсто од проценетиот БДП). Нето надворешниот долг во четвртиот квартал од 2022 година е зголемен за 432 милиона евра, или за 11 отсто. Од аспект на структурата, и понатаму поголемо учество во вкупниот нето-долг има приватниот …

Нето надворешниот долг лани зголемен за 432 милиона евра, достигнал 4,3 милијарди евра Read More »

На колку години се оди во пензија во земјите од регионот?


 Пензиските системи во регионот и Европа се во фаза на промени. Во повеќе земји интензивно се размислува за зголемување на возраста како услов за пензионирање. Тоа предизвикува револт кај работниците и синдикатите. Во некои европски држави како во Франција ваквите реформи се причина за големи штрајкови и насилни судири со полицијата. Во продолжение ТРТ Балкан …

На колку години се оди во пензија во земјите од регионот? Read More »

Вицегувернерката Нацевска: Визијата за платните системи ја наоѓаме во европската практика


  „Примената на новите иновативни технолошки решенија во плаќањата веќе подолго време е присутна во светот, а со пандемијата зеде уште поголем замав. Во Европската Унија таа беше дополнително поттикната со поставувањето на единствениот европски пазар. Со нашата определба за членство во ЕУ, визијата за модернизација на плаќањата и нивно поефикасно извршување во земјата, а …

Вицегувернерката Нацевска: Визијата за платните системи ја наоѓаме во европската практика Read More »

Пекинг ги отфрли критиките од Џенет Јелен, вели дека ФЕД ги предизвикал проблемите со долговите во светот


Проблемите со долговите во светот се влошиле поради зголемувањето на каматните стапки од Федералните резерви на САД, тврдат од кинеската Влада Кина ги нарече „неодговорни“ и „неразумни“ изјавите на американската министерка за финансии Џенет Јелен, која рече дека кредитните активности на Пекинг ги оставаат земјите во развој „заробени во долгови“. Кинеската Влада соопшти дека проблемите …

Пекинг ги отфрли критиките од Џенет Јелен, вели дека ФЕД ги предизвикал проблемите со долговите во светот Read More »

Американецот Аџеј Банга единствен кандидат за претседател на Светска банка


Американскиот кандидат Аџеј Банга е единствениот предложен за наследник на актуелниот претседател на Светската банка, Дејвид Малпас, соопшти денеска институцијата. „Управниот одбор доби една кандидатура и прецизира дека Аџеј Банга, американски државјанин, ќе биде земен предвид за таа позиција“, се вели во соопштението на Светската банка. Аџеј Банга е Американец со индиско потекло. Досегашниот претседател …

Американецот Аџеј Банга единствен кандидат за претседател на Светска банка Read More »

Пратениците расправаа за предложените измени на Законот за пензиското и инвалидското осигурување


Во Собранието попладнево, поради отсуство на претставници за дел од точките од дневниот ред, беше прекината 71 седница на која претходно беше разгледан и Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување, по скратена постапка. Предлог на законот се однесува на усогласување на платите на вработените во Фондот за пензиско …

Пратениците расправаа за предложените измени на Законот за пензиското и инвалидското осигурување Read More »

Самит на „Македонија 2025“ – просперитетни економии преку општествена трансформација, дигитализација и стратешко лидерство


  Дигитална трансформација, зајакнување на претприемничките капацитети, иновации во функција на поголема конкурентност, холистички пристап преку примена на ESG (environment, society, governance) стандардите, се само некои од темите што ќе бидат во фокусот на годинашниот Самит на Македонија 2025 што ќе се одржи во Скопје на 26 и 27 април годинава. На овој регионален настан, …

Самит на „Македонија 2025“ – просперитетни економии преку општествена трансформација, дигитализација и стратешко лидерство Read More »

Бизнис Платформата ЕУ-Западен Балкан на едно место ги собра бизнисите од регионот и креаторите на политики од ЕУ


  Бизнис Платформата ЕУ-Западен Балкан денеска на едно место во Скопје ги собра бизнис заедницата од регионот, претставена преку Бизнис Советот на Коморскиот инвестициски форум и креаторите на политики од Европската Унија. На настанот учествуваа високи претставници од Европската Унија и различните директорати, регионалните институции кои работат на економската агенда во регионот и претставници на …

Бизнис Платформата ЕУ-Западен Балкан на едно место ги собра бизнисите од регионот и креаторите на политики од ЕУ Read More »