Литванија престана да купува енергија од Русија


  Литванија од денеска повеќе не увезува енергија од Русија. Нејзиниот министер за енергетика рече дека купувањата на гас, нафта и електрична енергија од Москва престануваат за да се покаже „солидарност“ со Украина – и да се скратат средствата за „руската воена машина“. Тој се надева дека потребите за електрична енергија наместо тоа би можеле …

Литванија престана да купува енергија од Русија Read More »

За ВМРО-ДПМНЕ просечната плата од 500 евра била вештачка


  Опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврди дека просечната плата од 500 евра била направена на вештачки начин и дека СДСМ ја донесол државата до двоцифрена инфлација, којашто е една од највисоките во регионот. „Малку кој веруваше дека за една година цените на основните животни потреби на граѓаните ќе се зголемат од 30 до 100 проценти. Тоа е …

За ВМРО-ДПМНЕ просечната плата од 500 евра била вештачка Read More »

Седум европски земји ги прифатија новите услови за плаќање на рускиот гас


Седум европски земји ги прифатија новите услови за плаќање на рускиот гас и отворија две сметки во Гаспромбанк, а 11 земји го известија Газпром дека тоа не го прифаќаат, пренесе Тасс. Со овие услови, како што се наведува, се согласиле Германија, Италија, Франција, Австрија, Унгарија, Словачка и Северна Македонија, кои подразбираат отворање сметка во девизи …

Седум европски земји ги прифатија новите услови за плаќање на рускиот гас Read More »

Бачовски: Блокадата на Собранието сериозна пречка за субвенциите на тутунарите


Блокадата на Собранието е сериозен проблем за исплата за субвенциите на земјоделците, велат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Според нив, измените во Законот за земјоделство и рурален развој се клучни заради тоа што секоја година во април се носи една техничка измена која сега не се носи. Оттаму посочуваат дека Платежната агенција и …

Бачовски: Блокадата на Собранието сериозна пречка за субвенциите на тутунарите Read More »

Грција е светски лидер во поморскиот сообраќај


  Според податоците на ЕУ, Грција продолжува да биде водечка земја во областа на поморскиот транспорт во светот, што е феноменално достигнување за земја со население под 11 милиони луѓе. пренесува „Грик сити тајмс“. Грција има 5.514 бродови и моментално контролира околу 21% од светската флота во однос на тонажата. Вкупниот капацитет на возниот парк …

Грција е светски лидер во поморскиот сообраќај Read More »

Неповратен грант од 10.000 евра добија 59 мали семејни винарии


Неповратен грант од 10.000 евра по корисник за поддршка во опрема и инвестиции добиваат 59 мали семејни винарии. Договорите за нивна поддршка во вкупен износ од над 33 милиони денари денеска во Градскиот парк во Скопје ги врачи министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. – Денеска за нас е посебен ден. Исполнивме уште …

Неповратен грант од 10.000 евра добија 59 мали семејни винарии Read More »

Нето задолжување од 59,3 милијарди денари во странство и од 21,6 милијарди денари на домашниот пазар


Дефицитот и отплатата на надворешниот и на домашниот долг кои се во износ од 11,8 милијарди денари, или вкупно 54,5 милијарди денари, ќе се финансираат преку задолжување на меѓународниот и домашниот пазар, информираше министерот за финансии Фатмир Бесими, претставувајќи го ребалансот на Буџетот за 2022 година. Со оглед на актуелните економски и надворешно-политички состојби, оваа …

Нето задолжување од 59,3 милијарди денари во странство и од 21,6 милијарди денари на домашниот пазар Read More »

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на Украина поради несигурната отплата на долгот


 Рејтинг агенцијата „ Мудис“ вчера  го намали кредитниот рејтинг на Украина од „Цaa2“ на „Цaa3“ со негативна прогноза, наведувајќи ги како причина зголемените ризици за одржливоста на долгот на земјата по руската инвазија. „Додека Украина ги користи придобивките од големата меѓународна финансиска помош, која и помага да избегне непосредни ризици за ликвидноста, последователниот значителен скок …

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на Украина поради несигурната отплата на долгот Read More »

Европската комисија ќе ги надгледува залихите на житни култури кај земјите-членки


Европската комисија ќе ги следи залихите на житарки, маслодајни семиња и ориз во Европската унија како дел од новиот систем за известување. Земјите-членки на ЕУ ќе мора да поднесуваат месечни извештаи до извршната власт на ЕУ за нивото на залихите што ги чуваат производителите и трговците на големо во услови на високи притисоци од цената …

Европската комисија ќе ги надгледува залихите на житни култури кај земјите-членки Read More »

Бектеши: Евтината тарифа од 22 до 7 часот нема да се менува


 Нема да има никаква измена во делот на евтината тарифа од 22:00 – 07:00 часот, ќе се интервенира само во високата тарифа, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Колкава ќе биде финалната цена по блокови, ќе се знае откако ќе се одлучи со која цена ЕСМ ќе ги покрива потребите на ЕВН хоум за …

Бектеши: Евтината тарифа од 22 до 7 часот нема да се менува Read More »

Ребалансот на Буџетот пред Владата, се предлага да нема дирекно замрзнување на цените


Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека Владата на денешната седница ќе го разгледа ребалансот на Буџетот, но ќе расправа и околу потребата од евентуално продолжување на кризната состојба. Бектеши апелира граѓаните да не стравуваат зашто, како што рече, земјава располага со сите прехранбени производи во доволни количини. -Во моментот Комисијата ги разгледува сите опциии …

Ребалансот на Буџетот пред Владата, се предлага да нема дирекно замрзнување на цените Read More »

Битиќи со дански индустрии: Северна Македонија е доверлив партнер на инвеститорите


Презентација на поволностите и бизнис климата за инвестирање во Северна Македонија, зајакнување на бизнис врските помеѓу двете земји како и можностите за nearshoring за данските компании, биле целта на денешната тркалезна маса на која учествувал вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со поголем број на претставници од данските …

Битиќи со дански индустрии: Северна Македонија е доверлив партнер на инвеститорите Read More »

Просечната плата надмина 500 евра – 31.080 денари


  Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март годинава, изнесува 31.080 денари и во однос на март лани е зголемена за 10,1 процент, објави денеска Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (21,4  проценти), …

Просечната плата надмина 500 евра – 31.080 денари Read More »

Бежоска: Заради инфлацијата Народната банка постепено ја зголемува каматата


Заради последните податоци за инфлацијата, којашто и во април забрза, како и заради влијанието на ваквите остварувања врз инфлациските очекувања, Народната банка продолжи со постепеното зголемување на основната камата. Притоа, затегнувањето на монетарната политика е умерено. Ценовната стабилност е неопходен предуслов за поддршка на стабилен и долгорочен економски раст. Ова било истакнато на средбата меѓу …

Бежоска: Заради инфлацијата Народната банка постепено ја зголемува каматата Read More »

Рекордни вредности на рубљата во однос на доларот и еврото


  Руската рубља и покрај валутните ограничувања, продолжи да зајакнува на Московската берза, ажурирајќи ги повеќегодишните највисоки вредности во однос на еврото и доларот. Курсот на доларот на аукцијата падна под 58 рубли: во 10:59 часот по московско време, еден долар вредеше 57,85 рубли. Ова е најнискиот курс од април 2018 година. Курсот на еврото …

Рекордни вредности на рубљата во однос на доларот и еврото Read More »

„Гучи“ и понатаму е највреден италијански бренд


Италија- Гучи ја потврди својата врвна позиција во рангирањето на Топ 30 највредни италијански брендови BrandZ 2022 според Kantar, кое ја мери вредноста на брендовите со комбинирање на финансиски податоци со истражување на капиталот на брендот. Модната куќа води на листата четврта година со вредност на брендот што се зголеми за 12 отсто на 37,9 …

„Гучи“ и понатаму е највреден италијански бренд Read More »

Најскапата карта на „Луфтханза“ чини 22.700 евра


Германија– Билет во двонасочна насока, во прва класа од Сан Франциско до Франкфурт во мигов е најскапиот продаден од германската „Луфтханза“ – за неверојатни 24.000 долари (22.700 евра), соопшти шефот на авиокомпанијата, додавајќи дека местата за неа постојано се распродаваат. Карстен Шпор, извршен директор на „Дојче Луфтханза АГ“, ја наведува „астрономската“ цена како пример за тоа …

Најскапата карта на „Луфтханза“ чини 22.700 евра Read More »

Пендаровски: Во овие непредвидливи времиња успехот на македонската економија зависи од внатрешните реформи


Годинава ни е повеќе од потребна визија за напредокот на нашата заедничка татковина, нешто што вообичаено го нудат самитите на „Македонија 2025“. Во овие непредвидливи времиња успехот на македонската економија ќе зависи не само од надворешните фактори врз кои не можеме да влијаеме, туку пред се од посветеноста на внатрешните реформи, порача претседателот Стево Пендаровски …

Пендаровски: Во овие непредвидливи времиња успехот на македонската економија зависи од внатрешните реформи Read More »

Битиќи: Јакнењето на вредносните синџири во регионот носи компетитивна предност, зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите


Вицепремиерот за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи престојува во дводневна посета на Копенхаген, со цел промоција на инвестициските поволности во нашата земја, како и средби со нашата бизнис дијаспора во Данска, која може да биде вистински економски поттик за инвестиции во нашата земја. Во текот на денешниот ден, информираат од …

Битиќи: Јакнењето на вредносните синџири во регионот носи компетитивна предност, зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите Read More »

Кочо Анѓушев го демантира ВМРО-ДПМНЕ: Немам никаква поврзаност со фотоволтаичната централа во Осломеј


  На острото денешно соопштение на ВМРО-ДПМНЕ дека она што партијата го нарекува „картелот Заев – Анѓушев“ преку нарачана физибилити студија сакале да се „дограбат до земјиштето на ТЕЦ ‘Осломеј’ и новата фотонапонска централа на таа територија“, стигна исто така остра реакција на Кочо Анѓушев. Во неа тој ги отфрла сите наводи на Комисијата за …

Кочо Анѓушев го демантира ВМРО-ДПМНЕ: Немам никаква поврзаност со фотоволтаичната централа во Осломеј Read More »