Прилепската стопанска комора бара при субвенционирањето за зголемување на платите да се земе просекот за август, септември и октомври


 При субвенционирањето на компаниите за зголемување на платите на вработените да се земе просекот на платите од август, септември и октомври и да се однесува на сите приватни компании без исклучок, сугерираат од прилепската Регионална стопанска комора каде позитивно ги оценуваат мерките.  – Предлагаме при основата врз која ќе бидат планирани средствата за субвенционирање да …

Прилепската стопанска комора бара при субвенционирањето за зголемување на платите да се земе просекот за август, септември и октомври Read More »

Средба Бесими – Басани: Нотирани постигнувањата на земјава резултат на 30-годишното партнерство со Светска банка


  Постигнувањата во изминатиот 30-годишен период во развојот на земјата, што е резултат на поддршката добиена од Групацијата на Светска банка денеска беа тема на средбата на министерот за финансии Фатмир Бесими со потпретседателката на Светска банка за регионот Антонела Басани и регионалната директорка на оваа меѓународна финансиска институција за Западен Балкан Шиаочин Ју. На …

Средба Бесими – Басани: Нотирани постигнувањата на земјава резултат на 30-годишното партнерство со Светска банка Read More »

Струјата во Црна Гора поскапува за 5,6 отсто


Одборот на Регулаторната агенција за енергетика и регулирање на комуналните дејности (РЕГАГЕН) ги одби жалбите на претходниот предлог за одобрени трошоци и тарифи, па така цената струјата за просечниот потрошувач од Нова година сигурно ќе порасне за најмалку 5,63 отсто, доколку црногорското Електростопанство (ЕПЦГ) и Владата не го променат својот дел од ставките на сметката. …

Струјата во Црна Гора поскапува за 5,6 отсто Read More »

Магацините во ЕУ полни со кафе кое не може да се пласира на пазарот


Стотици илјади тони кафе и какао складирани во магацини во Европската унија би можеле да бидат уништени како непредвидена последица на законот за уништување на шумите што стапи на сила во јуни оваа година. Законот забранува продажба на производи, вклучувајќи кафе, какао, палмино масло и гума, кои се одгледуваат во области каде што се расчистуваат …

Магацините во ЕУ полни со кафе кое не може да се пласира на пазарот Read More »

Инфлацијата во еврозоната паѓа побрзо од предвидувањата


  Европејците повторно забележаа одредено олеснување бидејќи инфлацијата падна повеќе од очекуваното на 2,4 отсто во ноември, што е најниско во последните две години, бидејќи падот на трошоците за енергија ја олесни кризата на трошоците за живот, но повисоките каматни стапки ја притиснуваат способноста на економијата да расте. Инфлацијата за 20-те земји кои го користат …

Инфлацијата во еврозоната паѓа побрзо од предвидувањата Read More »

ЕСМ понуди за 7,5 отсто повисока цена на тендерот за набавка на електрична енергија на ЕВН Хоум


Универзалниот снабдувач ЕВН Хоум на тендерот за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите на регулираниот пазар за првите шест месеци од наредната година доби само една понуда. Понудувачот АД ЕСМ  понуди купопродажна цена на електрична енергија од 57 евра за мегават час, за покривање на 95 отсто од вкупно планираните количини што е …

ЕСМ понуди за 7,5 отсто повисока цена на тендерот за набавка на електрична енергија на ЕВН Хоум Read More »

Брегу: Економиите на Западен Балкан се тешко погодени од одливот на квалификувана работна сила


Генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РЦЦ), Мајлинда Брегу денеска изјави дека економиите на регионот на Западен Балкан се сериозно погодени од одливот на квалификувана работна сила и оти една петтина од жителите кои се родени таму денес живеат во странство. РСС очекува следната деценија регионот да „изгуби“ околу еден милион млади луѓе, што …

Брегу: Економиите на Западен Балкан се тешко погодени од одливот на квалификувана работна сила Read More »

Бектеши и Сијарто се координираа за идните чекори за бугарската такса на рускиот гас


 Заедничка кородинација на владите на Северна Македонија и Унгарија во насока на превземање на конкретни активности за обезбедување на енергетска безбедност на двете земји и сигурност во снабдувањето со гас, била договорена на денешниот работен состанок на министерот за економија Крешик Бектеши со унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто. Тема на состанокот …

Бектеши и Сијарто се координираа за идните чекори за бугарската такса на рускиот гас Read More »

Во најновите антикризни мерки за бизнисот се наменети ад 492 милиони евра


Деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој Владата го усвои во вторникот, содржи 26 мерки со кои се обезбедува финансиска поддршка за ранливите категории на граѓани и компании за полесно да ги надминат потешкотиите во услови на зголемени трошоци на живот, но и во услови на продолжени ефекти од енергетската криза, …

Во најновите антикризни мерки за бизнисот се наменети ад 492 милиони евра Read More »

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата


Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13 до 15 часот. Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие од понеделник до сабота и 24 часа во ден недела. Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги …

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата Read More »

Тутунарите бараат зголемување на откупните цени на тутунот, откупувачите не даваат


Незадоволни сме и револтирани зашто откупувачите не сакаат да го слушнат нашето барање и немаат слух за покачување на откупните цени на тутунот, рекоа на денешната прес-конференција во Прилеп од Сојузот на земјоделските здруженија на Македонија. Тие денеска имаа состанок со откупувачите во Министерството за земјоделство во Скопје. -Цела недела комунициравме со откупувачите на кои …

Тутунарите бараат зголемување на откупните цени на тутунот, откупувачите не даваат Read More »

Американската економија порасна за 5,2 отсто во третиот квартал, ги надмина процените на економистите


Економскиот раст на САД беше уште посилен во третиот квартал од претходно проценетиот, што ја нагласи извонредната отпорност на економијата наспроти зголемената инфлација и високите трошоци за задолжување претходно оваа година. Бруто домашниот производ, најшироката мерка за економското производство, се зголеми со годишна стапка од 5,2 отсто од јули до септември, според втората проценка на …

Американската економија порасна за 5,2 отсто во третиот квартал, ги надмина процените на економистите Read More »

Започна процесот за реализација на првата логистичко-дистрибутивна платформа во државата


Започна процесот за реализација на првата логистичко-дистрибутивна платформа во државата – стратешка инвестиција што е предвидено да се простира на околу  30.000 квадратни метри и да процесуира околу 46.000 тони на овошје и зеленчук, инвестиција од околу 19 милиони евра. Договорот за овој проект беше потпишан пред неколку недели. За министерот за земјоделство, шумарство и …

Започна процесот за реализација на првата логистичко-дистрибутивна платформа во државата Read More »

Ценовната стабилност и стабилноста на денарот приоритети на Народна банка и следната година


Советот на Народната банка ја донесе Програмата за работа за 2024 година, во којашто се предвидени активности и нови проекти, заради натамошно успешно остварување на стратегиските цели. На состанокот, како што денеска информираа од Народната банка, биле разгледани и повеќе тековни активности, вклучително и Извештајот за учеството, препораките и активностите на Народната банка во процесите …

Ценовната стабилност и стабилноста на денарот приоритети на Народна банка и следната година Read More »

Богоев: Побрз транспорт и заштеда на време и средства преку стекнување статус на Овластен економски оператор


Заштеда на време и трошоци, помалку физички контроли, предност во царинење и избор на место за контрола, употреба на воспоставените приоритетни ленти, како и воспоставен добар однос со Царината. Ова се само дел поволностите што компаниите ги имаат со стекнување на статус за Овластен економски оператор (OEO), вели директорот на Царинска управа Стефан Богоев. Тој …

Богоев: Побрз транспорт и заштеда на време и средства преку стекнување статус на Овластен економски оператор Read More »

ЕОС Матрикс Македонија прва компанија на финансискиот пазар со висок степен на ИТ – безбедност


Заштитата на личните податоци станува еден од врвните приоритети во современото живеење како резултат на засилениот процес на дигитализација. За да обезбеди силна заштита на податоците на своите клиенти, ЕОС Матрикс Македонија го имплементираше меѓународниот стандард ISO 27701:2019 и е единствена компанија во финансискиот сектор која работи согласно високите принципи на заштита што ги гарантира …

ЕОС Матрикс Македонија прва компанија на финансискиот пазар со висок степен на ИТ – безбедност Read More »

Волстрит: Коментарите од ФЕД ги зголемија индексите


Американските индекси пораснаа во вторникот, продолжувајќи ги добивките во ноември, бидејќи коментарите на претставниците на Федералните резерви ги поттикнаа надежите дека централната банка можеби нема да има потреба дополнително да ги зголемува каматните стапки. Дау Џонс Индастријал авериџ додаде 83,51 поени, или 0,24 отсто, за да се затвори на 35.416,98. С&П 500 порасна за 0,10% …

Волстрит: Коментарите од ФЕД ги зголемија индексите Read More »

Почина Чарли Мангер, десната рака на Ворен Бафет


Милијардерот Чарли Мангер, инвестицискиот мудрец кој го направи своето богатство уште пред да стане десна рака на Ворен Бафет во „Беркшир Хатавеј“, почина на 99-годишна возраст. Мангер почина во вторникот, се вели во соопштението на „Беркшир Хатавеј“. Конгломератот соопшти дека бил информиран од членовите на семејството на Мангер дека тој починал мирно утрово во болница …

Почина Чарли Мангер, десната рака на Ворен Бафет Read More »

Ќе се субвенционира зголемување на платите во приватниот сектор за износ од 3.000 до 10.000


Како дел од деветтиот пакет антикризни мерки кој Владата го усогласи на денешната седница, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи посочи дека ќе се субвенционира приватниот сектор, со можност за зголемување на платите од 3.000 до 10.000 денари. За разлика од претходното законско решение, со кое имаше можност за зголемување на платите во приватниот сектор …

Ќе се субвенционира зголемување на платите во приватниот сектор за износ од 3.000 до 10.000 Read More »

Владата даде виза за дел од законите за исплата на платите во јавниот сектор согласно Општиот колективен договор


Премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција соопшти дека дел од законите неопходни за усогласување со Општиот колективен договор за да се создадат услови за исплатите по овој основ во јавниот сектор денеска поминале на седница на Владата и оти на идната владина седница ќе бидат усогласени и останатите три закони. На новинарско прашање дали административците ќе …

Владата даде виза за дел од законите за исплата на платите во јавниот сектор согласно Општиот колективен договор Read More »