Изложбата на илустрации од Литера се сели во Рамстор мол


Скопје, 21 мај:  – Со задоволство ве информираме дека изложбата која беше дел од Литера, меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца, се сели во Рамстор мол во центар. Илустрациите од реномираните турски автори: Гизем Ѓозде Учар, Серхат Албамја и Мурат Калкаван, како и од домашната минатогодишна наградена илустраторка Наташа Андонова, ќе можат посетителите …

Изложбата на илустрации од Литера се сели во Рамстор мол Read More »

Земјоделци од селата Иловица и Штука го блокираа патот заради ниските откупни цени на младиот компир


Земјоделци од селата Иловица и Штука во Општина Босилово денеска го блокираа патот до нивните села заради ниските откупи цени на младиот компир. Со трактори и земјоделска механизација тие ја блокираа крстосница што води кон двете села револтирани од откупната цена на младиот компир која денеска изнесувала 15 денари за килограм. Според земјоделците, младиот компир …

Земјоделци од селата Иловица и Штука го блокираа патот заради ниските откупни цени на младиот компир Read More »

Гранд Скопје Prime Sponsor на втората Конференција за недвижности во Скопје


Гранд Скопје ќе ги претстави најновите трендови и перспективи за развој на пазарот на недвижности на втората Конференција за комерцијални недвижности, која ќе се одржи на 22 мај во Скопје. Посветеноста на поттикнување на развојот и иновациите на пазарот на недвижности, не само во Македонија туку и на меѓународно ниво, е главниот мотив за Гранд …

Гранд Скопје Prime Sponsor на втората Конференција за недвижности во Скопје Read More »

Венеција за 11 дена заработи речиси еден милион евра од таксата за туристите


 Венеција на 25 април воведе такса за луѓето кои доаѓаат на еднодневен излет во градот. Пробниот период за оваа такса опфаќа 29 дена во мај, јуни и јули – вклучувајќи ги и државните празници. Надоместокот моментално е пет евра и се однесува на дневните посетители, со исклучоци, вклучувајќи жители од регионот Венето, студенти и деца …

Венеција за 11 дена заработи речиси еден милион евра од таксата за туристите Read More »

Намален бројот на превезени патници во патниот сообраќај во првиот квартал


Вкупниот број превезени патници во патничкиот патен превоз во првото тримесечје од 2024 година изнесува 10.766.000 и во однос на истиот период од претходната година е намален за 17,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е намален за 22,2 отсто, во приградскиот …

Намален бројот на превезени патници во патниот сообраќај во првиот квартал Read More »

Во април зголемени вкупните кредити и депозити


Вкупните кредити во април бележат раст од 6,8 проценти на годишно ниво, а вкупните депозити за 9,3 проценти. Зголемувањето и кај кредитите и кај депозитите се должи на зголеменото кредитирање и кај домаќинствата и кај корпоративниот сектор, но поизразен е кај домаќинствата. Според податоците на Народната банка, на месечно ниво вкупните кредити бележат зголемување од …

Во април зголемени вкупните кредити и депозити Read More »

ССМ: Синдикална минимална кошница за мај 60.090 денари


Вредноста на синдикалната минимална кошница за месец мај 2024 година изнесува 60 090,00 денари, информираат денеска од ССМ. Споредена со вредноста на синдикалната минимална кошница за месец април годинава која изнесува 60 212,00 денари е намалена за 122,00 денари. Како што додаваат од ССМ, со изнајмен стан од 60 квадрати за месец април изнесува 75 …

ССМ: Синдикална минимална кошница за мај 60.090 денари Read More »

Авионските летови до Крф и Атина прва жртва на повторно отворениот спор за името?


  Дали почнаа да се јавуваат првите последици откако повторно беше разгорен спорот за името со Грција, а новата претседателка и веројатниот иден премиер  го ставија под прашање Преспанскиот договор? Грчката авиокомпанија „Егеан ерлајнс“ (Aegean Airlines) ја прекина продажбата на билети за планираната нова линија меѓу Скопје и Крф, која требаше да започне на почетокот …

Авионските летови до Крф и Атина прва жртва на повторно отворениот спор за името? Read More »

Промената како константа: Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании


Во организација на М6 Едукативниот центар, вчера во Македонската филхармонија се одржа настанот „Разговори со Адижес – Инспирација и решенија“, во рамки на платформата „Чекор напред“. На настанот, македонските менаџери, претприемачи, лидери, претставниците на академската заедница и млади амбициозни луѓе имаа ретка можност во живо да ги чујат пораките на д-р Исак Адижес, еден од …

Промената како константа: Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании Read More »

Наместо олеснување, заострување на кредитните услови и раст на каматите


 Вкупните кредити на банките на месечно ниво поевтинуваат, но на годишно ниво каматите растат. Иако банкарите најавија олеснување на условите за кредитирање – оваа банкарска 2024 та започна со заострување на дел од кредитните услови, пишува Порталб.мк. Каматите за штедењето се во пораст, но и натаму има голем “јаз“ во однос на каматите за кредитите. …

Наместо олеснување, заострување на кредитните услови и раст на каматите Read More »

Новото електрично возило „Грин машинс“ на „Брако“ претставено во Минхен


Новото електрично возило за чистење „Грин машинс“ на „БРАКО“ привлече значајно внимание кај посетителите на најголемиот европски саем за комунална опрема и еколошки технологии – IFAT во Минхен. Посетителите беа главно претставници на општини, на специјализирани претпријатија и компании за јавна хигиена, кои на саемот бараа најдобри и најповолни решенија за одржување хигиена во урбани …

Новото електрично возило „Грин машинс“ на „Брако“ претставено во Минхен Read More »

Пожар во фабриката Тесла во Калифорнија, нема повредени


Вчера попладне околу 17 часот избувна пожар во фабриката „Тесла“ во Фремонт, Калифорнија. Пожарникарите пристигнале на местото на настанот и го изгаснале за неколку часа. Нема повредени. Противпожарната служба во Фремонт соопшти дека ја истражува причината за пожарот. Фабриката во Фремонт е една од најголемите за производство на електрични возила во Калифорнија. Пожарот се случи …

Пожар во фабриката Тесла во Калифорнија, нема повредени Read More »

Македонската берза и УСАИД со поддршка за компаниите во пристапот до финансии со спроведување на ESG стандардите


Во просториите на Македонска берза се одржа информативен настан „Македонска берза на хартии од вредност: Состојби, активности и иницијативи” на која присуствуваа финансиски консултанти кои се дел од Платформата за пристап до финансии 3.0 на Активноста на УСАИД Партнерства за економски раст. На настанот беа претставени тековните проекти и активности на Берзата, беше објаснета постапката …

Македонската берза и УСАИД со поддршка за компаниите во пристапот до финансии со спроведување на ESG стандардите Read More »

Почина Иван Боески, брокерот кој беше инспирација за ликот на Гордон Геко


Синоќа на 87-годишна возраст почина Иван Боески, еден од пулените на Волстрит од 1980-те години и архетип за алчен и безмилосен трејдер, инспирација за карактерот на Гордон Геко од познатиот филм на Оливeр Стоун. За Волстрит оваа деценијa е време на промени и развој, а Иван Боески бил во авангардата на тие промени. Тој купувал …

Почина Иван Боески, брокерот кој беше инспирација за ликот на Гордон Геко Read More »

Светската цена на златото повторно на рекордно високо ниво


Светските цени на златото повторно се на ново рекордно високо ниво откако денеска на берзата во Њујорк Comex достигнаа цена од 2.449,89 долари за унца. Растот на цената на златото е поттикнат од очекувањата дека американската централна банка ФЕД наскоро ќе ги намали каматните стапки поради минатонеделните податоци за забавување на стапката на инфлација во …

Светската цена на златото повторно на рекордно високо ниво Read More »

Поевтинуваат бензините и дизелот


Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се намалува за 1,50 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 1,00 денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна …

Поевтинуваат бензините и дизелот Read More »

Профитот на „Рајанер“ значително се зголеми: „Веројатно нема да ги покачат цените на билетите“


Нискобуџетната авиокомпанија Ryanair забележа годишен скок на профитот за повеќе од една третина и објави дека поскапувањето на цените се забавува. Ирскиот авиопревозник објави 34 отсто пораст на добивката по оданочување на 1,92 милијарди евра за деловната година до крајот на март, откако бројот на патници се зголеми за девет отсто на 183,7 милиони и …

Профитот на „Рајанер“ значително се зголеми: „Веројатно нема да ги покачат цените на билетите“ Read More »

Во Вашингтон почнува Трансатлантски економски форум на Југоисточна Европа


Во американскиот Конгрес во Вашингтон денеска почнува дводневната конференција „Трансатлантски економски форум на Југоисточна Европа“, чија цел е зајакнување на соработката меѓу Соединетите Американски Држави и земјите од регионот на Западен Балкан, соопшти Институтот за политика и економија на Југоисточна Европа. Конференцијата ја организираат Трансатлантската лидерска мрежа и Европскиот центар на Атлантскиот совет од Вашингтон, …

Во Вашингтон почнува Трансатлантски економски форум на Југоисточна Европа Read More »

Кина возврати, ќе им забрани на американски компании да тргуваат во земјата


Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека ќе им забрани на некои американски компании да имаат увозни и извозни активности поврзани со Кина, вклучително и продажба на оружје на Тајван, и ќе им забрани нови инвестиции во Кина. Министерството го стави General Atomics Aeronautical Systems на својата листа на недоверливи ентитети бидејќи компанијата продавала оружје …

Кина возврати, ќе им забрани на американски компании да тргуваат во земјата Read More »

„Златно“ време за бакарот: Цените за прв пат надминаа 11.000 долари за тон


Бакарот се искачи на своето највисоко ниво досега, продолжувајќи го силниот, повеќемесечен пораст поттикнат од финансиските инвеститори кои се натрупуваат на пазарот во очекување на продлабочување на недостигот на понуда. Фјучерсите на Лондонската берза за метали скокнаа за повеќе од 4 отсто во почетокот на тргувањето во понеделникот, со што бакарот за прв пат го …

„Златно“ време за бакарот: Цените за прв пат надминаа 11.000 долари за тон Read More »