Американска банка креирала фиктивно работно месо со годишна плата од 375.000 евра


Американската банка Морган Стенли креирала фиктивна позиција во Франкфурт со годишна плата од 375.000 евра за формално да ги задоволи насоките на Европската централна банка (ЕЦБ), пишува Фајненшл Тајмс (FT) повикувајќи се на анонимни извори. По Брегзит, европските власти препорачаа меѓународните банки да управуваат со нивните европски операции не од Лондон, како што беше случајот …

Американска банка креирала фиктивно работно месо со годишна плата од 375.000 евра Read More »

Поради штрајкот на „Луфтханза“ денеска се реализираат само десет до 20 отсто од нејзините летови


 Германската авиокомпанија „Луфтханза ерлајн“ соопшти дека ќе се реализираат само десет до 20 отсто од летовите закажани за денеска поради повиците за штрајк на нејзиниот персонал во рамки на преговорите за платите. „Во моментов, претпоставуваме дека само околу 10 до 20 отсто од летовите ќе можат да се реализираат“, објави најголемата европска авиокомпанија на својата …

Поради штрајкот на „Луфтханза“ денеска се реализираат само десет до 20 отсто од нејзините летови Read More »

Азески именуван за придружен член на Европскиот економски и социјален комитет за 2024 година


Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија Бранко Азески е именуван како придружен член на Европскиот економски и социјален комитет (ЕЕСК) за 2024 година, во рамки на иницијативата на Европскиот економски и социјален комитет за вклучување на претставници од земјите-кандидати за членство во ЕУ во структурата на организацијата. Преку иницијативата за вклучување на претставници од …

Азески именуван за придружен член на Европскиот економски и социјален комитет за 2024 година Read More »

Регионална конференција за вино


Во организација на Здружението „Вина од Македонија“ и Германското друштво за меѓународна соработка (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH), денеска во М6 Едукативниот центар, во 9 часот, ќе се одржи Регионална конференција посветена на глобалниот пазар на вино и предизвиците со кои моментално се соочуваат винарниците. Во текот на конференцијата, како што соопштуваат организаторите, …

Регионална конференција за вино Read More »

Најголемите европски банки првпат остварија профит од 100 милијарди евра


Најголемите европски банки минатата година првпат надминаа профит од 100 милијарди евра, откако зголемувањето на каматните стапки овозможи рекордна заработка за повеќето од нив, јави Блумберг. Нето приходот на 20-те најголеми банки во континентална Европа, кои објавија резултати, се зголеми на 103 милијарди евра од 78 милијарди евра една година претходно. Американскиот медиум информира дека …

Најголемите европски банки првпат остварија профит од 100 милијарди евра Read More »

Директори им се деца, а седиштето во древeн Египет: Бизарниот свет на лажни компании го плаши Брисел


Мудис прочешла милиони компании и поединци во потрага по сомнителни податоци и дошол до бизарни податоци. На пример, илјадници компании кои дури котираат на берзите ги водат директори помлади од пет години, а на една од белгиските компании на чело е лице постаро од 900 години. Иако, таквите грешки може да се појават во брзината …

Директори им се деца, а седиштето во древeн Египет: Бизарниот свет на лажни компании го плаши Брисел Read More »

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот


„Алкалоид“ во изминативе години започна процес на редизајнирање на постојни генерички фармацевтски производи за нови индикации, со цел создавање лекови со додадена вредност кои овозможуваат третирање и задоволување на потребите на индивидуални или на специфични групи пациенти. Стратешките инвестиции за модернизација на производственото портфолио доведоа до успешен развој на првиот патентиран лек со додадена вредност …

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот Read More »

Директорот на Царината, Богоев, во посета на „Алкалоид“


  „Македонските компании како македонскиот фармацевтски гигант „Алкалоид“ се столбот на македонската економија и оттаму ние како Царинска управа сме силно посветени на спроведување реформски политики за олеснување на трговијата и забрзување на транспортот како клучно за подобрување на условите за водење бизнис. Ова овозможува поголема конкурентност на македонските компании, отворање нови пазари, зголемување на …

Директорот на Царината, Богоев, во посета на „Алкалоид“ Read More »

Ќе се утврдува производствена цена за винско грозје, предлог-законот за вино помина на Комисијата за европски прашања


Предлог-законот за вино, со којшто за првпат ќе се утврдува производствена цена за килограм винско грозје, денеска го помина првиот собраниски филтер во Комисијата за европски прашања. Пресметката на трошоците за производство ќе ја врши високообразовна или научна институција од областа на земјоделството. За заштита на производителите на винско грозје, беше кажано, најдоцна до 15 …

Ќе се утврдува производствена цена за винско грозје, предлог-законот за вино помина на Комисијата за европски прашања Read More »

За денар поскапува дизелот, бензините со исти цени


Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 16.02.2024 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 83,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР …

За денар поскапува дизелот, бензините со исти цени Read More »

Се бара место плус во хотелот на „Адора“ во Златибор


По одличниот старт на зимската сезона, новиот апарт хотел 21st Century Zlatibor Residence, SPA & Wellness by Adora, продолжува да работи со полна пареа. Со околу 300 посетители, комплексот минатата недела бил исполнет до последното место, за празниците Свети Трифун и Валентин и продолжениот празничен викенд, кога во Србија се славеше државниот празник „Сретење“. Според …

Се бара место плус во хотелот на „Адора“ во Златибор Read More »

Инвеститорите се песимисти за акциите на Тесла


  Неофицијалното истражување на институционалните инвеститори на Тесла од страна на Морган Стенли (Morgan Stanley) покажа дека многумина се надолни и очекуваат акциите да се послаби во следните шест месеци. Адам Џонас, „фан на Тесла“ и главен авто-аналитичар во Морган Стенли, во својот извештај вели дека некои инвеститори се сомневаат „дали продажбата воопшто ќе порасне …

Инвеститорите се песимисти за акциите на Тесла Read More »

Епл може да биде казнет со 500 милиони евра, ги мамеле корисниците во Европа


Епл може да се соочи со казна од ЕУ од дури 500 милиони евра за ограничување на пристапот до услугите за стриминг на музика, што би било голем удар за американската технолошка компанија, пишува Гардијан. Европската комисија истражува дали американската компанија ги блокирала музичките апликации да им нудат на корисниците поевтини начини за претплата без …

Епл може да биде казнет со 500 милиони евра, ги мамеле корисниците во Европа Read More »

Предлог законот за забрана на нефер трговски практики ја помина првата фаза во Комисијата за европски прашања


 Предлог законот за забрана на нефер трговски практики во синџир на снабдување на земјоделски и прехранбени производи, во прво читање, беше прифатен денеска од собраниската Комисија за европски прашања и проследен во натамошна собраниска процедура.  На седницата беше образложено дека со предлог законот се очекуваат позитивни ефекти и намалени цени за крајниот потрошувач.  Според Министерството …

Предлог законот за забрана на нефер трговски практики ја помина првата фаза во Комисијата за европски прашања Read More »

Ако малите фарми не ги применат мерките против африканска чума, може да останеме без свинско месо


Ако малите свињарски фарми не ги сфатат сериозно препораките за преземање на соодветните мерки против африканска чума, земјава може да остане без свинско месо, предупредија денеска учесниците на обуката „Мисија за одржлива техничка помош (STM) за африканска свинска чума во Северна Македонија” што ја организира Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Како што беше истакнато, …

Ако малите фарми не ги применат мерките против африканска чума, може да останеме без свинско месо Read More »

Конкуренцијата од Кина ги намалува цените на електричните возила во Европа


Под притисок на конкуренцијата од Кина, производителите на автомобили Стелантис и Рено ќе направат сериозни напори да ги намалат трошоците за производство на електрични возила за да постигнат слични цени и профитни маржи како моделите на фосилни горива, изјавија за Ројтерс директорите на автомобилската индустрија. Растот на продажбата на електрични возила е забавен поради комбинацијата …

Конкуренцијата од Кина ги намалува цените на електричните возила во Европа Read More »

Според Индексот на човечки развој Југоисточниот регион на земјава најнеразвиен во цела Европа


 Петте најнеразвиените региони во Европа според Индексот на човечки развој се на Балкан, додека Југоисточниот регион на земјава (0,722) е најнеразвиената област во цела Европа. Најразвиените области на Европа се наоѓаат во западната половина на континентот, каде највисок индекс има Цирих (0,989). Индексот за човечки развој е композитен индекс на Канцеларијата за извештаи за човечки …

Според Индексот на човечки развој Југоисточниот регион на земјава најнеразвиен во цела Европа Read More »

Во Аргентина над половина од населението живее во сиромаштија, а инфлацијата е 200 отсто


 Стапката на сиромаштија во Аргентина во јануари достигна 57,4 отсто, што е највисоко ниво во последните 20 години, покажуваат резултатите од истражувањето на Католички универзитет. Сиромаштијата се продлабочи откако новиот претседател Хавиер Милеи го девалвира пезосот веднаш по преземањето на функцијата на 10 декември, што дополнително го забрза растот на цените. На крајот на 2023 …

Во Аргентина над половина од населението живее во сиромаштија, а инфлацијата е 200 отсто Read More »

Хрватска итно повлече од пазарот женски мирис: Може да предизвика неплодност и проблеми во бременоста


Хрватскиот Државен инспекторат ги извести граѓаните во оваа земја да престанат да го користат производот што се повлекува од полиците поради хемиски ризик. Станува збор за тоалетна вода на брендот Lotus Valley Parfumes, произведена во Обединетите Арапски Емирати. Мирисот содржи содржина што може да претставува хемиски ризик. Спорната состојка е алергенот на мирисот бутилфенил метилпропион, …

Хрватска итно повлече од пазарот женски мирис: Може да предизвика неплодност и проблеми во бременоста Read More »

Царинската управа спречи шверц на стоматолошка опрема, цигари, икони и поголема количина шафран и маџун


Царинската управа спречи обиди за криумчарење на икони, цигари, стоматолошка опрема, 100 тегли маџун и 5 килограми зачин шафран чија цена е 1.500 евра од килограм, што во различни случаи лица се обиделе нелегално да ги внесат во државата. -На граничниот премин Богородица царинските службеници спречија обид за нелегално внесување на црковни предмети меѓу кои …

Царинската управа спречи шверц на стоматолошка опрема, цигари, икони и поголема количина шафран и маџун Read More »