ЕК и Бугарија ќе спроведуваат заедничка кампања за премин од левот на евро


Брисел – Европската комисија и Бугарија потпишаа Договор за партнерство за организација на информативни и комуникациски кампањи за премин на земјата од бугарскиот лев на еврото, како дел од подготвителните чекори за влез на Софија во Еврозоната.  Договорот го потпишаа извршниот потпретседател на Европската комисија за економија во интерес на луѓето Валдис Домбровскис, еврокомесарот за економија …

ЕК и Бугарија ќе спроведуваат заедничка кампања за премин од левот на евро Read More »

Почнува 19. Саем за вработување и кариера – Job Fair 2024


Под мотото „Првиот чекор кон твојата кариера“, Бордот на европски студенти по технологија (БЕСТ) – Скопје од денеска до 19 април го организира 19. Саем за вработување и кариера – Job Fair 2024. Како што наведува БЕСТ, Job Fair е настан кои ги поврзува студентите и компаниите на едно место. Годинашното издание ќе се одржува …

Почнува 19. Саем за вработување и кариера – Job Fair 2024 Read More »

Како берзите ќе реагираат на нападот врз Израел: Доларот и златото се единствени сигурни


Иранскиот напад врз Израел сигурно ќе ги намали берзанските индекси во понеделник, сигурно засолниште ќе бидат доларот и златото, што беше многу „жешка инвестиција“ во последните недели. И енергетскиот сектор годинава е во минус, благодарение на постојаното зголемување на цената на нафтата. По драматичната ескалација на тензиите на Блискиот Исток, во понеделник, кога повторно ќе …

Како берзите ќе реагираат на нападот врз Израел: Доларот и златото се единствени сигурни Read More »

Нов петгодишен мандат на Кристалина Георгиева на чело на ММФ


Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) вчера ја именуваше Кристалина Георгиева за нов петгодишен мандат на чело на таа меѓународна финансиска институција, јавува француската новинска агенција АФП. Извршната директорка на ММФ ќе го започне својот втор мандат во септември. Георгиева, која беше единствениот кандидат за шеф на ММФ, ќе продолжи да ја извршува функцијата …

Нов петгодишен мандат на Кристалина Георгиева на чело на ММФ Read More »

Лудбрешкиот рен доби статус на производ со заштитено потекло


Европската комисија го вклучи лудбрешкиот рен, кој се одгледува во реонот на хрватскиот град Вараждин, во Регистарот на производи на ЕУ со заштитено потекло.   Комисијата оцени дека станува збор за сорта на рен, која има свои специфики благодарение на климатските и почвените услови во реонот на Вараждинската Жупанија, како и на специфичната техника на …

Лудбрешкиот рен доби статус на производ со заштитено потекло Read More »

Вината на Отворен Балкан и годинава на престижниот саем на вина во Верона


Водечките вина од Србија, Северна Македонија и Албанија ќе бидат претставени во павилјонот „Винска визија на Отворен Балкан“ организиран од Стопанската комора на Србија (ПКС) на саемот за вино „Винитали“ во Верона од 14 до 17 април, пред околу 1.200 најголеми купувачи и бројни учесници и посетители, јави дописникот на МИА од Белград. -Посетителите ќе …

Вината на Отворен Балкан и годинава на престижниот саем на вина во Верона Read More »

Македонија е со највисок раст на реалната плата и продуктивноста во регионот


Најновиот извештај на Светската банка констатираше дека Македонија има највисоко ниво на раст на реалната плата и на продуктивноста од сите шест земји од регионот на Западен Балкан. Тоа е потврда на политиките за кои се залагаме и ги практикуваме во последниве седум години, а тоа е зголемување на платите за нашите сограѓани, посочи Јован …

Македонија е со највисок раст на реалната плата и продуктивноста во регионот Read More »

Ова се трите најдобри земји за водење бизнис


Сингапур, Данска и САД се најдобрите места во светот за водење бизнис, според рангирањето на деловната клима на Економист интелиџенс јунит (Economist Intelligence Unit). „Сингапур ќе остане најдобрата географска област во светот за водење бизнис, како што беше во изминатите 16 години“, изјави за Си-Ен-Би-Си (CNBC) менаџерот за прогнози за земјата на EIU и европски …

Ова се трите најдобри земји за водење бизнис Read More »

Во Унгарија отворена најголемата фабрика за зелен водород во регионот


Групацијата МОЛ ја отвори најголемата зелена водородна електрана во Централна и Источна Европа во Сасаломбата, Унгарија, со капацитет од 10 мегавати. Инвестицијата од 22 милиони евра ќе го направи производството на гориво поодржливо бидејќи фабриката ќе ги намали емисиите на јаглерод диоксид од рафинеријата Дунав за 25.000 тони. Компанија ќе може да произведува 1.600 тони …

Во Унгарија отворена најголемата фабрика за зелен водород во регионот Read More »

„Амазон“ најави нови откази и инвестиции во вештачката интелигенција


 Извршниот директор на „Амазон“, Енди Џеси преку писмо ги извести акционерите за намалување на трошоците и покрај тоа што компанијата двојно ќе ги зголеми вложувањата во вештачката интелигенција. Тој најавува можност за „намалување на услугата“ во малопродажбата во 2024 години, но и во наредните години. „Амазон“ кон крајот на 2022 и во 2023 година имаше …

„Амазон“ најави нови откази и инвестиции во вештачката интелигенција Read More »

И финансиските друштва ќе ја проценуваат кредитната способност


Финансиските друштва кои што работат на територијата на Северна Македонија од почетокот на овој месец имаат обврска да воспостават систем за управување со кредитен ризик за идентификување, мерење, контрола и следење на кредитниот ризик кој што вклучува меѓу другото процедура за процена на кредитната способност, како и процедура за идентификација и ажурирање на податоците на …

И финансиските друштва ќе ја проценуваат кредитната способност Read More »

ММФ: Нè очекува бавен глобален раст


 Светската економија во иднина ќе се соочува со анемичен раст. Глобалниот раст на БДП до 2029 година ќе се задржи на неколку децимали над три отсто што е за околу еден отсто помалку од 20-годишниот просек пред пандемијата, предупреди Меѓународниот монетарен фонд. Во текот на пролетниот состанок на финансиските институции во САД, директорката на ММФ, …

ММФ: Нè очекува бавен глобален раст Read More »

И роботите во продавниците мора да имаат одмор во недела, одлучи германскиот суд


Роботите во супермаркетите, според христијанските принципи, мора да имаат одмор во недела, одлучи германскиот суд, потврдувајќи ја вековната забрана за тргување во недела. Регионалниот синџир на продавници Тегут, кој експериментира со околу 40 целосно автоматизирани продавници, минува низ правна битка бидејќи синдикатот на услужниот сектор Верди верувал дека продавниците кои се отворени постојано може да …

И роботите во продавниците мора да имаат одмор во недела, одлучи германскиот суд Read More »

Приходите во Буџетот наплатени од Царината зголемени за седум проценти


Приходите наплатени од Царинската управа (ЦУ) во првото тримесечје годинава изнесуваат 28,7 милијарди денари, што е 1,9 милијарди денари или седум проценти повеќе во однос на истиот период минатата година, соопшти денеска ЦУ. Според директорот на Царинската управа Стефан Богоев, резултатите покажуваат зголемување на ефективноста на Царината. Растот на царинските приходи значи поголеми приливи во …

Приходите во Буџетот наплатени од Царината зголемени за седум проценти Read More »

ЕУ ќе привлекува стручни кадри: Усвоени измените на Директивата за работа и престој на странци


Европскиот совет денеска во крајна фаза ја одобри ревизијата на Директивата за единствена дозвола за работа и престој во ЕУ за државјаните на земји кои не се членки на Унијата, со која се утврдува административната процедура за добивање на документот и се одредени правата кои ги имаат работниците од трети држави.  Целта на измените е …

ЕУ ќе привлекува стручни кадри: Усвоени измените на Директивата за работа и престој на странци Read More »

„Фолксваген“ ќе инвестира 2,5 милијарди евра во Кина


Германската автомобилска групација „Фолксваген“ најави дека ќе вложи 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот погон во градот Хефеј, источна Кина. – Центарот во Хефеј ќе ѝ помогне на компанијата да ги донесе своите технологии на кинескиот пазар за 30 отсто побрзо и да произведува целосно електрични возила. „Фолксваген“ се подготвува да произведе во Кина …

„Фолксваген“ ќе инвестира 2,5 милијарди евра во Кина Read More »

ЕУ со рекордно ниво на залихи на гас на крајот на грејната сезона


На крајот на овогодишната зимска грејна сезона, 31 март, складишта за гас ширум ЕУ беа полни над 58 отсто, што претставува рекордно највисоко ниво на гасни залихи во овој период од годината, соопшти денеска еврокомесарката за енергија Кадри Симсон. – Овие високи нивоа на залихи се резултат на нашата успешна диверзификација во снабдувањето со енергија, …

ЕУ со рекордно ниво на залихи на гас на крајот на грејната сезона Read More »

Управувањето како дел од ЕСГ рамката е важна компонента за поголема соработка помеѓу јавниот и приватниот сектор


Креирањето на одржлив развој согласно ЕСГ стандардите е основа за градење на иднина базирана на принципи што ќе овозможат рамномерен развој на сите чинители во општеството. Во насока на споделување искуства, кои ќе придонесат за поголема примена на политики базирани на ЕСГ стандардите, во Јуроп Хаус (Европска куќа) беше организирана стручна дискусија на тема „Важноста …

Управувањето како дел од ЕСГ рамката е важна компонента за поголема соработка помеѓу јавниот и приватниот сектор Read More »

Претставен новиот атрактивен визуелен идентитет на автентичниот бренд „Luda Mara“


  Со слоганот „Гледај го светот во очи“, винарската визба „Тиквеш“ го претстави комплетниот редизајн на брендот „Luda Mara“, именуван според името на реката што поминува низ Кавадарци. Таа со својата уникатна природа и бројните приказни и митови поврзани со неа, по многу нешта потсетува на автентичниот карактер на овие вина. Под овој вински бренд …

Претставен новиот атрактивен визуелен идентитет на автентичниот бренд „Luda Mara“ Read More »

ФИТР: 240 илјади евра достапни преку новиот јавен повик „Ваучери за иновации за Западен Балкан“


Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска го објави јавниот повик „Ваучери за иновации за Западен Балкан”, со кој вкупно 240 илјади евра ќе се доделат за поттикнување на соработката помеѓу академската заедница со домашните, мали и средни компании, во насока на поддршка на научно истражувачки проекти кои ќе придонесат кон зголемување на иновативноста …

ФИТР: 240 илјади евра достапни преку новиот јавен повик „Ваучери за иновации за Западен Балкан“ Read More »