ДКСК ќе ги испитува тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ за непријавена хациенда од Петровска


Заклучно со денеска, имајќи предвид дека истече рокот за пријавување на имотот од актуелниот пратенички состав, само 5 проценти од пратениците, односно шест пратеници воопшто немаат доставено изјава за имотна состојба и интереси, по изборот на функција пратеник, додека 7,5 проценти од пратениците, односно на девет пратеници се уште им тече рокот од 30 дена …

ДКСК ќе ги испитува тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ за непријавена хациенда од Петровска Read More »

Ангелов смета дека гаснењето пожари треба да се централизира


Нам не ни требаат реформи. Нам ни треба трансформација на системот за гаснење на пожарите. Меѓутоа, јас сум поборник за централизација. Ова го истакна вечерва директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. Тој во вечерашното гостување во „Топ тема“ на ТВ Телма посочи дека ако системот би бил централизиран, според него, многу …

Ангелов смета дека гаснењето пожари треба да се централизира Read More »

Перински: Секој предлог или забелешка од локалните власти ќе бидат сериозно разгледани


Во серијата состаноци со градоначалниците, денеска министерот за локална самоуправа Златко Перински имаше работен состанок со градоначалниците од Пелагонискиот плански регион. До крајот на месецот ќе остварам средби со сите градоначалници, директните разговори се најдобриот начин да се запознаам со состојбите во општините, со проектите што се реализираат но и со отворените прашања на чие …

Перински: Секој предлог или забелешка од локалните власти ќе бидат сериозно разгледани Read More »

Машко лице се самозадоволувало на Кеј, случајот во полиција го пријавила скопјанка


Вчера во 20.40 часот во СВР Скопје 47-годишна скопјанка пријавила дека на кеј на река Вардар во Скопје, на територија на Карпош, забележала машко лице на возраст од околу 20 години како се самозадоволува, по што го напуштил местото. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информираа од полицијата во денешниот билтен. 

Повреден жител на Сирково при гаснење на пожар


Повреден бил жител на росоманското село Сирков, при гаснење на пожар. Тој се здобил со изгореници на рацете и едната ногаи, информираше попладнево Стојанче Ангелов, директор на ЦУК. – Лицето се здобило со изгореници на лице и рака на десната страна. Препратено е на клиниката за пластична хирургија во Скопје, за МИА потврди, доктор Ратко …

Повреден жител на Сирково при гаснење на пожар Read More »

Армијата продолжува заеднички со сите институции и граѓани да придонесува во справување со пожарите


Во текот на денешниот ден во координација со сите надлежни субјекти кои учествуваат во гасењето на пожарите, Армијата со повеќе од 100 директно ангажирани припадници од 2. Пешадиски баталјон учествуваше во гасење на пожарите на неколку локации во поширокиот реон на Серта. – Групата која во текот на вчерашниот ден се вклучи во ставање под …

Армијата продолжува заеднички со сите институции и граѓани да придонесува во справување со пожарите Read More »

Верижната катастрофа на Балканот на 21 јуни започна со прекини на два далноводи


Европската мрежа на оператори на системи за пренос на електрична енергија (ENTSO-E) објави дека верижната катастрофа се случила на 21 јуни, откако два далноводи прекинале со разлика од 13 минути. Нејзината експертска група го истражува овој инцидент, кој три часа ги остави без струја Босна и Херцеговина, речиси цела Албанија и Црна Гора и Далмација …

Верижната катастрофа на Балканот на 21 јуни започна со прекини на два далноводи Read More »

Повторно отворен граничниот премин Богородица


  Министерството за внатрешни работи информира дека повторно е отворен граничниот премин Богородица, кој денеска беше привремено затворен поради пожар кој избувнал на грчка страна. Во моментов граничниот премин функционира нормално. Претходно, поради пожар на страната на Грција, во прекин беше сообраќајот на граничниот премин Богородица – Евзони, а возилата се пренасочуваа на граничниот премин …

Повторно отворен граничниот премин Богородица Read More »

Заробените од огнот на планината Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер


Градоначалникот на Ново Село, пожарникари и цивили кои беа заробени од пожарот на планината Огражден и кои преку драматично обраќање преку Фејсбук побараа помош, пред малку се евкуирани со словенечки хеликоптер. Веста ја споделија струмичките пожарникари со видео на кое се гледа како се упатуваат кон хеликоптерот. Неколкуте пожарникари од ТППЕ Струмица, заедно со градоначалникот …

Заробените од огнот на планината Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер Read More »

Градоначалникот на Ново Село, пожарникари и цивили се заробени од пожарот на планината Огражден


Во драматично обраќање преку фејсбук градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов заедно со тим на пожарникари од ТППЕ Струмица и неколку цивили побара помош да бидат евакуирани од местото на пажарот над селото Бадилен каде од сите страни се заробени од огнената стихија. -Од сите страни околу нас гори и очекуваме двата хеликоптери кои го …

Градоначалникот на Ново Село, пожарникари и цивили се заробени од пожарот на планината Огражден Read More »

Кисела Вода обезбедува бесплатни логопедски, дефектолошки и психолошки третмани


Општина Кисела Вода е првата општина која обезбеди бесплатни логопедски, дефектолошки и психолошки третмани за децата кои имаат ваква потреба, како и психоедукација и стручна поддршка за нивните семејства. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денеска потпишал Меморандум за соработка со Центар за психофизичко здравје „Гаспар”. Согласно договореното, во новоотворените простории на оваа институција во Припор, кои ги …

Кисела Вода обезбедува бесплатни логопедски, дефектолошки и психолошки третмани Read More »

Полицијата шест дена не може да ги најде вандалите од Центар


  Полицијата интензивно работи на откривање на малолетните вандали, кои пред речиси една недела кршеа реквизити на детско игралиште во скопски капиштец, а видео-снимката ја сподели градоначалникот на Општина Центар. – Во Полициската станица од општа надлежност „Центар“ се преземаат соодветни мерки и активности за расчистување на случајот, по што ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. …

Полицијата шест дена не може да ги најде вандалите од Центар Read More »

Пожар го затвори преминот „Богородица“ кон Грција


  Високите температури предизвикаа пожари речиси низ цела Грција, а еден избувна и близу граничниот премин „Богородица“. Македонското Министерство за внатрешни работи ги извести граѓаните дека поради пожарот кој избувна на грчка страна, во моментов е во прекин сообраќајот преку граничниот премин „Богородица“. Грчките пожарникари се борат со огнот за да голокализираат и по неговото …

Пожар го затвори преминот „Богородица“ кон Грција Read More »

На Владата не ѝ се брза за минималната плата, прво ќе прави функционални анализи во институциите


Институциите се задолжени да достават функционална анализа врз основа на која ќе се согледаат состојбите и паралелно ќе се одлучува што ќе се прави со минималната плата, рече денеска министерката на финансии Гордана Димитриеска Кочоска. Одговорајќи на новинарско прашање дали Владата најде средства за зголемување на минималната плата, министерката истакна дека секако требаше да има …

На Владата не ѝ се брза за минималната плата, прво ќе прави функционални анализи во институциите Read More »

Климатските промени ќе го чинат Западен Балкан милијарди долари


Шесте економии од Западен Балкан треба заеднички да инвестираат најмалку 37 милијарди долари во следната деценија за адекватна заштита на граѓаните и имотот од се поштетните влијанија на климатските промени, се заклучува во регионалниот извештај за климатски промени и развој (CCDR) на Светска банка објавен денеска. Спроведувањето соодветни мерки за одговор на климатските промени може …

Климатските промени ќе го чинат Западен Балкан милијарди долари Read More »

Поради пожар во прекин сообраќајот на ГП Богородица-Евзони, возилата се пренасочуваат на ГП Дојран


 Поради пожар на грчка страна во прекин е сообраќајот на граничниот премин Богородица – Евзони, а возилата се пренасочуваат на граничниот премин Дојран, информираат денеска од АМСМ.  Претходно МВР ги извести граѓаните дека поради пожар кој избувнал на грчка страна, во прекин е сообраќајот преку Граничниот премин Богородица. Се преземаат интензивни мерки за гасење на пожарот …

Поради пожар во прекин сообраќајот на ГП Богородица-Евзони, возилата се пренасочуваат на ГП Дојран Read More »

Ангелов: Пристигнаа романските авиони „Спартан“ и „Херкул“, ќе го гаснат пожарот под Солунска глава


Пристигна големиот романски противпожарен авион „Спартан“ кој фрла т.н. водни бомби од повеќе од пет тони. Како логистика, со него во придружба е и авионот „Херкул“. Ќе започнат да дејствуваат набргу во гаснењето на пожарите, изјави денеска директорот на Центарот за упрување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов. Тој информира дека утрово, во 5 часот, одржал …

Ангелов: Пристигнаа романските авиони „Спартан“ и „Херкул“, ќе го гаснат пожарот под Солунска глава Read More »

ЕУ за помошта околу пожарите: Секогаш сме тука во тешки времиња за Македонија


ЕУ брзо одговори на итното барање на Владата на Северна Македонија за помош во нејзините напори за борба против големите шумски пожари преку активирање на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ (МЦЗЕУ), соопштија денес од Делегацијата на ЕУ во Македонија.  -Преку овој механизам, и благодарение на поддршката на земјите-учеснички во МЦЗЕУ, ЕУ успеа брзо да мобилизира еден хеликоптер …

ЕУ за помошта околу пожарите: Секогаш сме тука во тешки времиња за Македонија Read More »

И Стојанче е виновен за ширењето на пожарите, само ВМРО-ДПМНЕ не (ВИДЕО)


  Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, и натаму продолжува со опозицискиот пи-ар и иако неговата партија е на власт, сите се одговорни за неспособноста на државата да се справи со пожарите, освен ВМРО-ДПМНЕ. Она што е најинтересно е дека на удар се најде и нивниот коалициски партнер Стојанче Ангеловски кој, што е најизненадувачки, Стоилковски го …

И Стојанче е виновен за ширењето на пожарите, само ВМРО-ДПМНЕ не (ВИДЕО) Read More »

Андоновски: Ако сакаме успех – институциите мораат да комуницираат меѓусебе


Денеска, министерот за дигитална трансформација, Стефан Андоновски имаше воведно обраќање на третата сесија на Националната конвенција за Европската Унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК), на Работната група 6 – Антикорупција, на тема „Градење кохезивна дигитална инфраструктура за развој на напредни јавни финансии“.   На настанот, покрај министерот Андоновски, со воведни говори се обратија и  националниот координатор …

Андоновски: Ако сакаме успех – институциите мораат да комуницираат меѓусебе Read More »