Управен суд ја отфрли тужбата на Академијата за судии и јавни обвинители за одлуката на ДКСК


Управниот суд ја отфрли како неоснована тужбата на Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО) „Павел Шатев“ против Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) откако во петокот ДКСК расправаше по втор пат и одлучи да се стави во мирување постапката за прием на 130 слушатели на Академијата до завршување на изборите.  При соопштување на …

Управен суд ја отфрли тужбата на Академијата за судии и јавни обвинители за одлуката на ДКСК Read More »

Извештај на Стејт департментот: Сериозна корупција и насилство врз новинари


  Сериозна владина корупција и сериозни ограничувања на слободата на изразување и слободата на медиумите, вклучително и насилство и закани со насилство врз новинари, се регистрирани во извештајот на Стејт департментот за состојбата со човековите права во Северна Македонија во 2023 година, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик. Извештајот наведува дека законот предвидува кривични …

Извештај на Стејт департментот: Сериозна корупција и насилство врз новинари Read More »

Се бараат автори кои ќе напишат учебници за осмо одделение, ќе добијат по околу 6.000 евра


Министерството за образование и наука (МОН) објави конкурс за издавање на учебници во деветгодишно основно образование. Се бараат автори по речиси сите наставни предмети за осмо одделение, кои треба да се прават согласно Концепција за деветгодишно образование. Инаку, учениците кои учат по нови наставни програми од септември ќе бидат седмо одделение, што значи дека учебниците за осмо …

Се бараат автори кои ќе напишат учебници за осмо одделение, ќе добијат по околу 6.000 евра Read More »

Демири: Приватните специјализанти по изборите ќе добијат поголем надомест


 Приватните специјализанти по изборите ќе добијат поголем надомест, најави денеска ресорниот министер Илир Демири. -Сите приватни специјализанти добиваат надомест од 25 до 28 илјади денари и им се платени дежурствата. Дел од нив по објавувањето на изборите и по започнувањето на кампањата зпотегнаа иницијатива за да се зголеми нивниот надомест. Со задоволство би го направиле …

Демири: Приватните специјализанти по изборите ќе добијат поголем надомест Read More »

Владата ги презеде трошоците за лекувањето на Леонид Индов


 Владата на една од изминатите седници донесе заклучок со кој ги презема трошоците за лекување на Леонид Индов, потврди денеска министерот за здравство Илир Демири. -Даден е налог и тоа треба да е завршено како процедура и да е финализирано. Сепак, утре има седница на Влада, ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано …

Владата ги презеде трошоците за лекувањето на Леонид Индов Read More »

Вакцинацијата се зголемува, но сè уште е под препорачаните 95 отсто


  Министерот за здравство д-р Илир Демири, специјалната претставничка на СЗО во земјава, д-р Ане Јохансен, претставничката на УНИЦЕФ за Република Северна Македонија, Патриција ДиЏовани и д-р Кети Ставридис од Институтот за јавно здравје, денеска, одржаа заедничка прес-конференција, на која информираа за опфатот со имунизација во државата по повод одбележување на Европската недела за имунизација. Демири, потенцираше дека Министерството …

Вакцинацијата се зголемува, но сè уште е под препорачаните 95 отсто Read More »

Економската директорка на Токсикологија сака да вработи лица без соодветно образование


Нико Беќаровски заедно со уште пет докторки од Стручниот колегиум на Клиниката за токсикологија денеска јавно го кренаа гласот против самоволието на економската директорка на Клиниката за токсикологија Бесија Иљази.Докторите велат дека таа не дозволува да се вработат двајца дипломирани биолози и еден болничар, туку да се вработат 18 лица на кои им истекоа договорите …

Економската директорка на Токсикологија сака да вработи лица без соодветно образование Read More »

Лични документи можат да се подигнат и во среда – на денот на изборите


Во пресрет на претстојните претседателски избори што ќе се одржат во среда на 24 април 2024 година, Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека Одделот за граѓански работи, односно сите отсеци за управни работи на оваа организациона единица при МВР на 24.04.2024 ќе работат за издавање на лични документи со работно време од 8 …

Лични документи можат да се подигнат и во среда – на денот на изборите Read More »

Се отстранува застаклен објект без дозвола на ул „Железничка“, сообраќајот во хаос


Инспекциските служи на Општина Центар денеска отстранија застаклен објект на државно земјиште кој не поседува одобрение за поставување времени објекти. Како што информираат од Центар станува збор за објект на улицата „Железничка“. За таа цел, на првата лента од еднонасочната улица има паркирано сервисни и градежни камиончиња. Работат десетина работници, а ги чува полиција.  Тротоарот …

Се отстранува застаклен објект без дозвола на ул „Железничка“, сообраќајот во хаос Read More »

Во општина Карпош е поставен првиот „хотел“ за диви пчели


По повод одбележување на Денот на планетета Земја, денеска во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија првиот „хотел“ за згрижување на инсекти – опрашувачи на територија на локалната самоуправа. Станува збор за иницијатива којашто се реализира во рамки на проектот СУДЕКУ (Одржлива демократка култура), чии носители …

Во општина Карпош е поставен првиот „хотел“ за диви пчели Read More »

„Средноленд“ низ Скопје – средношколците ги покажуваат своите таленти


Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска на Плоштад Македонија ја отвори средношколската манифестација „СРЕДНОЛЕНД 2024“, на која скопските средношколци ги претставуваат своите таленти преку музика, танц, ликовна и драмска уметност, фотографија и филм.   По успешната реализација минатата година, кога за првпат се одржа оваа средношколска манифестација, продолжуваме со поддршката и мотивацијата на нашите талентирани …

„Средноленд“ низ Скопје – средношколците ги покажуваат своите таленти Read More »

Утре влажен бран со силен ветер и врнежи над 20 литри на метар квадратен


УХМР информира дека утре, под влијание на влажен бран, ќе биде облачно со врнежи од дожд кои особено во западните и јужните делови од земјата ќе бидат пообилни, наместа над 20 литри на метар квадратен, поројни и проследени со грмежи и засилен ветер и над 60 километри на час. Ветерот долж Повардарието ќе засилува и …

Утре влажен бран со силен ветер и врнежи над 20 литри на метар квадратен Read More »

Отворена Лабораторија за напредни и одржливи материјали на ТМФ финансирана од НАТО


На Технолошко – металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, денеска, беше отворена Лабораторија за напредни и одржливи материјали во вредност од 90.000 евра. Лабораторијата ќе овозможи да се развие иновативна технологија за мултифункционална војничка униформа која ќе биде огноотпорна, ќе штити од микроорганизми и УВ-зрачење, а преку промена на боја ќе …

Отворена Лабораторија за напредни и одржливи материјали на ТМФ финансирана од НАТО Read More »

Штрајкот на приватните специјализанти времено ставен во мирување


 Приватните специјализанти привремено го ставаат генералниот штрајк во мирување поради пациентите, сензитивноста на периодот и отежнатата работа на клиниките во комплексот „Мајка Тереза”, но секој вторник за време на паузата ќе излегуваат во паркот пред интерните клиники за да потсетат дека треба да се решат нивните барања. Доктор Христина Илиоска Чешлароска, приватен специјализант по интерна …

Штрајкот на приватните специјализанти времено ставен во мирување Read More »

Во март зголемен бројот на заболени со овчи сипаници, регистрирани и случаи на заушки


Во текот на март пријавени сe вкупно 1.431 заболени од акутни заразни заболувања што е зголемување за 27 проценти во однос на февруари. Најчесто акутно заболување биел овчите сипаници, а регистрирани се и случаи на заушки и шуга, покажуваат податоците од најновиот извештај на Институтот за јавно здравје.   – Во текот на март, најчесто …

Во март зголемен бројот на заболени со овчи сипаници, регистрирани и случаи на заушки Read More »

Митинг на „Скендербег“ – улиците во центарот на Скопје повторно затворени


Секторот за внатрешни работи Скопје ги известува граѓаните на Скопје дека поради одржување на митинг, денеска во 20.30 часот на плоштадот „Скендер бег“, Единицата за безбедност на патниот сообраќај ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот во централното градско подрачје, а сообраќајот времено ќе се запира на сообраќајниците по кои ќе се движат учесниците …

Митинг на „Скендербег“ – улиците во центарот на Скопје повторно затворени Read More »

Лекторите заборавени од државата: Не ја земаат целата плата и не им се исплаќа девизен додаток за работа во странство


Лекторите по македонски јазик на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (МСМЈЛК при УКИМ) вршат значајна национална мисија за ширење на македонскиот јазик, литература и култура на 11 активни лекторати во светот. И покрај нивните сериозни заложби и посветеност за ширење на македонистиката на образовен, културен и дипломатски …

Лекторите заборавени од државата: Не ја земаат целата плата и не им се исплаќа девизен додаток за работа во странство Read More »

Германците задоволни од изградбата на топловодот за Битола, најавуваат и соларни мрежи


Изградбта на топловодот за Битола добро напредува, а германските партнери од каде е земен креди од 40 милиони евра најавуваат и инвестиции во соларни мрежи за централно греење кои  користат големи површини со соларни термални колектори како извор на топлина. „Исклучително сме задоволни од текот на работите за изградба на топловодот од РЕК Битола до …

Германците задоволни од изградбата на топловодот за Битола, најавуваат и соларни мрежи Read More »

ЕУ и УНДП ќе го штитат биодиверзитетот на Преспанското Езеро со речиси 14 милиони евра


  Со пакет мерки, вредни 13,720.000 евра, Европската Унија и УНДП ќе работат на заштита на биодиверзитетот во Преспанското Езеро, развојот на одржливо земјоделие и туризам, а ќе се спроведат и поголеми инфраструктурни интервенции за справување со крупниот отпад и отпадните води и подобрување на регионалниот развој. Инвестициите за заштита на еколошкиот систем во регионот …

ЕУ и УНДП ќе го штитат биодиверзитетот на Преспанското Езеро со речиси 14 милиони евра Read More »

Началникот на израелскиот воен штаб одобри продолжување на војната во Газа


Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви ги одобри плановите за продолжување на војната во Газа, соопшти синоќа израелската армија. Халеви синоќа ги „одобри понатамошни чекори“, рече портпаролот на армијата Даниел Хагари. Израелскиот ТВ канал Кан јави дека дел од плановите е воена операција во градот Рафа на југот од енклавата долж границата со …

Началникот на израелскиот воен штаб одобри продолжување на војната во Газа Read More »