„Титаник 2“ дојде во Апелацискиот суд, остануваат уште 17 дена до застарување


Основниот кривичен суд Скопје денеска информира дека предметот „Титаник 2“ вчера бил доставен во Алелацискиот суд за надлежно постапување. Случајот се најде во центарот на вниманието  затоа што на 7 април застарува кривичното дело за кое неправосилно е осуден Мијалков, а тоа е примање награда за противзаконито влијание. -Поради интерес на медиумите и невладините организации …

„Титаник 2“ дојде во Апелацискиот суд, остануваат уште 17 дена до застарување Read More »

Еко модна ревија за дочек на пролетта во ООУ „Лазо Ангеловски“


Учениците од ООУ „Лазо Ангеловски“ беа домаќини на еко модната ревија, на која учествуваа 180 деца од сите училишта во Аеродром. Костими изработени од ќеси за отпад, хартија, стари дискови, картон и друго, храбро носеа денеска децата од аеродромските училишта.  На радост на децата, но и на родителите, наставниците, модната ревија успешно се организира во …

Еко модна ревија за дочек на пролетта во ООУ „Лазо Ангеловски“ Read More »

Пендаровски се сретна со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле


Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз оствари средба со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле. На средбата се разговараше за севкупната соработка на Република Северна Македонија со УНЕСКО, во контекст на 30-годишнината од нашето членство во организацијата, како и за можностите за нејзино проширување преку реализација на проекти од областите на културата, образованието, науката, животната …

Пендаровски се сретна со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле Read More »

Комисијата за дискриминација утврдила дека „Идризово“ ја дискриминира Јанкуловска


  Комисијата за спречување на дискриминација  утврди дека жените затворенички не можат казната да ја одлежат во полуотворено одделение, како што им се овозможува на мажите. Според оценката, жените се дискриминирани во КПУ Идризово, а повод за неа е претставката на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Во неа таа навела дека нема право …

Комисијата за дискриминација утврдила дека „Идризово“ ја дискриминира Јанкуловска Read More »

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети и велосипеди


Со вкупен фонд од 700.000 денари кои ги обезбеди од својот буџет, Општина Карпош од денеска ја започна акцијата за субвенционирање при купување на нов велосипед, електричен тротинет и електричен велосипед. Локалната самоуправа, како што наведуваат од таму, ќе субвенционира до 30% од цената на купување на нов велосипед, или во максимален финансиски износ, најмногу …

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети и велосипеди Read More »

На Шар Планина се забранува користењето ратраци за скијачки тури


Директорот на Националниот парк „Шар Планина“, Ибрахим Дехари донел одлука со која се забранува организирање на туристички активности – скијачки тури со ратрак на територија на националниот парк. Според образложението во одлуката, мерката се воспоставува заради спречување на оштетувањето и уништувањето на биолошката и пределска разновидност, деградација на почвата и губење на нејзината плодност и …

На Шар Планина се забранува користењето ратраци за скијачки тури Read More »

Состојба на патиштата


ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ ПОРАДИ МИНИРАЊЕ: Поради минирање, односно изведување на градежни активности за изградба на експресен пат А2 делница Длабочица – Чатал, на ден 20.03.2023 понеделник, во периодот од 13:00 до 16:00 часот предвиден е прекин на сообраќајот на потегот село Ветуница – мост на река Блидеш. За време на минирањето сообраќајот ќе биде во …

Состојба на патиштата Read More »

Доделување на новинарските награди „Никола Младенов 2022“


 Во организација на Македонскиот институт за медиуми денеска ќе бидат доделат новинарските награди „Никола Младенов 2022“. Ќе се доделат три награди во категориите „Нajдобра истражувачка сторија“, „Најиновативен новинарски производ“ и „Најдобра репортерска фотографија“. Наградите се доделуваат традиционално како дел од заложбите на МИМ за  унапредување на професионалното новинарство и на демократските вредности во земјава. 

Пендаровски ќе се обрати на меѓународен симпозиум во чест на Ацо Шопов во седиштето на УНЕСКО


 Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во седиштето на УНЕСКО во Париз ќе се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во чест на Ацо Шопов по повод одбележувањето на 100-годишнината од неговото раѓање –  „2023 – Година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на македонскиот претседател. Пендаровски ќе присуствува и на …

Пендаровски ќе се обрати на меѓународен симпозиум во чест на Ацо Шопов во седиштето на УНЕСКО Read More »

Астрономски календар


Денеска е вторник, 21 март 2023 година,  80-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат 385 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 36 минути, а ќе зајде во 17 часот и 47 минути. Денов трае 12 часа и 10 минути. Месечината која е во фаза на последна четвртина, ќе изгрее во 5 часот и 42 минути, …

Астрономски календар Read More »

Облачно со дожд


Времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 7, а максималната ќе достигне од 12 до 18 степени. Во Скопје облачно со повремени врнежи од …

Облачно со дожд Read More »

Дел од центарот на Скопје утре без вода


Поради реконструкција на водоводна мрежа на улицата „Мирче Ацев“ бб  пред хотелот „Холидеј Ин“ во населба Центар, утре од 9:00 часот прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од делот на улицата на потегот од ГТЦ до булеварот „Кочо Рацин“ и улицата „Мирче Мацан“. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, водоснабдувањето …

Дел од центарот на Скопје утре без вода Read More »

Институциите со поддршка на УНИЦЕФ ќе ја следат дебелината кај децата и адолесцентите


Фондот за деца при Обединети нации УНИЦЕФ ќе го поддржи Министерството за здравство (МЗ) и други чинители во здравствениот сектор да се третираат трендовите на дебелина кај деца и адолесценти. Ова било договорено, меѓу другото, на денешниот состанок на министерот за здравство, Фатмир Mеџити и претставничката на Фондот за деца на Обединетите нации (УНИЦЕФ), Патриција …

Институциите со поддршка на УНИЦЕФ ќе ја следат дебелината кај децата и адолесцентите Read More »

Граѓаните што не ги почитувале ковид-протоколите ќе бидат амнестирани


Собраниските пратеници ги усвоија измените на Законот за амнестија, со кои граѓаните осудени на високи парични казни поради непочитување на протоколите за време на ковид-пандемијата, ќе бидат амнестирани. Во периодот по донесувањето на Одлуката за утврдување на постоење на вонредна состојба од страна на Претседателот Стево Пендаровски, од март 2020 година биле изречени голем број …

Граѓаните што не ги почитувале ковид-протоколите ќе бидат амнестирани Read More »

Американскиот универзитет на Европа – ФОН одбележа 20 години од основањето


Сите чинители во државата треба да најдат механизми како општеството побрзо да реагира на предизвиците кои ги носи новото време, особено зголемените сајбер напади. За жал, агресијата врз Украина уште еднаш докажа дека инвестирањето во сајбер безбедноста не е трошок, туку инвестиција. Сајбер безбедноста не е предмет на прашање само на една институција, туку треба …

Американскиот универзитет на Европа – ФОН одбележа 20 години од основањето Read More »

Југоистокот ги презентира потенцијалите за инвестирање пред претставници на дипломатскиот кор


Преку организирање дипломатско-економски караван Југоисточниот плански регион денеска и утре ги презентира можностите за инвестирање и потенцијалите пред економски аташеа и амбасадори на 17 дипломатски претставништва во земјата и од други држави кои ја покриваат нашата земја. Според директорот на Бирото за рамномерен регионален развој, Рамиз Реџепи, дипломатите најмногу се интересирале за инвестирање во одредени …

Југоистокот ги презентира потенцијалите за инвестирање пред претставници на дипломатскиот кор Read More »

Пендаровски го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации во Париз


Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Париз го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО, каде што оствари средба со Жан-Франсоа Хуше, претседател на ИНАЛКО, со Фроса Пејоска-Бушеро, шеф на Катедрата за македонски студии при ИНАЛКО и со Ѓоко Здравески, лектор по македонски јазик на овој Институт. -На средбата со Жан-Франсоа …

Пендаровски го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации во Париз Read More »

Повторно прием и испраќање мали пакети и препорачани пратки за САД


Давателот на универзалната услуга – АД„Пошта на Северна Македонија“ – Скопје повторно започна со прием и испраќање на мали пакети и препорачани пратки до  два килограми кои содржат предмети/стока за Соединетите Американски Држави. За навремено пристигнување пратки во одредишните земји ширум светот, од националната Пошта потсетуваат на обврската за точно и прецизно пополнување на царинската …

Повторно прием и испраќање мали пакети и препорачани пратки за САД Read More »

Собрание: Платите на собраниските службеници ќе се пресметуваат на нов начин


Пратениците во рамки на продолжението на денешната 106. собраниска седница ги изгласаа Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за Собранието на Република Македонија и Предлог на законот за амнестија, и двата по скратена. За Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за Собранието вкупно гласаа 81 пратеник, и ниту еден воздржан и …

Собрание: Платите на собраниските службеници ќе се пресметуваат на нов начин Read More »

Шаќири: Фокусирани сме на дигитализација на услугите кои ги нуди образовниот систем


Министерот за образование и наука Јетон Шаќири на панел-дискусија посветена на дигитализација на образованието, во рамки на одбележувањето на 20-годишнината на Американски универзитет на Европа – ФОН, истакна дека Министерството за образование и наука во изминатиот период е насочено кон целосна дигитализација на сите процеси во образовниот систем. Посочи дека се дигитализаирани голем дел од …

Шаќири: Фокусирани сме на дигитализација на услугите кои ги нуди образовниот систем Read More »