За СДСМ пресудата за „Космос“ е уште еден доказ дека „ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија“


  Владејачките социјалдемократи оценија дека денешната судска пресуда за предметот „ТНТ“ за одмазничкото уривање  на „Космос“ уште еднаш потврдила дека „ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија со тапија“. Во соопштението на СДСМ се вели дека „на затворски казни се осудени веќе докажаните криминалци и повеќекратни осуденици, Никола Груевски и Миле Јанакиески, како и поранешниот градоначалник на општина …

За СДСМ пресудата за „Космос“ е уште еден доказ дека „ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија“ Read More »

Петровска: Бугарија има сојузник на западната граница


Mинистрите за одбрана на Македонија и на Бугарија, Славјанка Петровска и Драгомир Заков на денешната средба во Софија разговарале за безбедноста по руската инвазија на Украина, безбедноста на Западен Балкан и заедничките воени вежби.Бугарскиот министер за одбрана Заков изјави дека Бугарија секогаш ја поддржувала евроатлантската ориентација на Македонија, како и членството на Македонија во Алијансата. …

Петровска: Бугарија има сојузник на западната граница Read More »

Нови 86 случаи со Ковид-19, еден починат од крајот на април


Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.167 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи со Ковид-19 и 87 оздравени пациенти. Од вкупниот број на позитивни (86), регистрирани се 18 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза …

Нови 86 случаи со Ковид-19, еден починат од крајот на април Read More »

Реновирано училиште во Студеничани со јапонска помош


 Амбасадорот на Јапонија,  Хиронори Савада, учествуваше на церемонија за комплетирање на проект во Општина Студеничани, во рамките на Јапонската програма за мали грантови за основни потреби и човекова безбедност. Проектот за подобрување на училишната средина во основното училиште „Алија Авдовиќ“ во селото Батинци во Општина Студеничани овозможи училиштето да биде целосно обновено со нови прозорци …

Реновирано училиште во Студеничани со јапонска помош Read More »

МТСП: Во тек е исплатата на образовниот додаток за трет мерен период


 Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на образовниот додаток за трет мерен период за учебна година 2021/2022 година во која се опфатени вкупно 32 403 корисници на ниво на држава. -Исплатата на додатокот за образование се врши во четири мерни периоди, и тоа: за првиот мерен период во текот …

МТСП: Во тек е исплатата на образовниот додаток за трет мерен период Read More »

По две години пауза повторно „Матурска парада“ на плоштадот „Македонија“


По двегодишна пауза поради пандемијата на коронавирусот, матурантите од 14 училишта од Скопје денеска повторно земаа учество на „Матурската парада“, на плоштадот „Македонија“. Учествуваа матурантите од СУГС „Раде Јовчевски Корчагин“, СУГС „Панче Арсовски“, СУГС „Браќа Миладиновци“, СУГС „Георги Димитров“, СМУГС „Д-р Панче Караѓозов“, СЕПУГС „Васил Антевски Дрен“, СУГС „Владо Тасевски“, СУГС „Димитар Влахов“, СУГС „Орце …

По две години пауза повторно „Матурска парада“ на плоштадот „Македонија“ Read More »

Николоски тврди дека роднини и бизнисмени блиски до СДСМ купиле имоти во Дубаи


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски изјави дека помеѓу сопствениците на имот во Дубаи се роднини и бизнисмени кои се блиски до актуелната гарнитура на власт, апелирајќи до надлежните институции да ги испитаат овие наводи се со цел да се дознае на кој начин е стекнат имотот. -Според податоците кои јавно беа изнесени бројни лица од …

Николоски тврди дека роднини и бизнисмени блиски до СДСМ купиле имоти во Дубаи Read More »

Со пари од ТАВ се прави пат во Сарај


Премиерот Димитар Ковачевски и првиот вицепремиер Артан Груби ја посетија Општина Сарај, по повод реконструкцијата на патот Буковиќ-Раовиќ, еден од 94-те инфраструктурни проекти од ТАВ програмата во износ од 49,7 милиони евра. Патот Буковиќ-Раовиќ е во завршна фаза на реализација, долг е шест километри и ги поврзува двете села. Износот на инвестицијата е 748 илјади …

Со пари од ТАВ се прави пат во Сарај Read More »

ДКСК: Балансерот при вработување во јавниот сектор не функционира или да се донесе алатка за контрола или да се укине


Државната комисија за спречување на корупцијата утврдила слабост во употребата на балансерот при вработување на административни службеници – нема утврдена постапка за проверка на веродостојноста на податоците, ниту е направена единствена база од која ќе се добиваат податоци за етничката припадност на кандидатите, и предлага во новиот Закон за вработени во јавниот сектор и Законот …

ДКСК: Балансерот при вработување во јавниот сектор не функционира или да се донесе алатка за контрола или да се укине Read More »

Пендаровски му врачи македонско државјанство на Мајк Зафировски


  Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Мајк Зафировски, ко-основач на „Македонија 2025“ и со претставници на организацијата на која се разговараше за заклучоците и за првичните реакции од 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“, на кое во фокусот беа забрзаната дигитална трансформација, регионалната соработка и иновациите. Пендаровски му се заблагодари на Зафировски …

Пендаровски му врачи македонско државјанство на Мајк Зафировски Read More »

МТСП и СОНК се договорија: Вработените во градинките за два дена ќе земат плата


Претставниците на министерството за труд и социјална политика и претставниците на СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира исплатата на плати и придонеси за време на штрајк, а платата ќе биде исплатена за два дена. Пред неколку дена беше договорено со Министерството за образование платите на вработените во детските …

МТСП и СОНК се договорија: Вработените во градинките за два дена ќе земат плата Read More »

(Во живо) Прес на Неделков со Тренчевска


 Во Министерството за труд и социјална политика претпладнево се оддржа нова средба помеѓу министерката Јованка Тренчевска и претседателот на Синдикатот за образование наука и култура, Јаким Неделков, за изнаоѓање решение околу исплатата на плати за вработените во предучилишните установи кои учествуваа во штрајкот, организиран од СОНК. Проследете ја во живо прес-конференцијата:

Со цистерни се носи вода во Драчево, Пинтија, Лисиче поради дефект


Во текот на вчерашниот ден на ул. Борис Трајковски бб, во Општина Кисела Вода, настана дефект на водоводна цевка со профил Ф600, при што екипите на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, веднаш пристапија кон санирање на истиот. При санацијата на дефектот, беа откриени уште неколку дефекти на спојните делови на цевката, а како резултат …

Со цистерни се носи вода во Драчево, Пинтија, Лисиче поради дефект Read More »

Македонија се соочува со неповолни демографски трендови


Актуелните демографски трендови во Македонија не се поволни. Државата се соочува со негативни демографски движења и тоа се манифестира со пораст на емиграцијата во странство, рече ректорот на Универзитетот „Мајка Тереза” во Скопје, Изет Зеќири, на Меѓународната конференција за миграцијата насловена „Луѓе во движење, државјанство, идентитет и развој“. Според ректорот Зеќири, демографскиот потенцијал на една …

Македонија се соочува со неповолни демографски трендови Read More »

Јавниот превоз во вторник ќе сообраќа по неделен возен ред, Жичарницата ќе работи вообичаено


Во вторник (24.05.2022 година), поради државниот празник 24 Мај, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, а дежурни ќе бидат три билетарници. Од 7 до 13.30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар, Зелен пазар и билетарницата во Ѓорче Петров. Во вторник, Жичарницата ќе работи вообичаено, од 10 до 20 часот, а во понеделник …

Јавниот превоз во вторник ќе сообраќа по неделен возен ред, Жичарницата ќе работи вообичаено Read More »

Апел до матурантите да не возат ако пијат алкохол


Републичкиот совет за безедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во пресрет на матурските прослави апелира до матурантите за време на овие прослави да не управуваат моторно возило без возачка дозвола или под дејство на алкохол. -Матурата за секој матурант и неговото семејство е од огромно значење. Тоа е чин на завршување на една и почеток на …

Апел до матурантите да не возат ако пијат алкохол Read More »

Тренчевска и Неделков на нова средба за платите на вработените во градинките кои штрајкуваа


 Во Министерството за труд и социјална политика претпладнево ќе се оддржи нова средба помеѓу министерката Јованка Тренчевска и претседателот на Синдикатот за образование наука и култура, Јаким Неделков, за изнаоѓање решение околу исплатата на плати за вработените во предучилишните установи кои учествуваа во штрајкот, организиран од СОНК. Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска …

Тренчевска и Неделков на нова средба за платите на вработените во градинките кои штрајкуваа Read More »

Министерката за одбрана Петровска во официјална посета на Бугарија


Министерката за одбрана Славјанка Петровска, заедно со делегација од Министерството и од Армијата денеска престојува во еднодневна официјална посета на Бугарија. По официјалниот пречек со највисоки воени почести, министерката Петровска ќе се сретне со својот бугарски колега, министерот Драгомир Заков, а во бугарското Собрание ќе има средба и со раководството на парламентарната комисија за одбрана, …

Министерката за одбрана Петровска во официјална посета на Бугарија Read More »

Промоција на проектот „Вакцинирано население е заштитено од Ковид-19“


Организацијата на жени Турчинки „Дерја“ и ЈЗУ „Здравствен дом Скопје“ денеска во поликлиниката „Чаир“ ќе го означат почетокот на проектот „Вакцинирано население е заштитено од КОВИД-19“. Се очекува проектот да придонесе кон зголемена свест за превенција од КОВИД-19 кај населението од  сите етнички заедници кои живеат во општините на Град Скопје преку одржување на едукативни …

Промоција на проектот „Вакцинирано население е заштитено од Ковид-19“ Read More »

Матурска парада на плоштадот „Македонија“


По двегодишна пауза заради ковид-пандемијата, денеска точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје ќе се одржи „Матурската парада“. На парадата ќе учествуваат матуранти од СУГС „Раде Јовчевски Корчагин“, СУГС „Панче Арсовски“, СУГС „Браќа Миладиновци“, СУГС „Георги Димитров“, СМУГС „Д-р Панче Караѓозов“, СЕПУГС „Васил Антевски Дрен“, СУГС „Владо Тасевски“, СУГС „Димитар Влахов“, СУГС „Орце Николов“, СУГС …

Матурска парада на плоштадот „Македонија“ Read More »