Седница за интерпелација за претседателот на Собранието Џафери


Во Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да се одржи 77. пленарна седница со единствена точка на дневниот ред Интерпелација за работата на претседателот на Парламентот Талат Џафери, поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Согласно член 49 став 1 од Деловникот, претресот по интерпелацијата трае еден работен ден, до исцрпувањето на листата на пријавените пратеници за …

Седница за интерпелација за претседателот на Собранието Џафери Read More »

Зголемени ковид-бројки, нови мерки засега нема


Согласно податоците што ги соопшти вчера Комисијата за заразни болести, забележан е раст на бројот на позитивните случаи на КОВИД-19 во земјава за 65 проценти, но истовремено нема зголемување на бројот на хоспитализации, со што беше утврдено дека нема потреба од дополнителни мерки. Во текот на вчерашниот ден, Институтот за јавно здравје соопшти дека на …

Зголемени ковид-бројки, нови мерки засега нема Read More »

Сончево и многу топло до 38 степени и УВ индекс 9


Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 30 до 38 степени. УВ=9 Во Скопје …

Сончево и многу топло до 38 степени и УВ индекс 9 Read More »

Астрономски календар


Денеска е четврток, 30 јуни 2022 година, 176-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 189 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот, а ќе зајде во 20 часот и 13 минути. Денов трае 15 часа и 13 минути. Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 5 часот …

Астрономски календар Read More »

Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза


МВР презема интензивни мерки во однос на говорот на омраза и тоа е ставено високо на агендата, посебно делот на спроведувањето на Стратегијата за сајбер безбедност и голем дел од граѓаните и препознаваат и пријавуваат, посебно ранливите категории на граѓани, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на пратеничко прашање на Маја Морачанин од …

Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза Read More »

Маричиќ верува дека е можно да се најде решение за евроинтеграцијата


Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска имаше средба со пратениците од Европскиот парламент, на која низ отворен и конструктивен разговор потврдија дека и покрај сите предизвици со кои се соочува Европа, Европската Унија мора да остане активна во регионот и во Северна Македонија. -Прогрес е возможен, веруваме дека има решение, …

Маричиќ верува дека е можно да се најде решение за евроинтеграцијата Read More »

Урбанизмот и градежништвото најподложни на корупција


 Урбанизмот и градежништвото се најподложни на корупција, правосудството не постапува доволно, а граѓаните сметаат дека корупцијата е поголем проблем, дури и од проблемот со невработеноста, истакнаа учесниците на денешната панел дискусија на тема „Корупцијата во урбанизмот и градежништвото“, организирана од Коалицијата „Сите за правично судење“ . На дискусијата која беше отворена и на која граѓаните …

Урбанизмот и градежништвото најподложни на корупција Read More »

ВМРО против ВМРО во борба за директорски фотелји во Битола


  БИТОЛА – Рашомонијада се случува во игрите за назначување на директори во основните училишта во Битола. Во исто време и министерот за образование Јетон Шаќири и градоначалникот Тони Коњановски поставуваат директори на училиштата во Битола. Шаќири на функција поставува и кадри на ВМРО-ДПМНЕ и кадри на СДСМ за кои градоначалникот Тони Коњановски не дал …

ВМРО против ВМРО во борба за директорски фотелји во Битола Read More »

Мурал во центарот на Скопје со порака дека децата се заштитени тогаш кога се вакцинирани


За да ги потсетат родителите колку е важно да ги вакцинираат децата и за да се зголеми опфатот, УНИЦЕФ и Министерството за здравство подготвија комуникациски материјали кои беа дистрибуирани на локации кои родителите често ги посетуваат, како и во градинките, вакциналните пунктови и породилиштата. Оваа недела беше насликан и мурал во центарот на Скопје со …

Мурал во центарот на Скопје со порака дека децата се заштитени тогаш кога се вакцинирани Read More »

Нови 148 заболени со Ковид-19, регистриран еден починат


Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.261 тестови, а регистрирани се 148 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 93, Битола – 11, Куманово – 9, Прилеп – 6, Кавадарци и Кочани – по 5, Тетово – 4, Кичево – 3, Велес и Неготино …

Нови 148 заболени со Ковид-19, регистриран еден починат Read More »

Државјанство на Австрија добија двајца потомци на жртви на холокаустот од земјава


Австриската амбасада во Скопје соопшти дека првпат од 2019 година Амандманот на Законот за австриско државјанство е применет и во Северна Македонија за двајца потомци на жртви на нацистичките прогонства кои добија австриско државјанство. – Во присуство на Пепо Леви, претседател на Еврејската заедница, амбасадорот на Австрија во Северна Македонија Георг Вуцас вчера ги предаде …

Државјанство на Австрија добија двајца потомци на жртви на холокаустот од земјава Read More »

Рушити: За да биде транспортниот надзор поефикасен ни требаат уште најмалку десет инспектори


Во моментов има 22 активни и четири помлади транспортни инспектори, што не се доволни. Има делови во државата што не се покриени или се покриени со некој инспектор од друго место, од далеку. За да бидеме ефикасни ни требаат најмалку уште десет инспектори, истакна Директорот на Државниот инспекторат за транспорт, Гајур Рушити. Во изјава за …

Рушити: За да биде транспортниот надзор поефикасен ни требаат уште најмалку десет инспектори Read More »

Албанија ќе се попишува во октомври, изјаснувањето за етничка и верска припадност и јазик по слободна волја


Пописот на населението и домаќинствата во Албанија, како значајна статистичка операција, што беше одложена минатата година, поради пандемијата со Ковид-19, ќе се спроведе во октомври годинава и ќе чини 16 милиони евра. Според директорката на секторот за социјална статистика, Мајлинда Нестури, точниот датум на почеток на пописот што треба да го одреди парламентот се очекува …

Албанија ќе се попишува во октомври, изјаснувањето за етничка и верска припадност и јазик по слободна волја Read More »

За една недела пораст на бројот на Ковид позитивни за 65%


Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатираше дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид 19 во однос од минатата недела, и тоа зголемувањето изнесува 65,8%. Воедно, констатирано е дека нема зголемување на бројот на хоспитализации (во моментот се хоспитализирани 10 пациенти со Ковид) и нема зголемување на бројот на смртни случаи. …

За една недела пораст на бројот на Ковид позитивни за 65% Read More »

Со Коријада почнува Културно лето 2022 во Општина Кисела Вода


Денеска, 29 јуни, па сè до 02 јули, започнува богатата и забавна програма на Културно лето 2022, кое ќе се оддржи во склоп на неколкудневното одбележување на роденденот на општината, – „67 години Моја Кисела Вода“. На самата четиридневна манифестација ќе настапат голем број на македонски музички ѕвезди, кои ќе бидат задолжени сите посетители да …

Со Коријада почнува Културно лето 2022 во Општина Кисела Вода Read More »

Камбовски тврди: Затворите се претворија во училишта за криминал


Затворите се претворени во училишта за криминал и места каде се прават недозволени дејствија, а не во институции каде осудените лица ќе се ресоцијализираат и ќе се спречува криминалот, истакна академик Владо Камбовски. Во рамките на седмата сесија на Охридската школа на природното право што се одржува во Охрид на тема „Одржување на демократско општество …

Камбовски тврди: Затворите се претворија во училишта за криминал Read More »

Наредните денови многу топло време, УВ индексот ќе биде 9


Следува период на многу топло време со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени. Поради зголемената влага во атмосферата ќе има чувство дека температурата на воздухот е повисока, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Минималните температури ќе се движат од 11 до 22 степени, а максималните ќе достигнат до 39 степени. УВ …

Наредните денови многу топло време, УВ индексот ќе биде 9 Read More »

Влијанието на Ковид-19 пандемијата врз социјалните права – фокус на новиот Извештај на Агенцијата за темелните права на ЕУ


Влијанието на Ковид-19 пандемијата врз социјалните права е главниот тематски фокус на Годишниот извештај за темелните права на Агенцијата за темелни права на Европската унија за 2022 година што денеска во Скопје, го презентираше Институтот за европска политика (ЕПИ). Како дел од ФРАНЕТ, ЕПИ трета година по ред го изработува придонесот за Северна Македонија кон …

Влијанието на Ковид-19 пандемијата врз социјалните права – фокус на новиот Извештај на Агенцијата за темелните права на ЕУ Read More »

Четири дрвја ќе бидат „жртви“ на уште непочнатата градинка во Пролет


Општина Центар многу наскоро ќе започне со изградба на првата детска градинка во населба Пролет, на вкупна бруто површина од 3276 метри квадратни, со што ќе биде една од најголемите детски градинки во државата. Најава за почеток на изградбата имаше и минатата недела, но тоа се одложи. Сега пак, од Центар најавуваат дека во наредните …

Четири дрвја ќе бидат „жртви“ на уште непочнатата градинка во Пролет Read More »

Целосно реконструирана пешачката патека од двете страни на улицата „Љубљанска“ во Карпош


Со финалното асфалтирање на пешачката патека на улицата „Љубљанска“ на потегот пред „Сити Мол“, заврши реконструкцијата на патеката во насока од „булеварот Илинден“ кон булеварот „Партизански одреди“, на вкупна површина од 1.000 квадратни метри. Со реализацијата на овие градежни активности, пешачката патека на улицата „Љубљанска“ е целосно реконструирана од двете страни, на вкупна површина од …

Целосно реконструирана пешачката патека од двете страни на улицата „Љубљанска“ во Карпош Read More »