Сабота – 20 август неработен ден во општините Тетово, Маврово и Ростуше и Центар Жупа


 Владата на денешната 69-та седница донесе заклучок 20 август 2022 година (сабота) да биде неработен ден за граѓаните во општините Тетово, Маврово и Ростуше и Центар Жупа поради одржување на избор за градоначалници на Маврово и Ростуше и на Центар Жупа, како и избори на членови на Советот на Општина Тетово. Седницата, како што информираат …

Сабота – 20 август неработен ден во општините Тетово, Маврово и Ростуше и Центар Жупа Read More »

Русковска суспендирана, дисциплинска постапка за Трајчева и Јосифовска


Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска поднесе предлог за поведување дисциплинска постапка за утврдување одговорност на тројца јавни обвинители, за кои постои сомнение дека намерно и неоправдано направиле крупна професионална грешка со што сториле тешка дисциплинска повреда. Неофицијално станува збор за обвинителите Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска.  – Во согласност со член 93 …

Русковска суспендирана, дисциплинска постапка за Трајчева и Јосифовска Read More »

Јакимовски најави инвестиции од 1,5 милијарди евра во Карпош


По речиси пет години, Општина Карпош од 10 август има деблокирана сметка, соопшти денеска градоначалникот на општината, Стевчо Јакимовски во обраќање во живо на Фејсбук. Првиот човек на Карпош информираше дека за овие девет месеци откако е повторно на функцијата, исплатени се 154.235.000 денари блокади, како и 2 милиони евра друг долг. – Во моментов …

Јакимовски најави инвестиции од 1,5 милијарди евра во Карпош Read More »

Регистрирани 590 случаи на Ковид-19, починати две лица


Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на КОВИД-19: Скопје – 261, Битола – 34, Кавадарци – 31, Охрид – 27, Тетово – 23, Куманово и Велес – по 21, Прилеп – 19, Делчево – 17, …

Регистрирани 590 случаи на Ковид-19, починати две лица Read More »

Заврши протестот на оризопроизводителите, нормализиран сообраќајот на патот Штип – Кочани


Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Кочани – Штип кај село Облешево откако во 11:45 часот заврши собирот на оризопроизводителите, информира АМСМ. Сообраќајната лента во правец од Штип кон Кочани на патниот правец А3 Кочани – Штип кај село Облешево од 10:15 часот беше блокирана со 12 земјоделски машини од околу 80 до 100 оризопроизводители, …

Заврши протестот на оризопроизводителите, нормализиран сообраќајот на патот Штип – Кочани Read More »

Топол бран во четврток и петок, температури и над 40 степени


  Целата територија на државава во четврток и петок ќе биде под влијание на топол бран со високи утрински и дневни температури кои на повеќе места ќе бидат над 35 степени, а во југоисточните делови и над 40 степени Целзиусови, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). На целата територија на државата во четврток и петок …

Топол бран во четврток и петок, температури и над 40 степени Read More »

Општина Чаир ќе лее статуетки на Скендербег на државна сметка


Во време на економска криза, општина Чаир распиша тендер за изработка на сувенири за нејзините потреби, на кој не е наведена крајната сума. На тендерот се бараат леени фигури од Скендербег, Мајка Терза, Саат кула и Хасан Приштина, плакети со гравура, стаклени и керамички чаши, стаклени шишиња, дрвени привезоци, изработка на дизајн, печатење на моден …

Општина Чаир ќе лее статуетки на Скендербег на државна сметка Read More »

Оризопроизводители го блокираа патот Штип – Кочани кај Облешево


Сообраќајната лента во правец од Штип кон Кочани на патниот правец А3 Кочани – Штип кај село Облешево од 10:15 часот е блокирана со 12 земјоделски машини од околу 80 до 100 граѓани – оризопроизводители, информира АМСМ. Сообраќајот се одвива наизменично.

Паѓа бројот на новозаразени од Ковид-19


  Минатата недела се регистрирани сe 3.477 нови позитивни случаи на Ковид-19, што е намалување за 8,7 отсто во споредба со претходната седмица. Направени биле 7.682 тестови, а процентот на позитивност се движел од 33,4 до 49,4, просечно 43,6 отсто. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 8 до 14 август, …

Паѓа бројот на новозаразени од Ковид-19 Read More »

На ГП Богородица и на Табановце се чека до 40 минути


Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини изутринава е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу 30-40 минути. На ГП Табановце се чека околу 20-30 минути за влез во државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. …

На ГП Богородица и на Табановце се чека до 40 минути Read More »

Нов закон за помилување за да нема политички злоупотреби


  Во Министерството за правда во завршна фаза е текстот на новиот закон за помилување, за којшто, како што се најавува, во најскоро време ќе биде подготвена драфт – верзија. Најзначајната измена што се предвидува е дека Претседателот ќе може да даде помилување само за казна, а не и за кривично гонење на поименично определени …

Нов закон за помилување за да нема политички злоупотреби Read More »

Сончево, попладне можност за пороен дожд


  Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а попладне ќе има услови за изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 28 до 36 степени Целзиусови. УВ индексот ќе изнесува 7. Во Скопје ќе биде сончево …

Сончево, попладне можност за пороен дожд Read More »

Астрономски календар


  Денеска е вторник, 16 август 2022 година, 223-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 142 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 41 минута, а ќе зајде во 19 часот и 34 минути. Денов трае 13 часа и 53 минути. Месечината, која е во фаза на полна Месечина, ќе …

Астрономски календар Read More »

Ковачевски во Маврово најави модерна, еколошка и европска општина


Лидерот на  СДСМ, Димитар Ковачевски, се сретна со жителите од мавровскиот крај, за да го подржи кандидатот за градоначалник, Медат Куртовски.    “Важно е Маврово и Ростуше да продолжи да се развива како модерна, еколошка и европска општина која ги користи сите свои потенцијали кои ги има во изобилие”, рече Ковачевски.  Во изминатиот период, во …

Ковачевски во Маврово најави модерна, еколошка и европска општина Read More »

Пронајдена граната во Вардар кај Велес


Во СВР Велес било пријавено дека кај местото познато како „Мало мовче“ во водите на река Вардар во Велес вчера во утринските часови рибар вадел граната, соопшти Министерството за внатрешни работи. – На 14.08.2022 година во 08.25 часот во СВР Велес било пријавено дека рибар кај место викано „Мало мовче“ од водите на реката Вардар …

Пронајдена граната во Вардар кај Велес Read More »

На 78 години почина проф. д-р Димитар Бајалџиев, поранешен министер за образование и наука


  На 78 години вчера почина проф. д-р Димитар Бајалџиев, долгогодишен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“-Скопје,  на Катедрата за воведни и теоретски правни науки. – Со неговата смрт загубивме драг и почитуван колега, доајен од областа на вовед во правото и автор на бројни научни и стручни трудови, успешен интелектуалец, извонреден предавач, одличен педагог, …

На 78 години почина проф. д-р Димитар Бајалџиев, поранешен министер за образование и наука Read More »

Нема македонски универзитет во првите илјада рангирани на Шангајската листа 2022


На најновото рангирање на универзитетите во светот во 2022 година на Шангајската листа, во првите сто се  39 од Соединетите Американски Држави. Прв на листата е Универзитетот Харвард и, освен два британски – Универзитетот Кембриџ на четврто место и Оксфордскиот на седмо, првите 15 места на листата ги држат американски универзитети. Кина има девет универзитети рангирани …

Нема македонски универзитет во првите илјада рангирани на Шангајската листа 2022 Read More »

За три дена седум починати од Ковид


 Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните три дена (од 12.08 до 14.08.2022), направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи со КОВИД-19, седум починати (три од Скопје (81г, 84г и 90г) и по едно од Велес (85г), Охрид (82г), Струга (72г) и Крива Паланка (91г)), и 1.228 оздравени пациенти, соопшти …

За три дена седум починати од Ковид Read More »

Комунална хигиена негира дека некој друг го чистел споменикот на Гоце Делчев


Јавното претпријатие Комунална хигиена реагираше на пишувањата дека членови на бугарско здружение го чистеле споменикот на Гоце Делчев и ставиле на него знаме  на Бугарија.  -Невистинити се објавите на извесни провокатори чии фотографии осамнаа на интернет, дека го чистеле споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк. Имено, споменикот на Гоце Делчев, како и бројни други …

Комунална хигиена негира дека некој друг го чистел споменикот на Гоце Делчев Read More »

Кисела Вода со донација ќе субвенционира сметки за струја на загрозените


 Општина Кисела Вода ќе ги субвенционира сметките за електрична енергија на социјално загрозените семејства. Објавен е јавниот повик со критериумите, на кој од денес, во наредните 15 работни денови можат да аплицираат ранливите категории-социјално загрозени семејства, самохрани родители и деца без родители.   -Во услови на енормни поскапувања, на зголемени цени на сите основни продукти и …

Кисела Вода со донација ќе субвенционира сметки за струја на загрозените Read More »