Притвор за државјанин на Албанија поради нудење поткуп на граница


Во петокот,  во 20.55 часот на Граничниот премин “Долно Блаце“ на влез во РС Македонија, приведен е О.Б.(43) од Албанија, поради нудење поткуп.   О.Б., кој бил заменски возач на автобус со албански национални ознаки, влегол во службената просторија на раководителот на смена и понудил банкнота од 50 евра за наводно да се забрзала контролата …

Притвор за државјанин на Албанија поради нудење поткуп на граница Read More »

Загина 25-годишник во сообраќајка кај Виница


Момче на возраст од 25 години загина во сообраќајка во близина на Виница.  На 27.08.2022 во 02:15 часот било пријавено дека на регионален пат во близина на „Оранжерии“-Виница  патничко моторно возило “Фиат пунто“ со винички регистарски ознаки, управувано Д.С.(25) од Виница, излетало од патот, соопшти полицијата.  Во несреќата на местото на настанот починал возачот, а …

Загина 25-годишник во сообраќајка кај Виница Read More »

Малолетник загина во Саса при излетување на трактор од патот


 Малолетник бил прегазен од трактор што излетал од локалниот пат во село Саса, по што починал, соопшти денеска МВР. – На 26 август во 15:30 часот било пријавено дека на локален пат во село Саса, Македонска Каменица, С.Ѓ. (58) од Македонска Каменица изгубил контрола врз трактор “ИМТ“ со приколка што го управувал и излетал во …

Малолетник загина во Саса при излетување на трактор од патот Read More »

Приведен крадец во центарот на Скопје


 Полициски службеници утрово на автобуската станица кај Зелен пазар во Скопје го приведоа 38-годишниот скопјанец Т.А., кај кого бил пронајден украден паричник. – Денеска (27.08.) околу 08:10 часот на автобуска станица кај Зелен пазар во Скопје, од страна на полициски службеници од ЕВР Центар и Бит Пазар бил приведен Т.А. (38) од Скопје, кај кого …

Приведен крадец во центарот на Скопје Read More »

Повреден војник за време на проверка на оружје во касарната „Илинден“


Војник од касарната „Илинден“ вчера бил хоспитализиран во Градската општа болница „8-ми Септември“ откако бил повреден од негов колега, соопшти МВР. – Вчера околу 14:50 часот во СВР Скопје било пријавено дека во касарна „Илинден“ во Скопје со повреда се здобил Б.Т. (45) од Злетово и бил пренесен во Градската општа болница „8-ми Септември“ за …

Повреден војник за време на проверка на оружје во касарната „Илинден“ Read More »

Габриел Бајрам призна вина за насилство и доби казна затвор од три месеци


  Советникот во Град Скопје и син на починатиот пратеник Амди Бајрам, Габриел Бајрам, доби казна затвор од три месеци, откако пред Кривичниот суд во Скопје ја призна вината за сторено насилство во угостителски објект во Скопје, потврдија за МИА од судот. Кривичната пријава за Бајрам беше поднесена откако на семејна веселба во угостителски објект …

Габриел Бајрам призна вина за насилство и доби казна затвор од три месеци Read More »

Со автобус и комби без дозвола се вршел меѓународен превоз на патници


Полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце вчера при контрола утврдиле дека со автобус и комби кои немале соодветна документација се вршел меѓународен превоз на патници.   – При контрола на автобус со скопски регистарски ознаки, управуван од И.Б.(57) од с.Визбегово, скопско и комби со струмички регистарски ознаки, управувано од В.Ј.(23) од струмичко, …

Со автобус и комби без дозвола се вршел меѓународен превоз на патници Read More »

Судењето за убиството на ракометарот Денис Тот почнува на 5 септември


Судењето за убиството на хрватскиот ракометар, Денис Тот, кој беше претепан до смрт пред дискотека во градскиот парк во Скопје, почнува на 5 септември. Случајот, како што потврдуваат за МИА од Основниот кривичен суд Скопје ќе го води судијката Елена Илиевска Јосифовиќ. Обвинетите за убиството се Анџело Ѓоргиевски, Клементина Левковска и Андреј Костовски. Основното јавно …

Судењето за убиството на ракометарот Денис Тот почнува на 5 септември Read More »

Барањата за отштета во автобуската несреќа на „Беса транс“ се над 750.000 евра


СОФИЈА – Николај Димитров, адвокат на дел од семејствата на загинатите и повредените патници од автобуската несреќа на „Беса транс“ на автопатот Струма во Бугарија во ноември минатата година, изјави за МИА дека барањата за отштета на неговите клиенти е над 750.000 евра. Тој рече дека тоа е во согласност со лимитот на осигурителна одговорност …

Барањата за отштета во автобуската несреќа на „Беса транс“ се над 750.000 евра Read More »

Полицијата фатила возач со 4,07 промили алкохол во крвта


  На подрачјето на с. Перово, ресенско, полицијата вчера запрела возач кај кој  биле измерени дури  4,07 промили алкохол. Тој е еден од седумте возачи во овој регион што возеле во алкохолизирана состојба и за што им биле изречени санкции. Вкупно, на територија СВР Битола вчера биле изречени  59 мерки за возење повеќе од дозволената …

Полицијата фатила возач со 4,07 промили алкохол во крвта Read More »

Два автобуса вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација


Двајца возачи на автобуси, при контрола на Граничниот премин Табановце, биле фатени дека вршат меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација. МВР информира дека вчера и денеска, од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин – Табановце била извршена контрола на два автобуси, кои вршеле меѓународен превоз на патници. При …

Два автобуса вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација Read More »

Во сообраќајна несреќа во Албанија повредени двајца жители на Струга


Во сообраќајна несреќа што се случила попладнево, во близина на граничниот премин Ќафасан, на албанско – македонската граница, повредени се двајца жители на Струга. Несреќата се случила на патниот правец Ќафасан -Поградец, кај селото Пискупат. -Во сообраќајната несреќа учествувале автомобил марка „мерцедес“ управувано од В.А.(48) жител на Струга, Македонија и автомобил „голф“ управувано од албанскиот …

Во сообраќајна несреќа во Албанија повредени двајца жители на Струга Read More »

Дете повредено од струен удар на железничка станица Куманово


Дете од Куманово е повредено од струен удар на железничка станица во Куманово, потврдија од кумановската полиција. -Денеска во 17 часот во СВР Куманово било пријавено дека на Железничка станица во Куманово малолетно лице се здобило со повреди од струен удар. Увидот е се уште во тек, соопшти СВР Куманово.   Случајот го потврдија од …

Дете повредено од струен удар на железничка станица Куманово Read More »

Дебранка фрлила запалена плинска боца од балкон и опожарила два автомобила


Жителка на Дебар откако со плинска боца предизвикала пожар на балконот, истата ја фрлила преку балкон по што биле опожарени два автомобила. – Вчера во 11:20 часот во Одделението за внатрешни работи во Дебар пријавено е дека Б.Б.(70) од Дебар, поради невнимателно ракување со плинска боца, предизвикала пожар на балконот од станот лоциран на улица …

Дебранка фрлила запалена плинска боца од балкон и опожарила два автомобила Read More »

Минатата вечер фатени 127 пијани возачи 


Во текот на изминатата вечер  во периодот од 23 до 5 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на  Македонија, при што санкционирани се 127 возачи. Од нив 27 на територија на СВР  Штип, 21 на територија на СВР Битола… -Засилените акциски контроли …

Минатата вечер фатени 127 пијани возачи  Read More »

Приведен криминалец кој запалил возило во Глумово


Полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје на Граничниот премин „Долно Блаце“ синоќа го лишиле од слобода Б.М. (25) од Скопје, кој во мај годинава во село Глумово запалил возило во сопственост на С.С., соопшти Министерството за Внатрешни работи. – На 20.08.2022 на Граничен премин “Долно Блаце“, по претходно распишан централен распис …

Приведен криминалец кој запалил возило во Глумово Read More »

Полицијата одзеде шест возила поради учество во „диви трки“


Полициски службеници од Одделението за безбедност при сообраќај при СВР Скопје синоќа околу 21:40 часот одзедоа шест возила поради учество во „диви трки“, соопшти Министерството за внатрешни работи. – На 20.08.2022 околу 21.40 часот на ул. Бојмија во Скопје полициски службеници од Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје одзедоа шест возила, поради …

Полицијата одзеде шест возила поради учество во „диви трки“ Read More »

Во Гостивар жена тешко повредена во сообраќајка, возачот побегнал


  Полицијата трага по возач кој претпладнево удрил повозрасна жена на улица во Гостивар и тешко ја повредил. Од СВР Тетово информираат дека денеска околу 10 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на улица „Илинденска” во Гостивар, патничко моторно возило, кое веднаш го напуштило местото, удрило во 69-годишната гостиварка Л.А. Во несреќата, таа се …

Во Гостивар жена тешко повредена во сообраќајка, возачот побегнал Read More »

Загина 61-годишен работник во Неготино


  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци и екипа на ОВР Неготино извршија увид на лице место на патот Неготино-Дисан, каде денеска, при преземање работни активности на бандера за електрична енергија, по пад од корпа на висина од пет метри, загина 61-годишен работник од Неготино, информираа попладнево од Обвинителството. – На увидот беше присутен …

Загина 61-годишен работник во Неготино Read More »

Комбе и автомобил се судрија кај Маврово – има повредени


Сообраќајна несреќа попладнево на патот кој води од Маврово Ростуше кон селото Волковија, општина Брвеница, јавува репортерот на 4news.mk Се судија комбе со регистарски таблици од Чешка и автомобил. Според информациите од терен, повредени се две лица.