Иселениците лани во Албанија дозначиле 834 милиони евра, најмногу од 2008 година


Новиот имиграциски бран се огледа во парите што новите имигранти им ги испраќаат на семејствата, кои ги оставиле во Албанија, наведува весникот „Монитор“. – Според статистиката на платниот биланс на Централна банка на Албанија, депозитите на имигрантите за 2022 година достигнале 834 милиони евра, што е зголемување за 9,6 отсто споредено со минатата година и се на највисоко ниво 2008 година кога депозитите биле на …

Иселениците лани во Албанија дозначиле 834 милиони евра, најмногу од 2008 година Read More »

Србија: Дојави за поставени бомби на Земјоделско-технолошкиот факултет во Чачак


 Студенти и вработени на Агрономскиот и на Техничкиот факултет во Чачак денеска се евакуирани од зградите на факултетот, поради дојава за поставени бомби на факултетите, јави Бета. Информациите за поставените бомби биле испратени до деканите на факултетите од Ректоратот на Универзитетот во Крагуевац, каде припаѓаат. Полицијата ги истражува деталите од дојавата за бомба. Тоа е …

Србија: Дојави за поставени бомби на Земјоделско-технолошкиот факултет во Чачак Read More »

Бугарија пред избори: Расте предноста на коалицијата на Кирил Петков


  Коалицијата „Продолжуваме со промените – Демократска Бугарија“ останува прва политичка сила пред изборите в недела во Бугарија, па дури и малку го зголемува водството пред ГЕРБ. Ова го покажуваат податоците од анкетата на агенцијата „Маркет линкс“ спроведена заеднички со bTV. Според резултатите од истражувањето, ПП-ДБ има поддршка од 23,7% од оние кои цврсто решиле …

Бугарија пред избори: Расте предноста на коалицијата на Кирил Петков Read More »

Дојави за бомби во 35 училишта во Софија, властите не знаат од каде доаѓаат заканите


Утринава, 35 училишта во Софија добиле заканувачка електронска пошта, во која се тврди дека во училиштето била поставена експлозивна направа. Некои од образовните институции што денеска добиле дојави сè уште не го продолжиле процесот на учење по вчерашната серија закани. Бугарскиот претседател Румен Радев ги коментира дојавите и ги опиша како хибридни напади. Шефот на државата …

Дојави за бомби во 35 училишта во Софија, властите не знаат од каде доаѓаат заканите Read More »

Уапсените членови на терористичката мрежа во Грција планирале напад на еврејски ресторан во Атина


 Еврејски ресторан во центарот на Атина бил целта на двајцата уапсени Пакистанци, членови на терористичка мрежа која планирала напади во Грција, објавија грчките медиуми и додаваат дека во разбивањето на мрежата помогнала и израелската разузнавачка служба Мосад. Грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на полициски извори пишува дека уапсените Пакистанци на возраст од 27 и …

Уапсените членови на терористичката мрежа во Грција планирале напад на еврејски ресторан во Атина Read More »

Драма на летот од Дубровник: „Многу луѓе врескаа, никогаш во животот не сум бил толку исплашен“


Летот од Дубровник за Загреб беше зафатен од силни турбуленции поради силно невреме. Патниците на летот од Дубровник за Загреб утрово доживеале вистинска драма. Силното невреме во областа околу Дубровник им ја отежнало работата на пилотите на „Кроација ерлајнс“, поради што авионот имал проблеми со полетувањето, додека кај патниците владеела паника. Летот прво беше одложен …

Драма на летот од Дубровник: „Многу луѓе врескаа, никогаш во животот не сум бил толку исплашен“ Read More »

Претседателски избори во Црна Гора: Влегување во ерата по Ѓукановиќ


  Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии ИФИМЕС од Љубљана, Словенија, редовно ги анализира настаните на Блискиот Исток, на Балканот и низ целиот свет. ИФИМЕС ја анализира ситуацијата во Црна Гора пред вториот круг од претседателските избори, кои ќе се одржат на 2 април 2023 година. Од анализата „Црна Гора – Претседателски избори 2023: …

Претседателски избори во Црна Гора: Влегување во ерата по Ѓукановиќ Read More »

За 11 години околу 70.000 граѓани од Црна Гора заминале во земјите на ЕУ


За 11 години од Црна Гора заминале 69.495 граѓани во земјите на Европската унија., покажуваат податоците на Евростат. Податоците се однесуваат на периодот од 2010 година до 2020 година и не ги опфаќаат 2021 и 2022 година, во спротивно бројот на оние што ја напуштиле Црна Гора би бил уште поголем. Според Адриа ТВ од …

За 11 години околу 70.000 граѓани од Црна Гора заминале во земјите на ЕУ Read More »

Во Албанија од 1 април повисока минимална плата за 52 евра


Минималната плата ќе продолжи да се зголемува во Албанија во следните две години за да достигне 45.000 леки во 2025 година, изјави албанската министерка за финансии и економија, Делина Ибрахимај. – Од 1 април минималната плата се зголемува на 40.000 леки (едно евро = 113,6 леки), што е зголемување за 17,6 отсто на досегашниот износ од 34.000. За нас …

Во Албанија од 1 април повисока минимална плата за 52 евра Read More »

Седуммина повредени во верижен судир во Србија


Србија– Седум лица се повредени во верижен судир што денеска нешто пред 15 часот се случил на автопатот Суботица – Бачка Топола во Србија. Во судирот учествувале вкупно 14 возила. Српската радио-телевизија објави дека засега нема информации за жртви.   Се претпоставува дека до судирот дошло како резултат на песочна бура предизвикана од силни ветрови …

Седуммина повредени во верижен судир во Србија Read More »

Бугарија преплавена со дојави за бомби во училишта


  Дури 102 училишта во Бугарија добиле закани за бомби од понеделникот, објави денеска главниот секретар на Министерството за внатрешни работи, Петар Тодоров. Биле испратени мејлови до образовните институции во Софија, Варна, Бургас, Плевен и Сливен. Голем дел од нив се евакуирани. Досега не е пронајдена експлозивна направа. Софиското градско обвинителство отвори истрага за тероризам. …

Бугарија преплавена со дојави за бомби во училишта Read More »

Албанската полиција нуди награда од 100 илјади евра за информација за нападот врз Топ чанел


 Албанската полиција ги повика граѓаните да достават  информации поврзани со пукањето врз телевизијата Топ чанел во Тирана, при што  беше убиен 60-годишниот чувар, Пал Кола. – Полицијата нуди награда од 100.000 евра за секоја вредна информација која би довела до откривање на сторителите, јави Топ чанел. Управата на полицијата во Тирана објави детали од истрагата …

Албанската полиција нуди награда од 100 илјади евра за информација за нападот врз Топ чанел Read More »

Вучиќ – Сакеларопулу: Заинтересирани сме за течниот гас од Грција, важен е и коридорот Белград-Скопје-Солун-Пиреја


 Србија е заинтересирана за купување на одредена количина на течниот гас од ЛНГ терминалот во Александрополис, а многу важен е и коридорот Будимпешта-Белград-Скопје-Солун-Пиреја-Атина, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во разговор со грчката претседателка Катерина Сакеларопулу во Белград. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Сакеларопулу наведе  дека ставот на Атина, кога станува збор за …

Вучиќ – Сакеларопулу: Заинтересирани сме за течниот гас од Грција, важен е и коридорот Белград-Скопје-Солун-Пиреја Read More »

Дојава за поставени бомби во повеќе училишта во Сараево


  Во Кантонот Сараево, во Босна и херцеговина, денеска примени се дојави за поставени бомби во повеќе училишта, јавија сараевските медиуми. Учениците се евакиурани и оратени дома, а речиси на сите им е препорачано вклучување на онлајн настава, без разлика дали во нивното училиште има дојава или не. Ваквите дојави се зачесетени преиодов и најчесто …

Дојава за поставени бомби во повеќе училишта во Сараево Read More »

ЕУ тргнува во спроведување на договорот од Охрид меѓу Вучиќ и Курти


  Во наредните денови институциите на Европската унија, со поддршка на лидерите на ЕУ, ќе ги преземат првите чекори кон имплементација на Охридскиот договор заедно со Косово и Србија, изјави за агенцијата Бета портпаролот на Европската комисија (ЕК) Петер Стано. Портпаролот на високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, изјави дека Белград и Приштина се договорно …

ЕУ тргнува во спроведување на договорот од Охрид меѓу Вучиќ и Курти Read More »

За вооружениот напад врз Топ чанел приведени две лица


Албанската полиција приведе две лица, за кои основано се сомнева дека се поврзани со вооружениот напад врз зградата на телевизијата Топ чанел во Тирана, во кој беше убиен 60-годишниот Пал Кола, лице од обезбедувањето. Двајцата се приведени во Валона, но се жители на Скадар. -Истрагата продолжува во врска со осомничените кои би можеле да бидат …

За вооружениот напад врз Топ чанел приведени две лица Read More »

Украинци во Србија со брод прошверцувале над 12 тони нафта


Српски цариници спречија обид за шверц на 12.650 литри нафта скриени на брод со украински екипаж, кој пловел под австриско знаме, во цистерни кои требало да содржат вода, соопшти денеска српската Царинска управа. Прекршокот е откриен при контрола на влезот на Дунав меѓу Романија и Србија, на граничниот премин Велико Градиште. Бродот пловел под знамето …

Украинци во Србија со брод прошверцувале над 12 тони нафта Read More »

Бугарските избори преку политичката пропаганда


  „Неделава не заборавајте да ги смените стрелките на часовниците. Идната недела, не заборавајте да ја смените власта“. Со ваква политичка порака коалицијата на Продолжуваме со промените и Демократска Бугарија ги повика гласачите во Бугарија в недела да излезат и да гласаат на петите избори за две години во земјата. И покрај ваквата политичка состојба, …

Бугарските избори преку политичката пропаганда Read More »

Маската повеќе не е задолжителна во превозните средства во Грција


Од денеска Грција ги укинува задолжителната употреба на маска во превозните средства и задолжителниот тест за невакцинираните работници, што воедно беа и последните мерки што важеа за заштита од Ковид-19, објавија грчките медиуми. Одлуката за укинување на задолжителната маска во јавниот и такси превозот, беше соопштена пред десет дена, а сега со објавената министерска одлука …

Маската повеќе не е задолжителна во превозните средства во Грција Read More »

Нападот врз Топ чанел остро го осудија ОБСЕ, Амбасадата на САД , албанскиот државен врв, новинарски асоцијации


Мисијата на ОБСЕ во Албанија силно го осуди криминалниот напад против Топ чанел, оценувајќи дека напад врз медиум е флагрантен напад против демократијата. Изразувајќи сочувство до семејството и колегите на Пал Кола, кој беше убиен во нападот, ОБСЕ бара брза истрага за целосно расветлување на инцидентот и изведување на сторителите пред лицето на правдата. – …

Нападот врз Топ чанел остро го осудија ОБСЕ, Амбасадата на САД , албанскиот државен врв, новинарски асоцијации Read More »