Земјотрес со јачина од 5,5 степени во близина на грчкиот остров Крит


Во морскиот дел меѓу островите Касос и Крит, час и половина по полноќ беше регистриран земјотрес со јачина од 5,5 степени, што бил почувствуван во повеќе делови на земјата, а нема информации за повредени или материјална штета, јави дописничката на МИА од Атина. Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот бил …

Земјотрес со јачина од 5,5 степени во близина на грчкиот остров Крит Read More »

Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат


  На вчерашните локални избори во Словенија, граѓаните повторно гласаа за петтемина градоначалници, кои се на функција од 1994 година, всушност тие добија осми мандат. Меѓу нив е градоначалникот на Церкље на Горењска, кој освои повеќе од 70 отсто од гласовите, а градоначалниците на Рогашка Слатина, Рогатац и Горњи Петровац во првиот круг освоија 64 …

Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат Read More »

Албанија ќe згрижи 160 спортистки од Авганистан


  Албанскиот премиер  Еди Рама потврдно му одговорил на претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, дека неговата земја ќе ги прифати 160-те  девојчиња-спортистки евакуирани од Авганистан.   Веста ја соопштил лично претседателот на ФИФА на прес-конференција од Доха, Катар, јави албанската државна агенција, АТА.   Тој рекол дека додека “западот ги затвори вратите, Еди Рама и Албанија …

Албанија ќe згрижи 160 спортистки од Авганистан Read More »

Радев: Третиот мандат за нова бугарска Влада ќе биде врачен по Нова година


 Третиот мандат за формирање нова бугарска Влада ќе биде врачен по Нова година, за да има избори во Бугарија во месец март, најави бугарскиот претседател Румен Радев на консултациите со „Демократска Бугарија “. Радев изрази надеж дека нема да дојде до ваква ситуација, коментирајќи дека има повици од различни кругови во Бугарија веднаш да се …

Радев: Третиот мандат за нова бугарска Влада ќе биде врачен по Нова година Read More »

Осомничени за нападот во Истанбул уапсени во Бугарија


  Петмина од осомничените за смртоносниот напад во Истанбул се уапсени во Бугарија. Приведени се три лица со молдавско државјанство и еден маж со арапско потекло. Меѓу уапсените е и десната рака на човек кој Интерпол го бара за тероризам. Акцијата се одвивала под целосна тајност, јавува бугарската телевизџија Нова. Веста ја потврди портпаролката на …

Осомничени за нападот во Истанбул уапсени во Бугарија Read More »

Затвор за негативен коментар за Вучиќ, бара политичарка од Ниш


  Нишката политичарка, членка на Социјалистичката партија на Србија, Ана Гроздановиќ, која се прослави со изјавите за „Православните катодни цевки“, на Инстаграм покрена иницијатива дека секој негативен коментар за ликот и работата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, треба да биде казнет со затвор, пренесува „Јужни вести“. Досега прогресивците се издвојуваа во „одбраната на Вучиќ …

Затвор за негативен коментар за Вучиќ, бара политичарка од Ниш Read More »

Обвинителот за злосторствата на ОВК сега ќе го истражува Трамп


  Американскиот адвокат Алекс Вајтинг е назначен за вршител на должноста главен обвинител на судот за злосторства извршени од борците на ОВК во Хаг, соопшти обвинителството на тој суд. Вајтинг ќе ја извршува таа должност додека не биде назначен нов главен обвинител, се вели во изјавата што во саботата половина час по полноќ ѝ ја …

Обвинителот за злосторствата на ОВК сега ќе го истражува Трамп Read More »

Бериша: Протестираме на 6 декември, лидерите на ЕУ тоа да го разберат како добредојде


 Поранешниот албански премиер и актуелен пратеник и лидер на побројното крило на опозициските демократи,  Сали Бериша, изјави дека 6 декември е датум кога “опозиционерите треба да го покажат својот глас пред Европската унија, за да се одбрани плурализмот”.   На седница на претседателството изјави дека лидерите на Европската унија овој чин треба да е разберат …

Бериша: Протестираме на 6 декември, лидерите на ЕУ тоа да го разберат како добредојде Read More »

Протест во Софија против враќањето на хартиените гласачки ливчиња


 Бугарските граѓани од Софија и од Варна денеска протестираат против враќањето на хартиеното гласачко ливче, јави дописникот на МИА од Софија. Незадоволните граѓани во бугарската престолнина се собраа на плоштадот пред Народното собрание. Претходно денеска на иницијатива на организацијата „Правда за сите“ беше усвоена и граѓанска декларација против измените на Изборниот законик, усвоени на вчерашната …

Протест во Софија против враќањето на хартиените гласачки ливчиња Read More »

Австрија се противи на проширувањето на Шенген зоната со Хрватска, Бугарија и Романија


  Австриското Министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека земјата се противи на укинување на проверките на границите на Бугарија, Хрватска и Романија, кои се членки на ЕУ, јави ДПА, повикувајќи се на весникот Курир. Еврокомесарката за внатрешни работи, Илва Јохансон, неделава и официјално предложи трите земји да се вклучат во безвизната европска Шенген зона, …

Австрија се противи на проширувањето на Шенген зоната со Хрватска, Бугарија и Романија Read More »

Еуроњус: Кои сектори во Србија би имале предност од слободниот пазар на работа на Отворен Балкан


  Слободниот пазар на труд во рамки на Отворен Балкан меѓу Србија, Северна Македонија и Албанија треба да стапи на сила оваа есен. Ова подразбира слободно движење на работниците и вработување без дозволи кои вообичаено им се потребни на странците, тоа е иницијатива која треба да им помогне на работодавачите во Србија на кои им …

Еуроњус: Кои сектори во Србија би имале предност од слободниот пазар на работа на Отворен Балкан Read More »

Еуроактив: 30 отсто од албанските граѓани се иселиле, половина од населението сака или планира да замине


 Според податоците објавени од Форбс, албанските граѓани ја сочинуваат третата по големина дијаспора во светот, со околу 30 отсто од родените во земјата, кои сега живеат надвор од нејзините граници, пишува Еуроактив. Додава дека на рангирањето на Форбс, Албанија е трета со околу 1,2 милиони имигранти, бројка која ја става земјата над Сирија, Молдавија и …

Еуроактив: 30 отсто од албанските граѓани се иселиле, половина од населението сака или планира да замине Read More »

Дендиас слетал во Триполи, кога видел кој го чека – одлетал


Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас слета во Триполи во Либија, но откако бил информиран дека неговиот либиски колега, кој има блиски врски со Турција, го чека на аеродромот, му наредил на пилотот повторно да полета, јавија грчките медиуми. Дипломатскиот инцидент најверојатно дополнително ќе ги влоши и онака заладените односи меѓу Грција и администрацијата во …

Дендиас слетал во Триполи, кога видел кој го чека – одлетал Read More »

Бугарските царинарници открија и запленија 35 пиштоли и 557.000 евра


  Цариниците на граничниот премин помеѓу Бугарија и Турција, „Капетан Андреево“при контрола на комбе открија и конфискуваа 35 пиштоли и четири празни рамки за муниција, соопшти бугарската Царинска агенција. Како што јави дописникот на МИА од Софија, на граничниот премин „Капетан Андреево“ пристигнал минибус со странска регистрација, управуван од 47-годишниот возач, кој сам патувал од …

Бугарските царинарници открија и запленија 35 пиштоли и 557.000 евра Read More »

Што се случува во Бугарија и зошто Бојко Борисов не сака да владее


  Веќе месец и половина сме сведоци на импровизиран политички театар: Бојко Борисов ем сака да има редовна влада, ем нема желба да владее. Како и секогаш, тој е крајно убедлив во двете улоги: додека се колне и крсти дека 100% ќе има влада, неговите портпароли со еднаква жар објаснуваат дека попрво би си ја …

Што се случува во Бугарија и зошто Бојко Борисов не сака да владее Read More »

Вучиќ: Неопходно е формирање на регионален пазар на извори на енергија


  Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека е неопходно да се почне со формирање на регионален пазар на извори на енергија, за да можат земјите од Балканот да си помагаат меѓусебно, имајќи предвид дека сите имаат различни можности и капацитети во тоа област, јави дописникот на МИА од Белград. -Со сите проблеми со …

Вучиќ: Неопходно е формирање на регионален пазар на извори на енергија Read More »

Бугарија е прва во Европа по употреба на антибиотици


  Бугарија е на првите две места во Европа и по употреба на антибиотици и по нивоа на антимикробна отпорност. Ова ја носи Бугарија и на врвот по смртност поради некои тотално отпорни бактерии: ешерихија коли и клебсиела пневмонија. Овие податоци денеска ги соопшти Ива Христова, директорка на Националниот центар за инфективни и паразитски болести. …

Бугарија е прва во Европа по употреба на антибиотици Read More »

Дојавата за бомба и во училиште во Загреб е лажна


Основно училиште во Загреб, утрово е евакуирано, по дојава за поставена бомба, јавува „Индекс“. Но, по пиротехничкиот преглед што го изврши полицијата, се покажало дека се работи за лажна дојава.  Учениците беа изнесени надвор од објектот, а до училиштето се наоѓа и градинка. Полицијата веќе истражува од каде доаѓаат закани. Дојавата за бомба стигнала во 7.30 …

Дојавата за бомба и во училиште во Загреб е лажна Read More »

Фајненшл Тајмс: Влезот на Хрватска, Романија и Бугарија во Шенген зависи од Холандија и Шведска


Европската комисија ги повика земјите-членки веднаш да ги примат Бугарија, Хрватска и Романија во Шенген зоната бидејќи постигнале „силни резултати“, но одговорот на тоа барање не е во Брисел, туку во Холандија и Шведска, пишува денеска Фајненшл Тајмс. Хрватска сè уште е нова во чекањето за проширување на Шенген, но Бугарија и Романија стојат во …

Фајненшл Тајмс: Влезот на Хрватска, Романија и Бугарија во Шенген зависи од Холандија и Шведска Read More »

Хрватска воведува данок на екстра-профит за 2022 година


  Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска најави воведување данок на екстра-профит во земјата. – Законот за дополнителен данок на доход го испраќаме на јавна расправа. Тоа значи дека оние кои имаат повеќе им помагаат на оние кои имаат помалку. Сметаме дека овој вид данок би бил солидарен придонес, рече Пленковиќ на владина седница, додавајќи дека …

Хрватска воведува данок на екстра-профит за 2022 година Read More »