Годишната инфлација во Грција 11,6 отсто


Од споредбата на општиот индекс на потрошувачки цени во месец јули 2022 година со соодветниот индекс од јули 2021 година, произлезе пораст од 11,6 отсто, наспроти зголемувањето од 1,4 проценти во споредбата на 2021 година со 2020 година, соопштија од грчката служба за статистиката во месечниот извештај за инфлацијата и цените во Грција, јави дописничката …

Годишната инфлација во Грција 11,6 отсто Read More »

Ердоган следниот месец во посета на балкански држави


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган следниот месец ќе ги посети балканските земји и според турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу тоа ја потврдува посветеноста на земјата за мирот и стабилноста во регионот. „Посетата што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја направи на балканските земји следниот месец ја потврдува нашата посветеност на мирот и …

Ердоган следниот месец во посета на балкански држави Read More »

Што се случи со Румен Радев?


Румен Радев е пример, иако необичен, за преминот од една во друга состојба што се нарекува метаморфоза. Тоа е ненадејна транзиција на живите системи од една во друга состојба, која  се организира околу елемент од стариот систем, по кој се формира новиот. Метаморфозата на гасеница во пеперутка е класичен пример.  Метаморфозата на Радев е невообичаена …

Што се случи со Румен Радев? Read More »

Во пожар на Хвар, загина еден човек


  Пожар што изби вчера околу 13 часот на хрватскиот остров Хвар зеде една жртва. Имено, мажот кој бил жител на островот се обидувал од огонот да го спаси багерот, но не успеал во намерата и загинал. Инаку, пожарот утрово е локализиран, откако пожарникарите го обиколиле огнот од исте страни. На терен се сите островски …

Во пожар на Хвар, загина еден човек Read More »

Бекир Боздак: Нема прием за Шведска и Финска во НАТО додека не ги исполнат своите обврски


Турција нема да го поддржи приемот на Шведска и Финска во НАТО додека тие држави не ги исполнат своите обврски во врска со борбата против тероризмот, изјави турскиот министер за правда Бекир Боздак. „Погрешно е да се очекува позитивна одлука од Турција во однос на поддршката за членството на нордиските земји, додека тие не си …

Бекир Боздак: Нема прием за Шведска и Финска во НАТО додека не ги исполнат своите обврски Read More »

Хрватска во шок: Од Ковид почина познат новинар кого не сакале да го примат во болница


  Хрватска– Владимир Матијаниќ, новинарот на Индекс, почина во петокот попладне по неколкудневно барање помош од сплитските лекари. За прв пат на 2 август на ургентната инфектологија побара да биде хоспитализиран. Но, тие го испратија дома. Неговата животна сопатничка Андреа Топиќ, исто така новинарка на Индекс, на Фејсбук детално опиша како ден пред неговата смрт …

Хрватска во шок: Од Ковид почина познат новинар кого не сакале да го примат во болница Read More »

Работа за граѓаните на земјите од Отворен Балкан без визи и работни дозволи


    Србија –  Граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија, благодарение на поврзувањето на националните електронски системи на овие земји во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, по првпат ќе можат слободно да пристапат до единствениот пазар на трудот, изјави денеска директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за ИТ и е-Управа Михаило Јовановиќ. Како …

Работа за граѓаните на земјите од Отворен Балкан без визи и работни дозволи Read More »

Српскиот извоз во Русија во јуни е зголемен за 30 отсто во однос на истиот месец лани


Србија – Извозот на стоки од Србија во Русија во првите шест месеци од годинава е за 5,6 отсто поголем во однос на првата половина од минатата година, покажуваат податоците на Републичкиот завод за статистика, јави дописникот на МИА од Белград. -На прв поглед, ова не е голем успех, бидејќи вкупниот српски извоз од јануари …

Српскиот извоз во Русија во јуни е зголемен за 30 отсто во однос на истиот месец лани Read More »

Косово ја прогласи за нон грата Русинката која беше приведена при влез од Србија


Косово– Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља ја прогаси за персона нон грата руската државјанка Дарија Асламова, која беше проведена вчера при обид да влезе во земјата од Србија, преку граничен премин во северно Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. На својата страница на Фејсбук, Свечља објави дека на Асламова, за која …

Косово ја прогласи за нон грата Русинката која беше приведена при влез од Србија Read More »

Во Истанбул пристигна уште еден брод со украинско жито


  Турција– Бродот Ројен, кој исплови под малтешко знаме од пристаништето Черноморск, натоварен со 13.000 тони пченка, стигна до брегот на Истанбул. Ова е уште еден брод што превезува жито како дел од договорот потпишан на 22 јули од Турција, Украина, Русија и Обединетите нации (ОН) со цел да се обноват испораките на украинското жито …

Во Истанбул пристигна уште еден брод со украинско жито Read More »

19 се тешко повредени, на двајца им се влошува состојбата. Полска објави нови детали за автобусот


  Хрватска- Вчера на автопатот А4 во правец кон Загреб се случи тешка автобуска несреќа. Најмалку 12 лица загинаа, а најмалку 19 се тешко повредени. Несреќата се случила околу 5 часот и 40 минути на 62-от километар од автопатот А4 во правец кон Загреб меѓу Јарек Бишашки и Подворец. Автобус со полски регистерски таблички кој …

19 се тешко повредени, на двајца им се влошува состојбата. Полска објави нови детали за автобусот Read More »

При влез во Косово од Србија приведена Русинка осомничена дека соработува со руските тајни служби


Косово – Министерот за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свечља синоќа информираше дека при влез од Србија на граничен премин во северно Косово, е приведена руската државјанка Дарија Асламова, за која, според него, има информации дека е соработник на руските разузнавачки служби, јави дописникот на МИА од Приштина. На својата страница на Фејсбук, Свечља тврди дека …

При влез во Косово од Србија приведена Русинка осомничена дека соработува со руските тајни служби Read More »

Бугарија: Службената влада расчистува со кадрите на Петков – за три дена сменети 60 лица


  Службената влада на Бугарија ја презеде функцијата во средата (3 август) и за три дена досега отпушти 60 високи функционери во администрацијата. Повеќето од новите функционерите беа поставени на високи позиции во претходните преодни влади на претседателот Румен Радев. Еден од отпуштените – сега веќе поранешниот прв човек на Националната агенција за приходи (НАА) …

Бугарија: Службената влада расчистува со кадрите на Петков – за три дена сменети 60 лица Read More »

Хрватска: 250 новозаболени, 10 починати


Корона вирусот во Хрватска е потврден кај 250 лица, а 10 починале, покажуваат податоците на Националниот штаб за цивилна заштита собрани во изминатите 24 часа. Во Хрватска во моментов има 8.005 активни случаи на инфекција со корона. На болничко лекување се 650 граѓани, а од нив 25 се вклучени на респиратор. Досега во Хрватска се …

Хрватска: 250 новозаболени, 10 починати Read More »

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубли


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска, по враќањето од Сочи, изјави дека Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубли. – Позитивен аспект од нашата посета на Сочи е договорот со господинот (рускиот претседател Владимир) Путин за плаќање во рубли, изјави Ердоган на новинарите по враќањето од Сочи каде што се сретна со Путин. Двајцата …

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубли Read More »

Се судрија две бротчиња во Хрватска, загина Германка


Во судар на две бротчиња кај ртот Камењак покрај Пемантура, загина 44-годишна германска државјанка, соопшти Полициската истарска управа. Пловилата се судриле околу 11.20 часот. Еднотопловило во кое имало шест луѓе потонало и притоа загинала 44-годишната Германка. Постара жена пренесена е во пулската болница. Двете бротчиња кои учествувале во несреќата се во сопственост на германски државјани. …

Се судрија две бротчиња во Хрватска, загина Германка Read More »

Пукотници врз косовската полиција на границата со Србија


Косовската полиција е нападната денеска на пладне со огнено оружје, додека пуштала патролен чамец во езерото Газивода (Ујман) на границата со Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. Според полициското соопштение, имало околу десет истрели од огнено оружје, при што нема повредени полицајци или други лица. – Пукотниците беа една по друга, дојдоа од другата …

Пукотници врз косовската полиција на границата со Србија Read More »

СИРИЗА бара оставка од Мицотакис за случајот со прислушкувањата


 Главниот одговорен за овој невиден обид за институционална и антидемократска диверзија е самиот господин Мицотакис и мора да си поднесе оставка, велат од политичкиот секретаријат на грчката опозициска партија СИРИЗА во однос на случајот со прислушкувањата во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Во соопштението коментираат дека оставките на директорот на Националната служба за …

СИРИЗА бара оставка од Мицотакис за случајот со прислушкувањата Read More »

Стејт департмент: Странските инвеститори ја доживуваат Албанија како тешко место за водење бизнис


Во најновиот извештај на американскиот Стејт департмент за инвестициската клима за Албанија во 2022 година, се оценува дека странските инвеститори ја доживуваат Албанија како тешко место за водење бизнис и покрај фактот што земјата нуди огромен неискористен потенцијал за странски инвестиции во многу сектори вклучувајќи ги енергетиката, туризмот, здравството, земјоделството, нафтата и рударството и информатичката …

Стејт департмент: Странските инвеститори ја доживуваат Албанија како тешко место за водење бизнис Read More »

Во автобуска несреќа во Бугарија загинаа четворица


Околу 2 часот, автобус со романски регистарски таблички управуван од турски државјанин удрил во автомобил со холандски регистарски таблички, кој бил застанат во третата лента на автопатот Велико Трново – Русе, по што удрил во дрво. Во несреќата животот го загубиле 4 лица, а повредени се 9, од кои еден е пренесен во болница со …

Во автобуска несреќа во Бугарија загинаа четворица Read More »