Косовскиот Телеком остана без интернет поради кибер-напади


Косово– Косовскиот Телеком денеска беше цел на кибер-напади, поради што паднаа неговите интернет услуги, јави дописникот на МИА од Приштина. Информацијата во изјава за медиумите ја потврди портпаролот на Телекомот, Фадиљ Лепаја, кој информира дека нападите започнале во осум часот наутро. – Косовскиот Телеком денеска се соочува со кибернетички напади, кои започнаа во 8 часот …

Косовскиот Телеком остана без интернет поради кибер-напади Read More »

Во Србија од 1 јануари минималната плата ќе изнесува 341 евро


  Минималната цена на работен час во Србија од 1 јануари 2023 година ќе биде 230 динари (1,96 евра), а минималната плата 40.020 динари (341 евро), изјави министерот за финансии Синиша Мали по седницата на Социјално-економскиот совет (СЕС), јави дописникот на МИА од Белград. Мали најави дека минималната плата ќе биде 40.020 динари (341 евро), …

Во Србија од 1 јануари минималната плата ќе изнесува 341 евро Read More »

Во Бугарија има 167 села без ниту еден жител


Во Бугарија има 167 села без ниту еден жител, а  592 села без население или со едноцифрен број на жители, јави БТА, повикувајќи се на податоци од Националниот регистар на населени места на Националниот статистички институт. Податоците се за крајот на 31 декември 2021 година. Заклучно со истиот датум, во земјата има 5257 населени места, …

Во Бугарија има 167 села без ниту еден жител Read More »

Албанските владејачки социјалисти побараа истрага за Бериша


Албанските владејачки социјалисти  го повикаа Специјалното обвинителство за организиран криминал и корупција, СПАК, да почне истрага против Сали Бериша.   Генералниот секретар на партијата и координатор на пратеничката група Таулант Бала денеска изјави дека тоа го засноваат врз докази според кои ” граѓанинот Бериша е прогласен за непожелна личност од страна на САД поради вмешаност …

Албанските владејачки социјалисти побараа истрага за Бериша Read More »

Грција влегува во „бугарско сценарио“, да има избори, а да нема влада


АТИНА – Постојаниот скандал со шпионажа го наруши политичкиот пејзаж на Грција, поттикнувајќи ги сомнежите дека земјата може да формира стабилна влада по следните избори. Контроверзноста започна минатиот месец кога владата призна дека го прислушувала телефонот на лидерот на опозицијата – потег што го нарече легален, но погрешен. Потоа скандалот прерасна во лавиринтска приказна која …

Грција влегува во „бугарско сценарио“, да има избори, а да нема влада Read More »

Албански КЕШ купи струја за една недела во вредност од 28,9 милиони евра


  Албанската државна електро корпорација, КЕШ, обезбеди електрична енергија за една седмица, до 18 септември, во вредност од 28,9 милиони евра. Според податоците од тендерот, набавено е количество од 58.660 Mwh по просечна цена од 494,20 евра. Во изминатите осум месеци за задоволување на потребите компанијата увезла струја во вредност од 305 милиони евра, наспроти …

Албански КЕШ купи струја за една недела во вредност од 28,9 милиони евра Read More »

Косово потпишува договор со ЕУ за 64 милиони евра од програмата ИПА III


Косово– Косовскиот вицепремиер задолжен за евроинтеграции, Бесник Бислими ќе потпише денеска договор со Европската унија за првата финансиска програма ИПА III во вредност од речиси 64 милиони евра, јави дописникот на МИА од Приштина. Службата за информирање на косовската Влада соопшти дека настанот ќе се случи претпладнево во 10 часот во зградата на Владата. – Првиот вицепремиер …

Косово потпишува договор со ЕУ за 64 милиони евра од програмата ИПА III Read More »

Милков разговараше со амбасадорите на земјите од Западен Балкан


  Бугарија – Бугарскиот министер за надворешни работи во техничката влада, Николај Милков, синоќа разговараше со амбасадорите и претставниците на амбасадите на земјите од Западен Балкан во Софија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, ова е првата регионална средба на техничкиот шеф на бугарската дипломатија по неговото учество на средбата на премиерот Галаб Донев …

Милков разговараше со амбасадорите на земјите од Западен Балкан Read More »

Во Грција започнува имунизација со ажурираните вакцини против Ковид-19


Грција – Имунизацијата со ажурираните вакцини против Ковид-19 кои заштитуваат од варијантата Омикрон, во Грција ќе започне в среда, а вакцините ќе се користат само како прва или втора бустер доза, односно само за оние кои се веќе вакцинирани до две или три дози, јави дописничката на МИА од Атина. Претседателката на Националната комисија за …

Во Грција започнува имунизација со ажурираните вакцини против Ковид-19 Read More »

Во општина Пустец само седум првачиња


 Новата учебна 2022/2023 година денеска почна и за основците и средношколците во општина Пустец, област Мала Преспа, Република Албанија.  На почетокот на учебната година со учениците во Пустец беше градоначалникот Пали Колефски кој им посака среќен почеток и многу успех во совладувањето на наставните единици.  -Вам драги ученици и на вашите наставници ви посакувам среќен …

Во општина Пустец само седум првачиња Read More »

Само четири нови случаи со Ковид-19 денеска во Косово


Во Косово последниве денови видно е намалена бројката на новозаразени од Ковид-19, а и покрај многу помалиот број на тестирани очигледен е падот и на процентот заболени од оние кои се подвргнуваат на тестот. Според официјалните податоци на косовските здравствени власти, од 102 тестирани лица во последното деноноќие се регистрирани 4 нови случаи, а едноцифрена …

Само четири нови случаи со Ковид-19 денеска во Косово Read More »

Унифициран буквар за првачињата во Албанија и Косово, се најавува и за Македонија


Со денешниот почеток на учебната година почна примената на унифицираниот буквар за првачињата во Албанија и во Косово.   Премиерот Еди Рама најави дека разговарал и со други балкански земји за воведување унифициран буквар и за Албанците во овие земји.   Од Конгресот посветен на образованието, Рама најави дека Северна Македонија начелно се согласила, а …

Унифициран буквар за првачињата во Албанија и Косово, се најавува и за Македонија Read More »

Милановиќ и Пахор домаќини на челниците на Западен Балкан


  Словенија– Претседателите Зоран Милановиќ и Борут Пахор, копретседавачи на Процесот Брдо-Бриони, иницијатива покрената од Словенија и Хрватска, денеска во Брдо кај Крањ, се домаќини на претседателите на земјите од Западен Балкан. Целта на средбата, е, да се разгледаат можностите, како да се забрза патот на овие држави, кон членство во Европската Унија. На собирот …

Милановиќ и Пахор домаќини на челниците на Западен Балкан Read More »

Макрон и Мицотакис на средба во Париз


Грција– Развојот на настаните во Европа, руската инвазија во Украина, но и регионалните прашања, според грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ќе бидат дел од темите со кои ќе разговара со претседателот на Франција Емануел Макрон, јави дописничката на МИА од Атина. Мицотакис денеска ќе замине за Париз каде што вечерва ќе се сретне со Макрон. За …

Макрон и Мицотакис на средба во Париз Read More »

Ратко Младиќ во лоша здравствена состојба


Поранешниот воен командант на босанските Срби, генералот на некогашна Југословенска народна армија (ЈНА) Ратко Младиќ, кој во холандски Хаг отслужува доживотна затворска казна поради воени злосторства, е хоспитализиран и е во „лоша здравствена состојба“, изјавил за AFP неговиот син Дарко Младиќ. Во кусиот телефонски разговор за AFP во Белград, Дарко Младиќ ја потврдил информациите во …

Ратко Младиќ во лоша здравствена состојба Read More »

Рама: Нов кибернапад од Иран, сега врз TIMS системот


Албанија– Нов кибернапад од Иран, сличен на оној на владините служби на 15 јули, овој пат на TIMS системот на граничните премини во Албанија. Веста ја соопшти премиерот Еди Рама, кој на објава на Твитер напиша дека нападот го извршиле истите агресори. „Уште еден кибернапад од истите агресори, веќе разоткриен и осуден од сојузничките и …

Рама: Нов кибернапад од Иран, сега врз TIMS системот Read More »

Почнува Меѓународниот саем во Солун со говор на Мицотакис


Грција – Со говор на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, со низа протести и силно полициско обезбедување, денеска во Солун започнува 86-от Меѓународен саем на кој ќе учествуваат 19 земји, а Обединетите Арапски Eмирати се почесна земја, јави дописничката на МИА од Атина. Меѓународниот саем во Солун се одржува традиционално секоја година во септември и е …

Почнува Меѓународниот саем во Солун со говор на Мицотакис Read More »

Српското МВР ќе донесе одлука за Еуропрајд 96 часа пред планираниот собир


Србија – Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека Министерството за внатрешни работи „во согласност со Уставот и законите“ ќе донесе одлука за ЛГБТ настанот Европрајд, 96 часа пред планираниот собир. На прес-конференцијата по седницата на Советот за национална безбедност, Вучиќ рече дека државата „нема да измислува глупости“ за да го забрани настанот поради епидемијата …

Српското МВР ќе донесе одлука за Еуропрајд 96 часа пред планираниот собир Read More »

Лајчак, Плетнер и Бон предложија нова „арматура“ за преговори во Брисел


  Србија– Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и советниците за надворешна и безбедносна политика на Франција и Германија, Емануел Бон и Јенс Плетнер, предложиле нова „арматура“ на преговорите во Брисел, што треба да доведе до „скоро и конечно решение“ на проблемите …

Лајчак, Плетнер и Бон предложија нова „арматура“ за преговори во Брисел Read More »

Во Валона пристигнаа еден од двата брода што ќе произведуваат електрична енергија


  Албанија – Првиот брод-генератор кој Албанија ќе го користи за производство на електрична енергија пристигна во пристаништето во Валона. – Албанската Влада изнајми два вакви брода со двегодишен договор со компаниите Exelerate Energy и Renco со поддршка на Соединетите Американски Држави. Бродовите имаат големи генератори кои ќе се напојуваат со нафта и ќе произведуваат 114 …

Во Валона пристигнаа еден од двата брода што ќе произведуваат електрична енергија Read More »