Шолц доаѓа во регионов да го поддржи почетокот на преговорите со Македонија и Албанија


  Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денескадека ќе отпатува за Западен Балкан пред да се одржи самитот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја пораката дека регионот припаѓа на Европската унија. Шесте земји од Западен Балкан со аспирации за членство во ЕУ – Црна Гора, Србија, Албанија, Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Косово – …

Шолц доаѓа во регионов да го поддржи почетокот на преговорите со Македонија и Албанија Read More »

Панел: Демократијата во Европа – 30 години по Маастрихт: Нови прашања за европската иднина и дилемите за проширувањето


Со панел дискусија „Демократијата во Европа – 30 години по Мастришкиот договор: Нови прашања за европската иднината и дилемите поврзани со проширувањето“, организирана од Фондацијата Конрад Аденауер, Европското движење во Република Северна Македонија и Центарот за европски студии Вилфред Мартенс од Брисел, денеска во Скопје ќе биде одбележан Денот на Европа – 9 Мај. На панел …

Панел: Демократијата во Европа – 30 години по Маастрихт: Нови прашања за европската иднина и дилемите за проширувањето Read More »

Европската комисија постави рок – преговорите со Македонија до крајот на јуни


  Европратениците денеска изразија силна поддршка преговорите со Македонија и Албанија да почнат до крајот на француското претседателство Еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс, кој го заменуваше Оливер Вархеи во Европскиот парламент денеска повика преговорите со Македонија, како и со Албанија, да започнат пред крајот на француското претседателство на 30 јуни. „Земјите членки на ЕУ донесоа …

Европската комисија постави рок – преговорите со Македонија до крајот на јуни Read More »

Макрон во шатл дипломатија – разговараше со Радев, Петков и Ковачевски


  Навистина нема време за губење за решавање на спорот меѓу Бугарија и Македонија. Всушност, за нелогичноста на бугарската блокада на европските перспективи на Македонија, која ризикува да го урне кредибилитетот на Европската унија во целиот регион. Францускиот претседател Емануел Макрон денеска презеде телефонска шатл дипломатија со Софија и Скопје во обид да најде начин …

Макрон во шатл дипломатија – разговараше со Радев, Петков и Ковачевски Read More »

Нема време за губење – се согласиле Ковачевски и Макрон во телефонски разговор


Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше телефонски разговор со претседателот на Република Франција Емануел Макрон со кој се согласиле дека нема време за губење и потенцирале дека натамошното одложување на почетокот на преговорите за членство на земјава во ЕУ може да има сериозни регионални последици и широко ја отвора вратата за зголемено влијание на трети страни …

Нема време за губење – се согласиле Ковачевски и Макрон во телефонски разговор Read More »

Нема нови моменти, но има обиди за провокации од Бугарија, вели Османи


  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и денеска ја потврди својата изјава од пред два дена дека „топката е во Бугарија“ околу кревање на ветото, и дека има комуникација со Софија, но нема разговори. Тој рече дека Македонија не треба да наседнува на провокациите што доаѓаат од Бугарија во последно време. На прес-конференција посветена …

Нема нови моменти, но има обиди за провокации од Бугарија, вели Османи Read More »

Пендаровски поддржува брз прием на Шведска и Финска во НАТО


  Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, вели дека проширувањето на НАТО по апликациите на Шведска и Финска е добра вест за да има траен мир во Европа. Тој се залага за брз прием на двете нордиски, досега неутрални земји, во Алијансата. „Денешното истовремено предавање на официјалните писма за барање за прием во најмоќната воена Алијанса е …

Пендаровски поддржува брз прием на Шведска и Финска во НАТО Read More »

Ковачевски: Евроинтеграцијата на Северна Македонија и Албанија е сведена на зборување за историја


 „Отворен Балкан“ не е замена за европската интеграција, порачаа премиерите на Северна Македонија и на Србија, Димитар Ковачевски и Ана Брнабиќ кои се надеваат дека и останатите држави од регионот ќе ги препознаат бенефитите на оваа иницијатива и наскоро ќе се приклучат кон неа. За премиерот Димитар Ковачевски, иницијативата „Отворен Балкан“ е исклучително позитивен чекор …

Ковачевски: Евроинтеграцијата на Северна Македонија и Албанија е сведена на зборување за историја Read More »

Брнабиќ: СПЦ се обидува да реши прашања што придонесуваат за соработка и поврзување


Премиерката на Србија Ана Брнабиќ денеска во Скопје не сакаше да ги коментира односите и разговорите за црковните прашања меѓу Српската православна црква и МПЦ – Охридска архиепископија, но им се заблагодари на СПЦ и на српскиот патријарх Порфирије, затоа што, како што оцени, се обидуваат да решат прашања што придонесуваат за регионална соработка, разбирање …

Брнабиќ: СПЦ се обидува да реши прашања што придонесуваат за соработка и поврзување Read More »

Пендаровски му пиша на Вартолемеј: Ја исправивте историската неправда врз македонската црква


Писмо полно со благодарност му испрати претседателот Стево Пендаровски на вселенскиот патријарх Вартоломеј по повод признавањето на каноничноста на нашата Црква од страна на Вселенската патријаршија. Пендаровски наведува дека со таа одлука е исправена историската неправда нанесена врз македонската црква и нејзините верници. Пендаровски изрази надеж и очекување за скорешно конечно решавање на административниот статус …

Пендаровски му пиша на Вартолемеј: Ја исправивте историската неправда врз македонската црква Read More »

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој


  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска оствари средба со премиерката на Република Србија Ана Брнабиќ. Премиерот Ковачевски и премиерката Брнабиќ на оваа средба, на која присуствуваа и заменик претседателот во Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи, ги потврдија долгогодишните и традиционално добри …

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој Read More »

Маричиќ ја пречека Брнабиќ на скопскиот аеродром


 Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, на скопскиот аеродром ја пречека српската премиерка Ана Брнабиќ, која денеска ќе престојува во посета на Република Северна Македонија. Маричиќ, како што информираат од неговиот кабинет, и посакал добредојде и изразил големо задоволство од нејзината средба, посочувајќи дека посетата на премиерката Брнабиќ, во време на предизвиците со кои се …

Маричиќ ја пречека Брнабиќ на скопскиот аеродром Read More »

Српската премиерка Ана Брнабиќ во посета на Македонија


Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска ќе престојува во посета на Република Северна Македонија. За време на посетата, Брнабиќ ќе се сретне со премиерот Димитар Ковачевски, а ќе присуствува и ќе се обрати на самитот што го организира „Македонија 2025“. Поради посетата на премиерката Брнабиќ ќе биде воведен посебен сообраќаен режим во поширокото централно подрачје на …

Српската премиерка Ана Брнабиќ во посета на Македонија Read More »

Владата одлучи – почнуваме стратешки дијалог со САД


Владата на Република Северна Македонија на денешната 45-та седница ја разгледа и усвои Информацијата за почеток на Стратешки дијалог меѓу Северна Македонија и САД. Како што соопшти владината прес-служба, за координатор на процесот за Стратешки дијалог меѓу Северна Македонија и САД го определи министерот за надворешни работи Бујар Османи кој на 2 јуни ќе ја …

Владата одлучи – почнуваме стратешки дијалог со САД Read More »

Талат Џафери и собраниска делегација во посета на германскиот Бундестаг


  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, и делегацијата во чиј состав се координатори на пратеничките групи, оствари средба со претседателката на германскиот Бундестаг, Бербел Бас.  На средбата Претседателот Џафери се заблагодари за постојаната и континуирана поддршка на Бундестагот во последните пет години преку споделување на искуствата во сферите во кои што беа потребни реформи во …

Талат Џафери и собраниска делегација во посета на германскиот Бундестаг Read More »

Спасовски: „Оди си“, „Збогум Никола“, „Цензурата е забранета“, „Слобода“, „Готово е“…


 „Оди си“, „Збогум Никола“, „Цензурата е забранета“, „Слобода“, „Готово е“…. Ова беа дел од натписите на транспарентите на граѓанскиот протест 17.05.2015 против режим на кој заедно со граѓаните му порачавме Готово е! – со веење македонски и знамиња на етничките заедници, со обраќања на врвни професори, студенти, уметници, граѓански активисти, во мирна атмосфера, точно знаевме …

Спасовски: „Оди си“, „Збогум Никола“, „Цензурата е забранета“, „Слобода“, „Готово е“… Read More »

ЕУ стави рок спорот да се реши до јули, ќе продолжи со притисок врз Софија и Скопје


ЕУ потврди ако спорот меѓу Скопје и Софија не се реши до крајот на француското претседавање ќе има длабока криза со регионот. Софија за кревање на ветото повтори дека очекува „конкретни чекори заедно да се изодат без какви било календари или очекувања“. Скопје, пак, порача дека сите услови за старт на преговорите со ЕУ се …

ЕУ стави рок спорот да се реши до јули, ќе продолжи со притисок врз Софија и Скопје Read More »

Борел: Ако не се реши спорот меѓу Скопје и Софија пред јули, ќе бидеме во длабока криза со регионот


Белгија – Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел изјави дека поставува временска рамка за решавање на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија, до крајот на француското претседателство, на 30 јуни, јави дописничката на МИА од Брисел. Борел ова го изјави вечерва на прес – конференцијата по Министерскиот совет за надворешни работи, на кој …

Борел: Ако не се реши спорот меѓу Скопје и Софија пред јули, ќе бидеме во длабока криза со регионот Read More »

Османи од Брисел: Топката е кај Бугарија


Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на првата седница на формалниот Совет за надворешни работи на ЕУ со министрите од Западен Балкан. Османи порачал дека на Бугарија е да го искористи политичкиот момент за спас на кредибилитетот на ЕУ во регионот, јави дописничката на МИА од Брисел. За прв пат денеска шесте министри за …

Османи од Брисел: Топката е кај Бугарија Read More »

Радев ќе се борел против „македонизмот“ низ цела Европа


  Бугарскиот претседател Румен Rадев уште еднаш ја повтори својата исклучително тврда позиција во однос на Македонија и можноста да биде кренато ветото на Софија на јунскиот самит на ЕУ. По разговорите со во Берлин со својот домаќин, германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, и со канцеларот Олаф Шолц, во изјава за бугарските новинари Радев рече неговата …

Радев ќе се борел против „македонизмот“ низ цела Европа Read More »