Макрон: „Прерано“ е за договор меѓу Бугарија и Македонија


  Откако беше окажана прес-конференцијата на тројцата актеулни лидери на ЕУ, по самитот со Западен Балкан, францускиот претседател Емануел Макрон изјави за новинарите дека е „малку прерано“ да се предвиди договор меѓу Бугарија и Македонија. „Следните часови и следните денови ќе бидат важни за да видиме дали ќе најдеме договор меѓу Северна Македонија и Бугарија… …

Макрон: „Прерано“ е за договор меѓу Бугарија и Македонија Read More »

(Во живо) Ковачевски, Рама и Вучиќ од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брисел


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, кој се одржува денеска и утре во Брисел ја предводи владината делегација во која е вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи. Во рамки на работната посета на Брисел, предвидено е …

(Во живо) Ковачевски, Рама и Вучиќ од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брисел Read More »

Откажана прес-конференцијата по самитот за Западен Балкан


Во Брисел е откажана прес-конференцијата на лидерите на ЕУ што требаше да се одржи по Самитот ЕУ-Западен Балкан. На прес-конференцијата требаше да говорат францускиот претседател Емануел Макрон, како актуелен претседавач со ЕУ, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, како и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Пред почетокот на Самитот, високиот претставник на …

Откажана прес-конференцијата по самитот за Западен Балкан Read More »

ГЕРБ бара гаранција дека францускиот предлог нема да значи признавање на македонскиот јазик


Група пратеници на ГЕРБ поднесоа нови предлози околу францускиот предлог за решавање на спорот со Македонија, иако  сите во ЕУ чекаат Софија да им стави крај на условувањата и да се изјасни за иницијативата на претседателот Емануел Макрон. Со овие предлози пратениците на ГЕРБ бараат власта во Бугарија да осигура дека во пакетот документи за …

ГЕРБ бара гаранција дека францускиот предлог нема да значи признавање на македонскиот јазик Read More »

Павле Трајанов бара оставки од Бујар Османи и Бојан Маричиќ


  Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, денеска ги повика членките на ЕУ да не ја прифатат преговарачката рамка за преговорите со Македонија што ја предложи Франција, затоа што на „суптилен начин се вградуваат националистичките барања  на Бугарија, а со Протоколот усогласен помеѓу претставници на двете влади детално се разработува нејзината имплементација“.   Трајанов смета …

Павле Трајанов бара оставки од Бујар Османи и Бојан Маричиќ Read More »

Борел: Денеска не е добар ден, една земја го блокира процесот на проширување


Денеска не е добар ден, бидејќи требаше да го започнеме пристапниот процес со две земји, но не можеме, затоа што една држава го блокира целиот процес на проширување, изјави денеска во Брисел високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел пред почетокот на Самитот ЕУ – Западен Балкан. Тој изрази незадоволство поради недостигот на …

Борел: Денеска не е добар ден, една земја го блокира процесот на проширување Read More »

Левица: Коневски од „Мериот коалицијата“ на платен список на Општина Кисела Вода


Политичката партија Левица открива дека поранешниот градоначалник на Аеродром, Ивица Коневски, „кој важеше за близок соработник и адвокат на Сашо Мијалков“, во последниве три месеци добил 200.000 денари од општина Кисела Вода и градоначалникот Орце Ѓорѓиевски. – Додека градоначалникот Ѓорѓиевски одбива да воведе бесплатни градинки по иницијатива на Левица, очигледно општината може месечно да издвојува …

Левица: Коневски од „Мериот коалицијата“ на платен список на Општина Кисела Вода Read More »

Македонија не е блокирана од Бугарија, туку од Франција, вели шефот на ЕПП, Манфред Вебер


  Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, пред денешниот самит на ЕУ ја фрли целата вина за блокирањето на Македонија врз една земја – но тоа не е Бугарија. Вебер рече дека „веќе имало момент“ да ѝ се даде зелено светло на Македонија, но „тоа не беше Бугарија, туку Франција која го спречи …

Македонија не е блокирана од Бугарија, туку од Франција, вели шефот на ЕПП, Манфред Вебер Read More »

Вархеи: Сите грижи на Бугарија се дел од преговарачкиот процес


  Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји утринава оцени дека сите бугарски барања се внесени во преговарачката рамка за Македонија, пред денешниот самит ЕУ-Западен Балкан во Брисел.   „ЕУ ги сфаќа сите бугарски грижи многу сериозно и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Моментот за одговорни одлуки е сега. Западен Балкан треба да биде дел …

Вархеи: Сите грижи на Бугарија се дел од преговарачкиот процес Read More »

Мишел: Имаме проблем со Бугарија


  Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, пред самиот почеток на Самитот на ЕУ, денеска истакна дека Унијата е пред важен одлучувачки геополитички момент, бидејќи ќе се носат одлуки во полза на стабилноста и просперитетот. Тој изрази уверување дека на Самитот на ЕУ ќе биде донесена одлука за кандидатскиот статус на Украина и Молдавија, како …

Мишел: Имаме проблем со Бугарија Read More »

ГЕРБ и ДПС поднеле нови предлози за Македонија


Додека ја блокираат работата на Комисијата за надворешни работи, пратеничките групи на ГЕРБ-СДС и ДПС доставиле два нацрти до Народното собрание за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје, јави известувачот на БГНЕС. Документот на ГЕРБ се нарекува „Нацрт-акција на Советот на министри за одобрување на нацрт-преговарачка рамка и Нацрт-заклучок на Советот на ЕУ …

ГЕРБ и ДПС поднеле нови предлози за Македонија Read More »

Петков го нарече Радев страшливец, а Борисов нечесен манипулант


  Ми се допаѓа француската понуда. Мислам дека не може да има друга  таква. Парламентот мора да одлучи, а јас ќе си го одржам зборот, изјави премиерот во оставка Кирил Петков пред доаѓањето на самитот за Западен Балкан во Брисел.  „Јас сум премиер и кога му ветувам нешто на бугарскиот народ, останувам на зборот. Се …

Петков го нарече Радев страшливец, а Борисов нечесен манипулант Read More »

Шолц: Ветувањето за европскиот пат на Западен Балкан е веродостојно


Од најголема важност е земјите од Западен Балкан, по 20 години давање европска перспектива, да добијат веродостојно ветување дека ќе им се даде можност да влезат во ЕУ, истакна денеска во Брисел германскиот канцелар Олаф Шолц. Пред Самитот на ЕУ тој кажа дека шефовите на држави и влади на Унијата денеска имаат важна дискусија со …

Шолц: Ветувањето за европскиот пат на Западен Балкан е веродостојно Read More »

Рама: Срамно е што една членка на НАТО киднапира две земји сојузнички


Срамно е што една земја членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји членки на НАТО – Албанија и Северна Македонија во време на жестока војна во дворот на Европа, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама пред почетокот на Самитот ЕУ – Западен Балкан. Тој истакна дека Албанија не се чувствува како жртва на …

Рама: Срамно е што една членка на НАТО киднапира две земји сојузнички Read More »

Која е разликата меѓу португалскиот и францускиот предлог за Македонија?


  Околу расправата на Комисијата за надворешна политика на бугарското Народно собрание, на која требаше да се разгледа пакетот на документи што се услов да се одблокира ветото за Македонија, главната дилема е – што со францускиот доби повеќе од португалскиот предлог Бугарија, за да биде мотивиран владејачкиот естаблишмент да рече „да“ за нашите преговори? …

Која е разликата меѓу португалскиот и францускиот предлог за Македонија? Read More »

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен дека ќе има решение за Северна Македонија


Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се надева, но не е сигурен дека ќе се најде решение за тргање на бугарското вето и деблокада на евроинтеграцијата на Северна Македонија. – Разговарав утрово со премиерот Димитар Ковачевски и се надевам, но не сум сигурен, рече Вучиќ во изјава за новинарите во Брисел пред почетокот на самитот …

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен дека ќе има решение за Северна Македонија Read More »

Ковачевски под силен притисок од партнерите ЛДП, ДОМ и ДС да го отфрли францускиот предлог


  Премиерот Димитар Ковачевски замина во Брисел на самитот ЕУ-Западен Балкан испратен со силен притисок од три помали партнери во владината коалиција – или да го отфрли францускиот предлог или ќе ја напуштат владата. Заедно со острите реакции на главната опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, како и на голем дел од јавноста, тоа го стеснува маневарскиот простор …

Ковачевски под силен притисок од партнерите ЛДП, ДОМ и ДС да го отфрли францускиот предлог Read More »

Што содржи билатералниот протокол што чека потпис од Бугарија и Македонија?


Бугарските медиуми го објавија билатералниот Протокол кој деновиве се издига на ниво на „најважен документ“ од пакетот што стигна како француски предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија и за тргнување на ветото. Практично во него се содржани резултатите од досегашните преговори меѓу Бугарија и Македонија и чекорите што треба да следат натаму. …

Што содржи билатералниот протокол што чека потпис од Бугарија и Македонија? Read More »

Падна владата на Кирил Петков, Бугарија влезе во нова криза


  Како и што се очекуваше, на владата на бугарскиот премиер Кирил Петков вечерва ѝ беше изгласана недоверба во собранието. За предлогот на ГЕРБ на Бојко Борисов за изгласување на недоверба на второто гласање се изјаснија 123 пратеници, а против беа 166. Според деловникот на бугарското собрание може да има две гласања – прво и …

Падна владата на Кирил Петков, Бугарија влезе во нова криза Read More »

Ковачевски: Нема „да“ за францускиот предлог без чиста формулација за јазикот и со историјата како услов


Чиста формулација на македонскиот јазик во преговарачката рамка и јасна заштита на македонскиот идентитет, како и вклучувањето на Бугарите, Хрватите и Црногорците во Уставот откако ќе почнат преговорите меѓу Македонија и ЕУ, се дел од клучните елементи за „францускиот предлог“ да биде прифатлив за македонската страна, напиша премиерот Димитар Ковачевски на Фејсбук. Тој повтори дека …

Ковачевски: Нема „да“ за францускиот предлог без чиста формулација за јазикот и со историјата како услов Read More »