Македонија се врати во „Прохор Пчињски“, на местото на формирањето на државата (Галерија)


  ПРОХОР ПЧИЊСКИ – Со одредена доза на историчност македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска на Илинден со државно-црковна делегација, по долги 18 години, дојде во манастирот „Прохор Пчињски“  од другата страна на границата со Србија за да се поклони на местото каде што во 1944 година беше формирана македонската држава. Сиве овие години поради неразбирањето …

Македонија се врати во „Прохор Пчињски“, на местото на формирањето на државата (Галерија) Read More »

Џафери од Пелинце: И во поделбите има луѓе со визија


  Во Илинден наоѓаме сила за продолжување понатаму во градењето на заедничката иднина на нашата заедничка држава. За нас, за нашите идни поколенија, идни граѓани на европското и светското семејство на народи, славејќи ги и празнувајќи ги вредностите кои нѐ обединуваат и поврзуваат, вредности кои нѐ прават горди и сплотени граѓани на нашата заедничка држава. …

Џафери од Пелинце: И во поделбите има луѓе со визија Read More »

Ковачевски од Мечкин Камен: Илинден е патоказот за напред


  Во малку напрегната атмосфера со многу луѓе насобрани на Мечкин Камен, од кои едните ја поздравуваа, а другите ја исвиркуваа владино-државната делегација, помина годинашнава прослава на Илинден во Крушево. Сепак, сето тоа беше во рамките на коректност, без инциденти. Главниот говор на прославата го одржа премиерот Димитар Ковачевски, во кој порача дека Илинден е …

Ковачевски од Мечкин Камен: Илинден е патоказот за напред Read More »

Мицкоски обвини сѐ на куп: СДСМ се лажни Европејци, во опозицијата има лакеи, во медиумите полусвет


  Малку зборови за Илинден, но многу реченици за власта, за нејзиното наводно предавство. За лакеи во опозицијата и што уште не. Вака денеска ги кнципира говорот претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за време на одбележувањето на Илинден во струшкото село Ташмаруништа. За да ги отфрли наводите дека ВМРО-ДПМНЕ е антиевропска апртија Мицкоски дури зборуваше …

Мицкоски обвини сѐ на куп: СДСМ се лажни Европејци, во опозицијата има лакеи, во медиумите полусвет Read More »

Доделувањето ордени и медали од страна на претседателот Пендаровски (Галерија)


  По повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, претседателот Стево Пендаровски, денеска на свечена церемонија ги додели одликувањата Орден на Република Северна Македонија, Орден за воени заслуги и Медал за храброст. Со Орден на Република Северна Македонија, постхумно беше одликуван Крсте Црвенковски, за својот особен, стратешки, долготраен и неповторлив придонес во втемелувањето и во развојот …

Доделувањето ордени и медали од страна на претседателот Пендаровски (Галерија) Read More »

Пендаровски додели ордени и медали и порача дека историјата не се менува со протоколи


  Во гест што ја отсликува Народно-ослободителната епопеја од Втората светска војна и антифишаистичката борба за слобода и државност претседателот Стево Пендаровски денеска додели повеќе ордени и медали. Без да дава забелешки за окупатори, Пендаровски рече дека историската вистина не може да се промени ниту со договор, ниту со протокол, бидејќи фактите го разобличуваат секој …

Пендаровски додели ордени и медали и порача дека историјата не се менува со протоколи Read More »

Во „Прохор Пчињски“ поставено спомен обележјето за АСНОМ


  Во параклисот на манастирот „Прохор Пчињски“ во Србија денеска е поставена спомен плочата за одржувањето на ова место на првото заседание на АСНОМ на 2 август 1944 година, јави дописникот на МИА од Белград. Двојазично, на македонски и на српски јазик, пишува „На 2 август 1944 година на ова место е одржано Првото заседание …

Во „Прохор Пчињски“ поставено спомен обележјето за АСНОМ Read More »

Владина делегација му оддаде почит на Никола Карев


  Владината делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски оддаде почит и положи цвеќе на вечното почивалиште на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република, во „Македониумот“ на Гумење во Крушево. Со ова започнува централната прослава во Крушево на големиот државен празник 2 Август, Денот на Републиката – Илинден, кој оваа година се одбележува под слоганот …

Владина делегација му оддаде почит на Никола Карев Read More »

Илинденските идеи ја водат Македонија напред, рече Ковачевски


  Еден ден пред најголемиот национален празник – Илинден, во Крушево почна манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“, од каде премиерот Димитар Ковачевски испрати порака дека „не постои сила што може да застане на патот на европскиот напредок на нашата држава“. Премиерот во говорот на платото пред Македониумот нагласи секоја борба вреди ако има крајна цел. …

Илинденските идеи ја водат Македонија напред, рече Ковачевски Read More »

Не ми значи… ми значи… не ми значи – како Мицкоски го менува ставот за Пендаровски


  Едно интервју и изјавата „немам никакво разбирање на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за референдум, станува збор за манипулација која Христијан Мицкоски ја прави прилично неочекувано“, повторно го трансформира претседателот на државата во очите на Христијан Мицкоски во „поданик“. Пред неколку дена лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека „морам да признаам дека после подолго време за прв …

Не ми значи… ми значи… не ми значи – како Мицкоски го менува ставот за Пендаровски Read More »

Илинка Митрева, борбената шефица на дипломатијата, почина на 72 години


  Илинка Митрева, која остави неизбришлива трага во македонската дипломатија како министерка за надворешни работи, почина на 72 години. Веста ја објави СДСМ, партијата чиј член беше. Како ретко кој министер за надворешни работи Митрева, романски филолог по професија, остави сеќавање во колективната меморија за македонската дипломатија. Таа беше на два пати министер за надворешни …

Илинка Митрева, борбената шефица на дипломатијата, почина на 72 години Read More »

ВМРО-ДПМНЕ се чуди: Пендаровски ретерирал и водел антимакедонска политика


  Откако го славеа два дена како заштитник на народот, Христијан Мицкоски беше „пријатно изненаден“ од ставот на Стево Пендаровски околу референдумот, претседателот на државата пак од ВМРО-ДПМНЕ е оценет дека води антимакедонска политика. Денешната реакција доаѓа откако Пендаровски вчера за Канал 5 изјави дека нема разбирање за референдумот на ВМРО-ДПМНЕ. „Пендаровски веќе сериозно го …

ВМРО-ДПМНЕ се чуди: Пендаровски ретерирал и водел антимакедонска политика Read More »

Пендаровски: Немам разбирање за референдумот на ВМРО-ДПМНЕ


Немам никакво разбирање на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за референдум, станува збор за манипулација која Христијан Мицкоски ја прави прилично неочекувано, изјави вечерва претседателот Стево Пендаровски. Зборувајќи во интервју на телевизија Канал 5 дали е за референдум за францускиот предлог, Пендаровски рече дека тоа што Мицкоски го прави е политичка мобилизација на своето членство. „Се мачат …

Пендаровски: Немам разбирање за референдумот на ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Пендаровски: Илинден го славиме исто, како децении наназад


 На 2 Август во манастирот Прохор Пчински ќе има црковно-државна делегација од македонска и српска страна, вели претседателот Стево Пендаровски. Зборувајќи во интервју за телевизија Канал 5 што ќе славиме на 2 Август и дали е нешто сменето со потпишувањето на Протоколот, Пендаровски рече дека Илинден го славиме исто, како што го славиме децении наназад. …

Пендаровски: Илинден го славиме исто, како децении наназад Read More »

Санчез: Ја ставивте иднината на земјата пред било кој друг интерес


Македонскиот и шпанскиот премиер,  Димитар Ковачевски и Педро Санчез Перез-Кастехон, денеска остварија тет-а-тет средба на која уште еднаш беше потврдено силното пријателство помеѓу Кралството Шпанија и нашата земја, кое понатаму ќе се продлабочува. На средбата беше истакнато дека Шпанија е докажан поддржувач на  Македонија во нејзините евроинтегративни процеси, што е од исклучително значење за нашиот …

Санчез: Ја ставивте иднината на земјата пред било кој друг интерес Read More »

(Во живо) Официјален пречек на шпанскиот премиер Педро Санчез


Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, го пречека претседателот на Владата на Кралството Шпанија, Н.Е. г. Педро Санчез Перез-Кастехон, кој штотуку слета на Меѓународниот аеродром Скопје. Вицепремиерот Маричиќ му посака топло добредојде на шпанскиот премиер, Педро Санчез, и изрази големо задоволство од неговата посета, која е уште една потврда дека нашата …

(Во живо) Официјален пречек на шпанскиот премиер Педро Санчез Read More »

Маричиќ: Сега сѐ е во наши раце, нема ништо спорно во содржината на уставните измени


 Сега се е во наши раце и тоа е добро, не зависиме од која било друга држава и мислам дека ако мудро, умно и одговорно се постави секој пратеник и секоја политичка партија процесот на уставни измени ќе може да се направи до крајот на скринингот, смета вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ. Зборувајќи за …

Маричиќ: Сега сѐ е во наши раце, нема ништо спорно во содржината на уставните измени Read More »

Ковачевски: Нерелевантно е барањето на ВМРО-ДПМНЕ за референдум


Премиерот Димитар Ковачевски го оцени како нерелевантно барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да се одржи референдум за прашање за кое ни самиот се уште не се решил како ќе гласи. ВМРО-ДПМНЕ, според премиерот, треба прво идеолошки да расчисти кај себе, дали сакаат да ја видат Република Северна Македонија членка на ЕУ или не. …

Ковачевски: Нерелевантно е барањето на ВМРО-ДПМНЕ за референдум Read More »

Гир: Ако не го смените Уставот преговарачкиот процес ќе запре


 Преговорите се отворени и скринингот започна. Одржувањето на наредната меѓувладина конференција зависи од билатералниот договор меѓу двете засегнати земји. Ако не ги направите уставните измени веројатно преговарачкиот процес ќе запре и ќе се чека решавањето на ова прашање, вели евроамбасадорот Дејвид Гир во неделното интервју на Радио Слободна Европа. – Со начинот на којшто договорот …

Гир: Ако не го смените Уставот преговарачкиот процес ќе запре Read More »