Поради поплави одложено полуфиналето во азиската ЛШ


Првиот полуфинален натпревар од азиската фудбалска Лига на шампиони (ЛШ) помеѓу Ал Аин и Ал Хилал е одложен за еден ден и презакажан за в среда, поради поплави предизвикани од обилните врнежи во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Азиската фудбалска Конфедерација денеска донесе одлука да го одложи натпреварот откако силно невреме проследено со грмотевици ги погоди …

Поради поплави одложено полуфиналето во азиската ЛШ Read More »

Макрон очекува Реал да го пушти Мбапе на Олимпијадата


Париз – Претседателот на Франција, Емануел Макрон, се надева дека Реал Мадрид нема да го спречи Килијан Мбапе во евентуалното учество во францускиот олимписки тим на Игрите во Париз. Нема официјална потврда дека актуелниот играч на Пари Сен Жермен по завршувањето на сезоната ќе се пресели на Сантијаго Бернабеу, но повеќе информации тврдат дека трансферот …

Макрон очекува Реал да го пушти Мбапе на Олимпијадата Read More »

Покетино: Кавгата за пеналот покажува дека имаме многу да учиме


Тренерот на Челзи, Маурисио Покетино беше исклучително задоволен од играта на неговиот тим во победата над Евертон со 6:0. Сепак, Покетино ја посочи ситуацијата околу изведување на пеналот како недозволива. Имено, по дваесетина минути од почетокот на второто полувреме беше досуден пенал за „сините“ и тогаш околу тоа кој да го изведе се натегнуваа Николас …

Покетино: Кавгата за пеналот покажува дека имаме многу да учиме Read More »

Олимпискиот оган денес ќе биде запален во античка Олимпија


Атина – Традиционално од зраците на сонцето, во античка Олимпија денеска ќе биде запален олимпискиот оган за Летните олимписки игри „Париз 2024“, а откако ќе помине 11 дена низ цела Грција, на 26 април ќе им биде предаден на организаторите, јави дописничката на МИА од Атина.  На денешната манифестација ќе присуствуваат претседателката на Грција Катерина …

Олимпискиот оган денес ќе биде запален во античка Олимпија Read More »

Познати 11 кошаркари на „дрим тимот“ на САД за Олимписките игри


Вашингтон – Тимот на САД го избра својот состав за Олимписките игри во Париз.  Во олимпискиот тим на САД ќе бидат: Леброн Џејмс, Стеф Кари, Кевин Дурант, Џоел Ембид, Ентони Дејвис, Девин Букер, Ентони Едвардс, Џејсон Тејтум, Џру Холидеј, Бам Адебајо и Тајрис Халибартон. Првиот човек на националниот тим на САД, Грент Хил реши да го …

Познати 11 кошаркари на „дрим тимот“ на САД за Олимписките игри Read More »

РФМ ги пушти во продажба билетите за баражот со Фарски Острови


Ракометната федерација на Македонија ги пушти во продажба билетите за бараж мечот за пласман на СП 2025, против Фарски Острови. Овој натпревар се игра на 12 мај со почеток од 19 часот во СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје. Цената на билетите се 200 и 300 денари. „Ракометната Федерација на Македонија ги известува љубителите на ракометот …

РФМ ги пушти во продажба билетите за баражот со Фарски Острови Read More »

Французите подготвуваат резервен план за Олимпијадата поради страв од тероризам


Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот започна 100-дневно одбројување до Олимпијадата во Париз додека ја уверуваше јавноста за безбедноста околу церемонијата на отворање на Сена, признавајќи за прв пат постоењето на плановите Б и Ц во случај на терористичка закана. „Оваа церемонија на отворање покрај реката на главниот град, на 26 јули, е прва од …

Французите подготвуваат резервен план за Олимпијадата поради страв од тероризам Read More »

Женската репрезентација на Канада по 13 пат светски шампион во хокеј


Јутика – Хокеарките на Канада ги победија САД ноќеска во финалето на Светското првенство во 2024 година и го освоија трофејот. Натпреварот се одигра во Јутика, САД и заврши со резултат 6:5, по продолжение. Кај Канаѓаните два гола постигна Ерин Амброуз, додека Џулија Гослинг, Емили Кларк, Даниел Сердачни и Мари-Филип Пулин имаа по една реализација. Головите …

Женската репрезентација на Канада по 13 пат светски шампион во хокеј Read More »

Баер Леверкузен ја обезбеди шампионската титула пет кола пред крајот, прва во својата историја


 Баер Леверкузен предводен од Чаби Алонсо го обезбеди трофејот во германското фудбалско првенство – прв во клупската историја. Избраниците на 42-годишниот тренер си го загарантираа конечното 1 место на табелата на пет недели пред крајот на сезоната во Бундеслигата, совладувајќи го денес Вердер Бремен (5:0) во 29. коло. Конкурентите на Баер ги загубија и теоретските …

Баер Леверкузен ја обезбеди шампионската титула пет кола пред крајот, прва во својата историја Read More »

Циципас го освои Мастерсот во Монте Карло


Дванаесеттиот светски рекет, грчкиот тенисер Стефанос Циципас го освои турнирот во Монте Карло. Гркот попладнево во финалниот меч го совлада Норвежанецот Каспер Руд, 10-ти на светската ранг-листа, за 1 час и 38 минути со 6:1 и 6:4. Циципас по трет пат во кариерата го освои Мастерсот во Монте Карло. Вкупно, тој сега има 11 АТП …

Циципас го освои Мастерсот во Монте Карло Read More »

Алкараз нема да игра на АТП 500 турнирот во Барселона


Третиот светски рекет Карлос Алкараз се повлече од турнирот од серијата АТП 500 во Барселона, објави прес-службата на натпреварувањето. Претходно, Шпанецот најави дека ќе го пропушти Мастерсот во Монте Карло (9-15 април) поради проблеми со мускулите на левата рака и грбот. Дваесетгодишниот Алкараз има 13 титули на АТП турнирите. Турнирот во Барселона почнува утре и …

Алкараз нема да игра на АТП 500 турнирот во Барселона Read More »

Ѓоковиќ загуби од Руд во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло


Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ денес загуби од Норвежанецот Каспер Руд во полуфиналето на турнирот од серијата АТП 1000 во Монте Карло – 4:6, 6:1 и 4:6. Мечот траеше 2 часа и 18 минути. Руд сервира четири аса, направи четири двојни грешки и реализираше 4 од 7 брејк топки. Ѓоковиќ три пати сервираше ас, направи …

Ѓоковиќ загуби од Руд во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло Read More »

Алкалоид со гостинска победа над Тиквеш го задржа чекорот со водечките екипи


 Македонскиот ракометен вцицепрвал Алкалоид вечерва забележа победа на гостувањето во Кавадарци против Тиквеш со 28:23 и ги задржа шансите за висок пласман. Репрезентативецот Марко Митрев беше најефикасен во победничкиот тим со седум погодоци, кај домаќините се истакна Мартин Манасков со осум голови. Резултати на другите натпревари од 9. коло во плејофот од машката ракометна Супер …

Алкалоид со гостинска победа над Тиквеш го задржа чекорот со водечките екипи Read More »

Со првиот удар од Дарко Панчев промовиран шутбал – новиот спорт во Македонија


Поранешната „Златна копачка“ на Европа, Дарко Панчев го изведе почетниот удар на првиот натпревар во шутбал – фудбал со одење, во Македонија, одржан под покровителство на Клиника Жан Митрев.  Новиот вид спорт беше промовиран на ревијален турнир каде учествуваа повеќе екипи со мешан машко-женски состав.  – Иницијативата за популаризирање на новиот спорт е поттикната од …

Со првиот удар од Дарко Панчев промовиран шутбал – новиот спорт во Македонија Read More »

Покетино: Многу е тешко кога немате борбен состав


Менаџерот на Челси, Маурисио Покетино пред натпреварот на „сините“ во Лондон против Евертон во понеделник, зборуваше за големиот број повредени во составот, а неодамна во „амбулантата“ влегоа и Енцо Фернандез и Аксел Дисаси. -Овие двајца не тренираат, не знаеме дали ќе можат да играат. Праведно е да се има борбено подготвен состав. Не можеме да …

Покетино: Многу е тешко кога немате борбен состав Read More »

Алегри: Целта е Јувентус да биде во ЛШ, а потоа управата ќе одлучи за мене


 Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри повторно призна дека не знае дали ќе остане на чело на тимот и следната сезона. Во принцип, тој е врзан за клубот до летото 2025 година, но според многумина, тој сега ќе си замине. -Целта е место во ЛШ, бидејќи се работи за 100 милиони евра. А за мојата иднина, …

Алегри: Целта е Јувентус да биде во ЛШ, а потоа управата ќе одлучи за мене Read More »

ЕХФ ја одби жалбата на Начевски на двегодишната суспензија


 Ракометниот суд на ЕХФ ја одби денеска жалбата на Драган Начевски и ја потврди двегодишната суспензија за поранешниот македонски судија и долгогодишен претседател на европската Судиска комисија, поради непријавување обид за поткуп за местење натпревари. Начевски беше суспендиран во мај лани откако данската телевизија ТВ2 достави до ЕХФ „аудио и видеозаписи“ за негова наводна вмешаност …

ЕХФ ја одби жалбата на Начевски на двегодишната суспензија Read More »

Американскиот тенисер Корда ограбен пред турнирот во Монте Карло


Американскиот тенисер Себастијан Корда бил нападнат и ограбен пред почетокот на АТП турнирот од серијата 1000 во Монте Карло, објави денеска весникот „Фигаро“. Инцидентот се случил на 4 април во туристичкиот град Рокбрун-Кап-Мартен. Според весникот, 23-годишниот тенисер бил нападнат од двајца непознати мажи – едниот го соборил Корда на земја, а другиот во тоа време …

Американскиот тенисер Корда ограбен пред турнирот во Монте Карло Read More »

Почина О Џеј Симпсон – по филмскиот грабеж, помина 10 години в затвор


Поранешната НФЛ ѕвезда О Џеј Симпсон почина на 76-годишна возраст по битка со ракот. Во февруари му беше дијагностициран рак, а само два месеци подоцна ја загуби битката со злобната болест. Неговиот живот беше обележан со таканареченото „Судење на векот“ во 1995 година, кога беше обвинет за убиство на неговата жена Никол Браун Симпсон и …

Почина О Џеј Симпсон – по филмскиот грабеж, помина 10 години в затвор Read More »

Интер Мајами на Меси елиминиран од Купот на шампионите во КОНКАКАФ


Интер Мајами рано утрово загуби од Монтереј во реваншот од четвртфиналето на Купот на шампионите КОНКАКАФ со 3:1. Средбата се одржа на стадионот „ББВА Банкомер“ во Монтереј. Напаѓачот на домашната екипа Брендон Васкез го отвори резултатот во 31. минута. Неговиот гол беше единствен во првото полувреме. Веднаш по паузата, тимот од Мексико постигна уште два …

Интер Мајами на Меси елиминиран од Купот на шампионите во КОНКАКАФ Read More »