Светскиот рекордер во маратонот Киптум загина во сообраќајна несреќа


Актуелниот светски рекордер во маратон, кенискиот тркач Келвин Киптум, загина во сообраќајна несреќа, објави порталот „Бизна Кенија“. Несреќата во која учествувал спортист се случила на автопатот меѓу кенискиот град Елдорет и селото Каптагат. Маратонецот возел автомобил, изгубил контрола и удрил во дрво. Заедно со 24-годишниот Киптум почина и неговиот тренер Жервејс Хакизимана. Двајцата починале на …

Светскиот рекордер во маратонот Киптум загина во сообраќајна несреќа Read More »

Канзас Сити пак го освои Суперболот


Канзас Сити ноќеска во Лас Вегас го победи Сан Франциско со 25:22 по продолжение во Суперболоот и втор пат по ред стана шампион во НФЛ. Мекол Хардман Џуниор, го постигна победничкиот тачдаун на три секунди до крајот на првото продолжение. ВИДЕО на следниот ЛИНК:  За Канзас ова е четврти Супербол трофеј во историјата на американскиот …

Канзас Сити пак го освои Суперболот Read More »

Брегот на Слоновата Коска го освои трофејот во Африканскиот куп на нации


 Репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска синоќа ја победи Нигерија во финалето на Африканскиот куп на нации со 2:1. Натпреварот се одигра во Абиџан, главниот град на Брегот на Слоновата Коска. Стрелец на единствениот гол на Нигерија беше Вилијам Труст-Еконг во 38. минута. Во 62. минута играчот од средниот ред на Брегот на Слоновата Коска, …

Брегот на Слоновата Коска го освои трофејот во Африканскиот куп на нации Read More »

Србија ќе заработи 250.000 евра од гостувањето во Русија


Белград – Потпретседателот на Фудбалската федерација на Србија (ФСС), Бранислав Недимовиќ, изјави денеска дека мартовското гостување на српската репрезентација во Москва нема врска со политиката. Србија на 21 март на „ВТБ Арена“ во Москва ќе одигра пријателски натпревар против руската фудбалска репрезентација, која од февруари 2022 година е под меѓународни санкции. „Пред нас е гостување во …

Србија ќе заработи 250.000 евра од гостувањето во Русија Read More »

Откажан слаломот во Банско поради дожд


Банско – Слаломот од Светскиот куп во алпско скијање е откажан денеска во Банско, откако силен дожд, проследен со густа магла, ја оштетија патеката, соопштија организаторите. Прекинот беше означен по стартниот број 31 кога организаторите проценија дека нема услови за продолжување на трката. Откажувањето најмногу го разочара Французинот Клемен Ноел, кој беше водечки пред норвешките скијачи …

Откажан слаломот во Банско поради дожд Read More »

Роналдо е најплатениот спортист во светот во 2023 година


Лос Анџелес – Кристијано Роналдо стана најплатениот спортист во 2023 година, објави списанието „Sportico“. Напаѓачот на Ал-Наср и португалски репрезентативец го зазеде првото место, со заработка од 275 милиони долари (215 милиони од фудбалот и 60 милиони долари од спонзорски договори). Топ 10 рангирањето изгледа вака: 1. Кристијано Роналдо (фудбал) – 275 милиони (215+60) 2. …

Роналдо е најплатениот спортист во светот во 2023 година Read More »

Роналдо се налути на скандирањата „Меси“: Јас сум овде, а не Меси


 Кристијано Роналдо ги загуби нервите неколку пати за време и по поразот на неговиот Ал-Насер од Ал-Хилал со 2:0 вчеравечер за купот „Ријад сезона“ во Саудиска Арабија, кој се играше неколку дена пред продолжението на првенството. Веќе за време на натпреварот, петкратниот освојувач на „Златната топка“ беше испровоциран од навивачите кои скандираа „Меси, Меси“. Во …

Роналдо се налути на скандирањата „Меси“: Јас сум овде, а не Меси Read More »

Даниел Димевски продолжува да го предводи МОК


Актуелниот претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК), Даниел Димевски, доби огромна поддршка од делегатите на редовното изборно собрание на организацијата, кои со големо мнозинство му дадоа доверба да го предводи МОК и во следниот мандат. Од 55 присутни делегати, 45 гласаа за Димевски, 8 беа против, а двајца беа воздржани. За изборот на Димевски, на непосредни …

Даниел Димевски продолжува да го предводи МОК Read More »

Милевски задоволен од составот на групата во Лигата на нации: Целта за нас е првото место


Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски во првата реакција на вечерашната жрепка за групната фаза во Лигата на нации рече дека целта на „црвено – жолтите“ е да го освојат првото место во групата Ц 4 во конкуренција на Ерменија, Фарски Острови и Латвија. „Ако во претходните циклуси бевме во групи кои реално сакавме …

Милевски задоволен од составот на групата во Лигата на нации: Целта за нас е првото место Read More »

Лига на нации: Македонските фудбалери против Ерменија, Фарски Острови и Латвија


Македонската фудбалска репрезентација вечерва со жрепка во Париз ги дозна противниците во групната фаза во Ц дивизијата на Лигата на нации. Жрепката одлучи македонската репрезентација да биде дел од групата Ц4 заедно со селекциите на Ерменија, Фарски Острови и Латвија. Воведното коло ќе се игра на почетокот на септември, а завршното во ноември. Четвртфиналните дуели …

Лига на нации: Македонските фудбалери против Ерменија, Фарски Острови и Латвија Read More »

Чеферин нема да се кандидира за нов мандат


Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, објави денеска дека нема да се кандидира за нов мандат на чело на раководството тело на европскиот фудбал. На 48. редовен Конгрес кој денеска се одржа во Париз дојде до промена на Статутот што ќе му овозможеше нов мандат до 2027 година, но се случи пресврт и Чеферин најави дека …

Чеферин нема да се кандидира за нов мандат Read More »

Медалите за Олимпијадата во Париз 2024 година ќе содржат метал од Ајфеловата кула


Париз – Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ги промовира медалите што ќе им бидат доделени на победниците на Летните игри 2024 година во Париз. Забележано е дека наградите ќе содржат парче од оригиналната метална конструкција на Ајфеловата кула – еден од симболите на главниот град на Франција. Материјалот ќе биде нанесен во шестоаголна форма на секој …

Медалите за Олимпијадата во Париз 2024 година ќе содржат метал од Ајфеловата кула Read More »

Клоп нема да ја прифати понудата да ја води Барселона


Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп следната сезона нема да соработува со Барселона. Според „Catalunya Radio“, германскиот стручњак ја отфрлил оваа можност бидејќи сѐ уште сака да паузира од тренерската работа по заминувањето од англискиот клуб. Ниту повик од претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, ниту која било друга опција за продолжување на кариерата нема да го …

Клоп нема да ја прифати понудата да ја води Барселона Read More »

Реал сака да купи 18-годишен дефанзивец


 Еден од главните проблеми на Реал Мадрид сезонава е дефанзивата, а причините се бројните повреди. „Кралскиот клуб“ прво остана без Едер Милитао, а потоа се повреди и Антонио Рудигер, а со поситни повреди се мачи и Дави Алаба. Па затоа раководството на шпанскиот фудбалски великан во летниот преоден рок е решено да инвестира во последната …

Реал сака да купи 18-годишен дефанзивец Read More »

Тенисерките доминираат меѓу најплатените спортистки


Њујорк – Меѓу десетте најдобро платени спортистки во изминатата години дури седум се тенисерки. На врвот на листата е американската тенисерка Коко Гоф, која во 2023 година заработи 21.1 милиони евра. Зад неа е полската тенисерка Ига Швјонтек со вкупно инкасирани 20.2 милиони евра. На третото место според заработувачката лани е кинеската скијачка во слободен стил …

Тенисерките доминираат меѓу најплатените спортистки Read More »

Реал го покани Ал-Наср со Роналдо да игра на реновираниот „Сантијаго Бернабеу“


Ријад – Реал Мадрид може да одигра пријателски натпревар против Ал-Наср, пренесува арапскиот новинар Сауд Ал-Сарами. Според новинарот, шпанскиот фудбалски великан го покани Ал-Наср да игра на реновираниот стадион „Сантијаго Бернабеу“ во чест на завршувањето на реконструкцијата на стадионот, што треба да се случи на крајот на оваа или почетокот на следната година. Поранешниот напаѓач на …

Реал го покани Ал-Наср со Роналдо да игра на реновираниот „Сантијаго Бернабеу“ Read More »

Еве, што направи Ибрахимовиќ на Санремо 2024 (видео)


Санремо –  Синоќа започна 74. издание на италијанскиот музички фестивал Санремо, на кој Италијанците и оваа година ќе го изберат својот претставник на Изборот на песна за Евровизија. Покрај водителот Амадеус, водител на првата полуфинална вечер на Санремо беше Марко Менгони, минатогодишниот победник на фестивалот, објави „РТС“.   Амадеус неколку пати беше прекинуван со мелодии кои потсетуваат на …

Еве, што направи Ибрахимовиќ на Санремо 2024 (видео) Read More »

Бекер повеќе не е тренер на Руне


Гентофте – Тениската легенда, Борис Бекер повеќе нема да биде главен тренер на Холгер Руне, потврди во вторникот самиот Германец. Поранешниот тренер на Новак Ѓоковиќ се врати во тренерската работа токму со соработка со Руне, по отсуството што го имаше поради затворската казна. -Сакам да ве информирам дека веднаш престанувам да ја извршувам улогата на главен …

Бекер повеќе не е тренер на Руне Read More »

Ризикот од топлотен бран лебди над Олимписките игри во Париз


Тешко е да се замисли летната жештина сега во средината на зимата во Париз, но за шест месеци кога светските спортисти ќе пристигнат на Олимпијадата, уште еден силен топлотен бран ќе предизвика проблеми за организаторите. Новата студија која прикажува „климатски симулации за предвидување на најлошите топлотни бранови за време на Олимпијадата во Париз 2024“  предупредува …

Ризикот од топлотен бран лебди над Олимписките игри во Париз Read More »

Почина Курт Хамрин, последниот учесник во финалето на фудбалскиот Мундијал во 1958 година


Стокхолм – Почина последниот учесник во финалето на Светското првенство во 1958 година, Курт Хамрин. Поранешниот напаѓач на Шведска имаше 89 години. Хамрин беше последниот учесник во финалето на Светското првенство во 1958 година со Бразил (2:5). Од шведската репрезентација од тој состав жив е само Уве Олсон, кој не играше во финалето. Во текот …

Почина Курт Хамрин, последниот учесник во финалето на фудбалскиот Мундијал во 1958 година Read More »