Надал ги пропушта турнирите во Барселона, Монте Карло и Мадрид


Мадрид – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал поради проблеми со грбот ќе отсуствува околу шест недели, пренесува денеска весникот Диарио Спорт. Според изворот, голема е веројатноста Надал да ги пропушти турнирите во Монте Карло, Барселона и Мадрид. Оваа сезона, 37-годишниот Шпанец настапи на турнирот во Бризбејн, каде во четвртфиналето загуби одавстралискиот тенисер Џордан Томпсон. Надал притоа го …

Надал ги пропушта турнирите во Барселона, Монте Карло и Мадрид Read More »

Полски навивач ќе пешачи 100 километри поради гол кој го постигна голман


Фудбалски навивач од Полска ќе мора да пешачи 100 километри во рок од три денови за да го исполни ветувањето дека пеш ќе стигне до стадионот на екипата чиј голман прв ќе постигне гол оваа сезона во полската Екстракласа. „Ако некој голман постигне гол до крајот на сезоната, лично ќе пешачам до стадионот на неговиот …

Полски навивач ќе пешачи 100 километри поради гол кој го постигна голман Read More »

Македонските ракометарки се пласираа на Европското првенство


Македонската женска ракометна репрезентација обезбеди пласман на Европското првенство (ЕП) кое ќе се одржи во декември, откако попладнево го совлада Азербејџан во Баку со 37-22 (19-12) во претпоследниот натпревар во квалификациската група 5. За избраничките на селекторот Кристијан Грчевски ова е трета победа во петтиот квалификациски дуел со која се зацврстија на второто место на …

Македонските ракометарки се пласираа на Европското првенство Read More »

Хансен става крај на кариерата по Игрите во Париз


 Данската ракометна ѕвезда и трикратен светски шампион Микел Хансен објави денеска дека ќе се пензионира „ова лето“ по Олимпијадата во Париз од 26 јули до 11 август. „Ова лето е вистинско време да ги закачам моите патики на ѕид, сè додека сум целосно ангажиран во тоа што го работам“, изјави 36-годишната ракометна легенда на прес-конференција …

Хансен става крај на кариерата по Игрите во Париз Read More »

Фенербахче останува во турската лига


Истанбул – Турскиот фудбалски клуб Фенербахче одржа вонредно собрание на стадионот „Улкер“ во Истанбул на кое присуствуваа 22.588 членови на клубот. Турскиот клуб на вонредната седница на собранието ја одложи одлуката за повлекување од Суперлигата. Претседателот на Фенербахче, Али Коч, синоќа на состанок ги собрал сите фудбалери со кои се разговарало за можноста за напуштање …

Фенербахче останува во турската лига Read More »

Данската ракометна легенда ја завршува кариерата


Познатиот дански ракометар, Микел Хансен, кој неколку пати беше прогласуван за најдобар играч кој некогаш стапнал на теренот, на крајот од сезоната ќе ја заврши кариерата, пренесува данската ТВ2. Поради гореспоменатата одлука, неговиот сегашен клуб Алборг свика вонредна прес-конференција на која Хансен ќе се осврне на неговата одлука да ја прекине кариерата по долги 15 …

Данската ракометна легенда ја завршува кариерата Read More »

Дончиќ може да потпише рекорден договор вреден 346 милиони долари


Суперѕвездата на Далас Маверикс, Лука Дончиќ ќе има право да потпише нов рекорд вреден договор во НБА од 346 милиони долари од следното лето. Словенецот веќе го исполни бараниот критериум од 65 одиграни натпревари оваа кампања и веќе може да биде избран во Ол-стар тимот, а доколку тоа се случи, бекот ќе има можност да …

Дончиќ може да потпише рекорден договор вреден 346 милиони долари Read More »

Дончиќ следната година би можел да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА


Лука Дончиќ е во конкуренција за најголемиот договор во историјата на НБА. Суперѕвездата на Далас ќе има право да потпише петгодишен супермаксимален договор вреден 346 милиони долари во 2025 година. Ова ќе биде најголемиот договор во историјата на НБА. Дончиќ во тековната регуларна сезона ги одигра потребните 65 натпревари, што му дава право да биде …

Дончиќ следната година би можел да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА Read More »

Роналдо по четврти пат сезонава е играч на месецот во првенството на Саудиска Арабија


Кристијано Роналдо е прогласен за играч на месец март во фудбалското првенство на Саудиска Арабија. Минатиот месец Португалецот учествуваше во два натпревари на Ал-Наср во првенството на Саудиска Арабија. На натпреварот со Ал Раед (1:3), Роналдо одигра 90 минути и не постигна гол, а на натпреварот против Ал-Таи (5:1), беше творец на хет-трик. Ова е …

Роналдо по четврти пат сезонава е играч на месецот во првенството на Саудиска Арабија Read More »

„Макпетрол“ со 13 медали најуспешен на државното карате првенство за сениори


Карате клубот „Макпетрол“ со вкупно освоени 13 медали  е најуспешен на државното првенство во карате за сениори во борби и кати што викендов се одржа во Скопје. Каратистите на „Макпетрол“ освоија шест златни, четири сребрени и три бронзени медали, со што не дозволија промена на врвот во генералниот пласман на првенството и повторно се најуспешен клуб. …

„Макпетрол“ со 13 медали најуспешен на државното карате првенство за сениори Read More »

„Макпетрол“ со 13 медали најуспешен на државното карате првенство за сениори


Карате клубот „Макпетрол“ со вкупно освоени 13 медали  е најуспешен на државното првенство во карате за сениори во борби и кати што викендов се одржа во Скопје. Каратистите на „Макпетрол“ освоија шест златни, четири сребрени и три бронзени медали, со што не дозволија промена на врвот во генералниот пласман на првенството и повторно се најуспешен клуб. …

„Макпетрол“ со 13 медали најуспешен на државното карате првенство за сениори Read More »

Две топки завршија во мрежата: Погледнете го апсурдниот гол на вториот тим на Реал


Бизарен гол беше виден на натпреварот од третата шпанска лига меѓу Атлетико Балеарес и Кастиља, инаку вториот тим на Реал, кој исто така оствари минимална победа со резултат 1:0. Имено, дури две топки влегоа во голот на Балеарес во истиот напад и во истиот момент во 72. минута од натпреварот. Играчот од средниот ред на …

Две топки завршија во мрежата: Погледнете го апсурдниот гол на вториот тим на Реал Read More »

Леброн Џејмс: Не знам кога ќе се пензионирам, но не ми останува уште многу време


Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс зборуваше за завршување на професионалната кариера. Триесет и деветгодишниот Џејмс кој ноќеска во победата (116:104) над Бруклин нетс постигна 40 поени, призна дека крајот на неговата играчка кариера е блиску. – Малку е веројатно дека сето ова ќе трае многу долго. Не знам кога ќе се затвори вратата …

Леброн Џејмс: Не знам кога ќе се пензионирам, но не ми останува уште многу време Read More »

Синер надмоќен против Димитров, го освои трофејот на Мастерсот во Мајами


Италијанскиот тенисер Јаник Синер синоќа го победи бугарскиот репрезентативец Григор Димитров во два сета во финалето на Мастерсот во Мајами. Натпреварот траеше 1 час и 14 минути и заврши со резултат 6:3 и 6:1. Синер сервираше четири аса, направи една двојна грешка и реализираше четири од осум брејк топки. Димитров имаше шест асови, една двојна …

Синер надмоќен против Димитров, го освои трофејот на Мастерсот во Мајами Read More »

ФФМ: Целосно соработуваме со МВР


Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) лиферуваше соопштение за полициската истрага која денеска беше спроведена во „Куќата на фудбалот“ во врска со наместени натпревари, истакнувајќи дека службите на ФФМ во целост соработуваат со Министерството за внатрешни работи (МВР). Во соопштението на ФФМ се прецизира дека од страна на МВР биле „побарани информации кои првенствено се однесуваат …

ФФМ: Целосно соработуваме со МВР Read More »

Димитров избори финале на Мастерсот во Мајами


Мајами – Бугарскиот тенисер Григор Димитров ноќеска го победи Германецот Александар Зверев во полуфиналето на турнирот во Мајами. Мечот траеше 2 часа и 39 минути и заврши со резултат 2:1, по сетови 6:4, 6:7 (4:7) и 6:4. Триесет и двегодишниот Бугарин сервира 18 аса, направи две двојни грешки и реализира две од две брејк топки. Неговиот …

Димитров избори финале на Мастерсот во Мајами Read More »

Ајакс со нов тренер во новата сезона


 Холандскиот фудбалски стратег Џон Ван’т Шип (60) на крајот од сезоната ја напушта клупата на Ајакс, а со раководството на екипата од Амстердам преговара за нова улога во клубот. Ван’т Шип го објави заминувањето од клупата на Ајакс денеска на прес-конференција во пресрет на неделниот дуел од холандското првенство против Цволе. „Би сакал да придонесам …

Ајакс со нов тренер во новата сезона Read More »

Меморијален натпревар во чест на Дражен Петровиќ со бројни гости од НБА


Хрватската кошаркарска репрезентација и селекција составена од европски играчи од НБА лигата, предводени од трофејниот српски стратег Жељко Обрадовиќ, ќе одиграат на 5 септември во Загреб меморијален натпревар во чест на 60. роденден на кошаркарската легенда Дражен Петровиќ, кој почина на 7 септември 1993 година во сообраќајна несреќа во Германија. Објавувајќи ги денеска деталите, организаторите …

Меморијален натпревар во чест на Дражен Петровиќ со бројни гости од НБА Read More »

Мареј се откажа од турнирите во Монте Карло и Минхен


  Шкотскиот тенисер Енди Мареј (36) ќе ги пропушти Мастерсот во Монте Карло и Отвореното првенство во Минхен следниот месец бидејќи се закрепнува од тешката повреда на зглобот на Мајами Опен, објави денеска неговиот тим. Мареј го повреди зглобот во решавачкиот сет на мечот против Чехот Томас Махач, кој на крајот победи со 5-7 7-5 …

Мареј се откажа од турнирите во Монте Карло и Минхен Read More »

Изненадување во Мајами: Алкараз елиминиран од Димитров


Карлос Алкараз беше јасен фаворит во борбата за овогодинешната Мастерс титула во Мајами, но веќе во четвртфиналето се прости од вториот трофеј на тој АТП турнир од серијата 1.000, бидејќи изминатава вечер немаше решение за ударите на Григор Димитров – 0:2 (2:6, 4:6). И не само тоа, Шпанецот беше толку слаб што по мечот не …

Изненадување во Мајами: Алкараз елиминиран од Димитров Read More »