Kултурата во срцето на европските градови со поддршка од ЕУ- што тоа значи за Скопје ?


Веспрем во Унгарија, Темишвар во Романија и Елевсина во Грција се актуелни Европски престолнини на културата. Ги преземаа титулите од Каунас, Еш и Нови Сад кои во 2022-ра го славеа европското културно наследство. Деновиве во Брисел се одлучуваше за една од Европските културни престолнини за 2028.  „Култура над поделба“ беше слоганот на програмата со која …

Kултурата во срцето на европските градови со поддршка од ЕУ- што тоа значи за Скопје ? Read More »

Филмаџиите на „Браќа Манаки“ закажуваат масажа во Битола  


  БИТОЛА – Битола нема хотели од рангот на „Хилтон“, ниту „Мериот“, ама го има кафето на Широк Сокак, Пелистер, и срдечното добредојде за светските и домашните филмаџии од ИФФК „Браќа Манаки“. На еден ден пред почетокот на 44. издание на фестивалот, Битола се подготвува за еден од значајните културни збиднувања во градот што го …

Филмаџиите на „Браќа Манаки“ закажуваат масажа во Битола   Read More »

Софи Хана, „новата“ Агата Кристи, доаѓа на „BookStar” во Скопје


Фестивалот „BookStar” објави дека од Обединетото Кралство во Скопје ќе пристигне Софи Хана, единствената писателка која првпат по четириесет години од смртта на Агата Кристи беше одбрана од страна на нејзините наследници и семејство да пишува романи-продолженија со Херкул Поаро. Во светот има многу автори што ги споредуваат дека се како Агата Кристи, но само …

Софи Хана, „новата“ Агата Кристи, доаѓа на „BookStar” во Скопје Read More »

Билјана Драгичевиќ Пројковска лауреат на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговоски“


 Актерката Билјана Драгичевиќ Пројковска е годинашен лауреат на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговоски“ – награда за особен придонес во македонскиот театар и култура – што по 15. пат ќе се одржи од 28 септември до 7 октомври во Крива Паланка. На јубилејниот фестивал, кој што традиционално е ревијален и нема натпреварувачки карактер, ќе настапат …

Билјана Драгичевиќ Пројковска лауреат на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговоски“ Read More »

Нема да дозволам штетни одлуки за Библиотеката во Тетово, вели министерката за култура


Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на денешната прес-конференција во Медија-центарот во Владата, одговарајќи на новинарско прашање, се осврна на состојбите и актуелните случувања во НУ Библиотека „Кочо Рацин“ во Тетово. Костадиновска-Стојчевска, давајќи прецизни информации за сите активности поврзани со Библиотеката во Тетово, појасни дека во насока на квалитетно и совесно користење на просторот во НУ, …

Нема да дозволам штетни одлуки за Библиотеката во Тетово, вели министерката за култура Read More »

Агенцијата за филм има средства, никој не ја кочи актуелната продукција


Темата за наводно намален буџет на Агенцијата за филм, како и за обвинувањата од филмската фела дека се кочи процесот на продукција, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на денешната прес-конференција ја разјасни со елаборирање на буџетските сметки на Агенцијата и нивната реализација. „Морам да го повторам истото тоа што им го реков на денешната средба …

Агенцијата за филм има средства, никој не ја кочи актуелната продукција Read More »

Годинашното издание на „Браќа Манаки“ со 79 филмови и 400 гости


На денешната прес конференција на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ која се одржа во Офицерскиот дом во Битола беа презентирани детали за годинешната програма на Фестивалот, но и офф програмата. -Еве со оваа прес конференција, прва во Битола, фестивалот си дојде дома, тој си припаѓа на Битола, тука ќе остане и ова е негов вистински дом …

Годинашното издание на „Браќа Манаки“ со 79 филмови и 400 гости Read More »

Статусот на УНЕСКО останува, остануваат и препораките за негово зачувување, вели Костадиновска-Стојчевска


Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО високо го вреднува донесувањето на стратегискиот план заедно со Република Албанија, како потврда за нашите искрени намери за зачувување на статусот и подготвеност за работа дома и интензивна соработка. Престижниот статус ни останува, но остануваат и препораките за негово зачувување, истакна денеска на прес-конференција министерката за култура Бисера …

Статусот на УНЕСКО останува, остануваат и препораките за негово зачувување, вели Костадиновска-Стојчевска Read More »

„Манаки Манифест“ – балканските кинематографери го креваат гласот за подобри услови за работа


Балканската конференција на кинематографери која ќе се одржи во Битола, за време на ИФФК „Браќа Манаки“ ќе промовира документ Манаки Манифест, изјави на прес конференција директорот на фестивалот Симеон Мони Дамевски. Целта е, рече Дамевски, балканските кинематографери да подготват проглас што ќе биде испратен  до светската организација ИМАГО и кој ќе содржи барања за подобрување …

„Манаки Манифест“ – балканските кинематографери го креваат гласот за подобри услови за работа Read More »

Нарацијата во книжевноста и филмот: Румена Бужаровска и Ана Василева дел од „Браќа Манаки“


На 22 септември, од 17:30 часот, во битолска „Магаза“, Румена Бужаровска и Ана Василева ќе поразговараат за нарацијата во уметноста и филмот, како дел од меѓународниот филмски фестивал „Браќа Манаки“. „Никаде не одам“, „Мојот маж“ и „Осмица“ од Румена Бужаровска – едни од најчитаните и најпреведуваните збирки раскази во нашата земја – се одлична илустрација …

Нарацијата во книжевноста и филмот: Румена Бужаровска и Ана Василева дел од „Браќа Манаки“ Read More »

( Видео) Костадиновска-Стојчевска ќе информира за заклучоците од 45.сесија на Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО


Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска на прес-конференција ќе информира за заклучоците од 45.сесија на Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО што се одржа од 12 до 17 септември во Ријад, Саудиска Арабија, а кои се однесуваат на Охридскиот Регион. На прес-конференцијата, како што е најавено, ќе стане збор и за актуелните теми и …

( Видео) Костадиновска-Стојчевска ќе информира за заклучоците од 45.сесија на Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО Read More »

Во Филхармонија втората сезона на „Денови на македонска музика“


Во Големата сала на Филхармонија од 20 часот вечерва ќе започне втората сезона на манифестацијата „Денови на македонска музика“, соопшти Сојузот на композитори на Македонија. Како што се појаснува во соопштението, под палката на нашата реномирана диригентка Бисера Чадловска, ќе настапат солистите Маја Кастратовиќ на пијано, Златка Митева на флејта и Владимир Лазаревски на обоа, …

Во Филхармонија втората сезона на „Денови на македонска музика“ Read More »

Започна снимањето на босанскиот филм „Павилјон“ во копродукција со „Круг филм“ од Скопје


Во продукција на продукциската куќа „Панглас“ од Сараево и ко-продуцентот „Круг филм“ од Скопје, во Зеница, Босна и Херцеговина, започна снимањето на долгометражниот игран филм „Павилјон“. Филмот е по сценарио на Виктор Иванчиќ и Емир Имамовиќ-Пирке, во режија на Дино Мустафиќ, а снимањето ќе трае до почетокот на октомври оваа година. Филмот раскажува приказна за …

Започна снимањето на босанскиот филм „Павилјон“ во копродукција со „Круг филм“ од Скопје Read More »

Архитектонска изложба „Иднината како проект – Доксијадис во Скопје“ во МСУ


Во Музејот на современата уметност – Скопје денеска во 19 часот ќе биде отворена архитектонската изложба „Иднината како проект – Доксијадис во Скопје“. Во годината кога Скопје одбележува 60 години од катастрофалниот земјотрес што го разурна градот на 26 јули 1963 година оваа изложба има за цел одново да ја стави во центарот на вниманието …

Архитектонска изложба „Иднината како проект – Доксијадис во Скопје“ во МСУ Read More »

Во Филхармонија втората сезона на „Денови на македонска музика“


Во Големата сала на Филхармонија од 20 часот вечерва ќе започне втората сезона на манифестацијата „Денови на македонска музика“, соопшти Сојузот на композитори на Македонија. Како што се појаснува во соопштението, под палката на нашата реномирана диригентка Бисера Чадловска, ќе настапат солистите Маја Кастратовиќ на пијано, Златка Митева на флејта и Владимир Лазаревски на обоа, …

Во Филхармонија втората сезона на „Денови на македонска музика“ Read More »

Костадиновска-Стојчевска од Брисел: Скопје е точка на средба на култури и нации, на историја и иднина


Скопје ја доби титулата „Европска престолнина за културата за 2028 година“. Одлуката  ја соопшти Европската комисија денеска во Брисел, по вчерашната презентација на апликациите на земјите кои беа во потесен избор за оваа престижна титула, каде што свое обраќање имаше и министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска. Скопје ја доби довербата за организација на годината во која ќе се слават македонската и …

Костадиновска-Стојчевска од Брисел: Скопје е точка на средба на култури и нации, на историја и иднина Read More »

Филмот „Нешто слатко“ во повеќе градови низ Македонија


„Нешто слатко“ –  романтичната и питката комедија со актерските ѕвезди: Сашко Коцев како Аце Мајсторовски и Јелена Јованова-Периќ во ликот на Каја, од премиерната проекција во мај 2023 год. до сега, во кино салите и на отворено (летни кина), ширум нашата земја се прикажа пред повеќе од 7000 задоволни гледачи.  Главниот дистрибутер во РСМ, ПРОЦЕС …

Филмот „Нешто слатко“ во повеќе градови низ Македонија Read More »

(Видео) Скопје прогласен за Европски град на културата за 2028


Скопје е прогласен за Европски град на културата за 2028, победувајќи ја црногорска Будва во натпреварот. На церемонија во Домот на европската историја во Брисел, присуствуваа градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска и други учесници кои ја подготвуваа апликацијата. Скопје и Будва влегоа во потесниот избор за да станат …

(Видео) Скопје прогласен за Европски град на културата за 2028 Read More »

Комеморација за Kатина Иванова: Ти, матица и кралица за сѐ


Суперлативи за Катина Иванова како голема актерка и човек, на денешната комеморација, по повод нејзината смрт на 72 годишна возраст, минатиот месец. На комеморацијата што ја организира матичната куќа на Иванова- Македонскиот народен театар, режисерката Зоја Бузалковска рече дека една од особеностите со кои Катина Иванова ќе остане врежана во нашата театарска меморија е интонацијата …

Комеморација за Kатина Иванова: Ти, матица и кралица за сѐ Read More »

Проекција на „Кој тоа таму пее“ во Кинотеката и разговор со Слободан Шијан


Култниот филм „Кој тоа таму пее“ на режисерот Слободан Шијан ќе биде прикажан вечерва во 20 часот во летното кино „Мирно лето“ на Кинотеката. Проекцијата е во рамките на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, а со Шијан ќе разговара Александар Прокопиев, писател и уметнички директор на фестивалот. Филмот снимен во 1980 година и кој бажи …

Проекција на „Кој тоа таму пее“ во Кинотеката и разговор со Слободан Шијан Read More »