„Азно“- Кирил Трусов ќе свири на роденденскиот концерт на оркестарот на Филхармонија


Во четврток со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Азно“ со кој ќе одбележи 78 години од формирањето на институцијата. На роденденскиот концерт како солист ќе настапи Кирил Трусов, еден од најдобрите виолинисти на светската музичка сцена во моментов. Солистка е и македонската обоистка Гордана Јосифова Неделковска. Диригент …

„Азно“- Кирил Трусов ќе свири на роденденскиот концерт на оркестарот на Филхармонија Read More »

„Нова Атлантида“- промоција на последното дело на Петре Бакевски во МКЦ


Последното дело од истакнатиот македонски писател Петре Бакевски, „Нова Атлантида“, што е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ќе биде промовирано на 23 ноември (среда), во 19 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. Промотори на книгата ќе бидат етаблираната критичарка, есеистка и театролог Јелена Лужина и познатиот …

„Нова Атлантида“- промоција на последното дело на Петре Бакевски во МКЦ Read More »

Големиот македонист од Полска, Влоѓимјеж Пјанка, почина на 85 години


             Пред неколку дена, на 17 ноември, нѐ напушти еден од најголемите современи полски македонисти и искрен пријател на Македонија, професорот Влоѓимјеж Пјанка, член на МАНУ. Беше почитуван и еминентен професор на повеќе полски и странски универзитети, почнувајќи неговиот матичен Варшавски универзитет, во Институтот за западна и јужна славистика, потоа …

Големиот македонист од Полска, Влоѓимјеж Пјанка, почина на 85 години Read More »

Опевањето на женската храброст во фокусот на дуодрамата „Жената како воено поле“


Опевањето на женската храброст, преку едни трауматични искуства, прикажани симболично, но сепак искрено кога станува збор за емотивната состојба, е целта на претставата „Жената како воено поле“ од Матеи Висниек, која премиерно беше изведена на академската сцена на Еуропа прима. Станува збор за дуодрама во која играат актерките Марија Кондовска како Кејт и Кристина Гиева …

Опевањето на женската храброст во фокусот на дуодрамата „Жената како воено поле“ Read More »

„Луѓето, а не градот“ – нова книга од Снежана Младеновска-Анѓелков


  Издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ ја објави книгата „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска-Анѓелков, која во 2012 ја доби наградата „Роман на годината“ за нејзината дебитантска книга „Единаесет жени“. Според рецензијата, новата прозна книга на авторката е слоевито, хибридно дело, одлично обмислена комбинација од реални животни приказни обликувани низ книжевно-раскажувачка визура, кои се движат низ …

„Луѓето, а не градот“ – нова книга од Снежана Младеновска-Анѓелков Read More »

Европски филмови на деветтиот „Фестивал на тркала“


Европски филмови денеска и утре ќе се прикажуваат бесплатно во рамки на деветтиот „Фестивал на тркала“ во Кинотеката и онлајн преку посебна фестивалска платформа на Сinesquare.net . Филмовите ќе бидат достапни онлајн до 27 ноември 2022. Фестивалската програма оваа година вклучува четири филма – два од Швајцарија и по еден од Италија и  Белгија. Од 12 …

Европски филмови на деветтиот „Фестивал на тркала“ Read More »

Музејот на современа уметност доби високо признание во Словенија


  Музејот на современата уметност од Скопје го доби престижното Специјално признание за креативност како кандидат од Македонија во рамките на доделувањето на наградата „Жива“ за најдобар словенски музеј, што ја доделува Меѓународната фондација „Форум на словенските култури“ со седиште во Љубљана, Словенија. На свечената церемонија на доделувањето на наградите, која се одржа синоќа во …

Музејот на современа уметност доби високо признание во Словенија Read More »

Претставата „Глумици“ ја доби наградата „Биш“ на 47. МОТ


Награда БИШ за најдобра претстава меѓу две фестивалски изданија ја доби претставата „ГЛУМиЦИ“ во продукцијата на колективот „Артопија“ (Наташа Петровиќ, Симона Спировска, Ненад Митевски, Бојан Кирковски, Мартин Јорданоски, Кристина Леловац, Никола Наковски, Никола Ристески). Според жирито во состав: Јанко Љумовиќ (продуцент и професор, Црна Гора), Рок Вевар (историчар на танцот и куратор, Словенија) и Наташа Гвозденовиќ …

Претставата „Глумици“ ја доби наградата „Биш“ на 47. МОТ Read More »

„Шеќерни луѓе“ награден со уште две награди за најдобра актерка и најдобар актер


Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју Продукција“ е награден со уште две награди на „Арт филм спирит авордс“ (Art Film Spirit Awards) во соработка со „Торонто филм магазин“ (Toronto Film magazine). – Наградите за најдобра актерка и актер на „Арт филм спирит“ во соработка со списанието „Торонто филм“ …

„Шеќерни луѓе“ награден со уште две награди за најдобра актерка и најдобар актер Read More »

Продолжува конзервацијата и заштитата на најголемиот иконостас во Македонија


  Конзерваторите од битолскиот и од прилепскиот Завод и музеј интензивно работат на реставраторските и конзерваторски работи на заштитата на монументалниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“. Тимот стручњаци работи на втората фаза од проектот на заштитата на иконостасот по ланските почетни детектирања на општетувањата и првите зафати на конзервација и реставрација. Догодина ќе биде …

Продолжува конзервацијата и заштитата на најголемиот иконостас во Македонија Read More »

Во Куманово изложба „Без дистанца“ на македонски и бугарски академски ликовни уметници


Меѓународната изложба на уметнички дела со наслов „Без дистанца“ на македонски и бугарски академски ликовни уметници, ќе биде отворена вечер во 19 часот во изложбениот салон на Национална установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово. Како што информираа денеска од Центарот, изложени ќе бидат 40 дела од по десет македонски и исто толки бугарски …

Во Куманово изложба „Без дистанца“ на македонски и бугарски академски ликовни уметници Read More »

Вечер на Љубиша Никодиновски и доделување на наградата БИШ на МОТ


Низ анегдоти и интересни случки, вечерва 18.10.2022 во 18 часот пријателите на Љубиша Никодиновски – Биш ќе се соберат во Галеријата на МКЦ и неформално ќе не потсетат за сѐ она што го врзуваше него и Млад Отворен театар, на вечер насловена како „За зелената гуска и црвените рози“. „Траен е белегот на Биш на …

Вечер на Љубиша Никодиновски и доделување на наградата БИШ на МОТ Read More »

Бурна и раскошна драмедија, вели „Холивуд репортер“ за „Кајмак“


  „Бурна и раскошна драмедија“ … вели прочуеното филмско списание „Холивуд репортер“ во рецензијата за „Кајмак“ на Милчо Манчевски. „Холивуд репортер“ е меѓу трите најголеми светски филмски списанија, заедно со „Вараети“ и „Скрин интернешенал“, кој пишува рецензии за сите филмови на Манчевски, што е престиж,  а македонските медиуми ги пренесуваат. „Донекаде забавен, но и претеран, …

Бурна и раскошна драмедија, вели „Холивуд репортер“ за „Кајмак“ Read More »

Концерт на Паскал Голоа со учениците од „Илија Николовски –Луј“


Паскал Голоа, директор на Музичкиот конзерваториум Моцарт во Париз, вечер во Музеј на македонската борба ќе одржи мастер клас по оркестрирање со учениците од средното музичко училиште „Илија Николовски Луј“ во Скопје. Паскал Голоа е повеќестран уметник и мајстор на инструментот фаготот. Голоа е солист, концертен изведувач и педагог, а денес сè повеќе се потврдува …

Концерт на Паскал Голоа со учениците од „Илија Николовски –Луј“ Read More »

„Пепелашка“ како „Брилијантин“ – нова балетска претстава премирно во НОБ на 19 и 25 ноември


Новата балетска претстава „Пепелашка“ #Љубов од Сергеј Прокофјев во кореографија на Александар Илиќ од Србија, премиерно ќе се прикажува во сабота, 19 ноември, на сцената во Националната опера и балет (НОБ). Претставата е наменета за сите возрасти и претставува спој меѓу класиката и модернизмот. Кореографот на претставата, која за првпат се поставува на сцената на …

„Пепелашка“ како „Брилијантин“ – нова балетска претстава премирно во НОБ на 19 и 25 ноември Read More »

Костадиновска – Стојчевска: Мораме да ги сопреме загрозувачите на Охридскиот регион


Можеме да констатираме дека и покрај преземените активности, нашата заедничка акција како да го нема задоволителниот интензитет во справувањето со причините и со причинителите кои го загрозуваат Охридскиот регион, впишан во Листата на УНЕСКО како реткост од светско значење. Мораме итно и сите да дејствуваме, нагласи денеска министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска на …

Костадиновска – Стојчевска: Мораме да ги сопреме загрозувачите на Охридскиот регион Read More »

Излезе од печат тријазичното издание на детски сликовници ,,Во светот на палавите афоризмичиња”


Излезе од печат тријазичното издание на детски сликовници со илустрирани афоризми од Миле Ѓорѓијоски. Како што информираше авторот, се работи за две едиции од сликовниците „Во Светот на палавите афоризмичиња” објавени на македонски, турски и ромски јазик. -Илустрациите од петтото и шесто издание на сликовниците се правени од ученички од деветто одделение од подрачното училиште …

Излезе од печат тријазичното издание на детски сликовници ,,Во светот на палавите афоризмичиња” Read More »

Од уметници до политичари- црвен килим за македонската премиера на „Кајмак“ (фото)


Актери, режисери, уметници, бизнисмени и политичари прошетаа синоќа на црвениот килим пред Македонската филхармонија, каде што се одржа со нетрпение очекуваната македонската гала премиера на најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“. По Токио и Тајпеј, „Кајмак“ дојде дома. Од денес, почнува истовремено да се прикажува во речиси 30 градови низ целата земја- Гостивар, Пробиштип, Делчево, …

Од уметници до политичари- црвен килим за македонската премиера на „Кајмак“ (фото) Read More »

Концерт на „Пијано Tрио“ во КИЦ-Скопје


Ансамблот „Пијано Трио“ вечер со почеток во 2о часот,  ќе одржи концерт во Културно информативен центар – Скопје во рамки на годинашното издание на Есенските музички свечености. Пијано триото потсои од 2014 година, а го сочинуваат тројца етаблирани музичари – Татијана Петрушевска Караскаковска на обоа, Марјан Милошевски на фагот и Петар Макариевски на пијано. Она што …

Концерт на „Пијано Tрио“ во КИЦ-Скопје Read More »

„Mелек“ – аудио-визуелна инсталација од Адем Салиу во КИЦ-Скопје


Во Културно-информативниот центар – Скопје, вечер ќе биде отворена изложбата од Адем Салиу насловена „Мелек”. Станува збор за аудио-визуелна инсталација на слики со која уметникот ќе се претстави пред културната публика. Салиу за себе вели дека како уметник, својата креативност ја посветува на дигитална уметност. Уметничките дела ги креира исклучиво користејќи софтвери на дигитална платформа, аудио …

„Mелек“ – аудио-визуелна инсталација од Адем Салиу во КИЦ-Скопје Read More »