Концерт за флејта и пијано со Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ на „Охридско лето“


Унгарскиот флејтист Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ пијанист од Србија вечер ќе настапат во црквата „Света Софија“ во рамките на фестивалот „Охридско лето“. На програмата, како што соопшти националната установа „Охридско лето“, се дела од Доплер, Дворжак, Дебиси, Барток, Масне и Борне. Јанош Балинт е роден во 1961 година во Унгарија. Дипломирал на академијата „Франц …

Концерт за флејта и пијано со Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ на „Охридско лето“ Read More »

Крушево, Силата нека биде со тебе- Македониумот како сцена од „Војна на ѕвездите“ (галерија)


Бескрајниот свет на имагинацијата повторно дојде до израз во делата на уметникот и дизајнер Зоран Кардула.  Во чест на Илинден, ги поврза ликовите и сцените од култната филмска сага на Џорџ Лукас со сагата на споменикот на Гумење. Во плакатите на Кардула ги гледаме ликовите како Дарт Вејдер и Јода сместени во и околу Македониумот, …

Крушево, Силата нека биде со тебе- Македониумот како сцена од „Војна на ѕвездите“ (галерија) Read More »

Филмската академија доби прва Азијка за претседател – која е Џенет Јанг?


  САД- Холивудската продуцентка Џенет Јанг е именувана за нов претседател на Академијата за филмски уметности и науки од Одборот на гувернери на организацијата. Јанг, која има кинеско потекло, е првата личност од Азија која некогаш ја зазеде оваа позиција и четврта жена зад Феј Канин (1979-1983), Шерил Бун Ајзакс (2013-2017) и Бет Дејвис (Дејвис …

Филмската академија доби прва Азијка за претседател – која е Џенет Јанг? Read More »

Интернационален детски театарски фестивал „Битолино“


Во Битола денеска почнува 11. издание на Интернационалниот детски театарски фестивал „Битолино“ кој годинава се одржува под мотото „Per astera ad astra“ или „Патот до ѕвездите е трнлив“. Фестивалот за прв пат ќе се одржи во нов формат односно претставите ќе се одиграат под отворено небо, на две сцени, на платото на Офицерски дом, дел …

Интернационален детски театарски фестивал „Битолино“ Read More »

Проекција на македонскиот филм „Хомо“ на „Десет дена Крушевска Република“


  Со проекцијата на македонскиот филм „Хомо“, вечер од 21 часот продолжува богатата програма на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“. Филмот ќе се прикажува на летната сцена  од спомен куќата „Тодор Тоше Проески“ на Гумење во Крушево. Филмот е во режија на Игор Иванов Изи, кој заедно со Сашо Кокаланов се потпишува како автор на сценариото. …

Проекција на македонскиот филм „Хомо“ на „Десет дена Крушевска Република“ Read More »

Чешкото трио „Инсендио“ вечер на „Охридско лето“


Чешкото трио „Инсендио“ ќе настапи вечер на 62. издание на фестивалот „Охридско лето“. Триото составено од пијанистката Каролина Франтишова, виолинистот Филип Зајков и виолончелистот Вилем Петрас е основано во 2016 година во Прага. Националната установа „Охридско лето“ соопшти дека се наградувани на повеќе национални и меѓународни натпревари за класична музика, меѓу кои „Џани Бергамо“ во …

Чешкото трио „Инсендио“ вечер на „Охридско лето“ Read More »

Хрватската писателка Ена Катарина Халер на книжевна резиденција во Скопје


  Во рамки на резиденцијалната програма на издавачката куќа „Готен“, поддржана од европската мрежа за превод и книги „Традуки“, на книжевна резиденција во Скопје во август престојува писателката од Хрватска Ена Катарина Халер. Во текот на својот резиденцијален престој во Скопје, Ена Катарина Халер ќе работи на својот нов роман, а ќе има можност одблиску …

Хрватската писателка Ена Катарина Халер на книжевна резиденција во Скопје Read More »

Костадиновска-Стојчевска во Смилево: Ние, Македонците, никогаш и ништо не сме добиле на подарок


Нема Македонец, каде и да е на оваа „дуња“, кому денеска не му доаѓа да заплаче како дете зашто денеска е нашиот празник над сите празници – Илинден, рече во својот емотивен говор министерката за култура Бисера  Костадиновска-Стојчевска во Смилево. – Овде, во Смилево, каде што се и колепката и гробот на нашиот национален херој …

Костадиновска-Стојчевска во Смилево: Ние, Македонците, никогаш и ништо не сме добиле на подарок Read More »

Прво издание на фестивалот „Преку езерото“ од 5 до 7 август во Стар Дојран


  Девет исклучителни кратки филмови од осум медитерански земји, со актуелни теми ќе бидат прикажани на првото издание на Меѓународниот филмски фестивал „Преку езерото“ што ќе се одржи од 5 до 7 август во Стар Дојран. Станува збор за прв филмски фестивал од ваков формат во земјава, кој ќе го збогати културниот живот во градот …

Прво издание на фестивалот „Преку езерото“ од 5 до 7 август во Стар Дојран Read More »

Шекспир на украински начин: „Кротењето на опаката“ ја отвора интернационалната драмска програма на „Охридско лето“


  Киевскиот академски регионален музички и драмски театар „П.К. Саксагански“ со Шекспировата „Кротењето на опаката“ вечер ќе настапи на „Охридско лето“ во рамки на драмскиот дел од фестивалската програма. Режијата е на Викторија Шевченко. Дел од актерската екипа денеска на прес-конференција изнесоа детали за претставата, но и начинот на работа во услови на војна. Раководителот …

Шекспир на украински начин: „Кротењето на опаката“ ја отвора интернационалната драмска програма на „Охридско лето“ Read More »

Промоција на лексиконот „Странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“


  Во научниот и уметнички центар „Куќа на Уранија” – МАНУ, вечер ќе биде промовиран лексиконот „Странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“ на авторите Влатко Милошевски и Зоран Андонов. Во лексиконот, како што соопштија авторите, на речиси 400 страници претставени се биографиите на 246 странски сликари и 590 фотографии од нивните дела создадени …

Промоција на лексиконот „Странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“ Read More »

„Охридско лето“ како храм на европската култура- дипломатите ги поддржуваат уметниците


Традиционалните вечери на фестивалот „Охридско лето“ што досега се одржаа, Вечер на Европска унија, Српска вечер, Италијанска вечер и Француска вечер беа вистински празник за љубителите на културата. Концертите одржани во рамките на овие вечери ги донесоа најдобрите уметници од нивните земји, а во редовите на публиката беа и дипломатите кои несебично ги поддржаа настаните …

„Охридско лето“ како храм на европската култура- дипломатите ги поддржуваат уметниците Read More »

За иднината на скулптурата на Мајка Тереза ќе одлучи стручната јавност на општа дебата


  За споменичната скулптура посветена на Мајка Тереза чија градба со години е стопирана и го блокира влезот на плоштадот Македонија ќе се распише конкурс со цел стручната јавност да предложи прифатливо решение за овој простор. Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска вчера за неа не изјави ниту дека ќе се догради, ниту дека ќе …

За иднината на скулптурата на Мајка Тереза ќе одлучи стручната јавност на општа дебата Read More »

Црковното наследство незаштитено – во Албанија откриени повеќе од 20 нови украдени икони од Македонија


Во Албанија се откриени повеќе од 20 украдени икони од Македонија.  -Во тој процес на реституција со Република Албанија на веќе украдени икони, токму кога тој процес на 25 икони се заокружи, откривме нова пратка на икони, каде од 45 икони, веќе 23 или 24 се идентификувани дека се наши. Направивме тим од Министерство за …

Црковното наследство незаштитено – во Албанија откриени повеќе од 20 нови украдени икони од Македонија Read More »

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора


  Традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе донесе концерт на сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора. Дариа Масиеро е една од најзнaчајните вокални уметници во Италија. Настапува со некои од најголемите оперски имиња на денешницата како Хозе Карерас, Пласидо Доминго, Лео Нучи, Ренато Брусон, …

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора Read More »

„Галеб“ – драма за конфликтот меѓу две генерации и последиците од невозвратената љубов


  Култното дело на Чехов, „Галеб“  беше поставено вчеравечер во рамките на драмската програма на 62-то „Охридско лето“ во режија на извонредната Нела Витошевиќ а во изведба на професионалните актерите од Турски театар Скопје. На сцената во Центарот за култура „Григор Прличев“ беше доловена минливоста на животот во која се испреплетуваа синџир на ликови со …

„Галеб“ – драма за конфликтот меѓу две генерации и последиците од невозвратената љубов Read More »

Костадиновска-Стојчевска: Кратењето на буџетот за култура 34,6 отсто, нема да престанат инвестициите во објекти 


  Со ребалансот на буџетот кој пред извесен период беше изгласан во Собранието, кратењето на буџетот за култура изнесува 34,6 отсто и тоа е од програмскиот дел. Направивме кратења или пренамена на средства од оние ставки каде сметавме дека тоа е возможно и каде ќе биде најодржливо, изјави денеска министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на …

Костадиновска-Стојчевска: Кратењето на буџетот за култура 34,6 отсто, нема да престанат инвестициите во објекти  Read More »

Новиот конкурс за книжевната наградата „Пегаз“ отворен до први септември


  Четвртиот конкурс за книжевната награда „Пегаз“, за најдобар необјавен роман на годината, ќе биде отворен до први септември 2022 година. На конкурсот, распишан од издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, можат да конкурираат сите необјавени романи наменети за возрасни или за деца. Романите треба да …

Новиот конкурс за книжевната наградата „Пегаз“ отворен до први септември Read More »

Камерниот оркестар на МММ со целовечерен концерт на „Охридско лето“


  Камерниот оркестар на Музичката Младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ вечерва ќе одржи целовечерен концерт на фестивалот „Охридско лето“. Под диригентската палка на маестро Борјан Цанев, концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија постои 35 години и е основан како прв сегмент …

Камерниот оркестар на МММ со целовечерен концерт на „Охридско лето“ Read More »