Жан-Лик Годар се самоубил со помош


  Режисерот Жан-Лик Годар изврши самоубиство со помош. За тоа пишува францускиот весник „Либерасион“. „Тој не беше блиску до смртта, тој беше само исцрпен. Така тој донесе одлука да го запре животот. Тоа беше негова одлука и му беше важно да знае за тоа “, изјави за весникот неименуван роднина на режисерот. Потпомогнатото самоубиство го …

Жан-Лик Годар се самоубил со помош Read More »

Почина Серафим Фимчо Муратовски, еден од доајените на македонската музичка, оперска и балетска сцена


На 91-годишна возраст денеска почина Серафим Фимчо Муратовски, диригент и професор на Факултетот за музичка уметност во Скопје во пензија. Со над повеќе од 40 години уметничка исполнителна дејност, Фимчо Муратовски е еден од доајените на македонската музичка, оперска, и балетска сцена, како и на концертните подиуми во земјата. Музичкото образование го оформува на Музичката академија во …

Почина Серафим Фимчо Муратовски, еден од доајените на македонската музичка, оперска и балетска сцена Read More »

Дарја Ризова најдобра актерка на ФКТ „Ристо Шишков“


Ко-продукциската претстава „Нема да биде крај на светот“, на Македонскиот народен театар, Перипетија продукција – Скопје и Сараевскиот воен театар САРТР – Сараево, беше дел од натпреварувачката програма меѓу девет претстави на овогодинешниот 30. фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“ – Струмица кој се оддржува од 8 до 13 септември. Дел од историјата на овој …

Дарја Ризова најдобра актерка на ФКТ „Ристо Шишков“ Read More »

Трибина во ДПМ за литературните манифестации


Во Друштвото на писателите на Македонија на 29-ти овој месец ќе се одржи трибина за учеството на македонските писатели – членови на ДПМ на литературните манифестации што се одржуваат во нашава Република.  Како што информираат од ДПМ, на трибината ќе стане збор за Струшките вечери на поезијата, Рациновите средби, Празникот на липите, Карамановите средби и …

Трибина во ДПМ за литературните манифестации Read More »

Македонскиот скулптор Никола Смилков со самостојна изложба во Сплит


Македонски скулптор Никола Смилков своите дела ги изложи во познатата галерија „Мештровиќ“ во Сплит, Хрватска. Смилков за МИА вели дека изложбата  е самостојна, а публиката може да види 30 скулптури изработени во мермер и бронза. Изложба ќе биде отворена до крајот на октомври. Изложбата е поддржана од Министерство за култура и Општина Штип,  музеј „Иван …

Македонскиот скулптор Никола Смилков со самостојна изложба во Сплит Read More »

Жан-Лик Годар, колосот на францускиот Нов бран, почина на 91 година


  Жан-Лик Годар, француско-швајцарскиот режисер кој беше клучна фигура во Nouvelle Vague (Нов бран), филмското движење кое ја револуционизира кинематографијата кон крајот на 1950-тите и 60-тите години, почина на 91-годишна возраст, објави францускиот весник „Либерасион“. Најпознат по својот иконокласитичен, навидум импровизиран стил на снимање, како и непопустливиот радикализам, Годар остави свој белег со серија сè …

Жан-Лик Годар, колосот на францускиот Нов бран, почина на 91 година Read More »

За наградата „Пегаз“ за 2022 година ќе се натпреваруваат 38 ракописи


  На четвртиот конкурс за наградата „Пегаз“, за најдобар необјавен роман на годината, што го организираат издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, пристигнаа 38 ракописи. Конкурсот беше отворен на 28 април и траеше до 1 септември 2022 година. Во периодот што следува, пристигнатите ракописи ќе ги …

За наградата „Пегаз“ за 2022 година ќе се натпреваруваат 38 ракописи Read More »

Скопски џез фестивал од 13 до 16 октомври: Десет концерти и еден документарец


Четириесет и првото издание на Скопскиот џез фестивал, годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври, а ќе понуди 10 концертни настапи и еден документарен филм. Фестивалот годинава е сочинет од извонредно силна програма, внимателно составена и исполнета со низа ексклузивни настапи на некои од најголемите имиња на современиот џез и креативната музика денес. …

Скопски џез фестивал од 13 до 16 октомври: Десет концерти и еден документарец Read More »

Каракаш, Жакељ, Алексиева, Бајац, Грлиќ, Османли – гости на 10. издание на „ПРО-ЗА Балкан“


  Десетина писатели, издавачи, уредници од регионот и пошироко ќе бидат гости на јубилејното 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, што ќе се одржи од 18 до 21 септември во Скопје. На годинашната добитничка на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот, македонската писателка Оливера Николова, ќе ѝ се …

Каракаш, Жакељ, Алексиева, Бајац, Грлиќ, Османли – гости на 10. издание на „ПРО-ЗА Балкан“ Read More »

Над 2000 балерини на Европското првенство во џез, модерен и класичен балет во Скопје


  Над 2000 балерини од 23 земји беа дел од Европското првенство во џез, модерен и класичен балет, што се одржа во СЦ „Јане Сандански“ од осми до 11 септември 2022 година. Организатори на првенството се танцовите клубови Студио „Брејк а лег“ и „Ит да бит“ од Скопје. Покрај балерините, кои имаа можност да ги …

Над 2000 балерини на Европското првенство во џез, модерен и класичен балет во Скопје Read More »

Игор Ангелов: Ние актерите сме за балканска кинематографија


  Игор Ангелов е најпознатиот македонски актер во Бугарија, а Телевизија Нова денеска започнува со емитување на серијата „Со река на срцето“. Пред емитувањето на првата епизода во Cinema city во Paradise Mall во Софија, за гостите на Nova Broadcasting Group се одржа гала-премиера. Како што јави дописникот на МИА од Софија, режисер на серијата …

Игор Ангелов: Ние актерите сме за балканска кинематографија Read More »

„Пат за Волкодери“ – ретроспективна изложба на Симон Узуновски во МСУ


  Во Музејот на современата уметност – Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена ретроспективната изложба „Пат за Волкодери – Ретроспектива“ со дела од македонскиот уметник Симон Узуновски. Изложбата во МСУ ќе биде отворена до 25 октомври 2022 година. Тим од петмина историчари на уметноста Марика Бочварова Плавевска, Зоран Петровски, Љиљана Неделковска, Валентино Димитровски …

„Пат за Волкодери“ – ретроспективна изложба на Симон Узуновски во МСУ Read More »

Патувачкото кино на МакеДокс 2022 во Преспа


Магаренцето на Патувачкото кино на „МакеДокс“ го продолжува своето тринаесетто патување во Преспанскиот регион. Од денеска до 17 септември предвидени се четири проекции на документарни филмови кои ќе се одржат на различни локации. – Преспа е повторно во фокус, бидејќи (агро)културата во тој регион е тотално девастирана, а таа е основа за сите понатамошни сегменти …

Патувачкото кино на МакеДокс 2022 во Преспа Read More »

Во продажба билетите за 41.Скопски џез фестивал


  Влезниците за претстојното издание на традиционалниот Скопски џез фестивал, што годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври, се веќе достапни на билетарниците на НОБ, МКЦ и онлајн на МКтикетс. Фестивалот годинава е сочинет од 10 концертни настапи и еден документарен филм. Програмата е извонредно силна, внимателно составена и исполнета со низа ексклузивни настапи на …

Во продажба билетите за 41.Скопски џез фестивал Read More »

Патувачкото кино на „МакеДокс 2022“ од утре во Преспа


Четири проекции на документарни филмови од утре до 17 септември 2022 година ќе бидат прикажани во регионот на Преспа, во рамки на Патувачкото кино на „МакеДокс“. Како што информира Здружението за промоција на документаристика „МакеДокс“ – Скопје, патувачкото кино утре ќе биде во Ресен (Сарај), на 14 септември во село Дрмени (кај самопослугата), на 16 …

Патувачкото кино на „МакеДокс 2022“ од утре во Преспа Read More »

Две награди за претставата „Се викам Горан Стефановски“ на Фестивалот во Ниш


Драмски театар – Скопје на театарскиот фестивал „Театар на крстопат“ (Театар на раскршќу) во Ниш освои две престижни награди, награда за најдобра претстава и награда за режија. Како што соопшти Драмски театар – Скопје, наградата за најдобра претстава „My Name Is Goran Stefanovski“ – „Се викам Горан Стефановски“ ја доделува жирито на тркалезната маса на …

Две награди за претставата „Се викам Горан Стефановски“ на Фестивалот во Ниш Read More »

„Сонцето не грее на сите страни” на Ал Џазира Балкан фестивал за документарен филм


Документарниот игран филм „Сонцето не грее на сите страни” во режија на Глигор Кондовски денеска ќе биде прикажан на програмата AJB Industry, во рамки на  фестивалот Ал Џазира Балкан фестивал за документарен филм во Сараево. Документарецот е на „Револутион продукција“ од Скопје, режија и музика – Глигор Кондовски, директор на фотографија е Слаѓан Милошевски, продуцент  Дејан …

„Сонцето не грее на сите страни” на Ал Џазира Балкан фестивал за документарен филм Read More »

Српскиот писател и новинар Бранко Росиќ во Скопје – промоција на „Доаѓањето на матадорот“


Во организација на Српскиот културно информативен центар СПОНА, на 14 септември (среда), во кафе-книжарницата „Буква“ во 19 часот, белградскиот писател, новинар и музичар Бранко Росиќ ќе го промовира својот трет роман „Доаѓањето на матадорот“, објавен летово во издание на издавачката куќа „Лагуна“ од Белград. – За „Матадорот“ една од хероините ја најдов на улица. Шетав …

Српскиот писател и новинар Бранко Росиќ во Скопје – промоција на „Доаѓањето на матадорот“ Read More »

Конкурс за поетската награда „Даница Ручигај“


Друштвото на писателите на Македонија традиционално го распишува Конкурсот за доделување на наградата „Даница Ручигај“ за најдобра поетска книга од писателка-членка на ДПМ, објавена во тековната година. Како што информираат од ДПМ, во конкуренција за ова признание ќе влезат стихозбирките објавени од септември 2021 година до крајот на септември 2022 година. Авторките и издавачите треба да достават по еден примерок во канцеларијата на …

Конкурс за поетската награда „Даница Ручигај“ Read More »

Никола Маџиров член на жирото на „Griffin Poetry Prize“


Македонскиот поет Никола Маџиров е член на жирото на најголемата светска награда со меѓународен карактер за поетска книга напишана или преведена на англиски јазик, „Griffin Poetry Prize“, со седиште во Торонто, Канада. Наградата за најдобра книга напишана или преведена на англиски јазик за 2022/2023 година изнесува 100.000 американски долари и ќе се додели на авторот …

Никола Маџиров член на жирото на „Griffin Poetry Prize“ Read More »