МНТ со „Лагата“ учествува на 31. ФКТ „Ристо Шишков“ во чест на Џиби


Македонски народен театар оваа година со претставата „Лагата“ ќе учествува на 31. Фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Претставата е работена според текст на актуелениот француски писател Флоријан Зелер, во режија на Бесфорт Идризи, а играат: Јордан Симонов, Габриела Петрушевска, Оливер Митковски и Драгана Левенска. „Лагата“ ќе се одигра на 12 септември во 20 часот …

МНТ со „Лагата“ учествува на 31. ФКТ „Ристо Шишков“ во чест на Џиби Read More »

„ЕУ за македонското културно наследство“ – отворена трибина од кампањата „Ние сме Европа“


Во рамки на кампањата „Ние сме Европа“, вечер од 18 часот во Центарот за култура-Битола ќе биде организирана отворена трибина „ЕУ за македонското културно наследство“. Најавени се обраќања на министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ – домаќин на кампањата „Ние сме Европа“, која се организира во осум градови низ …

„ЕУ за македонското културно наследство“ – отворена трибина од кампањата „Ние сме Европа“ Read More »

„Те дуа, жими мене“ награден на филмски фестивал во Албанија


Македонскиот независен филм, „Те дуа, жими мене“, на затворањето на „Tirana European Youth Film Festival 2023“, се закити со престижната награда од публика. Филмот беше едногласно одбран како најдобар од девет филмови во официјалната интернационална програма, соопштија денеска од „Емперор продукција“. Станува збор за интернационален филмски фестивал што се залага за афирмација и презентација на …

„Те дуа, жими мене“ награден на филмски фестивал во Албанија Read More »

„Крајбрежево“ – изложба на дигитална графика на Љубиша Камењаров


Во Културно-информативниот центар-Скопје вечер од 20 часот ќе биде отворена изложба на дигитална графика и инсталација од Љубиша Камењаров, насловена „Крајбрежево“. Како што најави организаторот на изложбата – КИЦ-Скопје, почетната замисла потекнува од „лично видување за единственоста на личноста наспроти опкружувањето и човековата збирна множина“. -Насловот ја покажува алегоријата и преносното значење, каде што водата …

„Крајбрежево“ – изложба на дигитална графика на Љубиша Камењаров Read More »

Македонија ќе ја поддржи програмата за ТВ серии на ЕУРИМАЖ


Владата денеска на седница ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од учество на Република Северна Македонија во пилот-програмата за копродукција на сериска телевизиска програма на ЕУРИМАЖ и го прифати текстот на Договорот меѓу Советот на Европа и Министерството за култура на Северна Македонија за финансирање на проектот „Поддршка на програмата за телевизиски серии“. -ЕУРИМАЖ, …

Македонија ќе ја поддржи програмата за ТВ серии на ЕУРИМАЖ Read More »

Патувачко кино на „МакеДокс“ во светиниколско и во велешко


Филмската програма на 14. Патувачко кино на „МакеДокс“ ќе се прикаже во два термини, од 8 до 11 септември во регионот околу Свети Николе, како и од 14 до 17 септември во велешкиот регион, објави Здружението за промоција на документаристика „МакеДокс“. Оттаму информираат дека годинава има два новитети на Патувачкото кино. „Едниот настан се одржа …

Патувачко кино на „МакеДокс“ во светиниколско и во велешко Read More »

Брисел ќе одлучува меѓу Скопје и Будва за Европска престолнина на културата во 2028 година


Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, оствари средба со градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, како подготовка пред заедничкото претставување на апликацијата „Скопје – Европска престолнина на културата во 2028 година“ што ќе се одржи во Европската комисија во Брисел. Во седиштето на ЕУ во септември ќе се одржи панел-дискусија на која независни експерти назначени од …

Брисел ќе одлучува меѓу Скопје и Будва за Европска престолнина на културата во 2028 година Read More »

Македонскиот јазик, литература и култура – научен предизвик за нови генерации истражувачи од странство


Македонистичките научни вистини и македонскиот збор и натаму ќе одекнуваат низ светот. Со нови лингвистички, книжевни и културолошки анализи на делата на Крсте Мисирков и Ацо Шопов, кои веќе ќе бидат референци во меѓународната академска средина. Со важни, нови отворени прашања за македонскиот јазик, литература и култура наспрема другите јазици, литератури и култури, со примена …

Македонскиот јазик, литература и култура – научен предизвик за нови генерации истражувачи од странство Read More »

Три награди на Меѓународниот куклен фестивал во Подгорица за „Роња, ќерката на ограбувачот“


Една од најнаградуваните претстави „Роња, ќерката на ограбувачот“ на Театарот за деца и младинци повторно се закити со најпрестижни награди, овој пат освои три награди на Меѓународниот куклен фестивал во Подгорица, Црна Гора кој се одржа од 31 август до 4 септември. Жири комисијата предводена од драматургот и режисер Горан Булаиќ, заедно со Алек Радиќ …

Три награди на Меѓународниот куклен фестивал во Подгорица за „Роња, ќерката на ограбувачот“ Read More »

Изложба „Средба со историјата: една слика – една приказна“ на Мирчо Матевски Рисимкин


 Во Мала станица вечер ќе биде отворена изложбата „Средба со историјата: една слика – една приказна на Мирчо Матевски Рисимкин“. Матевски Рисимкин е роден во Скопје, во 1961 година. Го завршил Средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во 1980 година. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, во 1984 година, во класата на професорот Димитар …

Изложба „Средба со историјата: една слика – една приказна“ на Мирчо Матевски Рисимкин Read More »

„Раселени“, самостојна изложба на уметницата Тања Балаќ


 Во Музејот на Република Северна Македонија денеска ќе биде отворена самостојна изложба на уметницата Тања Балаќ со наслов „Раселени“ (Displaced).  На оваа изложба, Балаќ се претстави со 27 слики, кои се своевидно надополнување нанејзиниот претходен циклус започнат некаде во 2017 година под влијание на големата бегалска криза. Дела од овој циклус беа претставени на нејзините …

„Раселени“, самостојна изложба на уметницата Тања Балаќ Read More »

Продолжува континуираната поддршка на македонскиот филм, вели Лазаревски


Директорот на Агенцијата за филм, Бојан Лазаревски, отворено зборуваше со филмските работници на неформална средба за две клучни прашања за филмските работници. Првото прашање околу продукцијата на македонски филмови годинава е апсолвирано бидејќи Агенцијата за филм е подготвена да ги финансира филмовите кои се најавени од продуцентските куќи како подготвени да тргнат со снимање. Од …

Продолжува континуираната поддршка на македонскиот филм, вели Лазаревски Read More »

Во Битолската библиотека од денеска е отворена „Дневна соба“, слободен простор за едукација и дружење


Во Националната установа Универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ во Битола денеска беше промовиран нов библиотечен мултифункционален простор наречен „Дневна соба на градот“ каде што младите луѓе, но и сите генерации, ќе може да се среќаваат, да учат, да се унапредуваат, да стекнуваат нови пријатели. Новиот библиотечен простор, во светот препознаен како „Community hub“, се отвора во …

Во Битолската библиотека од денеска е отворена „Дневна соба“, слободен простор за едукација и дружење Read More »

Популарен во Европа од САД: Вуди Ален пристигна во Венеција


Венеција- Откако новиот филм на Роман Полански лошо помина кај критиката, друг режисер на црната листа, Вуди Ален, пристигна на филмскиот фестивал во Венеција во понеделникот со својот 50-ти филм. Софија Копола, исто така, се враќа на островот Лидо со биографскиот филм за сопругата на Елвис Присли, „Присила“, повеќе од една деценија откако ја освои …

Популарен во Европа од САД: Вуди Ален пристигна во Венеција Read More »

Бесплатни проекции на „Медена земја“ и „Исцелител“ во Кинотека по повод Денот на независноста


Филмовите „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески ќе имаат бесплатни проекции во Кинотеката, по повод Денот на независноста – 8 септември. Од Кинотеката најавија дека на историски ден значаен за нашата држава, ќе ги проектираат двата филма кои ја одбележаа рецентната македонска кино продукција. -Двете …

Бесплатни проекции на „Медена земја“ и „Исцелител“ во Кинотека по повод Денот на независноста Read More »

На 73 години почина Крсте Џидров-Џиби, сценограф и архитект


Крсте С. Џидров, еден од најзначајните македонски сценографи и архитект, скопска легенда познат по прекарот Џиби, почина вчера, објави семејството. Имаше 73 години. Погребот ќе се одржи на скопските гробишта Бутел на 5 септември од 11 часот. Од 1980 година има направено сценографии за над 150 претстави во театрите низ Македонија, Хрватска, Косово, Србија, Шведска, …

На 73 години почина Крсте Џидров-Џиби, сценограф и архитект Read More »

„Раселени“- изложба на Тања Балаќ во Музејот на Македонија


Самостојна изложба на уметницата Тања Балаќ со наслов „Раселени“ (Displaced),  ќе биде отворена на 5 септември во 20 часот во Музејот на Република Северна Македонија. Изложбата, која ќе ја отвори  историчарот на уметност и ликовен критичар, Кирил Пенушлиски, содржи дела создадени во периодот 2020-2022 година. На оваа изложба Балаќ се претставува со 27 слики, кои се своевидно надополнување на нејзиниот претходен циклус започнат некаде …

„Раселени“- изложба на Тања Балаќ во Музејот на Македонија Read More »

НОБ ќе ја отвори новата сезона со „Лидија од Македонија“ на 16 септември


Со обновата на македонската опера „Лидија од Македонија“ од нашиот композитор Ристо Аврамовски, на 16 септември почнува новата сезона во Националната опера и балет (НОБ). Диригент на претставата е Иван Еминовиќ. Режисер, Пламен Карталов од Бугарија, обновата на режијата е на Трајко Јордановски, сценографијата е на Панче Минов, а костимографијата на Елена Дончева. Во главните …

НОБ ќе ја отвори новата сезона со „Лидија од Македонија“ на 16 септември Read More »

Во елитно друштво: Што кажа Тамара Котевска во говорот на 80. Венецијански фестивал ?


Македонската режисерка Тамара Котевска, која има 2 номинации за Оскар за документарецот „Медена земја“, говореше на гала настанот „Светла! Камера! Влијание!“ (Lights Camera Impact) што на 1 септември се одржа во рамките на 80. Венецијански фестивал што е во тек. Котевска говореше и со кус исечок го претстави новиот документарец „Патешествието“ (The Walk), за глобалната …

Во елитно друштво: Што кажа Тамара Котевска во говорот на 80. Венецијански фестивал ? Read More »

Седум европски издавачи – гости на јубилејната 10. програма „Скопје фелоушип“ на Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“


Aгент на А.Ц.Е.Р., најстарата книжевна агенција во Шпанија и директорката за меѓународна продажба и извоз на италијанскиот гигант „Саси едиторе“, заедно со уште петмина издавачи од Европа, ќе бидат дел од програмата на јубилејното 10. издание на програмата „Скопје фелоушип“, на претстојниот Интернационален фестивал на литературата „ПРО-ЗА Балкан“, што ќе се одржи од 17 до …

Седум европски издавачи – гости на јубилејната 10. програма „Скопје фелоушип“ на Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ Read More »