Коледарските огнови поважни од загадувањето


Петок навечер, како што се спушта ноќта, така расте бројот на луѓето што се собираат во своите маала за да го одбележат Бадник. Со чашка ракија и муабет со соседите се заборава на студот. Традиција е традиција и мора да се испочитува. Но овој пат е поинаку, затоа што новата градска власт покрај апелот да …

Коледарските огнови поважни од загадувањето Read More »

Во лер или во прва во 2018?


Петар Арсовски Очигледно е дека 2018 ќе биде исклучително важна година за евроатлантските интеграции на Македонија, па со тоа, најверојатно, и пресудна година за спорот за името со Грција. Веќе подолго време новата енергија околу овој процес, и во Македонија и во Грција, е една од главните теми на медиумите и на аналитичарите во регионот, …

Во лер или во прва во 2018? Read More »

Можна ли е амнестија за државен удар


 Ерол Ризаов Може ли да се случи никој од главните актери на „крвавиот четврток“ и организатори на насилието во Собранието на Македонија на 27 април лани да не биде казнет, поточно да нема судска разврска? Можно ли е обидот за државен удар да помине како ништо да не се случило. За жал, одговорот е да. …

Можна ли е амнестија за државен удар Read More »

2018


Лејла Сабит   Тивко, со петарди или со огномет, влезе во нашите домови и ни посака нови 365 дена здравје, среќа, надежи, радости, желби, искушенија и предизвици. Ја пречекавме дотерани или во пижами, со топол чај или со жесток пијалак, сами или во друштво, со познати или непознати, со звуците на турбофолк или на ретро-музика. …

2018 Read More »

Прејадени-нема


Гордана Попсимонова Зад нас е „најлудата ноќ“. Ако јас се прашувам, сите други денови и ноќи во оваа моја безнадежно вечна транзициска татковина се полуди, во секоја смисла на зборот. Можам единствено да признаам дека оваа ноќ беше најгласна, ако веќе треба да ѝ се закачи некој суперлатив. Во посебностите на првиот новогодишен ден го …

Прејадени-нема Read More »

Реформаторите слават, реформите спијат


Александра М. Митевска Поспано, на политички план, почна годината што се очекува да биде пресвртна за Македонија, со оглед на реформите што бомбастично ги најавува Владата, а кои, на некој начин, треба да бидат билет со кој земјата ќе оди со полна брзина кон Брисел по повеќегодишното назадување, па и скршнување во друг правец. Парламентот …

Реформаторите слават, реформите спијат Read More »

Јас и Господ и никој друг


  Ерол Ризаов Ги објавивме во илјада варијанти списоците на желби и надежи што да ни донесе Новата 2018 година. Очекувањата се поголеми од Шар Планина, Кораб и Беласица заедно. Годинава детските писма до Дедо Мраз што да им донесе беа пореални и поизгледни од предвидувањата на намножените локални Нострадамуси на големите историски настани. На гатачите …

Јас и Господ и никој друг Read More »

Леб и циркус


Анета Димовска Текстов го пишувам по завршена семејна прослава кај блиски, драги пријатели, со повеќе гости, секој на некого кум, друштво… Тоа се луѓе што не ги гледаш секој ден, но кога ќе ги сретнеш, продолжувате кај што сте застанале. Во таква атмосфера, каде што домаќинката се потрудила околу трпезата, по некоја чаша алкохол, се …

Леб и циркус Read More »

Груевски отиде, груевизмот живее кај Заев


Роберт Несими Груевски ќе си отиде, но што правиме со груевизмот? Ова прашање подолго време ја мачеше јавноста во време на режимот, кога веќе беше јасно дека постои опасност елементи од владеењето на Груевски да останат на место и по неговото заминување од власт. Притоа очите беа и се вперени кон неговата партија и наследник, …

Груевски отиде, груевизмот живее кај Заев Read More »

Нова година


Лејла Сабит   Некој се радува. Некој тагува. Некој се надева. Некој е разочаран. Некој молчи. Некој не затвора уста. Некој ќе троши. Некој ќе штеди. Некој ќе слави. Некој ќе седи дома. Некој ќе биде среќен што е жив и здрав. Некој има. Некој нема. Некој не знае што да прави со парите. Некој …

Нова година Read More »

Иднината не е судбина


Ерол Ризаов „Страв, беспомошност, сомневање? За такво нешто, и покрај ризиците, нема причина иако во државата сѐ уште нема уредни политички односи… Сѐ поголем број граѓани вртат со главите, но мора ли да бидат загрижени? Не, нема причина за страв. Не треба сѐ што е неочекувано да влева страв… државата дејствува според правилата предвидени во …

Иднината не е судбина Read More »

Дуи(нг) бизнис


Гордана Попсимонова Криминалот нема и не смее да има национална боја. Она што досега го гледам во судските хроники, било како обвиненија од СЈО кои се однесуваат на „бомбите“, било како истражни активности на ОЈО за настаните од 27 април, има етнички предзнак. Можеби единствениот исклучок, кој само го потврдува правилото, е еден предмет на …

Дуи(нг) бизнис Read More »

Сѐ тече, само Иванов не се менува


Александра М. Митевска Претседателот Ѓорге Иванов не ја искористи деликатноста на политичкиот момент во државата, во кој се случи и неговото редовно годишно обраќање пред пратениците, за да промовира нов стил на извршување на функцијата – соодветно на крупните промени што се случија во годината што ја опсервираше. Шефот на државата пропушти шанса во премиерно …

Сѐ тече, само Иванов не се менува Read More »

Без лицитации и егзалтации за името


Ерол Ризаов Гледано од подалеку и отстрана се чини дека првпат се гради поволен амбиент да се реши наметнатиот спор за уставното име на државата, а гледано однатре сѐ уште боли глава од ограничувања и условувања. Во таков период кога едно се насмевките и охрабрувањата, чукањето по рамо, а сосема друго притисоците и драматичните напори …

Без лицитации и егзалтации за името Read More »

Осумте принципи – пат без хендикеп


Костадин Богданов Република Македонија е држава која има уставна определба да се развива како парламентарна демократија. Тоа пред сѐ подразбира политичките партии, чинители на тој парламентаризам, да бидат однатре структурно и функционално демократски поставени. Само така може да се гарантира демократскиот карактер на државата. Од друга страна, пак, од партиите со внатрешен демократски дефицит не …

Осумте принципи – пат без хендикеп Read More »

Заболено здравство


Гордана Попсимонова Здравиот има илјадници желби. Болниот, само една – да оздрави. Така вели народот. Тоа го потврдувам и јас, од аспект на болен човек, до некаде онеспособен, во една фаза и избезумен од болки и од неизвесност. Во последниве два месеца, имав можност да го видам и да го почувствувам на своја кожа. Во …

Заболено здравство Read More »

Пари и партии: За големите пари на големите риби


Здравко Савески   Парите не смеат да влијаат врз изборниот резултат и да одлучуваат кој ќе биде на власт во една демократија. Кој располага со најголема поддршка, тој треба да владее. Но правилата на игра на демократијата во капитализмот се така поставени што немањето значителни финансиски средства го отежнува, па и оневозможува стекнувањето поголема изборна …

Пари и партии: За големите пари на големите риби Read More »

Планот на Мицкоски


Ерол Ризаов Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО ДПМНЕ, има план да го оствари сонот на својот претходник, Никола Груевски. Ако остане цврсто на овој план, и тој ќе си замине со нож во грбот. Кога Груевски го одржа својот прв говор во Трново во 2006 година како избран мандатар, небаре како Мартин Лутер Кинг …

Планот на Мицкоски Read More »

Даночните реформи во САД и во Македонија


Никола Поповски Тоа што се чинеше навидум невозможно деновиве, се случи – властите во САД извршија огромно намалување на стапката на корпоративниот данок на профит (кај нас познат како данок на добивка) и истата ја сведоа од 35 отсто на „само“ 20 отсто. Велиме „само“ бидејќи кај нас и во нашето опкружување, каде што царуваат …

Даночните реформи во САД и во Македонија Read More »

Наместо калориметри потребни се блесиметри


Ерол Ризаов Со денови следам како по медиумите се тркала новата сомнителна сторија која ги понижува и навредува граѓаните на Македонија. Прво донесоа некаков си предлог-закон во кој се наложува инсталација на илјадници калориметри кои треба да ја мерат топлината и студенилото на секое семејство кое има парно греење. Откако се откри озаконет арач од …

Наместо калориметри потребни се блесиметри Read More »