Во Помпеа откриен животот на средната класа


  Археолозите открија ќетири нови соби во куќа во Помпеа полни со садови, амфори и други секојдневни предмети, давајќи слика за животот на средната класа во моментот кога ерупција на вулканот Везув го затрупала римскиот град во 79 година. Остатоци од тањири, на брзина испразнет ковчег, кревет и пламеници за парфеми од теракота во облик …

Во Помпеа откриен животот на средната класа Read More »

Голем пожар на најпознатата плажа за забава во Хрватска – Зрќе, евакуирани гостите од клубовите


  Утрово, локализиран е големиот пожар на островот Паг во Хрватска, што изби синоќа на најпознатата плпажа за забава, Зрќе, од каде пак, гостите кои се затекнаа во бројните клубови на плажата беа евакуирани. Пожарот го гасеа пожарникарите од Новаља, а на помош им стигна и „канадер“. Гасењето го отежнува силна бура. Пожарот е локализиран, …

Голем пожар на најпознатата плажа за забава во Хрватска – Зрќе, евакуирани гостите од клубовите Read More »

Во Нагасаки на годишнината од атомскиот напад оддадена почит на жртвите


Во Нагасаки денеска се одржа церемонија во чест на жртвите од американскиот нуклеарен напад врз јапонскиот град на 9 август 1945 година, во кој загинаа 74.000 луѓе. Во својот говор во Паркот на мирот, градоначалникот на Нагасаки, Томихиса Тауе, рече дека нуклеарното оружје може да се користи се додека постои и дека  уништувањето е единствениот …

Во Нагасаки на годишнината од атомскиот напад оддадена почит на жртвите Read More »

Возачот на полскиот автобус имал 72 години, не бил пијан


  Возачот на полскиот автобус кој изгуби контрола над возилото на автопатот А4 во Хрватска и излета од патот, имал 72 години, дознава ХРТ од свои извори блиски до вараждиснкото обвинителство. Возачот не бил под дејаство на алкохол или дроги и не болегувал од акутни болести. Загинаа двајцата возачи Двајцата возачи на полскиот автобус загинаа …

Возачот на полскиот автобус имал 72 години, не бил пијан Read More »

Ердоган: Турција работи на воспоставување стабилност и просперитет на Балканот


Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја работи на воспоставување стабилност и просперитет на Балканот. -Работиме на воспоставување стабилност, соработка и просперитет на Балканот, со кој имаме длабоки врски, рече турскиот претседател на отворањето на 13. конференција на амбасадори во Анкара. Како што пренесува „Анадолија“, Ердоган истакнал дека Турција го обезбедила спроведувањето …

Ердоган: Турција работи на воспоставување стабилност и просперитет на Балканот Read More »

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот


Состојбата со коронавирусот во Србија е неизвесна, а бројот на заразени ќе продолжи да расте во следните седум до десет дена, изјави епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ и посочи дека бројката од околу 6.000 заразени на дневна основа е далеку повисока, можеби дури и петпати повисока, затоа што не тестираат сите што се заразени. Како што јави …

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот Read More »

Јончевски: Пласман на ЕП, по пауза од десет години, би бил успех за оваа репрезентација


 Новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Јончевски, смета дека евентуален пласман на Евробаскет би бил успех за „црвено-жолтите“. Под водство на Јончевски македонските кошаркари од денеска се во Маврово на подготовки за новиот циклус од квалификации, за пласман на ЕП во 2025 година. – Голема одговорност е да се предводи овој тим во квалификациите …

Јончевски: Пласман на ЕП, по пауза од десет години, би бил успех за оваа репрезентација Read More »

Пожарот кај Фурка се уште активен, интервенираат „Ер трактор“ и полициски хеликоптер


Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци се уште е активен. Од изутрината координирано дејствуваат пожарникари и вработени на шумските стопанства од Гевгелија, Дојран, Кавадарци, Валандово и Струмица, информираат од ЦУК. Заради зголемените дневни температури, интензитетот на пожарот и точките на горење се зголемија во средината на денот, заради што …

Пожарот кај Фурка се уште активен, интервенираат „Ер трактор“ и полициски хеликоптер Read More »

„Квантас“ бара менаџерите да носат багаж низ аеродромите


Австралискиот авиопревозник „Квантас“ побара од вработените во топ-менаџментот да работат три месеци како „ракувачи со багаж“. Имено, компанијата се обидува да се избори со акутниот недостаток на работна сила. Шефот за операција на компанијата бара најмалку 100 волонтери за работа на аеродромите во Сиднеј и мелбурн, а задачите вклучуваат утовар и истовар на куфери, како …

„Квантас“ бара менаџерите да носат багаж низ аеродромите Read More »

Твитот на портпаролката на кинеското МНР го насмеа светот


Хуа Чунјинг – портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи стана предмет на потсмев на социјалните мрежи поради твитот во кој се оправдува припадноста на Тајван со Кина, наведувајќи го бројот на кинески ресторани на островот. Добивај вести на вибер „Baidu Maps, една од главните апликации за мапи во Кина, покажува дека има 38 ресторани …

Твитот на портпаролката на кинеското МНР го насмеа светот Read More »

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија


Шефот на воено – цивилната администрација на областа Запорожје, Евгениј Балицки денеска изјави дека потпишал указ за одржување референдум за присоединување на овој регион кон Русија. – Потпишувам налог до Централната изборна комисија за почеток на подготовки за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија, информираше Балицки на форумот „Заедно со Русија“, јавија руски …

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија Read More »

Вкупно 25 пријави за семејно насилство за шест месеци во Кавадарци, Неготино, Росоман и Демир Капија


Вкупно 25 пријави за семејно насилство има за шест месеци во општините Кавадарци, Неготино, Росоман и Демир Капија. Ова го соопшти денеска за МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. -СВР Велес ве известува дека бројот на пријави од граѓани по основ на семејно насилство во периодот од 01.01.2022 година до 30.06.2022 година, за територијата …

Вкупно 25 пријави за семејно насилство за шест месеци во Кавадарци, Неготино, Росоман и Демир Капија Read More »

Бесплатен таблет за секое четвртоодделенче во Аердором


Согласно изборната програма на градоначалникот Тимчо Муцунски и заложбата за осовременување на образовниот процес, секое дете што посетува настава во четврто одделение во основните училишта во Општина Аеродром, во новата учебна година ќе добие бесплатен таблет. Предвидено е над 800 дечиња да добијат таблет, со што се остварува ветувањето за модерно и современо образование за …

Бесплатен таблет за секое четвртоодделенче во Аердором Read More »

Горивата поевтинуваат за два до 3,5 денари


Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 3,50 денари по литар, дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за три денари, а за два денара бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 90 денари, а 92 денари на …

Горивата поевтинуваат за два до 3,5 денари Read More »

Град Скопје: По 10.000 денари субвенции за стари занаети пред изумирање


Град Скопје, денеска објави повик за субвенционирање на стари занаети и занаетчиски дејности во изумирање во градот Скопје. „Со цел поттикнување на развојот на традиционалните занаети преку субвенционирањето на стари занаети и занаетчиски дејности во изумирање на територија на градот Скопје, преку Програмата за финансирање на проекти за развој на занаетчиството, угостителството и трговијата на …

Град Скопје: По 10.000 денари субвенции за стари занаети пред изумирање Read More »

Годишната инфлација се искачи на 16 отсто, само во јули е поголема за 1,9 отсто


Годишната инфлација во јули се искачи на 16 отсто, а на месечно ниво беше поголема за 1,9 отсто покажуваат најновите статистички податоци. Со тоа продолжува трендот на раст на инфлацијата – во јуни на годишно ниво беше 14,5 отсто, а во мај беше 11,9 отсто. Инаку, кај нас, како мерка за инфлацијата се користи индексот …

Годишната инфлација се искачи на 16 отсто, само во јули е поголема за 1,9 отсто Read More »

Швајцарските власти: Купете си свеќи и дрва


  Граѓаните на Швајцарија би требало да размислат за тоо дома да имаат свеќи за случај на повеќечасовен прекин на струјата. Ова го порачува шефот на енергетскиот регулатор (Елком) Вернер Лугинбил за НЗЗ. Во Швајцарија се подгортуваат за хаос во врска со струјата од есен, па на граѓаните им порачува дека в зима, мора да …

Швајцарските власти: Купете си свеќи и дрва Read More »

Седлоски: Одиме на победа со два разлика


Македонскиот фудбалски првак Шкупи утре ќе го игра реваншот од третото квалификациско коло за Лигата на Европа. Противникот на чаирчани, Шамрок од Ирска на првиот меч пред четири дена победи со 3:1. Тренерот на Шкупи, Гоце Седлоски верува дека неговите избраници можат да ја анулираат предноста на Шамрок. – Одиме на победа со два гола …

Седлоски: Одиме на победа со два разлика Read More »

Одбележани 21 година од смртта на прилепските бранители кај Карпалак


Владина делегација во состав советникот за одбрана Драган Василевски и државниот секретар во Министерството за одбрана Драган Николиќ, денеска положи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на автопатот Скопје – Тетово, во спомен на загинатите бранители. Со достојни државни почести годинава се одбележуваат 21 година од загинувањето на десеттемина припадници на резервниот состав на …

Одбележани 21 година од смртта на прилепските бранители кај Карпалак Read More »

(Видео) Во пресушената река По најдена бомба од Втората светска војна


  Неексплодирана бомба од Втората светска војна пронајдена е во коритото на реката По во Италија, по екстремните суши. Се работи за бомба тешка 450 кг, која ја пронашле рибарите во коритото на реката долга 650 км, а која пресуши на повеќе големи делови поради најголемата суша во последните 70 години. Високите температури и слабиот …

(Видео) Во пресушената река По најдена бомба од Втората светска војна Read More »