В недела „Светски пикник“ во Градски парк во Скопје


Хуманитарната манифестација „Светски пикник“ во организација на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија ќе се одржи в недела на 9 јуни во 12 часот во Градскиот парк во Скопје на платото позади споменикот на Гоце Делчев, најави денеска Штефан Петер, претседателот на Советот на странски инвеститори и претседател на УО на ЕВН …

В недела „Светски пикник“ во Градски парк во Скопје Read More »

Меѓународна конференција за туризам – FEEL Skopje


На 12 јуни во Скопје ќе се одржи меѓународна конференција за туризам  FEEL SKOPJE во организација на Концепт плус на која ќе говорат 5 интернационални говорници од 5 држави. На конференцијата ќе говорат Јуја Матусо (фотограф) од Јапонија, Мија Дрпуљиќ (туристички блогер) од Хрватска, Жига Цоља (новинар) од Словенија, Сузана Ванек (новинар од областа на …

Меѓународна конференција за туризам – FEEL Skopje Read More »

(Видео) Ракометарот на Вардар Поповски насади дрво во Аеродром


Третиот предизвикан спортист од серијалот „Спортисти садат дрвја во Аеродром“ под мотото „Еден за сите, сите за дрво“ е ракометарот на Вардар, Мартин Поповски, а дрвото го донираше фирмата „Ми-Да Гранд Моторс“. Идејата е да се поттикнат и други компании на општествена одговорност, кои ќе имаат задача да донираат дрвја. Инаку, прв предизвикан спортист што …

(Видео) Ракометарот на Вардар Поповски насади дрво во Аеродром Read More »

Потрошени милиони, а чист воздух нема


Над 7 милиони евра Градот Скопје одвоил во изминативе 5 години за заштита на животната средина, период во кој метрополата, како и државата се прочуја во светските медиуми како едни од најзагадените места во светот. Но повеќе од половината од оваа сума, или скоро 4 милиони евра, со ребаланс биле пренаменети за други ставки или, …

Потрошени милиони, а чист воздух нема Read More »

Ќе почекаме за билет за едно возење со градските автобуси


ЈСП „Скопје“ е во постапка за воведување билет за една употреба, кој најмногу им е потребен на туристите и граѓаните кои многу ретко го користат јавниот превоз во Скопје. Цената на билетот сè уште не се знае, иако уште кога се најави оваа новина, се шпекулираше со цена од околу 60 денари. Од ЈСП „Скопје“ …

Ќе почекаме за билет за едно возење со градските автобуси Read More »

Град Скопје повика на спортско однесување и прослава при пречекот на Вардарци


Град Скопје, градоначалникот Петре Шилегов и координаторите на сите советнички групи во Советот го поздравуваат огромното постигнување и европската ракометна шампионска титула на „Вардар“. Тие сите заедно повикаа на достоинствен пречек и славење на успехот на ракометарите, а изразија и несогласување со изолираните случаи кои, како што се наведува, сакаат да стават дамка на прославата. …

Град Скопје повика на спортско однесување и прослава при пречекот на Вардарци Read More »

ЈСП ќе обезбеди бесплатен превоз за пречек на ракометарите


ЈСП Скопје ќе обезбеди два двокатни автобуси за организираниот пречек на ракометарите на Вардар на меѓународниот аеродром Скопје. Ги информираме заинтересираните граѓани кои немаат превоз, а сакаат да ги пречекаат шампионите на скопскиот аеродром, дека поаѓањето кон аеродромот е планирано во 17 часот од пред Југодрво. Превозот е бесплатен. Планирано е, доколку дозволат временските услови, …

ЈСП ќе обезбеди бесплатен превоз за пречек на ракометарите Read More »

(ФОТО) Еуфорична прослава во Скопје на победата на Вардар


Навивачите ширум државава ја прославуваат втората шампионска титула на ракометниот клуб Вардар по вечерашната победа во Келн. Голем број граѓани се собраа на Градскиот плоштад во Скопје да го проследат дуелот, каде сега се прославува големиот успех на македонскиот ракомет. Веднаш по завршувањето на мечот колони возила се упатија во центарот на главниот град, каде …

(ФОТО) Еуфорична прослава во Скопје на победата на Вардар Read More »

Летно работно време на паркинзите на Градски паркинг и нови зони во Аеродром и Центар


ЈП „Градски паркинг“-Скопје од утре ќе почне со работа на две нови паркинг зони. Едната зона е зона Б10, лоцирана кај новата зграда на ЈП Водовод и канализација Скопје и Кале. Зоната ќе биде исклучиво за комерцијална употреба и еден час паркирање ќе чини 35 денари. При паркирање, потребно е да се испрати СМС порака на …

Летно работно време на паркинзите на Градски паркинг и нови зони во Аеродром и Центар Read More »

Граѓаните на Чаир учеа како правилно да постапуваат со отпадот


ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје денеска реализираше едукативно-информативни активности на улицата „Џон Кенеди“, во општината Чаир. Активностите ги спроведоа Еко-патролата и одделенијата за Едукација, квалитет и развој и професионална одговорност, коишто ги информираа граѓаните за правилното постапување со комуналниот, кабастиот и градежниот отпад. На настанот присуствуваа директорот на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје, Абдусамед Шабани и градоначалникот …

Граѓаните на Чаир учеа како правилно да постапуваат со отпадот Read More »

Интензивни контроли на градилиштата во Општина Аеродром


Инспектори од Општина Аеродром деновиве вршат интензивни контроли на градилиштата на територија на општината при што е констатирано дека на улицата „Гаврил Константиновиќ“ каде се врши ископ за отпочнување на градежни активности, инвеститорот не поседува правосилно одобрение за градење. Поради ова, како што информираат денеска од Општина Аеродром, му е наредено на инвеститорот да го …

Интензивни контроли на градилиштата во Општина Аеродром Read More »

Започнува градскиот фестивал за развој и промоција на креативните индустрии – Скопје Креатива 2019


Вечерва, во Кино Култура, со почеток во 20 часот ќе започне осмото издание на „Скопје Креатива 2019“ – градскиот фестивал за промоција и развој на креативните индустрии, што годинава се реализира под мотото „Зелено Скопје“ и симболички ја содржи идејата за еколошката свест како култура на живеење. Со својата богата фестивалска програма, Скопје Креатива 2019, …

Започнува градскиот фестивал за развој и промоција на креативните индустрии – Скопје Креатива 2019 Read More »

Почна изградбата на нов парк во Карпош


На површина од 4.000 метри квадратни, во близина на стариот влез на Градскиот парк, под булеварот „8 Септември“, целосно ќе се раззелени простор кој до овој момент беше запуштен, информираат од Општина Карпош. Во новиот парк ќе има нови високи и цветни дрвја, висока декоративна трева, грмушки, високо заштитно зеленило, цветни, перени и луковици. Покрај …

Почна изградбата на нов парк во Карпош Read More »

За викендот затворен булеварот „Партизански одреди“, ќе се вози по изменет режим


Од ЈСП Скопје информираат дека од утре, сабота (1.06.2019 година) од 6 часот, па до недела (2.06.2019 година), поради градежни активности, целосно затворен за сообраќај ќе биде булевар „Партизански одреди“ и тоа од вкрстувањето со улица „Бледски договор“ (после Поликлиника Букурешт) до вкрстувањето со улиците „Љубљанска“ и „Московска“ (ТЦ Сити мол), а автобусите од јавниот …

За викендот затворен булеварот „Партизански одреди“, ќе се вози по изменет режим Read More »

Над 50 олтајмери и 30 класични мотоцикли утре на „Skopje Clаssic Day“


Во Скопје утре ќе се одржи „Skopje Classic Day”, меѓународен настан на кој љубителите на олтајмери ќе можат да погледнат 55 автомобили и 30 класични мотоцикли постари од 35 години. Настанот се организира втора година по ред, а изборот на автомобилите и мотоциклите е направен од страна на клубот „Gentleman’s Crew”, кој е организатор на …

Над 50 олтајмери и 30 класични мотоцикли утре на „Skopje Clаssic Day“ Read More »

Центар им подели пакети со основни намирници на семејства со висок социјален ризик


Денеска, пред управната зграда на ЈП ПОЦ, Градоначалникот Саша Богдановиќ ги подели пакетите со основни животни намирници на семејства со висок социјален ризик кои живеат на територијата на Општина Центар.  Пакетите кои се состојат од храна и средства за лична хигиена, веќе пет месеци во континуитет општината ги доделува на вкупно 150 семејства, кои секојдневно …

Центар им подели пакети со основни намирници на семејства со висок социјален ризик Read More »

Нов објект на ОУ „Вера Јоциќ“ во Хиподром


Во населбата Хиподром во општина Гази Баба денеска беше пуштен во употреба нов објект на основното училиште „Вера Јоциќ“, што ги заменува старите и дотраени бараки каде што учат околу 550 ученици. Изграден е на површина од 2.125 квадратни метри, со приземје, кат, подрум, 12 училници, шест кабинети, просторија за наставници и библиотека.  Објектот е …

Нов објект на ОУ „Вера Јоциќ“ во Хиподром Read More »

Општина Аеродром доделува еднократна парична помош за првачињата


Општина Аеродром и оваа година доделува еднократна парична помош на семејствата со прваче во висина од 3.500 денари. Целта на овој проект,соопштија денеска од Општина Аеродром, е да се олеснат трошоците на родителите за новиот ученик во семејството. – На овој начин ги враќаме парите назад кај граѓаните, овозможуваме пријатен почеток на првата учебна година …

Општина Аеродром доделува еднократна парична помош за првачињата Read More »

Општина Карпош со финансиска поддршка за ученици, спортисти, културни друштва


Членовите во Советот на Општина Карпош на денешната 23-та седница ги одобрија одлуките за одобрување финансиски средства за летен одмор на ученици од семејства во потешка материјална состојба од општината, како и финансиски средства за награди за полуматуранти-првенци на генерација за заедничко патување од општинските основни училишта кои се наоѓаат на територијата на локалната самоуправа …

Општина Карпош со финансиска поддршка за ученици, спортисти, културни друштва Read More »