Прва триатлонска трка и посебен сообраќаен режим околу ВИП Арена „Борис Трајковски“


Посебен режим на сообраќај денеска од 7.30 до 12.30 часот ќе има околу ВИП Арена „Борис Трајковски“ поради интернационалната трка  „Топси триоги триатлон“ што ја организира спортскиот триатлон клуб „Триоги рејсинг“ од Скопје. Трката ќе почне во 8.30 со пливање во базенот на спортскиот центар и ќе продолжи со натпревари во возење велосипед и трчање …

Прва триатлонска трка и посебен сообраќаен режим околу ВИП Арена „Борис Трајковски“ Read More »

Општина Карпош доби ново зелено катче


Левата страна (коцка) на влезот на ТЦ „Лептокарија“ во општина Карпош ќе добие нов лик. Во текот на летниот период ќе почне хортикултурно разубавување, а дополнително ќе се постават и нови реквизити за најмладите: лулашки, тобогани, клацкалки и клупи. Овој дел ќе прерасне во нов т.н. Green Corner, кој ќе биде отворен за сите посетители …

Општина Карпош доби ново зелено катче Read More »

Иако е забрането со закон, контејнерите се полнат со градежен шут


Практиката градежен отпад да се одлага во или до најблискиот контејнер не е непозната во главниот град, а најновиот пример доаѓа од Општина Ѓорче Петров, каде што граѓани го наполниле контејнерот со цигли. Во општината Ѓорче Петров екипите на ЈП „Комунална хигиена“ регистрираа големо количество неправилно одложен градежен отпад во контејнерите поставени на улицата „Црвена …

Иако е забрането со закон, контејнерите се полнат со градежен шут Read More »

Галерија: „Горда сум што сум своја“ на плоштад „Македонија“


На плоштадот „Македонија“ во Скопје, денеска на пладне се одржа парада за позитивна слика на женското тело, насловена „Горда што сум своја“. На самиот настан учество зедоа многу девојки, жени и мајки кои без разлика на големината, висината, кожата, како и недостатоците гордо продефилираа само во костими за капење, со цел да ги убедат жените …

Галерија: „Горда сум што сум своја“ на плоштад „Македонија“ Read More »

Од денеска отворени игралиштата за одбојка и за ракомет на песок


Од денеска, почнуваат со работа одбојкарското и ракометното игралиште на песок на Кејот на реката Вардар (од страната на Луна паркот). Сите заинтересирани граѓани, ученици, студенти, спортски клубови, здруженија на граѓани и сл., можат бесплатно да спортуваат и да се рекреираат на игралиштата на песок. Горенаведените спортски терени ќе бидат отворени за спорт и рекреација, …

Од денеска отворени игралиштата за одбојка и за ракомет на песок Read More »

Учениците од „Хасан Приштина“ учеа за селекција на отпадот


Стотина ученици од петтите одделенија при ООУ „Хасан Приштина“ од скопската општина Чаир, денеска го посетија Центарот за селекција на отпадот на ЈП „Комунална  хигиена“ – Скопје. За време на посетата, учениците беа едуцирани колку е значајна примарната селекција на отпадот и имаа можност да видат како се одвива процесот на неговото машинско балирање. Тие …

Учениците од „Хасан Приштина“ учеа за селекција на отпадот Read More »

Отворена нова спортска сала во АСУЦ „Боро Петрушевски“


Во СУГС „Боро Петрушевски“ денеска беше отвoрена нова спортска сала, која се градеше изминатите 14 години. -АСУЦ „Боро Петрушевски“ од денеска е побогат за нова современа спортска сала која конечно, после 14 години од почетокот на нејзината градба, е завршена и ставена во употреба на задоволство на учениците и наставниот кадар од ова средно училиште. АСУЦ …

Отворена нова спортска сала во АСУЦ „Боро Петрушевски“ Read More »

Посебен сообраќаен режим поради фудбалскиот натпревар на арената „Тодор Проевски“


Посебен сообраќаен режим ќе биде воведен вечер во периодот од 18 до 23 часот поради одржување на меѓународниот фудбалски натпревар Северна Македонија – Полска на арената „Тодор Проевски“. Периодично пренасочвање на сообраќајот ќе има на булеварот „Илинден“, улицата „Аминта Трети“ и улицата „Наум Наумовски-Борче“. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите …

Посебен сообраќаен режим поради фудбалскиот натпревар на арената „Тодор Проевски“ Read More »

Лавицата Акети и четири бебиња ему птици се вселија во Скопје ЗОО


Новите жители на Скопје ЗОО се лавицата Акети и четирите бебиња ему птици. Лавицата Акети од зоолошката во Берлин е нов жител во скопската градина. Лавицата има 12 години, а  пристигна во Скопје пред шест дена и веќе се прилагодува на животот во Скопје ЗОО. За неколку месеци друштво ќе и прави и лавот кој …

Лавицата Акети и четири бебиња ему птици се вселија во Скопје ЗОО Read More »

Бесплатните ученички билети нема да важат за време на распустот


Поради завршувањето на учебната година 2018/2019, бесплатните билети за учениците нема да важат за време на летниот распуст, соопшти денеска ЈСП Скопје. Бесплатните билети на учениците од основните училишта ќе важат до 10 јуни, а на средношколците до 20 јуни. ЈСП Скопје нуди можност основците/средношколците (не важи за средношколците кои сега завршуваат четврта година) по …

Бесплатните ученички билети нема да важат за време на распустот Read More »

Петок – 14 јуни пред Духовден, неработен за граѓаните од православна вероисповед


Петок (14 јуни) пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија. Како што соопшти Министерството за труд и социјална политика, прогласувањето на неработниот ден е согласно Законот за празници.

Привремен сообраќаен режим на „Димитрија Чуповски“, 23-ка врти од кај Соборен


На улицата „Димитрија Чуповски“, во центарот на Скопје, денеска и утре ќе биде воведен привремен сообраќаен режим поради изведување градежни работи, информираат од Град Скопје. Поради асфалтирање на улицата „Димитрија Чуповски“, на потегот од крстосницата со булеварот „ВМРО“ до крстосницата со булеварот „Свети Климент Охридски“ денеска почнувајќи од 7 часот наутро па до 7 часот …

Привремен сообраќаен режим на „Димитрија Чуповски“, 23-ка врти од кај Соборен Read More »

Скопје ќе добие уште еден шопинг центар


На местото на некогашната фабрика „Типо“ во општина Бутел на 18 јули годинава ќе биде отворен шопинг центар во кој, освен познати трговски брендови ќе има и ексклузивен ресторан, супермаркет, банка, игрoтека и продавница за деца. Шопинг центарот ќе зафаќа површина од 9.500 метри квадратни и ќе располага со 300 паркинг места. -Point Retail Park ќе им овозможи на посетителите максимално уживање во секојдневните активности, понудувајќи голем …

Скопје ќе добие уште еден шопинг центар Read More »

Петре Шилегов повикан #НаМегдан


Скопскиот градоначалник Петре Шилегов е повикан „на мегдан“ да даде одговори на прашања кои ги засегаат граѓаните во организација на граѓанската иницијатива #НаМегдан. Сите заинтересирани граѓани, кои би сакале прашањата да им бидат одговорени #НаМегдан од градоначалникот Шилегов може да ги постават на платформите Facebook и Twitter, а своето прашање да го означат со #НаМегдан или …

Петре Шилегов повикан #НаМегдан Read More »

Жени во бикини на плоштад „Македонија“


Во петок, со почеток во 12 часот на плоштад Македонија (веднаш до Distrikt Bar & Kitchen) во Скопје, ќе се одржи модна парада за позитивна слика на телото насловена “Горда што сум своја“ каде жени без разлика на големината, висината, кожата, “недостатоците“ ќе излезат само во костими за капење со цел да ги убедат жените …

Жени во бикини на плоштад „Македонија“ Read More »

Преку заштита на животната средина до грантови за „зелени“ технологии


По повод Денот на животната средина денеска во Скопје се одржува Саем за енергетска ефикасност, каде се презентираат различни солуции за воведување енергетска ефикасност во домовите. На саемот, што се одржува на тема „Аерозагадувањето и мерки за зголемување на квалитетот на воздухот“, учесниците ги претставуваат своите современи решенија за енергетски ефикасна изолација на објектите, прозорци, сончеви колектори, …

Преку заштита на животната средина до грантови за „зелени“ технологии Read More »

Градежниот отпад во контејнерите може да ги оштети машините на комуналните возила


Во општината Ѓорче Петров, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје регистрираа големо количество неправилно одложен градежен отпад во контејнерите поставени на улицата Црвена армија, во близина на стадионот. Градежниот отпад може трајно да ги оштети садовите и специјалните комунални возила и на тој начин да предизвика финансиска штета за Претпријатието, но и сериозни проблеми при …

Градежниот отпад во контејнерите може да ги оштети машините на комуналните возила Read More »

Попладневна дружба „Почни со Водно“


Планинарското друштво „I love hiking“ по повод седмиот роденден, попладне организира прошетка и дружба „Почни со Водно“. Збирното место е пред основното училиште „Кочо Рацин“. На настанот е предвидено да се придружат и велосипедисти, а на Водно дружбата ќе продолжи со ди-џеј Метс. Од друштвото предупредуваат да се почитуваат правилата и насоките на организаторот и …

Попладневна дружба „Почни со Водно“ Read More »

Во Скопје изминатото деноноќие 12 сообраќајки, четворица полесно повредени


Четири лица се полесно повредени во три сообраќајни незгоди од вкупно 12 сообраќајки што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во девет сообраќајки е причинета материјална штета. Според билтенот на СВР Скопје, 23 возачи возеле побрзо од дозволеното, а од сообраќај се исклучени 12 возачи кои возеле пред да се стекнат со …

Во Скопје изминатото деноноќие 12 сообраќајки, четворица полесно повредени Read More »

Се реконструира улицата „Љубљанска“ во Карпош


Екипите на Град Скопје го реконструираат коловозот на улицата „Љубљанска“ во општина Карпош, што е една од најфреквентните улици во овој дел на градот, информираат од Град Скопје. Увид во градежните работи на оваа делница денеска извршија градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев. – Улицата Љубљанска ќе ја …

Се реконструира улицата „Љубљанска“ во Карпош Read More »