Се враќа на божикната турнеја: Мараја Кери се излечи и ослабна


САД- Поп-ѕвездата Мараја Кери им се враќа на концертите и на божикната турнеја. Ослабната 10 кг, пејачката веќе се чувствува добро по респираторната инфекција. „Се чувствувам добро и се враќам на работа. Немам трпение да ве видам на концертот World AIDS Day 2017 и потоа да се вклучам на новогодишната или божиќната турнеја All I …

Се враќа на божикната турнеја: Мараја Кери се излечи и ослабна Read More »

Топол дом и стил на облекување: Екокрзното е хит


САД – Екокрзно. Со децении овој термин претставуваше слика за нешто што е очигледно вештачко. Неговата слабост често беше стилска карактеристика, „забавното крзно“ имаше толку претерани бои и шари што секогаш беше јасно дека доаѓа од фабрика, а не од шума. Сепак, иако изгледот понекогаш можеше да прелаже дека крзното е вистинско, допирот ја кажуваше …

Топол дом и стил на облекување: Екокрзното е хит Read More »

Награди „Кенеди“: Глорија Естефан, Лајонел Ричи и Ел Ел Кул Џеј меѓу лауреатите


САД- Кенеди центарот вчера на свечена церемонија во Вашингтон им оддаде чест на политичкиот активист Норман Лир, раперот и глумец Ел Ел Кул Џеј, танчарката и кореографка Кармен де Лавалад и на музичарите Лајонел Ричи и Глорија Естефан. Американскиот претседател Трамп изјави дека тој и првата дама нема да присуствуваат. Годинешните добитници беа почестени и во саботата …

Награди „Кенеди“: Глорија Естефан, Лајонел Ричи и Ел Ел Кул Џеј меѓу лауреатите Read More »

За дами со стил: Тип-топ во зима во бело


САД- Во облачната сезона есен-зима сите носат црно. Ризикувајте и облечете бел капут, јакна или пелерина. Како што избраа славните дами, како актерката и активистка Памела Андерсон, манекенката Џиџи Хадид и актерката Оливија Кулпо. Тие со бело ги искомбинираа своите модни изгледи, кои многумина ги препорачуваат за пролетна или летна сезона. Бел капут или јакна …

За дами со стил: Тип-топ во зима во бело Read More »

Крис Прат се разведува од Ана Фарис


САД- Ѕвездата на „Џурасик Ворлд“  Крис Прат и актерката Ана Фарис се разведуваат. Веста доаѓа речиси 4 месеци откако Прат и Фарис изјавија дека се разделуваат. Поранешниот пар, кои останаа пријатели по разделбата, поднесоа барање за развод во исто време. Изјавата на Фарис е речиси идентична со таа на Прат, а и двајцата побараа заедничко …

Крис Прат се разведува од Ана Фарис Read More »

Ријана доби улица на Барбадос


САД- Поп-ѕвездата Ријана (29)  беше почестена во Бриџтаун, Барбадос, откако улицата на која израсна беше преименувана со нејзиното име. Пејачката никогаш не изгледала повпечатливо и погордо во жолт Хелеси фустан-маица кој ги открива нејзините рамена. Претставниците изјавија минатиот месец дека ја планираат промената на името на улицата Вестбери Њу Роуд во главниот град на Барбадос …

Ријана доби улица на Барбадос Read More »

Кампања на „Проект Среќа“ : И јас сум Дедо Мраз


Почна проектот „И јас сум Дедо Мраз“, новогодишната кампања на здружението „Проект Среќа. Кампањата има за цел да обезбеди голем број на новогодишни подароци за децата кои живеат во сиромаштија. Како изненадување, подароците во нивните домови ќе им ги донесе лично Дедо Мраз. „ Целта ни е што повеќе луѓе, особено јавни личности кои имаат …

Кампања на „Проект Среќа“ : И јас сум Дедо Мраз Read More »

Билборд: Селена Гомез е „Жена на годината“


САД- За Селена Гомез 2017 ќе биде година што долго ќе ја памети – што поради нејзината нова музика, што поради светската слава и големата популарност на Инстаграм, како и поради нејзината храбра борба по пресадувањето на бубрегот. Во низата признанија последно беше „Жена на годината“, што на Гомез ѝ беше доделено на наградите „Жени …

Билборд: Селена Гомез е „Жена на годината“ Read More »

ДИЗАЈНЕРКАТА ИВАНА КНЕЗ ОСЛАБЕ 25 КГ: Им станав инспирација на девојките


Дизајнерката Ивана Кнез сега изгледа како мачка, симболот од нејзините ѓердани. Кога ги подготвува колекциите , секогаш е „драма“ како што се вика нејзиниот бренд. Таа е жена и пол, како жената, силна, моќна и самосвесна во нејзините колекции. Ретко кој знае дека е дипломиран костимограф, на Академијата за убави уметности во Белград . Работи …

ДИЗАЈНЕРКАТА ИВАНА КНЕЗ ОСЛАБЕ 25 КГ: Им станав инспирација на девојките Read More »

Дама со стил: Каролина Гочева пее и се облекува како ѕвезда


Пее како ѕвезда, изгледа како ѕвезда, се облекува како ѕвезда. Ама не се однесува како ѕвезда. Се уште стои цврсто на земјата, и по свадбата на годината во септември, со уметникот Михаил Корубин. Родена Битолчанка, над една деценија Скопјанка, една од ретките ѕвезди со спој на убавина, стил и префинетост. На сцената со дамски стајлинг, …

Дама со стил: Каролина Гочева пее и се облекува како ѕвезда Read More »

Машките ѕвезди ќе доминираат на музичкиот Оскар: Раперот Џеј Зи со 8 номинации


Албумот на Џеј Зи за љубовта, животот и социјалните случувања преовлада на Греми номинациите завчера со вкупно 8 номинации на листата, на која поп-ѕвездите беа споредни на некои од поважните номинации, а Кети Пери беше и комплетно исклучена од наградите. Албумот на Џеј Зи именуван “4: 44“ е номиниран за албум на годината, една главните …

Машките ѕвезди ќе доминираат на музичкиот Оскар: Раперот Џеј Зи со 8 номинации Read More »

Синтезис: „Патување низ музичкото време“


Дваесет години патуваа низ целиот свет, освен Африка и Јужна Америка, а синоќа во клуб-ресторанот МКЦ во Скопје, со бројни пријатели, фанови и гости, се укотвија на островот Македонија. Така им се вика осмиот по ред албум „Остров“, подготвуван последните 5-6 години, кој го промовираа заедно со монографијата „Патување низ музичкото време“ по повод јубилејот, …

Синтезис: „Патување низ музичкото време“ Read More »

Маестро Џорлев со славенички концерт во Скопје


На 13 ти декември, светскиот ден на виолината, маестро Зоран Џорлев го закажа својот славенички концерт, „40 години дружење со виолината“, кој ќе се одржи во МОБ од 20 часот. Програмата ќе биде разновидна (класика, џез, евергрин, македонски фолк и поп обработки.) Како гости ќе настапат соработниците на концертниот музичар, професор по виолина и автор …

Маестро Џорлев со славенички концерт во Скопје Read More »

Џеј Зи призна дека ја изневерил Бијонсе


САД- Раперот и продуцент Џеј Зи, во интервју за „Њујорк Тајмс“ призна дека ја изневерил сопругата, поп-ѕвездата Бијонсе, но и дека двојката тешко се справила со тоа. Џеј Зи моментно го промовира својот најнов албум, за кој пак заработи најмногу номинации за Греми наградите што ќе бидат доделени на 28 јануари во Њујорк.Двата последни албуми …

Џеј Зи призна дека ја изневерил Бијонсе Read More »

Светна Божикната елка во Њујорк


САД- Една од најраскошните Божикни елки, препознатливата норевешка смрека, синоќа е осветлена пред центарот Рокфелер во Њујорк, САД. Традиционално, по 85-ти пат, годинава ја вклучи градоначалникот Бил де Бласио. Божикното дрво е високо 75 метри и тешко 12 тони, а украсено е со 50 илјади разнобојни лед светилки.  

“Синтезис“ промовира албум и монографија


Групата “Синтезис“ вечерва во 20 часот ќе промовира нов албум „Остров“ како и монографијата “Синтезис – Патување низ музичкото време“ во клуб-ресторанот во МКЦ во Скопје. Албумот “Остров“ е осмиот албум на Синтезис, а е снимен во студиото „Подрумот“. Продуценти се Синтезис и Ангел Ќосев, додека дизајнот е на Иван Дургутовски.Издавач на албумот е SJF …

“Синтезис“ промовира албум и монографија Read More »

Греми 2018: Џеј-Зи со 8 номинации


САД- Организаторите на наградите Греми, синоќа ги открија номинираните изведувачи и албуми за овие престижни награди,за лани. Најмногу номинации годинава има раперот Џеј Зи, дури осум. Тој е номиниран во категориите Албум на годината, Песна на годината, Спот на годината и Рап албум на годината.На второ место се наоѓа раперот Кендрик Ламар, со 7 номинации, …

Греми 2018: Џеј-Зи со 8 номинации Read More »

ВИП ПРЕДНОВОГОДИШНА ЖУРКА : “Џипси кингс“ во Скопје


Пуштени се во продажба влезниците за концертот на светската поп-атракција  “Џипси кигс“ на  22 декември во ВИП Арена , во рамките на второто издание на настанот  “ АLL YOU NEED IS LOVE, во организација на Авалон. Актуелната формација на бендот, предводена од Paco & Mickael Baliardo доаѓаат во Скопје со Greatest hits сет, директно да …

ВИП ПРЕДНОВОГОДИШНА ЖУРКА : “Џипси кингс“ во Скопје Read More »

Принцот Хари го дизајнирал: свршеничкиот прстен за Меган има дијаманти од Леди Ди


АНГЛИЈА- Принцот Хари и Меган вчера и официјално објавија дека се свршиле, а двојката пред Кесингтонската палата во Лондон прв пат се фотографираше заедно. Американската актерка позираше и со свршеничкиот прстен. Прстенот има посвета на починатата Леди Дијана, мајката на Хари. Наводно, принцот лично го дизајнирал прстенот и содржи два дијаманта од приватната колекција на …

Принцот Хари го дизајнирал: свршеничкиот прстен за Меган има дијаманти од Леди Ди Read More »

Белата куќа во новогодишно руво


САД- Оваа година темата е “Почитувани традиции“ и декорациите вклучуваат 53 новогодишни елки, 71 Божиќен венец, повеќе од 12.000 лампиони и слатка копија на Белата куќа од колачи со тежина од 90 килограми. Главното фоаје и хала се украсени со дрвја на кои се поставени кристални лампиони и лажен снег. Црвената соба има помало новогодишно …

Белата куќа во новогодишно руво Read More »