Ријана прв пат на Форбс листата на најбогати самостојни жени во Америка

САД– Поп-ѕвездата и дизајнерка Ријана (32) се најде на списокот на Форбс на најбогати самостојни жени во Америка за прв пат досега.

Позиционирана е под број 33 со нето вредност од 600 милиони долари. Пејачката најголемиот дел од своето богатство го акумулирала од музиката и нејзината линија за козметика „Фенти убавина“, која ја сочинува заедно со групата луксузни производи LVMH, според продажниот салон.

Убавицата од Барбадос, исто така, е сопственик на линија за долна облека Savage X Fenty со инвеститори, како што е TechStyle Fashion Group, онлајн модна компанија.

Ријана претходно зборуваше за Вог за успехот на нејзината линија за шминка. Таа рече: „Ја имаме оваа неверојатна емотивна врска со клиенти кои никогаш порано не биле во можност да ја пронајдат својата нијанса – жени кои плачат на шалтерот за шминка – лудо е да се размислува и за тоа“.

„Првата жена што ја видов како се шминка на лицето беше Црна жена – мајка ми – и кога ќе помислам на моите клиенти, сакам секој да се чувствува како да може да ја најде својата боја, дека е претставен како дел од оваа нова генерација “додаде таа.

Ријана е вклучена и во секој аспект на Фенти убавина. Таа за магазинот „TIME“ рече: „Јас имам 100 процентно учество во овој процес, што го прави ова толку посебно и многу забавно. Имам толку многу креативна слобода од производи до амбалажи и тоа е единствениот начин на кој овој бренд ќе остане верен на моите визија за тоа “.

За време на пандемијата, Ријана беше една од најпознатите добротворни ѕвезди донирајќи повеќе од 8 милиони долари за помош.

„Таа даде 1 милион долари на сиромашните во Њујорк, 2,1 милиони долари за злоупотреба на жртвите во ЛА и 5 милиони долари на други добротворни организации преку нејзината фондација Клара Лионел“, објави Форбс.

Други женски музичари со извонредна нето вредност кои се најдоа на списокот се Мадона (550 милиони долари), Селин Дион (455 милиони долари), Бијонсе (420 милиони долари), Барбра Стрејсенд (400 милиони долари), Тејлор Свифт (365 милиони долари) и Лејди Гага и Џенфер Лопез се е изедначени со 150 милиони долари.