Актерот Гери Олдман „испуши“ 34.000 евра


Познатиот британски актер Гери Олдман во филмот „Darkest Hour” го глуми некогашниот премиер на Велика Британија, Винстон Черчил. „Darkest Hour” (Најмрачниот час) е драма сместена во Втората светска војна, а на снимањето 59-годишниот Олдман мораше секојдневно да мине низ четири-петчасовно шминкање за да личи на Черчил. Глумецот е познат по тоа што секоја своја улога …

Актерот Гери Олдман „испуши“ 34.000 евра Read More »

Наследничката Парис Хилтон се сврши


САД- Парис Хилтон го прифати предлогот за брак на Крис Зилка. 36-годишната наследничка на синџирот хотели „Хилтон“ и 32-годишниот актер се верија за време на нивниот ски-одмор во Аспен, Колорадо. „Многу сум возбудена што сум верена со љубовта на мојот живот и мојот најдобар пријател. Никогаш претходно не сум се чувствувала толку среќна, безбедна и …

Наследничката Парис Хилтон се сврши Read More »

Најдобрите фотографии направени од дрон за 2017 година


Интернет-страницата „Дронстаграм“, чие име jaсно укажува какви содржини можат да се најдат таму, објави листа со најдобри фотографии за минатата година. Меѓу фантастичните фотографии направени од беспилотни летала ширум нашата планета, има водени лилјани, поларни мечки, песочни дини, прекрасни плажи, а секако кога се прави избор на најубави места на планетата мора да се најде …

Најдобрите фотографии направени од дрон за 2017 година Read More »

„Војна на Ѕвездите: Последниот џедај“ за 20 дена заработи милијарда долари


САД- „Војна на Ѕвездите: Последниот џедај“ за помалку од три недели по премиерата успеа да заработи 1,04 милијарда долари. Филмот според заработката, се наоѓа на 24-то место. Меѓутоа, неговото прво прикажување во Кина, на пример, допрва следи, што значи многу веројатен уште побрз раст на и онака високата заработка. Засега последното продолжение на научнофантастичната сага, …

„Војна на Ѕвездите: Последниот џедај“ за 20 дена заработи милијарда долари Read More »

Сон, верба, љубов: Нов албум на Дуке Бојаџиев


Дуке Бојаџиев, македонскиот музичар кој живее и работи во САД, за новогодишните празници објави студиско издание од проектот Сон-Верба-Љубов, од коe дел од композициите беа изведени на неговите концерти минатите години, а дел се премиерно. Музиката е инспирирана од македонскиот корен и традиција, напишана и снимена во Њујорк, во периодот од 2010 до 2017 година. …

Сон, верба, љубов: Нов албум на Дуке Бојаџиев Read More »

Новогодишната прослава во Охрид продолжува со Суперхикс


Во рамки на проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“, вечерва на плоштадот во македонскиот бисер забавата продолжува со сет на легендарниот Dj Slave, по што следува концерт на Балкан џем, а од 21 часот одличните Суперхикс. Новиот концепт за прослава на Нова година во Охрид се покажа како полн погодок за огранизаторите, на …

Новогодишната прослава во Охрид продолжува со Суперхикс Read More »

И откажуваат гласните жици на Шакира


САД- Колумбиската пејачка Шакира ја откажа својата долго очекувана турнеја поради проблеми со гласните жици. Таа преку порака на своите профили, на „Инстаграм“ и „Фејсбук“, им се извини на своите фанови што ќе мора да ја одложи турнејата „Ел Дорадо“ до јуни 2018. година поради проблеми со гласот. Според лекарите, нејзините гласни жици и понатаму …

И откажуваат гласните жици на Шакира Read More »

Џесика Алба по две ќерки роди син


САД- Џесика Алба го доби најубавиот новогодишен подарок. Славната актерка го роди третото дете на 31 декември, па јасно е како таа ја дочека Новата година. Шармантната холивудска ѕвезда и нејзиниот сопруг Кеш Ворен ја споделија среќната вест преку фотографии од новороденото синче. Бебето го доби името Хејз Алба Ворен. Алба и Ворен стапија во …

Џесика Алба по две ќерки роди син Read More »

Јана Стојановска пее во дует со Дачиќ (Видео)


Ивица Дачиќ, министер за надворешни работи на Србија, уште еднаш ги покажа своите пејачки способности по кои е надалеку познат. Тој во емисијата „Амиџи шоу“ пееше во дует со Јана Стојановска, нашата актерка која глуми во серијата „Сенки над Балканот“. Го отпеаја хитот на Харис Џиновиќ, „Како ми недостајеш“. Погледнете:

Милиони луѓе ѝ се потсмеваат на Меланија Трамп (Фото) (Видео)


Меланија Трамп денеска е мета на потсмев на милиони корисници на интернет, поради нејзиниот избор на фустан за новогодишната ноќ. Меланија, која секогаш е модерно облечена, веќе го направи најголемото модно промашување што некогаш можеше да ѝ се случи, коментираат критичарите. Фустанот е катастрофа, а материјалот изгледа како пластика, се коментарите на корисниците на социјалните …

Милиони луѓе ѝ се потсмеваат на Меланија Трамп (Фото) (Видео) Read More »

Цел свет го фали фустанот на Емили Ратајковски (Фото)


Манекенката Емили Ратајковски синоќа беше во центарот на вниманието на новогодишната прослава во Њујорк. Денеска, кога ја објави фотографијата на Инстаграм, нејзиниот изглед го пофалија фановите ширум светот. Емили носеше фустан од чипка со длабоко деколте. Таквиот „аутфит“ не е изненадување, ако се знае дека младата британка многу почесто е разголена отколку што е облечена. …

Цел свет го фали фустанот на Емили Ратајковски (Фото) Read More »

(ВИДЕО) Елена Ристеска: Годинава ми беше најтажната за моето семејство


Македонската пејачка Елена Ристеска рече дека годинава што изминува за неа е една од најтажните во нејзиниот живот и за нејзиното семејство. Таа гостуваше во вестите на Канал 5 телевизија и на граѓаните им порача многу среќа во новата година, но и многу повеќе толеранција во општеството. – Тоа е она што милам дека сите …

(ВИДЕО) Елена Ристеска: Годинава ми беше најтажната за моето семејство Read More »

Проговори менаџерката на Тоше: Јас сум давеник во море


Лилјана Петровиќ, поранешната менаџерка на Тоше Проевски, ги демантира шпекулациите дека повторно почнала да работи како менаџер на млад пејач. Таа во интервју  за босанскиот магазин „Азра“ проговори по 10 години молк и целосна повлеченост од медиумите. -Пред 10 години реков дека никогаш повеќе нема да се занимавам со менаџерска работа. Го изјавив тоа што …

Проговори менаџерката на Тоше: Јас сум давеник во море Read More »

Даниел Кајмаковски вечерва ќе ги забавува охриѓани


Весела атмосфера се очекува вечерва на Градскиот плоштад на дочекот на Нова година, каде за добрата забава меѓу другите ќе се погрижи и Даниел Кајмакоски. И покрај ниските температури, синоќа беше весело на Градскиот плоштад, каде започнаа главните настани од проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“. По денската забава и трката на дедомразовците …

Даниел Кајмаковски вечерва ќе ги забавува охриѓани Read More »

Посен рецепт: Ѕвезди со лешници и цимет


Состојки: 3 белки од јајце 250 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 1 лажица цимет во прав 400 г неизлупени мелени лешници   Приготвување: Изматете ги белките со миксер додека добиете цврста пена. Во пената постепено ставајте го шеќерот. Од добиената маса тргнете настрана две полни лажици кои подоцна ќе ги искористете. Во …

Посен рецепт: Ѕвезди со лешници и цимет Read More »

Сандра Стефановска: Најтрофејна македонска убавица во 2017


Сандра Стефановска (25) од Скопје е најтрофејната македонска убавица за 2017 година. Годинава ја претставуваше Македонија на три интернационални избори за убавина и од сите се врати со титули: Во Кина, во февруари, на „Мис ориентал туризам“ ја освои титулата мис бикини, на Кипар, во септември, на „Мис самер интернешнел“ беше избрана за втора придружничка, …

Сандра Стефановска: Најтрофејна македонска убавица во 2017 Read More »

Годишен хороскоп за 2018


ОВЕН: Работа: Доколку успеете да ја надвладеете вродената импулсивност, оваа година би можела да биде мошне зрела и продуктивна за вас. Нови одговорности и зрелост. Љубов: Сега ќе знаете што сакате од вашата врска и доколку не сте задоволни во старата, лесно би можеле да отпочнете нова. Страсни врски ќе има, но не се залетувајте …

Годишен хороскоп за 2018 Read More »

Стилот на премиерот Зоран Заев: Во костум, никогаш во џемпер


  Елегантен, секогаш во костум и во кошула, со вратоврска или без вратоврска. Таков е стилот на Зоран Заев откако е на премиерската функција. Костумите најчесто му се струкирани, во темносива и темносина боја. Кошулите, исто така, еднобојни, а  вратоврските некогаш се класични, а некогаш во џиш-боја, како црвената. Премиерот и лидер на СДСМ досега …

Стилот на премиерот Зоран Заев: Во костум, никогаш во џемпер Read More »

Рисима Рисимкин, кореограф: Во новата година очекувам љубов и радост


Порано балерина, сега кореограф, секогаш мајка и сопруга. Нашата соговорничка Рисима Рисимкин е редок спој на паметна, убава и жена со стил, која со својата појава и професионален ангажман воодушевува и дома и низ светот. Скорпија со подзнак Лав, која никогаш не се откажува и не потклекнува пред тешкотиите, иако понекогаш има големи разочарувања. Уметничка …

Рисима Рисимкин, кореограф: Во новата година очекувам љубов и радост Read More »

Прослава на Нова година – традиции и обичаи низ светот


Секоја земја си има различни традиции и обичаи за прославувањето на Нова година. Прочитајте како се прославува низ светот. Данска Данците кршат чинии! И тоа пред својата куќа. Старите чинии се чуваат цела година и на полноќ се фрлаат пред влезната врата на пријателите. Колку повеќе чинии се скршат, толку повеќе пријатели ќе имате. Така …

Прослава на Нова година – традиции и обичаи низ светот Read More »