Трамп се сврте против модните списанија што не и дале насловница на Меланија

САД- Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ги критикуваше водечките американски списанија што не и дале насловна страница на Меланија Трамп додека била прва дама.

Со вчерашниот твит , Трамп ја нарече Првата дама „најголемата на сите времиња“, притоа повторувајќи ја објавата на Брајтбарт, во која се вели дека „елитистички снобови во модниот печат“ ја исфрлаат „најелегантната прва дама во американската историја“.

„Лажни вести!“, додаде Трамп.

Фановите на Трамп веќе долго време го забележуваат и жалат за отсуството на Првата дама на штандовите за вести во САД и честопати го обвинуваат американскиот печат за откривање на нивната либерална пристрасност со изборот на Мишел Обама, сопругата на поранешниот претседател Барак Обама, на 12 насловници на модни магазини во нејзините два мандати како Прва дама, вклучувајќи три насловни страници на Вог.

„Ако ви треба дополнителен доказ за бесрамна пристрасност на либералните мејнстрим медиуми, најнезачудувачката Прва дама во американската историја никогаш не ги красела главните насловни страници на списанијата во нашата земја“, објави на Твитер американскиот актер и приврзаник на Трамп, Џејмс Вудс во февруари 2020 година.

Неколку водечки модни списанија зазедоа политички став кон претседателот, пред сè „Вог“.

Во интервју за Си-Ен-Ен во април 2019 година, уредничката на американскиот Вог, сега глобален уредник, Ана Винтур, рече: „Треба да се залагате за она во што верувате и треба да заземете став“.

Сепак, Меланија Трамп наиде на критики од читателите на Вог и издавачи на списанија во февруари годинава во врска со коментарите што ги даде за време на протечениот приватен телефонски повик во врска со одлуката на Винтур  Бијонсе биде гостин-уредник на изданието на Вог.

„Ана и го даде на Бијонсе септемвриското издание на насловната страница на Вог – комплетно, комплетно, комплетно“, рече Првата дама во телефонски разговор во јули 2018 година, објавена во NBC.

“Таа ангажираше црн фотограф. И тоа е првиот црн фотограф што некогаш направил насловна страница на Вог”.

Самиот претседател, исто така, ја искажа својата лична невкусност за списанието TIME, кој секоја година ја именува „Личноста на годината“.

TIME го именуваше Трамп за „Личност на годината“ во 2016 година, но претседателот се спротивстави на изборот на списанието за Грета Тунберг како личност на годината во 2019 година.