Од Иванка Трамп до Гизела Бундшен: Како островот Индијан Крик стана дестинација на богатите?

САД– Островот Индијан Крик веќе беше на мапата за повеќето од најбогатите луѓе во светот како задолжителна дестинација за приватна енклава (или даночно засолниште) во Јужна Флорида, но неодамна две огромни зделки со недвижнини ја ставија дестинацијата од 300 хектари во центар од остатокот на светот.

На 7 декември, Њујорк пост објави дека советничката и ќерка на Доналд Трамп Иванка Трамп и Џеред Кушнер потрошиле повеќе од 31 милиони долари за парцелата од 1,84 хектари на островот 4 Индијан Крик. Претходно во сопственост на ѕвездата Хулио Иглесијас – несомнено најпознатиот жител на Индијан Крик до неодамна – имотот има 200 метри приватно пристаниште и има пријавена даночна сметка од 472.764 американски долари годишно. (За Иглесијас не се верува дека оди далеку; тој рече дека поседува три дополнителни куќи на островот.)

Потоа, само неколку дена подоцна, беше откриено дека спортистот Том Брејди и супермоделот Гизела Бундшен одлучија да се преселат од Тампа во Мајами. Двојката потроши 17 милиони долари за имот на островот Индијан Крик, каде што се очекува да го срушат сегашниот дом и „да изградат замок за животната средина“, објави „Пејџ Сикс“.

Иванка Трамп и Џеред Кушнер потрошиле повеќе од 31 милиони долари за парцелата од 1,84 хектари на островот  Индијан Крик

Што го прави островот Индијан Крик, општина со големина од 4 квадратни милји, околу 20 минути со автомобил од Мајами Бич, толку привлечен за купувачите како Кушнер и Брејди? За почеток, приватноста. Островот е дом на 40-тина жители и само околу 30 резиденции. Целиот развој е приватен и затворен со свои полициски сили и вооружена морска патрола што кружи околу островот 24 часа на ден, седум дена во неделата.

„Имате мир во умот и ја имате таа безбедност“, вели еден претприемач чие семејство поседувало земјиште на Индијан Крик, но никогаш не изградило куќа таму. „Во тоа време, супер успешните луѓе имаа домови таму, но тоа не беа славни личности“.

Вредноста на домовите на островот Индијан Крик во 2019 година изнесува 13,6 милиони УСД. Иванка и Џаред треба добро да се вклопат: „53-те претседателски гласови што ги дадоа жителите на островот, се приклонија кон претседателот Доналд Tрамп, 79% наспроти 21% за Џо Бајден“, објави неодамна весникот.

Том Брејди и Гизела Буншен потрошија 17 милиони долари за имот на островот Индијан Крик

Меѓу луѓето со прилично нескромно живеалишта има и поранешниот извршен директор на Сирс, Еди Ламперт; инвеститор Карл Икан; Џејми Галински Бака, колумбиски банкарски магнат вреден 3,6 милијарди долари; Роберт Динер, ко-основач на Hotels.com; Ракеш Гангвал, поранешен извршен директор на „УС ервејс“ и Мери Стивенс Шула, вдовица на поранешниот тренер на Делфинс во Мајами, Дон Шула.

 „Целиот остров е навистина убав и маникиран и не е како да има луда нова градба и грди куќи. Се чувствува повеќе како Палм Бич отколку Мајами “ вели жител на островот.

Агентот за недвижнини Даглас Елиман со седиште во Мајами, Пабло Алфаро вели дека интересот доаѓа од реалноста дека „има големи парчиња земја, повеќето од нив се барем хектар. Има многу простор меѓу соседите “. Островот Индијан Крик, додава тој, е место за „луѓе со многу пари кои знаат што сакаат“.

Исто така се смета за далеку помалку светкаво од островот Стар – ппокрај Мајами, наводно, била дом на Шон Комбс, Роузи О’Донел и Глорија Естефан – што Карбд го опиша во 2015 година како „мало соседство со масивни куќи и драма“.

И покрај тоа што многу од куќите на островот Стар се сместени зад големите порти, „може да се качите на островот Стар, тоа не е толку тешко. Тоа се јавни патишта “, забележуваат упатените. „Индијан Крик е навистина приватен, навистина мал. Тие бараат ваша возачка дозвола “.

Но, тоа е повеќе од само приватност што ги привлекува новите жители на Индијан Крик. Како што има метеж во Мајами, многу богати семејства бараат да се преселат на север, кон Бал Харбор и новореновираниот Четири сезони Сурфајд. Покрај тоа, Индијан Крик е близу до приватните училишта во околината – како наскоро отворен огранок на Авенија, Еврејско дневно училиште Познак, Дневно училиште на заедницата Лерман, Училиште Рансом Еверглајдс и Школа Кушман, за кои Кушнер може да размисли . Тоа секако ќе им се допадне на семејствата со деца.

На островот се наоѓа и клубот „Country Creek Country “, некогаш наречен „најексклузивното и контраверзно приватно општество на округот Мајами-Дејд“.

„Не е модерно и диво како некои други места во Мајами. Има прекрасен поглед и е кралски и убав “, вели еден локален жител.

„Тоа е она што сега сите се прашуваат“, вели локалното население. „Дали Џаред и Иванка ќе влезат во кантри-клубот Индијан Крик?”