Блокада за „конечната победа“


Ултиматумот на ВМРО-ДПМНЕ до власта изгледа како некоја битка од украинското боиште: до 10 мај треба да бидат прифатени нивните услови или ќе почнела активна блокада на Собранието (ако сакате, тоа може да се нарече и „опсада“). Вмровското раководство го сврте песочниот часовник. Песокот од него тече на пет дена. Течењето на песокот може да …

Блокада за „конечната победа“ Read More »

Ај да го видиме и тоа чудо што не сме го виделе


(Колумна за Дојче веле) Со голема професионална љубопитност, но и со загриженост го очекувам 10 мај, денот кога истекува ултиматумот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски за договор за предвремени избори. Откако експресно доби одговор дека редовни избори ќе има во 2024 година, оти сега имало поважни работи од битки за власт, веќе нема …

Ај да го видиме и тоа чудо што не сме го виделе Read More »

Хрватска не може да остане политички хермафродит


Ете ти! Иницијативата на Анте Нобило, која дојде на масата на претседателот Зоран Милановиќ да ги помилува Перковиќ и Мустач (двајцата поранешни функционери на југословенската тајна полиција се осудени на доживотен затвор – н.з.), сосема неочекувано предизвика раздор во кој се вклучи и дел од генералите. Меѓу нив се и оние кои биле или сѐ …

Хрватска не може да остане политички хермафродит Read More »

Учениците како заложници


На нешто повеќе од еден месец до официјалниот крај на учебната година веќе може да се констатира дека учениците (повторно) се најголемите губитници. Она што во изминатите две години се случуваше поради „виша сила“, односно поради пандемијата со корона вирусот и принудното следење на наставата од далечина или преку разни хибридни модели, што се одрази …

Учениците како заложници Read More »

Краткорочните последици на војната


Објавени се прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд за економските движења оваа и следната година. Тие, се разбира, ќе се менуваат во зависност од војната во Украина и промената на политичките односи во светот, особено ако војната трае подолго, како што се очекува барем сега. Како што сега стојат работите, ММФ предвидува негативна стапка на раст …

Краткорочните последици на војната Read More »

Твитер под водство на Илон Маск ќе биде страшно место


Твитер никогаш не бил место за рационален, нијансиран говор. Очекувајте да стане многу, многу полошо. Одлуката на бордот на директори на Твитер во понеделникот попладне да ја прифати понудата за преземање од Илон Маск значи дека компанијата мисли дека на компанијата за социјални медиуми најдобро би ѝ послужила сопственоста на човек кој ја користи платформата …

Твитер под водство на Илон Маск ќе биде страшно место Read More »

Е, ова е нова бугарска административна окупација


(Колумна за Дојче веле) Мостот што Македонија го гради макотрпно дење кон Бугарија за премостување на  историски надојдените води, ноќе под закрила на темницата бугарските мрачни сили го уриваат. Се фрла во матната секој сантиметар мака и жртва на македонскиот народ и држава. Така, повеќегодишното вето со воскреснувањето на Ванчо Михајлов во Битола прерасна во нова …

Е, ова е нова бугарска административна окупација Read More »

Како во холивудски филм, што би рекол Никола Груевски


(Колумна за Дојче веле) Во еден од своите неброени постови испратени на Фејсбук за случајот „Плацеви на Водно“, во кој го обвини својот поранешен кум Ристо Новачевски дека „срамно лаже“, Никола Груевски се обидува да поентира со овие зборови: „Невидена игра, како во холивудски филм. Но во тие филмови секогаш победува правдата и вистината“. И …

Како во холивудски филм, што би рекол Никола Груевски Read More »

„Треска“ во пламен, сомневањата до небо


Гори поранешната фабрика „Треска“ беше вест на денот вчера. Пожарот беше голем, се изгаси за два часа, а најдобрата вест беше што нема повредени. Сепак, огромен црн чад се издигна од центарот на Скопје. Жители кои живеат во близина кажуваат дека погонот што гореше се користел за боење и лакирање, што значи штетни материи се …

„Треска“ во пламен, сомневањата до небо Read More »

Ѓилас премиер


Се чини дека претстои ново рекомпонирање на политичката сцена во Србија, можното повторување на изборите во Белград звучи само како изговор, додека примарна цел е јавноста полека да почне да се навикнува на новото дуо Вучиќ – Ѓилас Тешко е да се оттргне впечатокот дека одѕивот на гласачите изборите во Србија е значително потценет. Колони …

Ѓилас премиер Read More »

Убавина, што беше тоа?


Внатрешна или надворешна, објективна или субјективна, цел живот ни ги избира пријателите, брачните партнери, професијата, работното место, татковината и иднината, не прави победници или лузери, ни ја гали или ни ја навредува суетата, ни го расне егото или ни прави лузни во душата. Однадвор силни, одвнатре кршливи и несигурни. Спиеме по 8 часа за убавина, …

Убавина, што беше тоа? Read More »

Одеса и Украина што требаше да биде


Инвазијата на Владимир Путин на Украина доведе до вртоглаво покачување на цените на многу стоки. И тоа не е само нафта и гас. Од хуманитарен аспект, зголемената цена на храната, особено на пченицата, може да биде уште поголем проблем. Пред војната, Русија и Украина произведуваа речиси четвртина од светската пченица, а голем дел од неа …

Одеса и Украина што требаше да биде Read More »

Победата на Орбан ја згуснува темницата што ја голта Европа


Додека стоев во студена, неутешна толпа во центарот на Будимпешта доцна во неделата навечер, слушајќи го унгарскиот опозициски лидер Петер Марки-Зај како го признава поразот на изборите во земјата, Твитерот на мојот телефон беше исполнет со слики од убиени украински цивили во градот Буча. На некои од нив им беа врзани рацете зад грб. Покрај …

Победата на Орбан ја згуснува темницата што ја голта Европа Read More »

Во Србија триумфираше рускиот наратив


Веќе на крајот на изборниот ден на 3.4.2022 и покрај необјаснивата мрзеливост на Републичката изборна комисија, се дозна кои ќе бидат победниците на изборите 2022 за претседател на Србија, за парламентот и за Белград! Но, пред имињата на оние кои успеале во нив, однапред се знаеше еден победник и пред објавувањето на резултатите: Во Србија …

Во Србија триумфираше рускиот наратив Read More »

Изненадени и навредени


И во вакви тешки времиња, кога сите во светот имаат попаметна работа,  Бугарија не труе со нејзините комплекси околу бројот на Бугарите во Македонија. Се заканува повторно со вето, пишува реакции и ни дава задачи како да ги преброиме тие што, според оценка на Софија, треба да ја оправдаат нејзината безидејна политика и нејзината фиксација …

Изненадени и навредени Read More »

Априлилили


Денес некому ќе му биде априлилили, некому обичен ден, некому роденден, некому слободен ден, некому тажен ден, некому среќен ден, и во животот, и во работата . Животот не е шега, ама денес ќе се шегуваме на своја или туѓа сметка, некого ќе изненадиме, некого ќе го разочараме, некому ќе му дадеме надеж, некому храброст, …

Априлилили Read More »

Вие, рускиот народ, не сте наш непријател


„Не плашете се“. Тие беа првите зборови на првото јавно обраќање на првиот полски папа по неговиот избор во октомври 1978 година. Тие беа зборови што ќе го дефинираат папата Јован Павле Втори. Зборови кои ќе го променат светот. Јован Павле ја донесе пораката овде во Варшава на неговото прво патување дома како папа во …

Вие, рускиот народ, не сте наш непријател Read More »

Ова е почеток на нова ера во Вашингтон – и Путин е одговорен


Најпосле ќе излезам и ќе предложам нешто што би изгледало крајно бесмислено дури пред еден месец: ги гледам возбудувањата во Вашингтон за новата ера на … не сум сигурен како да го наречам. „Единство“ е премногу силно. „Двопартијство“ е прерано. „Де-партизираност“ е премногу незгодна. Но, се чини дека нешто ново се случува, а одговорен е …

Ова е почеток на нова ера во Вашингтон – и Путин е одговорен Read More »

Како голтарите станаа милионери


(Колумна за Дојче веле) Кога го видов насловот „Политичарите голтари станаа милионери“ објавен во речиси сите медиуми, изведен од изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, прво што помислив, еве една вистинска опозициска тема од највисок државен интерес која ја џвакаме и преџвакуваме најчесто безуспешно цели 30 и кусур години.  За жал, изненадувањето за „храброста“ …

Како голтарите станаа милионери Read More »