Јункер: Со гранични спорови Западен Балкан не може во ЕУ


Шефот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска истакна дека е многу важно на државите од Западен Балкан да им се понуди перспектива за членство во ЕУ, но инсистираше дека претходно тие мора да ги решат сите гранични спорови. – Постојат многу гранични спорови на Западен Балкан и тие мора да се решат пред да можеме …

Јункер: Со гранични спорови Западен Балкан не може во ЕУ Read More »

„Катимерини“: Преговорите влегуваат во непознати води


Пред крајот на месецов грчкиот Парламент ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција ќе ја поддржи нашата кандидатура за членство во Јадранско- Јонската иницијатива, пишува „Катимерини“, во однос на реализацијата на отстапките за кои се договорија Заев и Ципрас, во Давос. Весникот додава …

„Катимерини“: Преговорите влегуваат во непознати води Read More »

Тачи го одликуваше Рама


Косовскиот претседател Хашим Тачи, вчера, по повод 10-годишнината од прогласувањето независност на Косово, го одликуваше албанскиот премиер Еди Рама. Како што се соопштува на интернет страницата на косовскиот претседател, Тачи изразил благодарност до Рама за неговиот придонес за „слободата и независноста на Косово“. Рама рекол дека за него тоа е еден од највозбудливите моменти и …

Тачи го одликуваше Рама Read More »

Столтенберг: ЕУ и НАТО заедно да направат повеќе за Западен Балкан


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави денеска во Минхен дека НАТО и ЕУ заедно можат и треба да направат повеќе за Западен Балкан и го поздрави зајакнување на партнерството со Србија. – НАТО и ЕУ имаат историја и одговорност во Западен Балкан. Се плашам дека можеби сме премногу сериозно фокусирани на Сирија, Ирак, Авганистан …

Столтенберг: ЕУ и НАТО заедно да направат повеќе за Западен Балкан Read More »

Во март во Мостар трилатерала – Грабар Китаровиќ со Вучиќ и Претседателството на БиХ


Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, нејзиниот српски колега Александар Вучиќ и тројцата членови на претседателството на БиХ ќе имаат средба на 6 или 7 март во Мостар. Тоа го изјави денеска претседавачот со Претседателството на БиХ, Драган Човиќ. Тој истакна дека тоа е придонес за решавање на проблемите во регионот и нивно напредување на патот …

Во март во Мостар трилатерала – Грабар Китаровиќ со Вучиќ и Претседателството на БиХ Read More »

Албанија: Уште едно бебе почина од морбили


Во Албанија е регистриран втор смртен случај од морбили. Станува збор за четиримесечно женско бебе,кое во Инфективната клиника во Тирана било донесено од регионалната болница во Пешкопеја со бронхопневмонија. – Ова е второ бебе кое почина како последица од добиените компликации откако заболело од морбли. Првиот случај е регистриран пред две недели кога почина осуммесечно …

Албанија: Уште едно бебе почина од морбили Read More »

Вучиќ: Србите не би го признале Косово за членство во ЕУ


Тешко дека Србите би го признале независно Косово во замена за членство во ЕУ, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој додаде дека само компромис може да ја изведе српската покраина од состојбата „замрзнат конфликт“, јави Танјуг пренесувајќи делови од интервју на Вучиќ за Ројтерс. Тој вели за какво било решение или одлука мора да се …

Вучиќ: Србите не би го признале Косово за членство во ЕУ Read More »

Франција и Германија за заедничка европска војска: „Дојде време за јакнење на Европа“


Франција и Германија се заложија денеска за заедничка европска војска порачувајќи дека одбраната на Европа не смее да зависи од САД. ЕУ лани постави темели за Европска одбранбена унија, а двете главни членки Германија и Франција сакаа со време да прерасте во заедничка армија способна за одбрана на европските граници и учество во меѓународни мисии. …

Франција и Германија за заедничка европска војска: „Дојде време за јакнење на Европа“ Read More »

За поголема меѓународна улога, Германија ќе ги зголеми расходите за одбрана


Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека државата ќе вложува се повеќе во армијата и во ОН и повика и други држави да не се откажуваат од мултилатерализмот. Нејзината изјава доаѓа неколку дена откако американскиот министер за одбрана Џејмс Матис го повтори барањето на американскиот претседател Доналд Трамп европските држави да …

За поголема меѓународна улога, Германија ќе ги зголеми расходите за одбрана Read More »

Јуратовиќ: Балканските владејачки елити не сакаат во ЕУ


Пратеникот од германската Социјалдемократска партија (СДП) во Бундестагот, Јосип Јуратовиќ оцени дека постојат големи проблеми во владејачките елити на Балканот. – Има многу политичари кои не сакаат во ЕУ оти во неа постои уреден систем, правна држава, средено општество. Во таква средина тие не ја гледаат својата шанса, вели тој. Според него, одговорноста треба да …

Јуратовиќ: Балканските владејачки елити не сакаат во ЕУ Read More »

Секој петти жител ја напуштил БиХ во изминатите 25 години


Босна и Херцеговина од војната ја напуштил секој петти жител, што предизвикува бројни проблеми кои заедно со лошата економска ситуација, не даваат добра слика за иднината на луѓето во таа држава, пишува весникот „Независне новине“. Од сите држави на Зпаден Балкан, БиХ има најголем негативен прираст на население, но истовремено е втора по процес на …

Секој петти жител ја напуштил БиХ во изминатите 25 години Read More »

Илир Мета: Црна Гора е одличен партнер на Албанците


Албанскиот државен врв и опозицијата ја поздравија заедничката изјава на претседателите на Црна Гора и на Косово, Филип Вујановиќ и Хашим Тачи, со која го повикаа косовскиот парламент да го ратификува договорот за демаркација на границата меѓу двете земји. – Црна Гора е одличен партнер на Албанците. Усвојувањето на демаркацијата ќе донесе европска пролет за …

Илир Мета: Црна Гора е одличен партнер на Албанците Read More »

Турција: Шестмина новинари осудени на доживотен затвор


Суд во Истанбул осуди на доживотен затвор шест новинари обвинети за учество во обидот за пуч во 2016 година, јави Анадолија. Меѓу осудените се Ахмет Алтан, поранешен главен уредник на весникот Тараф, неговиот брат, новинарот Мехмет Алтан и познатата новинарка Назал Алаџак. Новинарите беа обвинети за врски со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен кого Турција го …

Турција: Шестмина новинари осудени на доживотен затвор Read More »

Дојче Веле: Европа ќе биде „цела и слободна“ само со Балканот


Намалениот ангажман на САД не Балканот не значи дека Вашингтон го губи интересот за регионот, оценува Дојче Веле. Според радиото, во Вашингтон внимателно се анализира стратегијата на Европската комисија за Западниот Балкан, бидејќи Брисел и Белата куќа имаат ист интерес во регионот. Советникот на Германскиот маршалов фонд, Џонатан Кац во изјава за Дојче веле оценува …

Дојче Веле: Европа ќе биде „цела и слободна“ само со Балканот Read More »

Коѕијас: Преферирам име на словенски, без превод, со географска одредница


Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а некако географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална одредница. Моја желба е името да биде непреведно, на словенски јазик, таков пример се Нова Македонија, Вардар Македонија, Горна Македонија, вели Никос Коѕијас, а доколку тој би бил кум на земјата, немало да …

Коѕијас: Преферирам име на словенски, без превод, со географска одредница Read More »

Во Србија има повеќе од 30.000 невакцинирани деца


Во Србија има повеќе од 30.000 деца кои се уште не се вакцинирани, изјави денеска српскиот министер за здравство Златибор Лончар. На денешен ден, соопшти министерот, 2.222 луѓе се болни од морбили, има 268 компликации, а повеќе од 30.000 деца во Србија се уште не се вакцинирани. – И сега треба да ги пуштиме децата …

Во Србија има повеќе од 30.000 невакцинирани деца Read More »

Тачи: Вистината за убиството на Оливер Ивановиќ некого ќе го заболи


Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека ќе бидат откриени убијците на лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ и дека вистината некого ќе го здоболи. Во интервју за телевизијата Н1, тој рече дека мотивите за убиството се од криминална природа. – Истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ продолжува. Досега нема индикации кои би …

Тачи: Вистината за убиството на Оливер Ивановиќ некого ќе го заболи Read More »

Радев: Решението за името не треба да влијае врз интересите на трите држави


Спорот околу името треба да биде решен во полза на трите држави, Македонија, Грција и Бугарија, порача бугарскиот претседател Румен Радев пред неговото утрешна посета на земјава. Тој во интервју за агенцијата БГНЕС, изјави дека за таа цел бугарските власти ќе бидат во контакт со македонските. „Бугарија секогаш се стремеше да и помага на Република …

Радев: Решението за името не треба да влијае врз интересите на трите држави Read More »

Лавров ќе ги посети Словенија и Србија на 21 и 22 февруари


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе ги посети Словенија и Србија на 21 и 22 февруари, каде што ќе одржи серија билатерални средби, соопшти денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. – На 21 февруари министерот за надворешни работи на Руската Федерација ќе има работна посета на Словенија, планирана е средба …

Лавров ќе ги посети Словенија и Србија на 21 и 22 февруари Read More »

Дачиќ: Поделбата на Косово и размената на територии се шпекулации


Наводниот договор на Белград, Приштина и Тирана за размена на територии и поделба на Косово, се само шпекулација, изјави шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ во интервјуто за денешното издание на весникот „Курир“. – Тоа е само шпекулација. Се знае дека јас ја предлагав како можност поделбата на Косово. Најбитно е да продолжи бриселскиот дијалог, …

Дачиќ: Поделбата на Косово и размената на територии се шпекулации Read More »