Интервју на Мицкоски за „Независен“: Со Груевски немам чести контакти
„Низ процесот на мојот кариерен развој, што како професор на факултет, вклучително сега и низ политичките води, природно е да се добие еден комплетен карактер каде со својот авторитет и капацитет на носење на одлуки носам решенија кои се базираат на моја проценка за работите и низ консултација со мојот тим кој го имам. Што се однесува до Груевски, тој доаѓа во партијата користејќи одредени канцелариски простории кои се од привремен карактер, а колку што знам неговата намера е пред се да се посвети на надградба на н...
Одложен стечајот на „МПМ“: На рочиштето не се појави претставник од фирмата
На денешното судско, подготвително рочиште, во Основниот суд Скопје 2 – Скопје, не се донесе одлука со која за фирмата „Медиа Принт Македонија“ ќе се дозволи отворање на стечај, пишува Правосудство.мк Имено, на подготвителното рочиште беа дојдени предлагачи на стечај, претставници на физички и правни лица кои се јавуваат како доверители, времениот стечаен управник Живко Калков, но немаше претставник на „МПМ“. Судијкта, Ирена Петрушевска, во записник констатира дека должникот, МПМ, нема уредно примена достава ...
„24сата.хр“: Кралевите на Еврото го освоија Загреб
Хрватските медиуми се воодушевени од настапот на македонските репрезентативци и навивачи на тековното Европско првенство во ракомет. Ја опеваат играта и песната на фановите, ни посакуваат среќа во следните натпревари во Вараждин. Во продолжение пренесуваме дел од текстот на најчитаниот балкански портал: „24сата.хр“ -Тоа што беа хрватските навивачи во Сплит додека играше нашата репрезентација, тоа беа македонските навивачи во Загреб. Со нив секогаш беше шоу, а сето тоа на теренот го следеа и нивните ракометари. С...
Столтенберг ќе се обрати во Собранието
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ќе се обрати во Собранието на Македонија. Неговото обраќање ќе го слушаат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, откако партијата се изјасни дека нема да ја бојкотира денешната седница. Во 15 часот, Столтенберг ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Предвидена е официјална церемонија на платото пред Владата, рапорт на командантот на почесната воена гардиска единица, поздрав на знамето на Република Македонија и обиколка на почесната воена гардиска единица Генералниот ...
Нимиц тврди, Наумовски демантира: Решението за името  на повидок?
Посредникот на ОН во разговорите за името Метју Нимиц, вчера по преговорите во Њујорк,  изјави дека решението за спорот за името е на повидок и дека со тоа  ќе се стави крај на 27-годишниот спор меѓу Грција и Македонија.Но, предлогот неофицијално го урнал оптимизмот на македонска страна, а официјално тоа го изјави и преговарачот Васко Наумовски по средбата. Според него изнесените предлози од страна на Нимиц излегуваат од рамките на резолуцијата 817 на ОН за спорот, при што нагласи дека ни една земја сега во 2018 го...