Урсула фон дер Лајен се бори за уште еден мандат, а во исто време се крие

Претседателката на Европската комисија избегнува да оди на дебати со нејзините ривали за функцијата. Таа е погодена од два непријатни скандали и избегнува да не навреди некој од големите ѕверови на европската џунгла кои ќе ја одредат нејзината судбина


Урсула фон дер Лајен стана претседателка на Европската комисија во договор зад затворени врати во 2019 година без да се соочи со европските гласачи. Сега таа се кандидира за реизбор речиси без кампања. Поранешната германска министерка за одбрана (65) беше избрана без забелешки минатиот месец за главен кандидат на централнодесничарската Европска народна партија за изборите за Европскиот парламент на 6-9 јуни, иако таа не планира да заземе место во законодавниот дом на ЕУ. Оттогаш, таа го избегнува медиумското испрашување колку што е можно и одбива да се обврзе да дебатира за другите кандидати во јавноста.

Таа не потврди дека ќе се појави на дебатата од висок профил во Мастрихт на 29 април, според организаторите, а политички извори велат дека еден голем европски весник морал да се откаже од плановите да организира сопствена дебата меѓу Spitzenkandidaten, или водечките кандидати, бидејќи Фон дер Лајен не ветувала дека ќе присуствува.

Фрустрираните противници почнуваат да ја исмеваат како невидлива кандидатка. „Урсула фон дер Лајен тврди дека ја брани европската демократија, но сепак одби да се кандидира на изборите за Европскиот парламент и не успеа да разјасни дали ќе учествува на некоја од изборните дебати“, изјави холандскиот европратеник Бас Ајкхоут, ководечки кандидат на Зелените минатата недела.

Нејзината воздржаност барем делумно се должи на скандалот со политичко крунисување што ѝ го следи патот до второто крунисување. Фон дер Лајен избегнува да биде распрашувана за нејзината одлука да го назначи колегата, германскиот демохристијански европратеник Маркус Пипер, за прв пратеник на Европската комисија за мали и средни претпријатија, иако тој, наводно, бил пониско оценет од две жени кандидати за високо платената улога од независен комисија за избор.

Во необврзувачкиот амандман усвоен со 382 гласа „за“ и 144 „против“, Европскиот парламент минатата недела повика контроверзното назначување, кое првпат беше откриено во февруари од двајца истражувачки новинари, да се укине и конкурсот повторно да се распише. Пратениците прашуваа дали се земени предвид принципите на „заслуги, родова рамнотежа и географска рамнотежа“. Тоа уследи по писмото до Фон дер Лајен од четворица комесари од ривалските партии во кое се оспорува „транспарентноста и непристрасноста“ на процесот на селекција.

Откако портпаролот на комисијата инсистираше да биле почитувани сите правила и нема намера за ревидирање на одлуката, Пипер поднесе оставка во понеделникот неколку часа пред да ја преземе работата од 17.000 евра месечно. Се разбира, тој го обвини францускиот комесар за внатрешниот пазар Тиери Бретон, еден од четворицата критичари, дека му го загорчува животот на малиот бизнис. Додека неговото заминување беше обид да се повлече линија под аферата, Фон дер Лајен сигурно ќе се соочи со мачни прашања за очигледниот фаворитизам веднаш штом ќе се појави во јавноста.

Како што се случуваат политички скандали или лизнувања на банани, „Пипергејт“ се рангира како прилично мал потрес на Рихтеровата скала. Медиумските обиди да се поткопа Фон дер Лајен поради размената на СМС пораки со извршниот директор на фармацевтскиот гигант „Фајзер“ во екот на пандемијата на Ковид-19, додека ЕУ се обидуваше да набави огромни количествавакцини, се сопнаа поради нејзиното неоткривање на содржината.

Но, тие непријатни прашања не се единствената причина поради која Фон дер Лајен главно се крие откако официјално ја започна својата кампања на почетокот на месецот во Атина. Како прва актуелна шефица на извршната власт на ЕУ која бара втор мандат по Жозе Мануел Баросо во 2009 година, таа можеби чувствува дека може да си дозволи да ги прескокне борбите до последен момент. Особено што проевропската ЕПП води удобно во сите паневропски анкети на јавното мислење, и покрај порастот на поддршката за екстремната десница.

Нејзиниот предизборен тим на чело со шефот на кабинетот Бјорн Зајберт, на привремен одмор од комисијата, започна со работа дури во втората недела од април. Нејзиниот тим за комуникации и социјалните медиуми допрва започнува. Сите показатели упатуваат на минималистичка кампања околу темите за зачувување на безбедноста и просперитетот од популистите и екстремистите од двете страни, при што Фон дер Лајен е прикажана како стабилна рака на борецот на Европа во тешките геополитички мориња.

Циничната стратегија на кампањата е да ги максимизирате предностите на функцијата и да ги игнорирате вашите ривали наместо да им дадете поттик за дебата со шефот. Зошто да се појавите да бидете нападнати од лути евроскептици, здодевни зелени или бољшој левичари пред малата телевизиска и онлајн публика кога можете да соберете можности за фотографирање за да разговарате за ракетниот напад на Иран врз Израел со светските лидери или да сечете ленти за инфраструктурни проекти финансирани од ЕУ?

„Таа е добар дебатер, но искрено, зошто да ризикуваме?“, изјави инсајдер од ЕПП. „Нека ве удрат со фактот дека не сте го направиле тоа, но не правете го тоа затоа што ќе дебатирате со луѓе кои не се вистински кандидати за работата“.

Најгласните приговорачи на пристапот на невидливост на Фон дер Лајен се проевропските Зелени и либералните центристи за кои се предвидува дека ќе изгубат најмногу места и се очајни за кислородот на публицитетот од дебатите. Тие се во право за демократскиот принцип дека изборите се време за бришење на политичките разлики и соочување со идеите.

Но, изборите за Европскиот парламент се чуден ѕвер. Тие се повеќе како 27 национални избори на кои многу од оние кои се мачат да гласаат гледаат без цена можност да им зададат удар на нивните влади. Прашањата во Полска не се исти како во Шпанија или во Холандија.

И покрај напорите во текот на децении да се создаде единствен европски електорат со паневропски политички партии, паневропски водечки кандидати и паневропски телевизиски дебати, овие избори ќе бидат само тангенцијално за прашањата на ЕУ како што се градењето заедничка одбрана, реформите на заедничките фискални правила, новата заедничка миграциска политика на ЕУ или дури и заедничката борба против климатската криза.

Тоа е уште една причина зошто има малку предности за Фон дер Лајен во учеството во многу јавни дебати. Навистина не е електоратот тој што ќе одлучи дали таа ќе добие втор мандат. Токму 27-те национални лидери ќе се расправаат за распределбата на највисоките работни места во ЕУ по изборите, а партиските машини во Европскиот парламент ќе се борат околу нејзината поддршка или отфрлање, врз основа на нивните сопствени интереси.

Водењето скришум кампања можеби е најдобрата шанса за фон дер Лајен да избегне навреда на некој од големите ѕверови на европската џунгла кои ќе ја одредат нејзината судбина. Тоа е срам за демократијата. Ако се натпреварува за функција, не треба да се крие. Но, сè додека не се појави блескава и кралска за последната телевизиска дебата, таа најверојатно ќе остане главно надвор од видното поле, на огромна фрустрација на нејзините ривали и медиумите.

(Пол Тејлор е истакнат новинар кој повеќе децении ја покриваше европската интеграција главно во Ројтерс преку неговите бироа во Париз, Лондон и Брисел. Сега е визитинг предавач на Центарот за европска политика. Текстот е објавен во „Гардијан“.)